Загради наспроти SublimeText3: Кој да избере?

Имав прилично напреден нацрт на мојот локален блог за споредбата што ја правев помеѓу Загради y SublimeText3, но денес морав да сменам скоро сè, бидејќи неколку дефекти или недостаток на опции што ги најдов Загради, тие можат да бидат нетранспарентни со користење на екстензии.

Загради предизвика сензација. Фактот дека е уредник со отворен код му даде Плус во споредба со другите алтернативи и доаѓа од Adobe, тоа не е за помалку од барем предизвикува curубопитност.

Но, еј, да се фатиме за деловна активност. Она што имам намера е да направам споредба помеѓу Загради y SublimeText3, Го користам второто веќе некое време од различни причини.

Како да добиете протези?

Да преземете Загради ние само треба да одиме во страница за преземање од својата официјална страница и преземете a .deb. Чекорите на инсталација во Ubuntu и деривати веќе ги видовме овде, но во случај на ArchLinux les Покажав метод што сега малку се смени.

Во суштина сега она што треба да го направиме ArchLinux е следниот:

 • Ние го преземаме .deb и го отпакуваме.
 • Папката е креирана загради-спринт-29-LINUX64 што ќе ја има датотеката податоци.tar.gz во затворен простор.
 • Исто така ја отпакуваме датотеката податоци.tar.gz и ни остануваат уште две папки: одлучат / y УСР /.
 • Отвораме терминал и извршуваме:
$ sudo cp -Rv opt / загради / / opt / $ sudo cp usr / bin / загради / usr / bin / $ sudo cp -Rv usr / share / doc / загради / / usr / share / doc / $ sudo cp -R usr / share / апликации / загради.desktop / usr / share / апликации / $ sudo cp usr / сподели / икони / хиколор / скалабилни / апликации / загради.svg / usr / сподели / икони / иколор / скалабилни / апликации /

Ако веќе ја извршивме инсталацијата како што ви покажав претходно, ќе мора да извршиме во терминалот:

$ sudo rm -Rv /usr/lib/brackets

Сега треба да ја измениме или креираме датотеката /usr/share/applications/brackets.desktop така што изгледа вака:

[Внесување на работната површина] Име = Тип на загради = Категории на апликации = Извршување на апликацијата = / опти / загради / загради% U икона = загради MimeType = текст / html;

Како и да е, во папката / загради / опции доаѓа оригиналната датотека. Тоа е тоа, можеме да трчаме Загради од менито. Ако имате било какви проблеми при стартување, прочитајте ја претходната статија за тоа како да инсталирате Загради во Arch Linux рачно.

Заградите се добиваат бесплатно за користење на неодредено време, и тоа е плус и нешто логично да се биде со отворен извор.

Како да добиете SublimeText3?

Во случај на SublimeText, ние само треба да одиме кај твоето официјална веб-страница и преземете ја верзијата според нашата архитектура. Потоа, некаде ја отпакуваме преземената датотека и за да имаме на располагање SublimeText од менито за апликации, ја создаваме датотеката /usr/share/applications/sublimetext3.desktop и го ставивме внатре:

[Внесување на работната површина] Верзија = 3.0 Тип = Име на апликацијата = Возвишен текст 3 Генеричко име = Коментар на уредникот на текст = Софистициран уредник на текст за код, обележување и проза Exec = / home / elav / Linux / Пакети / Развој / SublimeText3 / sublime_text% F Терминал = лажен MimeType = текст / обичен; Икона = / home / elav / Linux / Packages / Development / SublimeText3 / Icon / 256x256 / sublime-text.png Категории = TextEditor; Развој; StartupNotify = вистински дејства = прозорец; документ; [Прозорец за акција на работната површина] Име = Извршен нов прозорец = / home / elav / Linux / Пакети / Развој / SublimeText3 / sublime_text -n OnlyShowIn = Единство; [Акционен документ за работна површина] Име = Извршена нова датотека = / home / elav / Linux / Пакети / Развој / SublimeText3 / sublime_text --command new_file OnlyShowIn = Единство;

Секако дека треба да ја сменат трасата / дома / елав / Линукс / Пакети / развој / покрај папката каде што се распакувани SublimeText3. Внатре во папката Sublime, исто така, доаѓа датотеката .desktop.

