Како безбедно да земате белешки со Туртл

Водењето белешки е основна активност, особено благодарение на мобилните уреди што ги носат повеќето од нас. Проблемот е во тоа што многу од достапните опции профит од нашите податоци o тие не се грижат доволно за нашата приватност, нешто невидено во постпризнат свет. Urtелка е решение за овие проблеми.

желка

Според зборовите на Ендру Лион, творец на Туртл, апликацијата се користи за снимање белешки, лозинки, обележувачи (обележувачи), соништа, фотографии, документи и што сакате да бидете безбедни. Помислете на Туртл како Evernote со исклучителна приватност.

Заштита на податоци

Но, како да знам дека Туртл е навистина приватен? Кога се регистрирате за да ја користите услугата, се креира криптографски клуч со вашето корисничко име и лозинка за да ги криптирате вашите податоци порано за да зачувате што било на серверите, така што ниту вашите податоци ниту квалификациите не остануваат во облакот. Ова значи дека само вие и оние со кои споделувате белешки може да ги видат тие податоци. Ова, се разбира, има неповолност, а тоа е дека нема начин да ја вратите лозинката или да ја промените од надвор од апликацијата, па затоа, откако ќе се утврди, подобро е да не ја изгубите. Конечно, ако сакате да имате целосна контрола врз вашите податоци и да имате доволно технички можности, можете да го користите, Turtl на вашиот сопствен сервер.

Колаборативни белешки

Turtl има функција наречена Јавно лице што ја користи вашата е-пошта (ако сакате) за да испраќате специфични белешки до одредени луѓе, на овој начин можете да ги споделите вашите мисли или да соработувате на коментари со вашиот тим. Оваа технологија користи 4096-битен PGP клуч, што го прави прилично безбеден.

Бидејќи апликацијата постои за GNU / Linux, Windows, MacOS, Android и iOS, практично секој може да ја користи на сите нивни уреди. Исто така, има проширување за снимање веб-страници достапни за Chrome y Firefox.

Политички импликации

Ендру Лион го создаде Turtl затоа што шифрирањето треба да биде лесно. Морето од достапни апликации ги продава нашите податоци на рекламни компании, постојано се хакираат затоа што сметаат дека користењето на криптирање е премногу параноично или едноставно се компромитирани благодарение на масивното и неселективно надгледување од страна на владите. Таа енкрипција е комплицирана, остава само обичниот корисник да ја препушти својата приватност на сопствената судбина, така што обично секој што има малку волја и техничко знаење може да ги наруши правата на никого. Користењето апликации дизајнирани од приватноста ни овозможува, барем, да го отежнеме насилството, таа контрола што претпоставува дека корисниците се профитабилен производ или што претпоставува дека секој граѓанин е виновен сè додека не се докаже спротивното (спротивниот пол на претпоставениот универзална презумпција на невиност). По истиот знак, Туртл е 100% отворен извор така што секој развивач може да изврши ревизија или да соработуваат во вашиот код.

Кои апликации ги користите за да забележувате? Дали сте размислувале за заштита на вашата приватност во нешто едноставно како водење белешки?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Евдомар dijo

    Turtl беше многу корисен не само за заштита на безбедноста на вашите белешки, клучеви и обележувачи, но тој е еден од ретките што е мултиплатформа, што ја прави неговата корисност поголема, двете додатоци за најкористените прелистувачи го направија На корисникот му е многу полесно да запомни работи, изненадува неговата едноставност и брзина што дури и со користење на 4096 работи непречено, едно од вознемирените генерирања кај некои корисници е што секогаш кога ќе затворите мора повторно да се најавувате, па дури и да го андроид Ажурирањето ве најавува. Потрошувачка е на батерија работејќи во позадина. Инсталирањето е многу едноставно