Заглавие: тема за интегрирање на Firefox во Гном

Со новата интеграција во GNOME од лентата за наслови со лентата со алатки (во најчист стил на OS X), една од апликациите што сè уште изгледа стандардно е Mozilla FirefoxСепак, корисник создаде тема со која се постигнува непречена интеграција и ги вложува чекорите Github. Ајде да видиме како да го направиме тоа.

Инсталирајте заглавие

 1. Ние ја инсталираме оваа екстензија така што системот за известување не е pop-up прозорци.
 2. Инсталирајте го .xpi со темата што одговара на верзијата на Firefox што ја користиме.
 3. Го рестартираме Firefox
 4. Го отвораме менито Firefox и одбираме Прилагодете, ние ќе се обидеме да Податоци за гном Во долниот лев агол.
 5. Ја обележуваме опцијата Копчиња за олеснување на лентата со алатки за навигација (копчиња на лентата за навигација) и Оневозможете анимација на скокачки прозорци (оневозможете ги pop-up анимациите).
 6. Избираме Максимална ширина на јазичето: Рашири (Максимална големина на јазичето: Рашири)

HeaderBar

Ние ја инсталираме оваа екстензија за да се скрие лентата со јазичиња. Ако имаме отворено едно јазиче, можеме да заштедиме малку вертикален простор.

 • Го отвораме менито Firefox и одбираме Прилагодете.
 • Поместете го копчето Ново јазиче во лентата со алатки (Поместете го копчето за ново јазиче во лентата со алатки).

Заглавие 2

Ние ја инсталираме оваа екстензија за да ја скриете насловната лента и да ги поставите контролите на прозорецот на лентата со алатки.

 • Го отвораме менито Firefox »Екстензии, пребаруваме Преференции за HTitle.
 • Избираме Сокриј ја насловната лента: Секогаш (Скријте ја лентата за наслови секогаш).

Заглавие 3

Ние ја инсталираме оваа екстензија да се применуваат сопствени стилови. Ако сакаме темата да работи со GNOME 3.12 или пониска верзија, мора да го замениме 3.14 во следните команди со 3.12.

 • Го рестартираме Firefox
 • Ја преземаме темата за украсување прозорец и ја ставаме во соодветниот директориум со извршување:

$ wget -P ~/.local/share/themes/3.14/metacity-1 https://raw.githubusercontent.com/chpii/Headerbar/master/3.14/metacity-1/metacity-theme-3.xml

 • Алтернативно, можеме да го преземеме ова ZIP и копирајте ја темата во теми ~ / .локална / сподели /.
 • Ја менуваме темата за Windows со следнава команда:

$ gsettings set org.gnome.desktop.wm.preferences theme "3.14"

 • Или можеме да ја користиме GNOME Tweak Tool.
 • Ние го инсталираме овој стил GNOME 3 HTitle Измени

Заглавие 4

И ако сакаме темна тема

Заглавие 5

И тоа е сè.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   x11tete11x dijo

  Јас го користев ова, но според мене најголемиот проблем што го има е што [b] Нема место да се држи прозорецот за да се премести D: [/ b] Дали некој знае нешто за да го реши ова?

  1.    Федерико Дамиен dijo

   Класичниот ALT + Кликни, засекогаш

  2.    Кку dijo

   Ниту со alt + клик и влечење?
   Бидејќи на тој начин не е важно дали сакате да го поместите прозорецот од кој било дел од него.

  3.    Хуањо Марин dijo

   Мора да кликнете на горната лента за GNOME, да, на горната црна лента

  4.    x11tete11x dijo

   Јас ги познавам момците на Alt + клик ... но да не жртвуваме удобност за „Минимализам“ или „интеграција“ ...

   1.    вавилон dijo

    Токму за тоа. кликнувањето alt + е многу полесно и исто така поефикасно отколку да барате празни места во горната лента за влечење.

   2.    x11tete11x dijo

    Ако тоа беше вистина, зошто секогаш користиме „грипи“ прозорец прагови? .... Не сакај да ми продаваш зајак ... Покрај тоа, ме принудуваш да користам 2 раце, па дури и повеќе, да беше тоа вистина, немаше да се мачат да направат „мрежни“ (водици) да имаат „подвижни“ простори

   3.    Серфравирос dijo

    Само што го следев упатството и можам да го грабнам прозорецот со глувчето за да го поместам. Малку е простор, но дека се движи затоа што се движи

  5.    x11tete11x dijo

   Sorал ми е што го ставив во друг коментар, но „повторното“ со претходните верзии на Htitle ви овозможи да ги ставите јазичињата горе, наместо подолу (тип Chrome) дури и на овој начин, слободниот простор што остануваше помеѓу јазичињата и копчињата од прозорецот, од таму би можеле совршено да го сфатите прозорецот (секако ако не отворите многу јазичиња)

   1.    Денис dijo

    Заборавете на тие работи !!

    Се случува тие да не го објавија целосното упатство.

    За да додадете простор со кој може да се влече прозорецот, треба да додадете стилски на приклучоците и да додадете одредена тема (ми се чинеше и мене чудно)

    Го оставам целосното туторство
    https://github.com/chpii/Headerbar

   2.    x11tete11x dijo

    @Dennis господине!, Пијте пиво за вас: Д, вие совршено го разбравте мојот проблем и за среќа, истите програмери го зедоа предвид и тој детал, среќен сум xD

 2.   вејланд-јутани dijo

  Добро! Ви благодариме за врвот елав. Одам да одам на работа.

 3.   Брутико dijo

  Колку малку ми се допаѓа стилот што го зема gnome

 4.   Шаркил dijo

  Ова одлично го интегрира Firefox со GNOME, особено ми се допадна како беше со Глобалната темна тема на системот, иако недостасува интеграција на други апликации како LibreOffice и VLC.

  Ви благодариме за објавата.

 5.   Сантијаго Мурчио dijo

  Јас дефинитивно ќе го инсталирам!

 6.   вавилон dijo

  Па, ми се допаѓа како Firefox изгледа интегрирано со Gnome. Всушност, јас започнав да го користам Empiphany токму поради визуелното, но сега кога имам таков FF, нема што да мислам.

  Ви благодариме за написот, Елав.

 7.   Серфравирос dijo

  Благодарам, ми се допадна интеграцијата.

 8.   Диего Кампос dijo

  Ви благодарам многу за упатството за елав, интеграцијата е многу убава

  Поздрав.

 9.   елиотим3000 dijo

  И брат ми и јас претпочитаме Австралијци кога станува збор за навигација во Firefox (иако, да бидам искрен, ми недостига интерфејсот Започнете, што беше подобар интерфејс од Opera).

 10.   Андреј dijo

  Многу добро, барав нешто слично иако ќе земам само „htitle“ бидејќи повеќе сакам Австралијци. Патем, тоа работи многу добро во цимет, но како што реков повеќе сакам Австралијци.