Високата сепак, можете да ја преземете и да ја користите за остатокот од вашите денови, но кога ќе зачуваме датотека 8 пати, ќе добиеме знак што нè потсетува дека можеме да купиме лиценца (што не е скапо).

SublimeText_Ph Purpose

 

Интерфејс

Интерфејсот на двата уредници е многу сличен. Панел одлево со Проектите и отворените датотеки, мени на врвот со опциите за уредник, иако во случај на загради, тој ќе се појави над областа за уредување.

Загради

SublimeText

Нешто што ми се допаѓа SublimeText е Мини мапа што се појавува на десната страна од областа за уредување, што ни овозможува лесно движење низ целиот документ. Но, како што реков на почетокот, во Загради исто така можете благодарение на Екстензиите.

Загради_MiniMap

SublimeText Исто така, ни овозможува да го смениме изгледот на областа за уредување благодарение на низата стилови што веќе се вклучени стандардно, како и да ги утврдиме нашите преференции како корисник и што е најважно од се, кратенките на тастатурата.

И погоди што? Па, екстензии на Загради кои ни овозможуваат да го сториме истото:

Загради_Теми

Перформанси

Багажникот на SublimeText3 е многу побрз од оној на ЗаградиЈас би рекол дека е скоро моментално. Загради работи брзо, особено од последната верзија (пролет 29), но потребни се неколку илјадити делови од секундата за да се вчита проектот што го оставивме отворен претходно.

Со отворени две датотеки во двата уредници, потрошувачката на SublimeText е малку повисока од Загради, и останува така со употребата на секоја од нив.

Употребливост

На прв поглед, испитувајќи го секое мени, го сфаќаме тоа SublimeText имате многу повеќе опции отколку Загради. Како што споменав претходно, тоа ни дава повеќе кратенки на тастатурата и можност за стандардно нивно менување и прилагодување. И двајцата ги споделуваат повеќето од нив, како што се коментирање на линија користејќи Ctrl + /.

SublimeText има трепки (Загради го прави ова со продолжување, иако не е многу полиран), што ни го олеснува движењето помеѓу нашите датотеки без да мора да одиме на страничниот панел.

Но Загради Има нешто што го сакав и го прави многу, многу продуктивно.

En Загради Кога уредуваме HTML-датотека и сакаме да го уредиме CSS-кодот на ознаката или JS-кодот, не мора да ја отвораме датотеката .css или .js за неа. Ние го ставаме курсорот само на етикетата за уредување и притискање Ctrl + E. И погледнете што се случува:

Загради_CSS_Уредник

Како што можете да видите, се прикажува област што ни го покажува CSS-кодот поврзан со таа ознака. Таму можеме да го уредиме и зачуваме без да мора да го отвориме оригиналниот .css.

Покрај тоа, во сите датотеки .css ќе биде прикажано дека стилот се применува на наведената ознака и во линијата каде што се применува стилот.

Загради_CSS_Едитор1

Друг детал што ми се допаѓа SublimeText на Загради, е тоа што кога ќе се ставиме на ознака за отворање или затворање, тоа ни кажува која одговара на тоа или на крајот или на почетокот. SublimeText исто така, ни овозможува да ја собереме матичната ознака и неговата содржина.

Возрасни_Тагови

Друга функционалност на SublimeText Она што ми се допаѓа е да можам да го организирам текстот по азбучен ред, многу корисно кога сакаме добро да ја наредиме нашата датотека .css.

Автоматско комплетирање

Друга точка во прилог на Загради е автоматско завршување, што е многу подобро отколку SublimeText од две причини: Покажете предлог како што правите Сино-риба и има повеќе опции за автоматско завршување (CSS својства и HTML-ознаки).

Загради_Автоматско комплетирање

Да, Загради по дифолт, не ги затвора протезите {} автоматски, но ова го решаваме лесно во Мени »Уреди» Автоматски пополнете загради. И подготвени.

Екстензии

Двата уредници имаат додатоци, кои можат да се инсталираат релативно лесно. Во случајот на SublimeText, се нарекува кул приклучок Контрола на пакет што ни овозможува да ги инсталираме останатите екстензии многу лесно.

