Genymotion: Емулатор на апликации за Android на GNU / Linux

Genymotion: Андроид емулатор за GNU / Linux

Genymotion: Андроид емулатор за GNU / Linux

Genymotion е специфичен емулатор на повеќе платформи за поддршка на Android, што работи непречено и брзо различни типови мобилни уреди (телефони и таблети), на кои може да се инсталираат Андроид РОМ, апликации и игри.

За оние кои користат други емулатори за Android на Windows или Mac OS како BlueStack, Andyroid, Koplayer, Leapdroid, NoxPlayer, Remix OS; Genymotion е најдобра опција како Андроид Емулатор да работи на овие, а исто така и на ГНУ / Линукс, сите видови на Андроид Софтвер што ни требаат. И, тоа е добра опција за ограничениот Shashlik Emulator кој доаѓа за GNU / Linux.

Genymotion: Почетен екран

Вовед

Овој емулатор користи VirtualBox за да ги извршува опкружувањата за извршување на различните инсталирани мобилни уреди кои за возврат ги поддржуваат различните стари и тековни верзии, стабилни или тестирачки, на оперативниот систем Андроид, особено им овозможува на развивачите да тестираат какви било минати, сегашни или идни апликации за Андроид во наведените емулирани средини пред да ги тестираат на уреди вистински мобилни телефони.

Genymotion успеа преку едноставен интерфејс да поддржува различни видови хардвер за различни верзии на Android олеснување на употребата на истиот за кој било вид на корисник. Во неколку лесни чекори, тоа ни овозможува да создадеме, на пример, Виртуелна машина што емулира мобилен уред од различни брендови како што се Google, HTC, Motorola, Samsung, Sony, меѓу другите.

Овие симулирани средини во моментов можат да поддржуваат конфигурации на Android 2.X, 3.X, 4.X, 5.X и 6.X, 7.X и 8.X со додавање на различни резолуции на екранот. И најдоброто од сè е што со текот на времето бројот на достапни уреди со Android и верзии се зголемува како што напредува развојот на Апликацијата.

Genimotion: Верзија 2.12 (мај - 2018)

Инсталација на Генимоција на GNU / Linux

За верзијата 2.6 за која веќе разговаравме во последен напис пред повеќе од 2 години до моменталната верзија 2.12 на која се наоѓа овој напис, постапката за инсталација е скоро иста денес, затоа ќе се обидеме да разјасниме неколку точки што ќе ни помогнат да ги забележиме промените за време на тоа и да ги видиме додадените нови опции и капацитети.

Регистрација и најавување на сметка

Првото нешто што се смени е дизајнот на официјална веб страна и локацијата на различните главни копчиња, како што е копче за регистрација на нова сметка или копче за најавување со постоечка сметка.

Официјална веб-страница на Genymotion

Официјална веб-страница на Genymotion

Секција за регистрација на нова сметка на Genymotion

Секција за регистрација на нова сметка на Genymotion

Секција за најавување на Genymotion

Секција за најавување на Genymotion

Преземање апликација

На локацијата на страницата каде што извршен дел за преземање за лична употреба, што е извршна што мора да ја користиме за наш пример и за одредена употреба, мора да се преземе, како што е прикажано подолу:

Дел за преземање на Genymotion

Дел за преземање на Genymotion

Инсталација на апликација

Откако ќе се регистрираме на официјалната веб-страница и ја преземеме верзијата за лична употреба, мора да продолжиме да ја инсталираме на следниов начин, преку терминалот со следнава командна команда и како што е прикажано на сликата подолу:

sudo bash Descargas/genymotion-2.12.1-linux_x64.bin

Инсталација преку терминалот Genymotion

Пристап до апликацијата

Во овој чекор треба да ја извршиме Апликацијата што веројатно има икона за пристап во менито Апликации во категоријата Развој, а потоа да пристапите преку опцијата Лична употреба, да ја прифатите лиценцата и да ја користите апликацијата, како на пр. прикажано подолу:

"

"

"

"

"

"

Поставки за виртуелен уред на Android

Овој последен чекор е многу едноставен и бара само следење на следниве чекори што ќе ги видите подолу на сликите подолу:

 • Создадете нов виртуелен уред

 • Истражете ги видовите достапни виртуелни уреди

 • Изберете еден (1) од достапните типови на виртуелен уред

 

 • Именувајте го креираниот Виртуелен уред

 • Почекајте преземањето на ROM-от на избраниот тип на виртуелен уред

 • Извршете го креираниот Виртуелен уред

Конфигурација на оперативниот систем Андроид на виртуелниот уред

Во оваа фаза, треба само да започнеме нов или неодамна форматиран вистински уред, да ја конфигурираме локализацијата, јазикот, сметката на gmail и да ги инсталираме потребните апликации од Google Store, како што е прикажано подолу на сликите подолу:

Уживајте во потенцијалот на креираниот уред

Од тука па натаму има само користете ги и уживајте во нашите Андроид апликации на Genymotion, за работа, играње или минирање на криптовалути или каква било друга активност извршена на нашиот физички (реален) личен мобилен уред.

Запомни го тоа за оптимално водење на Виртуелна машина со VirtualBox или Виртуелен уред со Genymotion секогаш се претпочита да имате добра модерна компјутерска опрема со средни и / или високи перформанси, како што се доволно RAM меморија, јадра на процесорот и простор на хард дискот, за да му се доделат

Се надевам дека ви се допаѓа статијата и што било друго во врска со наведената апликација видете го следното видео и други на официјалниот канал на истото:


2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гилермо dijo

  Скоро сè фантастично, дури и споделување клипборд и папка со компјутерот домаќин (користејќи го самото виртуелно сандаче за да го конфигурирате). Но
  Звукот излегува несигурен, невозможно е да се слушне видео или аудио што ми го испраќа WhatsApp, како од WhatsApp, така и со отворање од соодветниот директориум во Android.

  1.    Инж. Хозе Алберт dijo

   Не го тестирав звукот кога експериментирав со апликацијата, но не најдов литература за проблемите или недостатоците во репродукцијата на звукот. Runе направам тестови подоцна за да видам дали нешто ќе ми се случи во врска со тоа. Ви благодариме за вашиот коментар