Емакс # 1

Ова е мојот прв напис за Од линукс и јас ќе зборувам за EmacsЈас сум развивач и затоа мора да имам добар уредник на кодови што поддржува различни јазици што ги користам: html, js, css, java, итн.

Лично, сакам мојот уредувач на текст да ми помогне да го имам најдоброто можно вдлабнување, што не е многу добро во затемнувањето, но во Емакс доволно е едноставно јазиче, па да почнеме.

икона за уредник на текст емакс

икона за уредник на текст емакс

Инсталирајте Емакс:

Дистрибуции со Apt:
sudo apt-get install emacs

Дистрибуции со yum:
sudo yum install emacs

Дистрибуции на зипер:
sudo zypper install emacs

Откако ќе се инсталира, можеме да ги извршуваме Emacs од терминалот со внесување на emacs или отворање од иконата.

На Емакс не му треба графичко опкружување за да може да работи како нано или Вим може да работи под терминалот.

На почетниот екран можеме да видиме вакво нешто

emacs

Малку е можеби да се преселиме преку документ и објаснување дека клучот е Ctrl ќе се вика C и клучот alt MОвие се најкористените клучеви, сега ќе ги објаснам најважните кратенки и ќе ја следам истата номенклатура на упатството за клучевите:

Ctrl се вика C y alt M

За да отворите или креирате датотека:
C+x+C+f

За да зачувате датотека:
C+x+C+s

За да зачувате датотека (зачувајте како):
C+x+C+w

Ако отворите повеќе од една датотека, можете да поминете низ различни тампони
C + x + ← или

Emacs ги разделува и ракува тампоните, и можете да видите повеќе тампони одеднаш (тампоните се како прозорци)

Да имате 2 хоризонтални тампони:
C+x+2

Да имате 2 вертикални тампони (ако ги направите овие комбинации на копчиња по ред, ќе видите дека тампоните се додаваат):
C+x+3

За да го смените покажувачот во друг тампон:
C + x + o

Да имате единствен тампон:
C+x+1

За да затворите тампон:
C+x+k

Ако на пример, направиме грешка во кратенка, можеме да ја откажеме со:
c+g

Да ги затворам емаците само:
C+x+C+C

Да го суспендира:
c + z

Можеме да го вратиме во живот со неговиот ID што ќе го најдеме со извршување на командата:

jobs

И потоа извршете ја следнава команда со ID на емаци:

fg
Ова е нешто основно за емакс, изгледа како секој уредувач на текст, но неговите кратенки на тастатурата, што нема да ни дозволи да ги тргнеме рацете од тастатурата, а неговите модови го прават тоа нешто навистина корисно, но јас ќе зборувам за модови, ако е Дека ми дозволуваат, во друга статија, во меѓувреме ќе ви го оставам следниов мод за loversубителите на терминалот
М + x

Тие пишуваат школка и даваат внесете

Емакс Рокс !!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   рипер2hl dijo

  Не очекував дека мојата статија ќе биде објавена веќе: /

  1.    x11tete11x dijo

   Ако го испративте на преглед, а некој мод го виде и беше одобрен, тогаш xD се објавува

   1.    елав dijo

    Всушност, тоа беше само во нацрти, но еНано ми рече дека е подготвено

    1.    рипер2hl dijo

     Добро, добро, мислев дека дадов некоја опција и беше објавена xD

 2.   Антонио Ј. Галистео dijo

  Многу добра статија. Мислам дека нано работи и на терминал и не му треба графичко опкружување.

  1.    Антонио Ј. Галистео dijo

   Извини, читам погрешно и брзо, нано е добро

 3.   елиотим3000 dijo

  Јас го направив тоа скриншот на GNU Emacs на Windows. Како и да е, добра статија.

  1.    Исус Израел Пералес Мартинез dijo

   Па, она што се случи е дека го читав упатството за уредници и тие ми препорачаа да користам веќе подигнати слики и потоа да ја користам: Б, благодарам

 4.   Сиромашно таку dijo

  Вториот дел се очекува наскоро заедно со вас, emacs и .emacs.d со последната конфигурација за развој на HTML-css-js, неодамна започнав со безброј курс html и само со уредување во емакс наоѓам мир (во моментот имам само режимот за автоматско комплетирање и режимот js).
  Постојат многу посветени веб-страници и уредници, но ништо не е толку пријатно и моќно како емајци

  1.    Вилсон dijo

   користете веб-режим, одлично е за мешани повеќе кодови
   како php, html, javascript и други ...
   Супер добро ми оди =)

 5.   MSX dijo

  EMACS FTM !!!

  1.    елиотим3000 dijo

   Јебига да!

 6.   Карлос Каркамо dijo

  Добар пост, многу ми се допаѓа емакс, некои не го сакаат и секогаш го споредуваат со вим, не знам колку ќе биде добар вим, но емакс е многу моќен, други прават грешка што ги споредуваат емаците со ИДЕ и велат дека нема автоматско комплетни функции итн., emacs не е IDE, но ако знаете како да го прилагодите може да имате многу интересни работи, тука излегуваат на виделина режимите на emacs ...
  Forwardе се радуваме на следните написи ...

 7.   hnонфгс dijo

  Отсекогаш ми се допаѓаа Емакс, но многу е комплицирано да се работи со PHP

 8.   urKh dijo

  Добар напис, но треба магија:

  vim

  Оди Оди: $

 9.   mj dijo

  Со почит,
  Честитки ripper2hl; Јас сум во право и ја учам командата „пронајди“ што мислам дека е многу важна за учење, но секој пат кога ќе се обидам да ја користам прави сè, освен она што замислувам дека би го сторило со упатствата што ги внесов во терминалот; Значи, ако можете да напишете статија за тоа, јас искрено ќе го ценам, ви благодарам за придонесот.

  1.    Исус Израел Пералес Мартинез dijo

   Па, не знам што точно пишувате, но јас ја користам командата find вака
   најдете патека за датотеки - име на датотека

   ако напишете find - help тоа ќе ви покаже помош, можеби нема да биде доволно разбирливо, затоа што понекогаш не разбирам што сака да ми каже терминалот