Единствениот проблем што го најдов е тоа што не знам како да го направам тоа рачно, односно да ја преземам наставката од Интернет во посебна датотека, а не директно од уредникот.

Не е дека не можеш, само тоа Загради тоа е поедноставно. Треба само да го отвориме Управувач со наставки и можеме да ги видиме оние што ги инсталиравме или оние што можеме да ги инсталираме:

Загради_Долженија

Можеме и да влеземе до директориумот de Екстензии, преземете го .zip, отпакувајте ги и ставете ги внатре Ra /. Загради / екстензии / корисник /. Ние го рестартираме уредникот и тоа е тоа.

Интернет-издание

Оваа функционалност е одлична иако воопшто не ја користам, затоа не можам да дадам објективен критериум за тоа. Во теорија, користејќи Chromium + Node.js, промените што ги правиме во нашите HTML и CSS-датотеки можат автоматски да се прикажат во прелистувачот.

Заградите ќе се отворат a врска во живо со вашиот локален прелистувач и тој ќе ги испрати промените во датотеката CSS додека пишувате! Толку лесно момците од загради го опишуваат тоа.

Во моментов, заградите поддржуваат само развој во живо за CSS. Сепак, во тековната верзија, промените во датотеките HTML и JavaScript автоматски се откриваат и повторно се вчитуваат во прелистувачот кога зачувувате. Во моментов работиме на додавање поддршка за развој во живо на HTML и JavaScript. Покрај тоа, автоматските ажурирања се можни само во Google Chrome, но се надеваме дека наскоро ќе можеме да ја донесеме оваа функционалност до сите големи прелистувачи.

Брз преглед

За оние кои сè уште не ги запомниле еквиваленциите на боите помеѓу HEX и RGB, Загради ви овозможува да видите точно која боја се користи брзо и лесно.

И во CSS и во HTML, само лебди над која било боја или градиент вредност и Загради автоматски ќе прикаже преглед на истиот.

Загради_ Боја

Истото важи и за сликите: само поставете над адресата на сликата во Загради, и тоа ќе прикаже минијатурен приказ на тоа.

Заклучоци

Иако ова беше само краток преглед од обајцата уредници, кој е тогаш најдобар?

Можеби сте забележале дека повеќе сакам Загради, но само за фактот дека е од Отворен извор и новиот начин за побрзо уредување на CSS. Но, тој има уште долг пат да помине за да се преболи SublimeText, и во функционалноста и во стабилноста.

Развојот на Загради тој е многу активен и се подобрува со секоја нова верзија, па затоа ги имам сите мои очекувања од него. Но, не може да се негира тоа SublimeText Има уште долг пат и се покажува со неговата употреба. Свесен сум дека не користам ниту половина од работите што ги нуди.

Фактот дека треба да се плати лиценца SublimeText нема проблем, може да се користи без него. Тоа е одличен уредник, можеби најдобриот што го користев досега, но сè е на вкусот и изборот на сите. Засега ги користам и двете, и затоа ја гледам еволуцијата на Загради, што ветува многу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

70 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   горлок dijo

  Не знаев загради. Многу интересно.

 2.   Скатокс dijo

  Интересна споредба.

 3.   Виктор Франко dijo

  Поздрав Добри информации, но какви додатоци препорачувате за загради ..

  1.    елав dijo

   Тоа зависи од она што ви треба. На пример, ги инсталирав MiniMap, Las Tabs и слични работи.

 4.   Јеус Израел Пералес Мартинез dijo

  Емакс? 😛

  1.    елиотим3000 dijo

   Тоа е нож на швајцарската армија за оние кои работат со многу изворен код. Не го потценувајте тоа.

 5.   Леворак dijo

  Според она што го прочитав, заградите се на пат да станат најдобриот уредник за развој на веб-страници. Од што, ако не сум видел информација, е нејзината поддршка за други јазици, претпоставувам дека барем вклучува означување на синтаксата

 6.   кик1н dijo

  Нема како Вим: Д. хехехе

  Уххх, ќе ги прегледам заградите кои изгледаат добро.

