Единството 6.8 вклучува подобрувања во перформансите

За среќа на сите нас, мислам, веб-страница на нашата заедница овде во Куба се врати во националната мрежа луѓето од кого веќе ви донесовме статии претходно.

Иако оние кои не живеат во Куба не можат да пристапат на страницата, еве ви донесуваме навистина интересни статии што ги објавуваат, а ова е една од нив

 ~~ » Авторот е Јакобо Идалго Урбино (ака- Јако): «

Вчера стигна до складиштата на Ubuntu 12.10 Unity 6.8. Лежат најважните промени во оваа нова верзија на Unity подобрувања во перформансите, особено во компјутерите со ниски перформанси што во оваа верзија го користат двигателот Gallium3D LLVMPipe Кога Unity открие дека нема добро графичко забрзување на компјутерот, има и подобрувања во брзината кога станува збор за прикажување на Прегледите во Цртичка и во анимациите присутни на работната површина.

Единството 6.8 вклучува подобрувања при рендерирање на сенки и про transpирности во горниот панел, страничниот фрлач и во цртичката.

Режим на ширење

Ако има два или повеќе примери на отворена апликација и кликнеме на нејзината икона, на пример иконата Наутилус во страничниот фрлач, прозорците Наутилус се прикажуваат во Режим на ширење, што вклучува важни подобрувања, како што е можноста да се затворат отворените прозорци од Spread со среден клик на глувчето или побрзо скалирање на прозорците во ширењето.

Сликата е преземена од Го сакам Убунту

Промени во прегледот на единството

Unity Preview ви овозможува да прегледувате дополнителни информации за програми, документи, аудио датотеки, слики и видеа, но тој доби важна промена во однесувањето, претходно за сите апликации на Unity Preview покажа копче со опција Деинсталирај o Деинсталирање, што може да предизвика корисник ненамерно да деинсталира важна системска апликација, новото однесување е тоа Во апликациите што се инсталирани по дифолт, не се прикажува копчето Деинсталирај.

Стариот режим за преглед овозможи деинсталирање на апликациите што доаѓаат стандардно.

Https за пребарувања на Интернет од цртичката

Сега кога од Dash, Единството бара што сакаме во Амазон за да понуди можност корисникот да го купи од Dash, тоа пребарување да се изврши безбедно, со помош на протоколот https, со што се зголемува безбедноста на податоците испратени од корисникот за извршување на пребарувањето, бидејќи трети лица може да ги добијат тие информации испратени на Интернет преку грабнувач на пакет.

Пребарувањата во Амазон може да се исклучат

Вклучувањето на новиот шопинг лен Тоа предизвика ескалација на несогласувањата на корисниците, и тоа не е за помалку затоа што секој пат кога тие бараа нешто во „Цртичка“, дури и да беше нешто локално, предлозите на „Амазон“ беа прикажани на крајот од резултатите, колку и да е Марк Шатлворт се обиде да проповеда дека тоа не е реклами, што не е рекламирање за производите на Амазон, туку пристап кон „Најдете нешто, каде било“ Ако внимателно го разгледаме, може да се смета како начин да се отстрани приватноста од корисникот, за да се поправи нешто малку сега, корисникот може да оневозможи пребарувања преку Интернет од цртичката во опциите за приватност.

За тоа ќе направат Системски поставки> Приватност> Резултати од пребарување, и стави во OFF опција "Кога пребарувате во Цртичка - Вклучете ги резултатите од пребарувањето на Интернет", што во шпанскиот интерфејс треба да покаже вакво нешто: При пребарување на цртичката - Вклучете ги резултатите од пребарувањето преку Интернет.

Ова беше избрзано решение, но за тој 13.04 подобрувања сигурно ќе дојдат во тој дел. Идеално, леќата за шопинг треба да биде посебна леќа, а не скриена што се користи во други леќи.

Исклучувањето на интернет пребарувањата исто така оневозможува Интернет пребарувања за други леќи, како што се Фото објектив, Музички леќи и Видео леќи што се инсталирани стандардно или Википедија леќа меѓу другите со функционалности за пребарување на веб.

Повеќе промени ...

Нова икона за социјален леќа

Оваа промена се очекуваше затоа што се користеше икона на Твитер, кога Гвибер всушност се интегрираше со други услуги за микроблогирање, сега новата икона може да се види на следната слика:

Покрај тоа, заинтересираните можат да го прочитаат со промени на оваа верзија од Launchpad.

повеќе информации

За оние кои се заинтересирани да продолжат да читаат на оваа тема, препорачувам да прочитаат:

Го сакам Убунту | Phoronix | WebUpd8


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   максигенс180 dijo

  ухххх! Ууух! Единството не е функционално, не работи, xD

  1.    MSX dijo

   Хахаха, колку глупи работи беа кажани во тоа време!

 2.   кик1н dijo

  Изгледа одлично. Но, KDE е подобар

 3.   Умерен верзитис dijo

  Како што прочитав, исто така можете да пристапите до опцијата за деинсталирање на апликацијата, со десен клик, што ја открива опцијата за деинсталирање.

 4.   Герман dijo

  Повеќе сакам да го користам целиот капацитет што го има една машина ... зошто да одам помалку ако можам повеќе да одам? Јас користам Kubuntu 12.04 со јадро 3.5.5 и KDE 4.9.2 и тоа е машински луксуз.

 5.   k301 dijo

  Одамна не играв Убунту и мислев дека во сегашниот ЛТС, Unity ќе постигне добра изведба, но според мене не беше така.

