ЕТЕРНИТЕТНА ОБЛАК: Мрежа со компјутерски облак со отворен код

ЕТЕРНИТЕТНА ОБЛАК: Мрежа со компјутерски облак со отворен код

ЕТЕРНИТЕТНА ОБЛАК: Мрежа со компјутерски облак со отворен код

Денес, ќе истражиме уште едно интересно Проект DeFi (Децентрализирани финансии: Финансиски екосистем со отворен код) познат како „ЕТЕРИТЕТНА ОБЛА“.

„ЕТЕРИТЕТНА ОБЛА“ се развива и бара да понуди а платформа за облачно пресметување ориентирани колку што е можно повеќе приватност, анонимност и достапностНа И, се разбира, користејќи што е можно повеќе инфраструктурен софтвер изграден врз основа услуги, технологии и стандарди со отворен код.

Утопија: Интересен децентрализиран P2P екосистем идеален за Linux

Утопија: Интересен децентрализиран P2P екосистем идеален за Linux

И како и обично, пред целосно да навлеземе во денешната тема, ќе заминеме за оние кои се заинтересирани да истражат некои од нашите најнови претходни Поврзани Мислења со темата DeFi (Децентрализирани финансии: Финансиски екосистем со отворен код), следните линкови до нив. За да можат брзо да кликнат доколку е потребно, по завршувањето на читањето на оваа публикација:

Мрежа Чиа: Децентрализиран глобален блокчејн со отворен код
Поврзана статија:
Мрежа Чиа: Децентрализиран глобален блокчејн со отворен код

XRP Леџер: Корисна технологија за блокчејн со отворен код
Поврзана статија:
XRP Леџер: Корисна технологија за блокчејн со отворен код
Утопија: Интересен децентрализиран P2P екосистем идеален за Linux
Поврзана статија:
Утопија: Интересен децентрализиран P2P екосистем идеален за Linux
Полигон: Екосистем со отворен извор DeFi за блокчејн мрежи
Поврзана статија:
Полигон: Екосистем со отворен извор DeFi за блокчејн мрежи
Интернет компјутер: Колективна компјутерска платформа со отворен извор
Поврзана статија:
Интернет компјутер: Колективна компјутерска платформа со отворен извор

Filecoin: Децентрализиран систем за складирање со отворен извор
Поврзана статија:
Filecoin: Децентрализиран систем за складирање со отворен извор
Hyperledger: Заедница со отворен код фокусирана на областа DeFi
Поврзана статија:
Hyperledger: Заедница со отворен код фокусирана на областа DeFi

Облак за етерност: Облачно пресметување со приватност и анонимност

Облак за етерност: Облачно пресметување со приватност и анонимност

Што е Ethernity Cloud?

Според официјална веб-страница de „ЕТЕРИТЕТНА ОБЛА“, опишано е како:

"Децентрализирана облачна компјутерска платформа изградена за приватност, анонимност и достапност. Нашата визија за иднината на облакот има три императивни карактеристики: енкрипција, анонимност и постојана достапност. Користејќи ја технологијата на блокчејн, нашата мисија е да развиеме децентрализиран екосистем што овозможува нормален софтвер за облак да работи како децентрализирани облачни апликации. Во рамките на Ethernity CLOUD, јазлите се агностички локации, се повторуваат и постојано се шират преку Интернет без интеракција со корисниците, точно како што е дефинирано во паметниот договор што е усогласен со Ethereum."

Со поедноставни зборови, „ЕТЕРИТЕТНА ОБЛА“ ветува висока безбедност, добра доверливост на податоците и голема достапност за користење на платформата. Затоа, таа е една од ретките постоечки платформи од ваков вид која има за цел да ги искористи предностите на блокчејн технологијата за решавање и подобрување на постоечките проблеми со наследните мрежи за облачно пресметување. Додека, пак, им нуди на учесниците во мрежата сигурен механизам за заработка на пасивен приход со минимални инвестиции.

карактеристики

Програмерите на ова Проект DeFi барајте да понудите платформа за облачно пресметување која:

 1. Се базира на блокчејн и технологии со отворен код.
 2. Понудете а време на мирување практично нула, благодарение на неговата компатибилност со непроменливата мрежа Ethereum.
 3. Поставете го бизнис модел во која учесниците на мрежата можат да заработат постојан и значителен приход со изнајмување на нивниот неискористен хардвер на корисници на кои им е потребен услуги за облачно пресметување.

Следствено, на последната точка, споменатата платформа воспоставува два вида на основните корисници:

 1. Клиенти: Оние кои бараат сигурна и сигурна платформа на услуги за облачно пресметување.
 2. Даватели на услуги: Оние кои можат да го изнајмат својот хардвер на платформата Ethernity.

повеќе информации

За повеќе информации за ова Проектот DeFi поддржан со отворен код можете да го истражите следново линк и нејзината веб -страница на GitHub.

И во случај на желба дознај повеќе на теми поврзани со Облачно пресметување и децентрализирани апликации Препорачуваме да ги прочитате следните претходни записи поврзани со овие теми:

Облак компјутер: Сè како услуга - XaaS
Поврзана статија:
XaaS: Облачен компјутер - Сè како услуга
Развој на софтвер: Од природни апликации до дистрибуирани апликации
Поврзана статија:
Развој на софтвер: Историски преглед до денес

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

Накратко, „ЕТЕРИТЕТНА ОБЛА“ е Проект DeFi повеќе од многуте што постојат и се појавуваат секој ден. Но, тоа се издвојува по својата интересна работа технолошки придобивки и понудени услуги и можноста за монетизирајте хардвер остаток или неактивен на облакот. Покрај тоа, ако е успешна, може елиминирање на улогата на посредник изведена од конвенционални компании за облачно пресметување. Така постигнување на целта гарантира доверливост и суверенитет на податоците до својата база на корисници во сите погледи.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.