  1.    елиотим3000 dijo

   Вистината е дека ДА, ВИМ е прекрасен, затоа што може да ставите што сакате.

   1.    кик1н dijo

    И од вашата конзола / терминал.
    Фасциниран сум од оваа алатка.

 7.   3 dijo

  За некој како мене кој сака да пишува код „пеш“, барањето на совршен уредник е секојдневна работа, бесконечно пребарување. Користев многу уредници на ДОС, Виндоус и Линукс: ЕДЛИН; Уредник на Q; MS Edit; ED - Уредувач на текст WordPerfect; Бележник; Бележник2; Бележник ++; MCEdit; GEdit; Кејт; Geany; Возвишен текст; Комодо; Etceterísima и до сега ми се допаѓа нешто од сите нив, ги мразам сите заради некој недостаток и има малкумина кои се за inубија во мене со години, меѓу нив ќе споменам по една за секоја платформа:
  ДВЕ: Уредник на П
  Виндоус: Бележник ++
  Линукс: Геан

  Секој има свои заболувања, свои маани, но меѓу сите тие се најдобри на нивните платформи (според мене).

  Пронаоѓајќи се сега со овој пост, откако случајно вчера требаше да инсталирам загради за да го тестирам откако прочитав краток преглед (не се сеќавам точно каде) ме тера да се одлучам да го пробам, појаснувајќи дека ќе го сторам тоа повеќе заради да се биде слободен софтвер отколку од други причини. Кој знае и сега најди ја мојата нова loveубов, хехехе.

  1.    Гискард dijo

   Geany е најдобриот од најдобрите. Не разбирам како луѓето повеќе не го користат. Навистина е лесен и многу комплетен.

   1.    3 dijo

    Не знам дали е најдобро, но е ефикасен, стабилен, брз, лесен и поддржува многу јазици.

  2.    Андрело dijo

   Не сум користел ... ДОС ... но во Виндоус, сакам Бележник ++ и во linux geany, особено ми е полесно за python geany отколку NINJA IDE

   1.    3 dijo

    За тоа станува збор, уживање во алатките што ги користиме

  3.    легионски xNUMX dijo

   Еј! не си пробал модра риба на линукс? =)
   bf и geany се моите омилени уредници на linuxmint.

 8.   елиотим3000 dijo

  Во споредба со GNU Emacs и Vim, возвишениот текст, заградите и Bluefish се одлични алатки за корисниците кои не сакаат повеќе компликации. Сепак, јас обично имам навика да ја користам тастатурата за меч за да работам побрзо. Значи, се надевам дека тие исто така ќе направат споредба помеѓу GNU Emacs и Sublime Text.

  И патем, одличен преглед.

 9.   Хуан Антонио dijo

  Здраво, имам грешка во загради што не ми дозволува да зачувам датотека што е создадена од Нова датотека: С.

 10.   Андрело dijo

  Не знам зошто толку многу го фалат SublimeText дека е комерцијален код ...

  1.    Кристијан Амаја dijo

   Од кога приватниот софтвер е еднаков на софтверот со слаб квалитет?
   Високиот текст е импресивен, тој е целосно прилагодлив: приклучоци, теми, шеми на бои, кратенки на тастатура, итн.
   Бројот на додатоци е импресивен и исто така нешто што сметам дека е многу важно е тоа што е исклучително брз во пребарувањата, не е важно дали имате многу датотеки, потребни се секунди за да го најдете она што го барате.

   И една од карактеристиките што ја сакам е одликата со повеќе курсори.

   На кратко, пробајте и ќе видите дека вреди многу.
   Честитки!

  2.    Вилануо dijo

   Тој е пофален што е МНОГУ комплетен уредник. Пофалбите доаѓаат од таа страна, а не за видот на лиценцата ...

  3.    нано dijo

   Бидејќи не мора нејзината лиценца да стори нешто со својот квалитет, таа е пофалена затоа што е добра, период.

   Исто така, нешто интересно е што сите негови приклучоци се отворени, па ...

 11.   Тобал dijo

  Само што ги направив истите чекори што ги објаснивте, за да го инсталирам на ROSA 2012.1, базиран на Мандрива, и исто така работи. Благодарам многу.