  Сепак, на крајот се полира и ми се допаѓа што е така. Не е за ништо, но корисниците на Виндоус сметаат дека е многу интуитивно и пријатно (докажано), нешто што не е лошо.

  Другата работа е што гледам идна леќа за нив, не знам дали ќе постои, но оној што пребарува „пиратски залив“ би бил корисен, не знам, дури и блоговите би можеле да имаат леќи достапни за читателите итн итн итн.

  Што се однесува до перформансите, се чини дека е во редот, тоа е нешто што треба да се подобри пред нејзината главна публика, бидејќи воопшто, корисниците на Линукс го овековечуваат животот на компјутерот и понекогаш одат по вистински реликвии.

  Исто така, во иднина монитори за допир, дизајнот може да биде придружен.

  На кратко, има такви што ќе имаат тотално спротивна гледна точка, и со можеби многу цврсти и одбранливи причини, но мислам дека на Единството ќе му се спротивстави, всушност, очигледно можноста да се земе од Федора и openSUSE е повторно отворено, нешто што би било добро, од причина да има уште еден тилин работна сила.

 6.   Јован dijo

  Според фороникс, подобрувањата се практично ограничени на употреба на llvm-цевка, односно растеризирана од софтвер. Тоа е, за мнозинството не се менува многу:

  http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_unity_68&num=1

 7.   елендилнарсил dijo

  Единството навистина ми се допадна, но имам едно прашање. барем за мене, ако сакав да ја минимизирам апликацијата, морав да одам на копчето за минимизирање, наместо да можам да го сторам тоа од страничниот панел. уште е така ??

  1.    уши dijo

   Така е, но за тоа постои апликација со која можете да минимизирате од панелот, многу е добра, се надеваме дека ќе ја вклучат стандардно

 8.   k1000 dijo

  Јас го испробав ubuntu 12.04 со единство и искрено бев разочаран од неговата бавност и нестабилност, јас сум корисник на школка за gnome и пристапите на школките се различни, но gnome-школката е поефикасна во однос на употребата на рам и процесори и разликата е забележлива, барем во Мојот компјутер. Се надевам дека тие ќе го подобрат единството во оваа верзија затоа што е срамота за другите што windowsero заглавува со ubuntu или е побавен од windows 7.

 9.   хадес 0728 dijo

  Како прво, многу добра статија, досега единството не изгледа многу добар интерфејс. Јас сум корисник на gnome, кој оди многу, но не боли да се обидам да видам што

 10.   елав dijo

  Не можам навистина да судам без тестирање, но ајде, Единството додава сè повеќе работи со текот на времето и многу се сомневам дека перформансите воопшто се подобриле. Но, јас ќе ти дадам корист од сомнежот.

 11.   Неомито dijo

  добро, што да кажам дека пробав единство и навистина е одлично, реши многу работи во кои имаше недостатоци, но еј јас сум за loveубен во мојот Кубунту 12.04, но нагласувам дека единството е подобро во секоја верзија.

 12.   Дејвид ДР dijo

  Се гледа дека Единството расте, боли што мојот компјутер беше многу тежок. Не ми недостасува бидејќи сум со Кубунту и е сензационално.

 13.   MSX dijo

  Пријатели, дали мрежата е во некој од овие опсези?
  http://www.nirsoft.net/countryip/cu.html

  „Иако оние кои не живеат во Куба не можат да пристапат на страницата“
  Која е ИП-страницата? Можеби можеме да влеземе користејќи Tor или некое слично решение.

 14.   Ротс87 dijo

  Јас сепак мислам дека единството и gnome3 се ориентирани повеќе таблети ... би било подобро да се користи цимет како школка gnome3 или да се користи kde за обичниот корисник хехехе

  1.    анонимни dijo

   Ако мислите дека Unity е повеќе фокусиран на таблети, тоа е дека не сте го користеле или ако сте го користеле, не повеќе од 5 минути.
   Секој што навистина се обидел, ќе се согласи дека Unity е интерфејс што може да се користи со глувче и претежно со тастатура.
   Додадете дека фрлачот се однесува повеќе како лентата со задачи на Виндоус 7 отколку што е OSX, како што многумина мислат.
   Но, јас веќе ти го кажувам тој многу мал допир, дури може да биде и досаден да се справиш со се со допир и ти кажувам затоа што го имам со ваком, покрај тоа имам HP Multitouch и многу, многу повеќе допир е Gnome Shell или Windows 8

   1.    уши dijo

    Јас целосно се согласувам со вас, освен тоа, мора да ги земете предвид опциите што ви ги дава компиз

   2.    MSX dijo

    „Но, ти реков дека многу малку допир, може дури и да биде вознемирувачки да се справи со секој допир и ти кажувам затоа што го имам со ваком, исто така имам HP Multitouch и многу, многу повеќе допир е Gnome Shell или Windows 8. "
    Па, благодарам за повратните информации!
    Не се сомневам дека GNOME Shell е многу пријателски настроен (и дека само што го започнува својот развој) бидејќи е планирано за интерфејси на допир уште од самиот почеток.
    Што се однесува до Единството: дајте му време, тоа е зелено, јасно е дека првото нешто на што се фокусираат е да ја направат употреблива и удобна за работната површина, оптимизациите на допир ќе дојдат со текот на времето

 15.   санчочито dijo

  Тоа е големиот недостаток што го гледам Убунту, станува сè потежок и отидов во кринчебанг! и pfff разликата е извонредна, кога ќе се навикнеш на openbox тоа е фантастично.