Заклучете го вашиот терминал и зачувајте го она што го правите со vlock

Ми се случило во повеќе наврати да работам на терминал на мојот лаптоп и во тој прецизен момент да ме побараат во друга канцеларија или да направам „нешто“ во терминал и за погодност или потреба морам да му дозволам на пријателот за мое користење неколку минути на мојот лаптоп, во вакви случаи ... Како да го заштитам тоа што го работам во терминалот без да мора целосно да ја блокирам сесијата на корисникот?

За среќа, пакетот постои: влок

Инсталирајте го овој пакет на вашиот систем и потоа само стартувајте го во терминал (vlock), ќе видите дека терминалот е блокиран / заштитен и сè додека не притиснете [Enter] и не ја внесете лозинката, ова ќе продолжи

Ако сакате да го видите дневникот што се однесува на неуспешни обиди, успешни обиди за најавување и многу повеќе, само треба да направите мачка до датотеката /var/log/auth.log поминувајќи ја како параметар grep „Vlock“

Тоа е:

cat /var/log/auth.log | grep "vlock"

Ова е едноставен совет да, но веќе ми беше корисен ... се надевам и ти 😀

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   роло dijo

  Програмата +1 е многу интересна, иако не сметам дека е толку корисна во ситуација како онаа што ја спомнувате, затоа што за да можете да извршувате важни команди потребен ви е root-pass и доколку тие го имаат тој премин, вие сте до вашите раце xq со ctrl + alt + f1 или f2 итн отвораат tty и се најавуваат како root и ја прават истата штета.

  Покрај тоа, до командите до кои може да се пристапи од терминалот како нормален корисник, во голем број случаи, до нив може да се пристапи преку програми. Покрај читањето, копирањето, бришењето датотеки, па дури и во автоматското стартување може да се стави и линк до шпионска програма скриена во домот $ и тоа ќе се отвори секој пат кога ќе ја започнете сесијата, меѓу другото.

  Ми се чини дека програмата е повеќе од сè што е смислено, бидејќи кога се администрираат неколку компјутери и корисниците што ги користат не сакаат да имаат пристап до терминал додаден на намалувањето на бројот на tty терминали, освен ако оваа програма исто така ги блокира.

  1.    Гискард dijo

   Се согласувам со тебе. Тоа не спречува да се отвори друг терминал. И, ако сакате да видите што другиот извршуваше претходно, тогаш ја гледам датотеката ~ / .bash_history (или слично во зависност од дистрибуцијата)
   Иако е интересен пакет, мислам дека е најдобро да се блокира сесијата.

 2.   вокер dijo

  се чини корисно, иако сè уште гледам дека е подобро блокирање на сесијата ... ако она што го имате е страв од губење на вашата баш-сесија, препорачувам да користите екран на GNU. Ако пристапите со аргументите „screen -D -R“, секогаш ќе пристапувате на истата сесија, излезете од неа со кратенка на тастатурата „Ctrl + a“ и „d“ (т.е. прво треба да направите Ctrl + a, а потоа вие притиснете „г»), па ќе tell кажете на програмата да ја задржи сесијата отворена во позадина.

 3.   st0rmt4il dijo

  Ви благодариме за советот!

  ПС: ова е само за тој корисник кој се обидува да го користи нашиот терминал во нашата најавена сесија, нели? .. Исто така, може да биде можно да се блокира школка при креирање на корисник или изменување на постоењето!

  Дури и да е така, вие сте ценети!

  Честитки!

 4.   лоло dijo

  Ајде да видиме, се претпоставува дека за да отворите друг терминал мора да внесете корисничко име и лозинка.

  Различно е тоа што сме под графичко опкружување и извршуваме xterm или кој било друг.

  Повеќе би се обложил на апликација што го блокира целиот компјутер, вклучително и X.

  1.    Г-дин Блек dijo

   Ја исклучувам тастатурата и ја земам со мене

 5.   законодавец dijo

  Може да биде корисно кога некој не ја користи графичката околина и е во играч на шах или твитање, тогаш тие не ви пречат и продолжувате со вашата работа.

 6.   MSX dijo

  Не можеш Алехандро, се сеќавам кога постоеја мониторите за зелен фосфор и беа неиздржливи, ти ги стопија очите, затоа подоцна ги сменија во килибар, а подоцна во монохроматски.

