Загради 1.1 што е ново откако ќе поминете време?

Дали се сеќаваш Загради? Во FromLinux ние посветуваме неколку статии на овој уредник на текст со отворен код промовиран од Adobe и нејзината заедница, и дека оттогаш се развиваше малку по малку се додека не дојде до верзијата 1.1 со многу подобрувања и карактеристики. Во оваа статија ќе прегледаме некои од нив, но прво, да се потсетиме на некои од опциите што ги прават Загради нешто поинакво.

Уредување преку Интернет со загради

Загради CSS Уредник

Една од најинтересните карактеристики на заградите е она што јас го нарекувам „Интернет уредување“, кое се состои од уредување на CSS својствата на постоечка HTML ознака или создавање нова, од самата датотека. . Html без да мора да ја отворам датотеката со стилови. Треба само да го ставиме курсорот на соодветната ознака и да притиснеме Ctrl + E.

Погледнете елементи, бои и слики во загради

Загради_Слика

Заградите ни овозможуваат да ги визуелизираме сликите што ги поврзуваме во нашиот HTML код или бојата на својството во датотеката .css, како што се гледа на претходната слика. Покрај тоа, имате опција да ги видите промените во кои ги зачувуваме во нашата html-датотека Google Chrome автоматски, без повторно вчитување на страницата.

Ова беа некои од најкул карактеристики на заградите во тоа време, но сега доаѓаат нови.

Сплит поглед во загради

Загради

Сега можеме да работиме поудобно со две датотеки во исто време да го делиме уредникот и вертикално и хоризонтално. Вклучува стандардна поддршка за темите и ни овозможува да го избереме фонтот што го користиме и неговата големина.

Екстензии, многу екстензии во загради

Ако има нешто во што заградите многу се подобрија (благодарение на Заедницата), тоа е во списокот на достапни екстензии, многу од нив со одличен квалитет.

Загради_Долженија

Јас користам неколку многу интересни како што се:

 • Украсете: Да се ​​разубави JS, CSS и HTML кодот
 • Скелет за подигање 3: Да се ​​создаде HTML-подготвен за Boostrap.
 • Загради Споредете: Алатка за DIFF.
 • Листа на задачи: Да имате список на задачи при рака
 • Гит-загради: Еден од моите омилени, ми овозможува да управувам со мојот проект и неговото складиште за ГИТ. Оставам слика од екранот на следната слика.
 • Други, многу други ..

Загради_GIT

Загради и екстракт

Со верзијата 1.1 на загради имаме можност да преземеме варијанта што вклучува Extract, што во основа incluye una nueva experiencia de instalación inicial y una característica que le permite colaborar con un diseñador (que use .PSD) y que utilice la nube de Adobe. Не можам навистина да ви кажам како работи од очигледни причини, но се чини дека е прилично кул опција.

Заклучоци за загради

Сумирајќи, можам да кажам дека за кратко време што е потребно за развој, заградите ми зазема важно место меѓу алтернативите што ги имаме на располагање. Не е совршен, има уште долг пат (и посакувам да работи брзо како „Возвишен текст“), но благодарение на новите функции и додатоци што се додаваат, се покажа како одлична опција за корисниците. Фронтови.

Можеби имам повеќе работи да споменам, но најдоброто нешто е што ќе го пробате и самите да си судите. Заградите се достапни на нивната веб-страница со пакети составени за Debian / Ubuntu или нивните извори. Ако сте корисник на ArchLinux, можете да го инсталирате директно од AUR.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

23 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Sergio dijo

  Користам протези од верзијата 0.27 и пораснав многу цело ова време
  Тоа е карпа !! Титан!

 2.   кик1н dijo

  Само чекам Debian Testing

 3.   Танракс dijo

  Прекрасна статија.
  Дали е можно да се движите со кратенки од vi / vim?

 4.   Рафаел Мардојаи dijo

  Во моментов уредникот со кој развивам, бидејќи открив дека тоа е мојата стандардна алтернатива xD

 5.   соработка15 dijo

  Навистина е импресивен уредник, ме воодушевија откако го пробав за прв пат. Јас го препорачувам. Се надевам дека за кратко време ќе ја отстранам хегемонијата од SublimeText.

  1.    Танракс dijo

   Се надевам дека возвишен текст ќе научи нешто или две. Тој има многу интересни идеи.

