Достапно вино 2.13

Следејќи го обичајот на објавување на најважните промени наоколу Вино што е една од алатките што најмногу помага корисници кои мигрираат од Windows на Linux, во оваа прилика со задоволство ве информираме за достапноста на Вино 2.13 што доаѓа полно со поправени грешки и поддршка за нови технологии.

Оваа верзија за развој е на исто ниво со стабилната верзија 2.0.2, нејзината употреба во производни средини е по избор на корисниците, јас лично ја користам развојната верзија затоа што ми помага побрзо да имам компатибилност со игрите.

Што има ново во Вино 2.13?

Лично ми се допаѓа тоа со оваа нова верзија на Вино 2.13, една од моите омилени игри Grand Theft Auto V Работи правилно, но и другите игри добија подобрувања во поддршката, меѓу оној обемен список на игри што можеме да ги споменеме: Skylanders Spyro's Adventure, Ion Assault, The Witcher 3, The Technomancer, Dungeon of the Endless, Tomb Raider, Command & Conquer, Uprising, Востание 2, Eve Online, Dai-Senryaku Perfect 3.0, Rabi-Ribi, Sacred Gold 2.28 (GOG), Guitar Pro 7, Biet-O-Matic, BitLord, меѓу другите.

Во Виното 2.13 беше додадена поддршката за Уникод 10.0.0, подобрен е визуелниот аспект на курсорот, додадена е поддршка за постојани врски во WinHTTP, како додаток сега е дозволено маскирање на пораките во веб-услугите.

Од друга страна, Виното 2.13 ја подобрува поддршката на мета-датотеките во GdiPLus, корегира голем број проблеми што беа донесени од претходните верзии, се постапува со нови исклучоци, се оптимизира мазнењето во DirectWrite и некои зависности се ажурираат.

Некои апликации се исто така фаворизирани во ова ново ажурирање, а некои преводи се подобрени за нетрадиционални јазици, од своја страна, делот за перформанси и стабилност не се промени многу, така што можеме да продолжиме да уживаме во пријатна верзија, но со уште една опсег на опции кога станува збор за извршување на мајчин Windows апликации и игри на Linux.

Бинарите на оваа верзија на Вино може да се најдат тука, деталното соопштение за оваа верзија може да се прочита тука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос Лоарка dijo

  Здраво гуштер. Мигрирав од прозорците на Linux во август минатата година. Некои пријатели го инсталираа Ubuntu Mate 16.04 за мене. Јас сум многу задоволен со Linux и планирам да се вратам на Windows, но немам техничка поддршка, што ме тера да се двоумам да пробам инсталации како оние што ги предлагате, затоа што се чувствувам како да сум може да комплицира сè. Пред неколку години и јас мигрирав и пред ажурирање што се обидов да го направам и не можев, бев принуден да се вратам на прозорците, прашање што повеќе нема да го сторам. Може ли да ми препорачате некоја методологија за работа што ми овозможува да се запознавам и да се продлабочувам во Linux, дури и да се справувам според вашите публикации? Бидејќи е многу лесен за читање, но како што ви велам, се плашам да започнам да инсталирам инсталации како оние што ги предлагате и што изгледаат толку привлечно за системот. Се разбира, мојот главен интерес е да ја постигнам најдобрата функционалност на мојот компјутер. Со почит

  1.    МОЛ dijo

   Може да инсталирате virtualbox и да виртуелизирате систем како вашиот. Ги правите тестовите таму и кога ќе бидете сигурни дека сè оди добро, можете да го направите мирно во „вистинскиот“.
   Така, можете исто така да ги запишете чекорите, на пример во блог, да научите многу и да станете самодоволни.

  2.    Диего dijo

   Може да имате двојно подигнување на компјутер, каде што во една партиција имате прозорци, а во друга убунту, така имам и јас, имав инсталирано прозорци 10 и инсталирај го убунту во друга партиција со употреба на меморија USB, сега, кога ќе го вклучам компјутер, оперативниот систем по дифолт е Ubuntu, но имам можност да се подигнам во прозорци.
   Јас сум нов како тебе, и исто како тебе, многу ми се допаѓаше Ubuntu, мојот компјутер работи многу подобро со овој оперативен систем, многу повеќе течност и не виси, но ... неколку пати го скршив Ubuntu правејќи тестови .. , но бидејќи никогаш немам двојно подигање, снемав компјутер, и секогаш кога ќе го скршев ubuntu можев повторно да го инсталирам со USB меморијата, тоа е повеќе од еден ден 5 пати кога го инсталирав (тоа е дека покрај ubutuno јас сум ставање xampp, композитор и друг софтвер за развој) Јас веќе инсталирам сè, од такито ...
   Па, се надевам дека мојот совет е корисен за вас и дека ќе продолжите да истражувате во ubuntu !!! успеси

  3.    Себас dijo

   Користењето на Linux е оној руски рулет што се чини дека веќе сте го доживеале.

   Единствената методологија што постои е да имате многу слободно време, да пробате што кажува еден прирачник, да почекате нешто да тргне наопаку, потоа да пребарувате низ Интернет за решението за тоа што не беше во ред, да се надевате дека решението нема да комплицира друга работа ако не го оставивте првото нешто нерешено, повторете додека не размислите да заборавите што ќе правите на почетокот или повторно инсталирајте ја целата дистрибуција за да ја исчистите штетата. Последниот дел од методологијата е да се преправаме пред јавноста дека Линукс е прекрасен, дека сте ѓубре за негово совладување и дека Винбугзе е пеколот што секој мора да го напушти.
   Пријателе, тоа е вистината што никој не ти ја кажува.

   И за евиденција, јас не сум хејтер на Линукс (затоа што за да го критикуваш совршениот Линукс, мора да дадеш заколна изјава за тоа кој си и зошто се осмелуваш да го сториш тоа), но јас не се залажувам, ниту имам агенда за евангелизирање други.

 2.   Карлос Лоарка dijo

  Мислев дека НЕ ​​се враќам на прозорците

 3.   Мелхија dijo

  Здраво, инсталирав DualBoot на мојата десктоп машина и вистината е дека одењето од Windows 10 до Ubuntu 16.04 ме чинеше многу, не знам зошто, но ми даде многу проблеми со Ubuntu, но претпоставувам дека е поради моето незнаење, се надевам дека ќе ги надминете сите тие пречки, бидејќи Убунту ме прави многу добар систем (кога нема проблеми, нели), поздрав и благодарност за придонесот.