  И згора на тоа ја додавате таа позадина полна со букви, грешите! Хахаха !!! 😀

  Што се однесува до vlock, забележете дека има убава вилушка наречена vlock-матрица која очигледно ви покажува каскада од букви кога го заклучува екранот.
  Оваа каскада може да се конфигурира според знаците што сакате да ги појавувате, бојата итн. Единствената лоша страна што ја има и зошто не ја користам е тоа што се чини дека „матрикс“ ефектот троши премногу процесор за што сакам.

  Уште нешто: vlock е навистина корисен кога работиме во ttys бидејќи можеме да оставиме процес што работи во позадина и да го блокираме терминалот И ПРИСТАПОТ ОД ОСТАНАТИТЕ НА ОСТАНАТИТЕ ТЕРМИНАЛИ, Вклучувајќи ги 6, 7 и 8 натаму за целосна контрола на тим.

  Честитки!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   ХАХАХАХАХА е тоа што сакам светли бои како што се во терминалот, замисли ...

   Интересно за вилушката

  2.    роло dijo

   Гледам дека од tty (xej: crtl + alt + f1) се најавувате како корисник или root и со vlock -a ги блокира сите tty и не можете дури и да влезете во сесијата (ctrl + alt + f7) во тој случај би било подобро од блокирање на сесијата.
   Се разбира, ако извршите vlock од графичката сесија, тоа е безопасно

 7.   неименуван dijo

  Искрено, не гледам никаква корист за тоа

  нејзиниот ефект е ист како командата «излез», бидејќи потоа tb ве прашува да се најавите, па дури и така, секој може да го смени tty

  која е вашата функција

  не сфаќам

  1.    неименуван dijo

   Јас одговарам со она што го прочитав пред да го навивам

   vlock -а

   ова е навистина корисно, забележувам

   благодарение

   🙂

 8.   Алгабе dijo

  Јас не знаев дека постои, тоа е само tipie vlock и блокирано, благодарам !! 😀

 9.   Здраво dijo

  Замислете малку: ја имам отворена мојата сесија со мојот корисник, без root, се разбира, сакам да блокирам терминал што има пристап до root, или на пример, сакам да блокирам терминал што има ssh на друга машина, мојот пријател сака да користете го компјутерот за навигација, но не сакам да го компромитирам тој терминал со ssh или root, затоа што користам vlock, оној што тие не го сметаат корисно е дека немаат толку многу имагинација, ха, проблемите произлегуваат од нашата интерес, наше сомневање, но ако не постои такво, тогаш сме скратени.

 10.   st0rtmt4il dijo

  Извинете, дали некој го користел во Убунту? .. Јас пишувам vlock во терминалот и кога ќе притиснете [Enter] за да го отклучам мојот терминал, тоа ми дава грешка дури и ако правилно ја напишам root-лозинката, отвори за уредување на која било линија за речено конфигурација или нешто слично?

  Ви благодариме!

  1.    MSX dijo

   ХАХА, PИВЕЕН !!!

   О !! Убунту, Убунту ... xD

   Дали знаевте дека ГЕНИУСИТЕ во Каноник одамна одлучија дека со појавата на алатката СУДО е глупаво root да има своја лозинка, бидејќи на овој начин тие „елиминираат“ вектор на напад против него?

   На овој начин, сите Ubuntus се ослободуваат со основната сметка ОСТВАРЕНА, односно без лозинка.
   Правејќи основна математика, ќе можете да сфатите дека ако VLOCK работи со root-pass, но root-pass OH, НЕ ПОСТОИ !!! тогаш е невозможно повторно да се најавите во системот XDD

   Имате две опции: или користете друга дистрибуција со која се постапува на поинаков начин или создадете лозинка за вашиот root корисник како што прават повеќето дистрибуции што не го кријат основниот систем од корисникот.

   [Code]
   $ судо су
   # премин
   [/ код [

   Подготвени, сега можете да користите VLOCK, иако се разбира, ова е во спротивност со дизајнот на Ubuntu, нешто како додавање складишта со ажуриран софтвер и јадра на Debian * cof *

   1.    елав dijo

    xDDD Кога го користев Ubuntu првото нешто што го направив е да отворам терминал и да ставам:

    $ sudo passwd root

    Затоа што ако мојот корисник ме вчита, како по ѓаволите ќе управував со мојот систем? xDDD