 12.   Пепе dijo

  Лесно, емакс е подобро = П.

  1.    елав dijo

   Многу луѓе зборуваат за Емакс .. ќе мора да се обидам ..

   1.    Јеус Израел Пералес Мартинез dijo

    btw, тоа е како linux, штом знаеш како да го користиш, нема да можеш да го оставиш, лаже понекогаш користам и geany, но emacs е многу добар и корисен ако си на сервер без графичко опкружување

 13.   ајде да користиме linux dijo

  Многу добар преглед! 🙂

  1.    елав dijo

   Ви благодариме колега

 14.   clow_eriol dijo

  Во загради веќе можете да извезувате PSD за да генерирате css? Или допрва ќе се спроведува? Тоа беше она што најмногу го привлече вниманието кај овој уредник

  1.    Роналд dijo

   Па, би било увоз на PSD за да добиете CSS, нели?

 15.   Алекс dijo

  Нема продолжување за PHP, нели? Многу ми се допаѓаа загради, но без поддршка од PHP не ми прави многу добро.

  Исто така, не сум видел ништо да ги менува боите и да прави сè потемно.

 16.   ТСУ. Gilилберто Трухило dijo

  Многу добра споредба Пробав со SublimeText, кој како што велите е многу добар, но јас бев curубопитен да пробам загради, за две работи една е да го поставите покажувачот над бојата во шеснаесетник и ќе добиете мала кутија со бојата, многу добро оној и вториот за уредување на css од самиот html без да мора да го отворам css исто така ми се допадна идејата ...

 17.   plex dijo

  Емакс ФТВ!

  1.    елиотим3000 dijo

   Јебига да!

 18.   Ирвандовал dijo

  Ми се допадна прегледот, резимирано, загради ветувања и ќе бидам мој уредник за универзитетските проекти, ќе им го препорачам на моите колеги

 19.   Адријан олвера dijo

  Многу интересна статија, мислам дека ќе ги испробам и едните и на крајот ќе видам која ќе ја претпочитам засега. Заградите заземаат поента за да бидат со отворен код, но ако може да се користи возвишен текст, продолжете и пробајте Користев гедит по Кејт како што мажите ми рекоа на други форуми, но понекогаш ни треба малку помош.

 20.   Адријан олвера dijo

  Не можам да ги инсталирам додатоците. Не знам зошто: / ми кажува дека се појави непозната внатрешна грешка.

  1.    Тобал dijo

   Веќе сме 2, го отворив со конзола и вели дека се должи на недостаток на песочник мммм. Ви дава веб-страница со можно решение, но таа е многу тешка и макотрпна

 21.   Армандо dijo

  Пробав разни графички уредници на текст и никој не ми беше доволен.
  Главно поради повеќе копчиња што треба да ги притиснете со глувчето.
  И, исто така, организацијата на прозорците кога сум во разни проекти.
  Сега користам Vim, што прави многу повеќе отколку што ми треба во комбинација со Tmux е одлична, можам да отворам проекти колку што сакам и немам стар проблем со
  засити ме со прозорци. Ви благодариме за објавата.

 22.   Патрицио dijo

  Пробав и загради и возвишен текст. И најдобриот досега е Комодо. Но, далеку

  Заградите се добри за уредување во живо, но не работат за php. Од друга страна, возвишениот текст е добар за минималистичката работа, но поради некоја причина не успеав да ги конфигурирам наставките (како ftp); Исто така, не е добро што добивате навестување за набавката.

  Значи, Комодо може да го стори сето тоа надвор од кутијата, и тоа е прилично брзо.

  1.    само-друг-dl-корисник dijo

   Точно е, уредувањето во живо работи само за HTML / CSS, но не и за јазиците од серверот.
   Јас работам со Пајтон / angанго, уредувањето во живо нема да работи ако користам Ознаки за шаблони на angанго.

 23.   Гадем dijo

  Фала многу, не знаев загради, ќе пробам да видам како е, поздрав.

 24.   лозанотукс dijo

  Бидејќи ме уби убиството на работната површина на KDE ... Јас навистина сакам да се префрлам на KDE, но дали можете итно да ставите туторијал за тоа како да го дадете тој изглед?

