Еретик и Хексен: Како да играте игри на „Олд школо“ на ГНУ / Линукс?

Еретик и Хексен: Како да играте игри од „стара школа“ на ГНУ / Линукс?

Еретик и Хексен: Како да играте игри на „Олд школо“ на ГНУ / Линукс?

Уште еднаш, денес ќе влеземе во «Гејмерски свет» особено од типот игри „Стара школа“ колку ги сакаме оние кои сме постари, но пораснавме играјќи со нив, и некои млади луѓе кои сакаат «Ретро игри». Затоа, денес редот е особено за игри како Еретик и Хексен.

„Пропаст, еретик и хексен“ се дел од долг список на игри како „Олд школа“, кои ни носат многу носталгија и забавни спомени. И дека можеме да го следиме играње на GNU / Linux преку внатрешни програми или пакети достапни во складиштата како што се „Чоколадна пропаст“, или надворешно како „Мотор на судниот ден“.

Doom: Како да играте Doom и други слични FPS игри користејќи GZDoom?

Doom: Како да играте Doom и други слични FPS игри користејќи GZDoom?

Пред целосно да влезете во темата на како се игра на GNU / Linux игри како „Пропаст, еретик и хексен“ преку „Чоколадна пропаст“ y „Мотор на судниот ден“, ние веднаш ќе оставиме мала листа на претходни поврзани објави препорачуваме да истражуваме, да ги прошириме можностите за игри од ваков тип на наши Дистрибуција:

"GZDoom е една од 3-те тековни пристаништа кои припаѓаат на ZDoom, што е семејство на подобрени пристаништа на Doom Engine за извршување на современите оперативни системи. Овие пристаништа работат на современи Windows, Linux и OS X, додавајќи нови функции што не се наоѓаат во игрите првично објавени од Id Software. Постарите пристаништа ZDoom може да се користат и дистрибуираат бесплатно." Doom: Како да играте Doom и други слични FPS игри користејќи GZDoom?

Поврзана статија:
Doom: Како да играте Doom и други слични FPS игри користејќи GZDoom?

Поврзана статија:
EDuke32: Како да инсталирате и репродуцирате Duke Nukem 3D на GNU / Linux?
Поврзана статија:
Quake3: Како да ја инсталирате и користите оваа класична FPS игра на GNU / Linux?
Поврзана статија:
Wolfenstein - Blade of Agony: Нова верзија 3.0 достапна за GZDoom

Doom, еретик и Hexen со Doomsday Engine и Chocolate-Doom

Пропаст, еретик и Хексен со Думсдеј Моторот и Чоколадна пропаст

Кои се игрите на пропаст, еретик и хексен?

За оние кои можеби не знаат или не се сеќаваат што се зборува антички игри, ние ќе понудиме мал преглед, да се ставиме во контекст:

Пропаст: Покривка

Doom

"Doom е видео игра создадена од Id Software во 1993 година. Оригиналниот Doom работи под оперативниот систем ДОС. И играта се состои од имитирање на вселенски маринец кој рутински е во станица на Фобос, една од месечините на Марс. За секунда, портите на Пеколот се отворени, ослободувајќи безброј демони, нечисти духови, зомби, кои ја напаѓаат базата за неколку часа. Ликот е единственото преживеано човечко суштество во станицата и мисијата е да го направи жив од ниво на ниво (како во Волфенштајн 3Д)." Doom на Вики фандом Doom

Еретик: Корица

Еретик

"Херетик (херетик на англиски јазик) е успешна игра на фантазија и акција, испратена на 23 декември 1994 година од Равен Софтвер, како резултат на нејзината втора асоцијација со id Софтвер по Shadowcaster. Врз основа на модифициран мотор Doom, Херетик беше пионер во воведувањето на систем за попис на артикли за употреба во реално време, подоцна стана вообичаен во жанрот FPS. Id Software ја објавија играта под нивен бренд.Еретик на фандомијата на Вики Doom

Хексен: Покривка

Хексен

"Hexen: Beyond Heretic (или едноставно Hexen) е средновековна фантазија FPS (Прво лице стрелец) видео игра развиена од Raven Software, објавена од id Software и дистрибуирана од Warner. Објавен е на 30 октомври 1995 година. Веројатно е продолжение на Херетик, бидејќи тие го делат истиот универзум и некои елементи на приказната, иако се одвива во поинаков свет.Хексен на фандомката Вики Дум

Апликации за извршување игри од типот на Олд школа

Да се ​​изврши игри како „Олд школа“ на GNU / Linux имаме неколку опции, некои веќе познати како GZDoom, и други сè уште не истражени како на пр PrBoom. Додека овој пат ќе истражиме уште 2, а тоа се:

Doomsday Моторот

Според твоето официјална веб-страница, „Мотор на судниот ден“ накратко е опишано како:

"Пристаниште во Doom, Heretic и Hexen со подобрена графика."

За вашиот преземање, инсталација и употреба ние само треба да ја преземеме вашата датотека за инсталерот во .deb формат од Преземи дел за GNU / Linux. Потоа, инсталирајте го лесно преку интерфејс CLI или GUI, користејќи познати методи и програми. Потоа да го стартувате, по можност преку менито со апликации. Откако ќе бидат извршени и започнати, ќе треба да наведеме само каде сме домаќини датотеки .wad или .pk3 на нашите игри врз основа на Пропаст, еретик и хексен, претходно преземени или добиени на кој било начин.

Мотор на судниот ден: Слика од екранот 1

Мотор на судниот ден: Слика од екранот 2

Мотор на судниот ден: Слика од екранот 3

Мотор на судниот ден: Слика од екранот 4

до повеќе информации на „Мотор на судниот ден“ можете да ја посетите вашата официјална веб-страница на GitHub.

Чоколадна пропаст

Според твоето официјална веб-страница, „Чоколадна пропаст“ накратко е опишано како:

"Пристаниште на Doom кое верно го репродуцира Doom искуството, како што се играше во 90-тите. ”

За вашиот преземање, инсталација и употреба можете да ја преземете вашата изворна датотека во формат .tar.gz од Делот за преземање. Меѓутоа, во нашиот случај ние го инсталиравме преку терминал (конзола), како што препорача вашата Дел за инсталација на GNU / Linux.

Од, вообичаено Одговори на Линукс наречен Чуда ГНУ / Линукс, што се базира на MX Linux 19 (Дебијан 10), и тоа е изградено следејќи го нашето «Водич за слика на MX Linux» го вклучи во своите складишта.

Откако ќе се инсталира, треба да се изврши само преку терминалот што означува каде сме домаќини датотеки .wad на нашите игри врз основа на Пропаст, еретик и хексен, претходно преземени или добиени на кој било начин.

Чоколадна пропаст: Слика од екранот 1

Чоколадна пропаст: Слика од екранот 2

Чоколадна пропаст: Слика од екранот 3

до повеќе информации на „Чоколадна пропаст“ можете да ја посетите вашата официјална веб-страница на GitHub.

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

Сумирајќи, денес можеме да потврдиме дека, сè уште многу од носталгични и забавни игри од типот «Old School»Како „Пропаст, еретик и хексен“, меѓу многу други, остануваат достапни и играат не само на Windows, но и на струјата Бесплатни и отворени оперативни системиКако GNU / Linux. И не само со внатрешни програми или пакети достапни во складиштата како „Чоколадна пропаст“, но како и надворешни „Мотор на судниот ден“.

Конечно, се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целата територија «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)