Командно дрво: Покажете ги директориумите како дрво во Linux

Понекогаш навигацијата во директориумите на Linux од конзолата станува малку комплицирана, покрај тоа, во некои случаи треба да ја знаеме структурата на некои директориуми, природен начин да го подобриме ова е прикажување на директориумите во форма на дрво.

Прикажувањето директориуми како дрво во Linux е прилично едноставно, благодарение на алатката дрво, што не е инсталирано стандардно во повеќето дистрибуции на Linux, но се наоѓа во официјалните складишта.

директориуми во форма на дрво

директориуми во форма на дрво

Која е командата за дрвото?

Тоа е команда која широко се користи од корисниците на Линукс, која ни овозможува на графички и структуриран начин да ја покажеме хиерархијата на директориумите на нашиот оперативен систем.

Командата за дрво исто така ви овозможува да ги наведете директориумите на надворешните уреди.

Инсталирање на командата дрво на Linux

Во некои дистрибуции, командата за дрво е инсталирана по дифолт, но во повеќето случаи тоа не е така, во повеќето случаи доволно е да се инсталира со користење на складиштата на секое дистрибуција.

Можете да користите која било од следниве команди за да ја инсталирате на вашето омилено дистрибуција.

$ sudo pacman -S tree # Arch Linux
$yum инсталирај дрво -y #Centos y Fedora
$ sudo apt-get install tree # Ubuntu 
$ sudo aptitude install tree # Debian

Може да се осигурате дека инсталацијата е успешно завршена со извршување на командата дрво

Како да се користи командата за дрво

Најдобар начин да ги научите сите предности што ги нуди командата дрво е со користење на сопствената документација на командата, да се изврши ова од терминалот       $ man tree

На ист начин, подолу ви нудам список, со некои од најкористените опции околу оваа команда:

$ tree    # Muestra directorios y ficheros
$ tree -d   # Muestra sólo directorios
$ tree -L X  # Muestra hasta X directorios de profundidad
$ tree -f   # Muestra los archivos con su respectiva ruta
$ tree -a   # Muestra todos los archivos, incluidos los ocultos.
$ tree /   # Muestra un árbol de todo nuestro sistema
$ tree -ugh  # Muestra los ficheros con su respectivo propietario (-u),
el grupo (-g) y el tamaño de cada archivo (-h)
$ tree -H . -o tudirectorio.html # Exporta tu árbol de directorio a un archivo
HTML

Постојат многу други комбинации на командата кои можат да бидат многу корисни при прикажување на директориумите како дрво во Linux.

Запомнете дека параметрите на оваа команда можат да се комбинираат, постигнувајќи на пример «прикажете ја листата на сите датотеки, вклучувајќи ги и скриените со нивната соодветна патека«, За ова ние извршуваме tree -af

Значи, се надеваме дека ќе можете да го извлечете максимумот од оваа едноставна, но корисна команда.


4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   федерико dijo

  Многу добра и концизна статија, гуштер! Секој пат кога момците ќе ми кажеа дека има апликација за Виндоус што го прави истото, јас ќе ги научам на командата за дрвото. Малкумина од нив ја знаеја командата MS-DOS со режимот и другите опции.

 2.   Анонимен dijo

  Ја знаев оваа команда преку прозорците и вистината, ми се чинеше чудно што Linux не го имаше стандардно, но е многу удобен откако ќе се инсталира.

 3.   Татј агилар dijo

  Одлично !!, ме спасивте, толку многу денови пребарувавте до конечно, ви благодарам !!!!!

 4.   Пачу dijo

  Брилијантен !! Работеше совршено, благодарам многу за помошта.