  Ви благодариме!

 25.   само-друг-dl-корисник dijo

  Нема начин да го инсталирате на Arch, но со складиште?

  Не ми се допаѓа да мора да отпакувам .deb и да ги копирам неговите датотеки папка по папка, станува неуредно потоа кога сакате да ги деинсталирате, затоа што треба да ги запомните датотеките и да ги бришете рачно. Од друга страна, со складиште, целиот процес е автоматизиран и централизиран.

  1.    Мануел де ла Фуенте dijo

   yaourt -S brackets-git

   елав го направи тоа рачно затоа што сака да си го комплицира животот.

 26.   Габриел dijo

  Техничка консултација.
  Дали заградите се КОМПЛЕМНО слободен софтвер (одобрен од ФСС) или е само со отворен извор?

  1.    елав dijo

   Користи лиценца за МИТ и искрено не знам колку може да биде бесплатно. Барем тоа е OpenSource

   1.    Дејвид Пире dijo

    во видеото за лансирање во 2012 година на YouTube го покажува тоа иако е добро на англиски јазик

 27.   Гадем dijo

  Заградите не работеа добро за мене во Убунту 13.04, не заштедив проекти добро, и вистината е, немам многу време да видам што тргна наопаку, повеќе сакам Комодо.

  1.    елав dijo

   Комодо-Едит е одличен, го користев некое време, но малку е тежок за стартување.

   1.    Гадем dijo

    Во тоа, вие сте многу во право, но мислам дека вреди, на ист начин Возвишениот текст 2 (не ги тестирав темелно 3-те) е одличен, но по дифолт чувствувам дека недостасуваат некои работи (можеби моите идеи) што може да се компензира со додатоци, но да бидеме искрени, сите имаат потреба.

    1.    Патрицио dijo

     Јас сум дефинитивно суперфанови на Комодо. Досега не најдов ништо подобро да користам на Ubuntu 13.04. Многу е точно, потребно е многу време да се започне и ако имате отворени проекти може да потрае до 30 секунди за да се отворат 5 јазичиња ... Но, сепак вреди. Патем, ако погледнете наоколу, можете да најдете продолжение за менито за глобално единство. На здравје!

 28.   легионски xNUMX dijo

  ухх Блуфиш?

 29.   da3m0n dijo

  ќе треба да се испроба нов уредник ... одличен придонес

 30.   Hasасмани dijo

  Преземање и тогаш ќе го пробам, сакав дел од изданието во живо со хром, но некој ме извади од сомнеж, видов нешто што се однесува на ТБ во видео за тоа дека Сублим3 ќе донесе исто, го видов на почетокот на годината, но би користел firefox мислам дека некој знае нешто за тоа?

 31.   гудучанго dijo

  Netbeas е потежок, но има многу поголема поддршка за git и php. Јас го споредувам со возвишен текст, вистина е, возвишеното има многу добрини, но кога станува збор за производство, нетбисот е многу подобар

 32.   Гадем dijo

  Дали знаете дали возвишен текст 2 постои за предлози за ознаки?

  1.    елав dijo

   Што мислиш со предлози за ознаки? О_О

 33.   само-друг-dl-корисник dijo

  Дали некој можеше да инсталира загради на ArchLinux со „yaourt -S brackets-git“?

  Ми ја дава оваа грешка при инсталацијата:
  http://oi43.tinypic.com/2lnfrcg.jpg

  Се надевам дека можат да ми помогнат.

  1.    Алан Боглиоли dijo

   Препорачувам да инсталирате со пакер. Тоа е скрипта во стилот јаурт, но од моја гледна точка, таа е пооптимизирана. Иако ви овозможува да правите помалку од вашата (ви дозволува само инсталирање и други работи, но останатото може да се направи со пакман).

   Значи, вие го отстранувате типот и инсталираш пакувач (sudo pacman -Sy packer). И тогаш инсталирате загради (sudo packer -Sy brackets-git).

   пакувач ако се користи со „судо“.

   Инсталацијата со пакувач ми работеше, а не со тебе. Не можам да најдам објаснување, но еј, тоа успеа хаха.

