Друг начин за промена на корисничкиот агент на хром

Ya Им покажав како се менува Кориснички агент de Хром уредување на .desktop во папката / usr / share / апликации / но за жал, овој метод работи само ако кликнеме директно на пристапот од менито.

Тоа е, ако отвориме терминал и ставиме:

$ chromium

Ова нема да се вчита со опцијата за Кориснички агент изменета. Затоа, почнав да барам нешто „поглобално“ и обидувајќи се и обидувајќи се да го најдам решението за себе, што можеби не е идеално, но функционира.

Отвораме терминал и ја уредуваме датотеката / итн / хром / стандардно:

$ sudo nano /etc/chromium/default

Која треба да има линија одвнатре што вели:

CHROMIUM_FLAGS="--password-store=detect"

Ние ја оставаме таа линија вака:

CHROMIUM_FLAGS="--password-store=detect --user-agent=Debian/Chromium"

И подготвени. Лошата страна на овој метод е тоа што нема да видиме за која верзија Хром имаме, но ништо, она што сакаме е да покажеме ОС и Навигаторот ни служи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

29 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Дали имате идеја како да го смените корисничкиот агент во Конкерор?

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Го отворате Конкерор, одите на:

   Преференции - »Идентификација на прелистувачот

   Таму можете да го промените, всушност ... Мислам дека ви овозможува да ставите UserAgent за страницата # 1, друга РАЗЛИКА кога ја прелистувате страницата # 2, итн ...
   Konqueror и Rekonq се навистина кул

   1.    Роџер dijo

    Во право сте неодамна (по втор или трет пат) се префрлив на KDE и се воодушевив од rekonq.

    1.    елав <° Linux dijo

     Го испробав Rekonq времето кога го користев KDE и е прилично добро, но не бев целосно убеден.

   2.    Оскар dijo

    Ви благодариме за информацијата.

   3.    Оскар dijo

    Фала пријателе за податоците, тестирање.

    1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

     Ништо да се заблагодарам, ви благодарам на помошта што ни ја дадовте, што не прочитавте и добро ... за тоа што сте

 2.   Густаво Кастро dijo

  Директориумот не постои, освен датотеката "стандардно". Јас користам ArchLinux.

 3.   Блажек dijo

  Ви благодариме за придонесот.

 4.   Крисепита dijo

  Тестирање на Crunchbang 11

  1.    Крисепита dijo

   Упс, да видиме друга ...

   1.    Крисепита dijo

    и види друга

 5.   Ротс87 dijo

  хахаха да видиме дали работи

 6.   Ротс87 dijo

  обидувајќи се повторно

 7.   Даниел dijo

  prueba

 8.   TUDz dijo

  Тестирање.

 9.   итахи dijo

  Ајде да видиме сега

 10.   итахи dijo

  СЕКОГАШ… ..

 11.   Шмишка dijo

  1

 12.   Шмишка dijo

  2

 13.   Џонатан dijo

  Тестирање

 14.   Дкој dijo

  Тестирање

 15.   Дкој dijo

  Оо

 16.   Шмишка dijo

  3

 17.   Шмишка dijo

  4

 18.   Шмишка dijo

  Послужете добро

 19.   шала dijo

  Тест за кориснички агент

 20.   шала dijo

  Втор тест и последен

 21.   закуска dijo

  тестирање