Замена и заштеда на време со погрешно напишани команди

Колку пати правиме грешка со внесување на некоја команда во терминалот? … Не знам за тебе, но имам лоша навика да правам грешки неколку пати, или затоа што пишувам во терминалот и во исто време присуствувам на лицето до мене, или затоа што тоа е едноставно такво долга линија дека грешам.

Проблемот со сето ова е повторно да ја напишете линијата, или во секој случај да го притиснете ариба тастатура, дојдете до грешката што ја направивме, поправете ја и потоа притиснете [Enter], што и да е, може да биде малку навреденост

Па, сега ќе ве научам како да исправите каква било грешка што сте ја направиле кога ја вметнувате претходната команда, но без никогаш да не треба повторно да ја внесете или прикажете претходната команда во терминалот 😀

Звучи како магија да ... поправете погрешно напишана команда без никогаш повеќе да ја видите или да ја напишете? ... добро да 🙂

На пример, јас ви го покажувам трикот без многу компликации. За да пристапите до / var / log / папката во терминал, тоа би било: cd / var / log или не добро, ајде да отвориме терминал и да ја напишам погрешно таа линија, да речеме:

cd /var/lgo/

Како што можете да видите, го сменив дневникот во нешто, што значи дека напишав една буква наместо друга, тоа е многу честа грешка

Ова очигледно нема да работи, ќе ви каже дека директориумот / var / lgo / не постои, што е точно. Сега во истиот терминал напишете:

^lgo^log^

И притиснете [Внесете], ќе видите како тие магично пристапија до правилниот директориум LOL !!

Што значи тоа? 0_oU ...

Едноставно, прво ставаме што е грешката (лого) и потоа ставаме зошто сакаме да го смениме (да се логирате), целата оваа линија започнува со карактер ^ и завршува исто со истиот карактер, за возврат овој карактер е тој што ја дели грешката од она што е правилно да се стави.

Едноставно кажано, тие ставаат ^, па ставаат каде погрешија, ставаат друг ^ што ќе биде поделба, потоа го ставаат она што сакаа да биде точно и завршуваат со друг ^. Едноставно, нели? 😀

Знам дека некои сепак ќе претпочитаат да притиснат [Горе] и да ја поправат грешката на командната линија, други може да го користат овој совет, вистината е дека сигурно на сите ќе им биде интересно ... и ако не, добро, тогаш помалку научи нов трик

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   хексборг dijo

  Многу добро!! Многу корисен трик што никогаш не се сеќавам да го користам. СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!! Друг што ми се допаѓа е притискање на Alt +. за да го добиете последниот параметар од претходната команда. Ако му дадете неколку пати, тоа поминува низ претходните команди.

  Го сакам терминалот. 🙂

 2.   Роџертукс dijo

  Не го познавав. Кога и да погрешев, поминав половина час за да ја поправам претходната команда. Сега ќе знам што да правам

 3.   Варпер dijo

  Па, имам Arch, и сама поправа грешка. Само што ме однесе, хехехе

 4.   Лепер_Иван dijo

  Не го знаев овој совет, благодарам ..

 5.   Умерен верзитис dijo

  Да, јас останувам со хехе .. затоа што генерално не се сеќавам каде погрешив .. хехехе ..
  Интересно за автоматската корекција на Арх Терминалот.

 6.   Скалибур dijo

  Добро! ..

  Одлично! .. .. тоа е како ракавица! .. ..интересен совет, и од непосредна примена ..

  ПС: Обожавам да ја користам конзолата, моето прво искуство во Linux беше гола инсталација на Debian, само конзола 😛 ..

 7.   helena_ryuu dijo

  како и секогаш многу интересни вашите совети kzkg ^ gaara (вашиот ник не е чуден не се совпаѓате со себе xD)

 8.   Хуго dijo

  Смешен трик.

  Друг необичен начин да го направите тоа (корисен за долги команди) е преку командата fc (фиксна команда), со што се стартува стандардниот уредник (обично vim или nano, иако може да се смени со ставање нешто како „изворот на извозот = mcedit“ во .bashrc) Со линија што ја содржи точно командата што ја напишавме, кога ја уредуваме, зачувувајте ги промените и излегуваме од уредникот, нашиот толкувач ја извршува командата.

  1.    хексборг dijo

   Многу добар трик. Не го познавав.

  2.    MSX dijo

   Дито, добри податоци!
   Истото @KZ, не го знаев трикот, хипер удобно!

 9.   sieg84 dijo

  интересни се податоците.

 10.   Блер Паскал dijo

  Ох, јас ретко го користам терминалот, но вистина е дека на многумина од нас тоа се случило многу пати, и досега е навистина вознемирувачко. Одличен совет.

 11.   неименуван dijo

  интересно, многу благодарам, се надевам дека ќе се сетам кога ми треба need

 12.   Ксикиз dijo

  Па, ова има многу намени: О

 13.   Полупроди dijo

  Во терминалот KDE не ми дозволува да го внесувам карактерот "^" по тастатура. Дали некој знае како да го реши? И благодарам за трикот, секогаш е интересно да се запознаат нови.

  Поздрав.

 14.   MystoG @ N dijo

  Ñоооооооооооооооооооооооогу човече !!!! Каде бевте со таа команда кога ми требавте ???? Погледнете ја командата „мала“ што морав постојано да ја користам пред неколку дена, за да можам да мигрирам поштенски сандачиња од еден на друг сервер

  imapsync –buffersize 8192000 –noauthmd5 –nosyncacls –се претплати –синцентрални датуми –ssl1 –ssl2 –host1 10.30.150.3 –user1 agustin.castillo –password1 pass *** 123 –host2 10.30.150.7 –user2 agustin.castil

  Дали знаете колку пати грешев при промена на корисник ???

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   ХАХАХА!!! 😀
   Тоа се работи што ги откривам скоро случајно ... ЛОЛ !!

 15.   Жоакин dijo

  Многу добар совет!
  Работите што ги учи некој.

 16.   анонимни dijo

  Интересно, но сметам дека е комплексно ... мојот метод е користење на командата "$ history | grep -i command-to-search-in-command-history".
  Ми дава список на команди извршени со нивниот индексен број, а потоа да извршам една, на пример, ставам! 242 и внеси.

  Пример:
  # историја | grep -i мачка
  206 2013-09-16 01:02:49 мачка / итн / издание
  214 2013-09-16 00:59:04 мачка / итн / slim.conf
  223 2013-09-16 01:07:56 мачка / и друго / пем.д / слам
  242 2013-09-16 03:26:37 мачка .xinitrc
  250 2013-09-17 02:28:53 мачка / прок / смдлајн

  #! 242

  Можеби веќе знаевте, за мене е многу практично.
  Ви благодариме за овие совети што ги објавувате, секој ден повеќе го сакам мојот urvxt.

 17.   даниел2ак dijo

  Подобро ми се допаѓа трикот ~ / .inputrc

  "\ E [A": пребарување историја-назад
  "\ E [B": пребарување историја-напред

  Многу е брз и ве тера да се навикнете XD. Не можам повеќе да користам баш без овој трик хахаха