   1.    елав dijo

    Двајцата треба да научат ..

 6.   гавран291286 dijo

  Јас го користев тоа и каде што ги притискаш копчињата «Ctrl + E», ништо не се појавува, само ми кажува дека датотеката не постои, ако сакам да направам.

 7.   Ариел dijo

  Се обидов да го инсталирам во Антергос (загради -аурт -С), но за жал никогаш не можам да ја завршам инсталацијата правилно. Јас секогаш ја добивам следната грешка:

  Задача „трчање“ навивам-режим: јазол-линукс64 “(навивам-режим)
  Датотеки «преземања / јазол-v0.10.24-linux-x64.tar.gz» создадени.

  Извршување на задача „чист јазол“

  Извршува задача "node-mac"

  Извршување на задача «креирај-проект»
  Градење на датотеки со проекти

  Донирајте, без грешки.
  CXX (цел) надвор / Ослободете / obj.target / libcef_dll_wrapper / libcef_dll / transfer_util.o
  направи: g ++: Програмата не беше пронајдена
  libcef_dll_wrapper.target.mk:212: Неуспех во упатствата за таргет 'out / Release / obj.target / libcef_dll_wrapper / libcef_dll / transfer_util.o'
  направи: *** [надвор / Ослободи / obj.target / libcef_dll_wrapper / libcef_dll / transfer_util.o] Грешка 127
  ==> ГРЕШКА: Се случи несреќа при изградбата ().
  Се откажува ...
  ==> ГРЕШКА: Makepkg не може да состави загради.
  ==> Да се ​​рестартира компилацијата на заградата? [y / n]
  ==> ———————————————
  ==> »

  Дали некој знае што може да биде или како можам да го користам за да користам загради?

  1.    Танракс dijo

   Ако видите дека не можете, инсталирајте од деб.
   Среќно!

  2.    елав dijo

   Јас од АУР секогаш инсталирам загради за отпадоци

   1.    Ариел dijo

    Заградите-бин работеа. Ви благодарам!

  3.    Александар dijo

   направи: g ++: Програмата не беше пронајдена

 8.   Гонзало dijo

  Пробав разни уредници, но на крајот секогаш завршувам да се враќам во Кејт. Уредувањето на CSS преку Интернет, прегледувањето на сликите или боите се многу практични и дефинитивно заштедуваат време, но дали мислите дека ова се доволни причини да се претера со Кејт, што на крајот ќе ги вклучи скоро сите корисни функции што се појавуваат во другите уредници, до загради? Знам дека ќе го добијам најдобриот одговор со тоа што ќе го испробам и самиот, но вистината е дека малку ми е досадно да ја испробам оваа или онаа програма и на крајот да се вратам на оние што ми даваа добри резултати со години.

  Поздрав.

  1.    елав dijo

   Единствениот проблем што го гледам со KATE е тоа што нема автоматско комплетирање кодови, етикети и така натаму 🙁

   1.    firefox-корисник-88 dijo

    Се чини дека автоматското комплетирање има: http://kate-editor.org/about-kate/

    1.    елав dijo

     Па, за HTML и CSS никогаш не сум ги видел.

   2.    clow_eriol dijo

    Автоматско комплетирање што не го прави она што го бара елав. Самостојно ве комплетира само ако има збор што започнува исто низ целиот документ.

 9.   Мартин dijo

  Првата опција што ја кликнувам на „Динамички преглед“ е достапна само со Google Chrome. -> Деинсталирање.

  Дали има манија со Google Chrome? забораваат дека ова е Linux? Нетфликс, WhatsApp и сега загради ...

  1.    елав dijo

   Да тоа е. Она што се случува е дека оваа опција е корисна само ако работите со .html, што е добро за изгледот, но кога креирате тема на WordPress, кога работите со .php датотеки веќе не е корисна

  2.    блонфу dijo

   Во оваа најнова верзија има поддршка за повеќе прелистувачи за преглед во живо, но по дифолт е оневозможено. Во датотеката за преференции го ставате овој "livedev.multibrowser": точно, го користам со firefox и работи.

   1.    Пепе dijo

    Здраво, и како го додавате, затоа што го додавам тој код и секогаш кога ќе ја отворам програмата добивам грешка дека: датотеката со преференции нема валиден формат JSON.

 10.   хекторски dijo

  Здраво, која е темата што ја користите? супер е