 34.   Џозеф dijo

  Здраво, ја најдов споредбата многу добра. Тестирам загради, може ли да ми кажете како се вика екстензијата за да може да има трепки? Благодарам

 35.   Ибел Александар Зонига dijo

  Оваа апликација е интересна, ви благодарам многу што ја споделивте, ќе ми помогне многу за мојата работа во веб-дизајн, одлична +1.

 36.   Густаво Пачеко dijo

  Објавувањето е навистина многу добро, но ми недостигаат неколку работи во прилог на загради, вистината е дека бидејќи тие го ставија на знаење, почнав да ми треба и мислев дека е одлично. Што ми недостасува? на пример, ако го ставите курсорот на кој било код во боја и му дадете Ctrl + E, тој исто така прави преглед на бојата каде што можете да ја измените на многу елегантен начин. и јазичиња не е проблем, јас навистина не ги сакам јазичињата, како и да е, ги покажува брзо во работната област и може да се префрлат помеѓу датотеки со кратенка на тастатурата Ctrl + Tab. Really Навистина ми се допаѓа како овој уредник го имаше овој напредок. Гледам дека тој ќе биде најдобриот долго време.

 37.   alex dijo

  Ми се допаѓа како интерфејсот на заградите изгледа многу повеќе, но мислам дека возвишеното е многу подобро во скоро сè ...
  Повеќе ми се допаѓаат загради, како што е интерфејсот и инсталацијата на екстензии, поради тоа возвишено за мене, таа далеку надминува lml!

 38.   Дејвид Пире dijo

  Одлична споредба што ја направивте ако јас секогаш со возвишено го имав тој проблем да ги видам промените во прелистувачот во секое време, бидејќи сум малку повеќе визуелен, така што сметам дека заградите се интересни и особено затоа што само што започнав css и javascript и затоа што ова што го гледам оди рака под рака со загради) уредувам помалку од една година најмногу 5 месеци но посветувам многу часови на ден и ако мислам како тебе, од возвишено има многу работи што јас исто така користете, но гледам дека нема загради, мислам дека немам проблеми да ги користам и во зависност од потребите на проектот и од она што го работам. одличен пост

 39.   кохенкс dijo

  Заградите удираат посилно секој пат. Јас работам околу js (јазол, аголна, ...), така што екстензијата (исто така, адобе) Тезеус ми дава живот да се дебагирам. Со соодветни додатоци (за да одговараат на потрошувачот) кои не се малку, и без ставање гомна, тоа е неверојатно добро. Сега, тој навистина го има тој допир на "нервоза" и бавно стартување во споредба со Сублима, но сепак вреди. Ебате, мислам, точка за загради.

 40.   Џо dijo

  Јас лично веќе ги користев и претпочитам 6-9 загради, не е совршено x неколку детали, но да бидеме искрени ништо не е совршено 😀 Прочитав на друга веб-страница за атоми, еве ја врската (https://atom.io/) за да можат да погледнат па мислам дека вреди.

 41.   J. Карлос dijo

  Вистината откако ги ажурираа Brakets, појаснувам дека морав да ја испробам верзијата 0.4 и еден ден pum 1.0, бев воодушевен и не го објавив, звучи многу глупаво, но самиот факт што има жив код во CSS ја прави мојата работа многу полесно И, тоа на ctrl + E е многу удобно, Сублим Текст е одлично, не го негирам тоа, но самиот факт на отстранување на секој 8 чувар на предлогот ме прави да се чувствувам како подла подбилка со тоа што не ја купив дозволата што не е многу, колку е лошо тоа последен XD

 42.   Берени dijo

  Јас обично ги користам и двата, иако да ја кажам вистината и во двата сум неофит. Мислам дека во Возвишен текст се плаќаат приклучоците за ftp конекција. Во загради најдов еден што го тестирам сега и тоа е тотално бесплатен eqFTP. Мислам дека возвишен текст е покомплетен за програмски проблеми и загради за уредување на проблеми, но како што покажува пријателот со додатоци тука, тој може да се достави. поздрав

 43.   Оскар dijo

  За мојот вкус досега, заградите се подобри поради фактот што овозможува прегледување на сликите, ова многу ми помага. иако ми се допаѓаат возвишените интерфејси ...