Замена на панелот Xfce со Tint2

Одамна кога на работа добив Компјутер со 256 RAM меморија јас користев OpenBox и се нарекува многу минималистички панел Нијанса2.

Па, јас го користев повторно во Xfce за прост факт дека троши помалку од xfce4-панел и всушност, изгледа уште поубаво. Ви ги покажувам двата начина на кои го тестирав:

Така изгледаше прв пат откако го конфигурирав, но резултатот не ми се допадна многу. Затоа, го оставив на овој начин:

Сега како да се замени xfce4-панел со Нијанса2? Многу лесно.

Прво го инсталираме. Отвораме терминал и ставаме:

$ sudo aptitude install tint2

Потоа, во истиот терминал го убиваме панелот Xfce:

$ killall xfce4-panel

Ние извршуваме Alt + F2 и ние пишуваме:

tint2

Стандардно, го гледам тоа малку грдо, па морав да сменам некои параметри. За уредување Нијанса2, ја конфигурираме датотеката:

$ gedit ~/.config/tint2/tint2rc

Ако сакаме да изгледа како прва слика, ја бришеме целата содржина што се појавува во таа датотека (откако претходно го зачувавте) и ставаме сè што ќе излезе овој линк. Ако го сакаме како на втората слика, ние го користиме ова.

Ако сакаме да трчаме Нијанса2 заедно со Xfce автоматски, мора да одиме во Мени »Поставки» Сесија и почеток »Апликации автоматско стартување» Додај и пополнете ги празните полиња на следниот начин:

Можете да одите по избор на боја што ви се допаѓа. Да, за што Нијанса2 покажете ги транспарентите што треба да ги активиравме Композитор на Виндоус de Xfce (нешто што претходно не беше потребно).

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Изгледа интересно, како го отворате менито? Дали ги користите сите апликации XFCE? Комплицирано е да го конфигурирате, на пример: промена на икони, позадина, итн. Сигурен сум дека не ти пречи толку многу прашања, хахаххаха.

  1.    елав <° Linux dijo

   Па, ако кликнете на работната површина, го добивате менито со опции и апликации. Ако ги отстраните иконите за работната површина во нејзините преференции, тогаш ќе го добиете само менито за апликации.

 2.   фреди dijo

  Сериозно интересно, благодарам што не известивте.

  1.    елав <° Linux dijo

   Добредојдени сте .. Уживајте !!!

 3.   Едуардо dijo

  Само што го пробав и изгледа одлично.
  За да ги видам неговите можности, го користам tintwizard што го препорачуваат.
  Но, не гледам како да го додадам менито со апликацијата во него. Иако е точно дека можеме да го користиме десното копче на глувчето на работната површина. Но, гледам дека не е многу прилагодлив, иако е многу убав.

  Ви благодариме за придонесот, видете повеќе опции за Xfce да помогнат многу во овој пост ера на Gnome 3

  1.    елав <° Linux dijo

   Па, кога да се инсталира Нијанса2 en Тестирање на Дебијан, ова исто така додава tint2conf, апликација за конфигурирање многу слична на волшебник за бојадисување.. Проверете дали

   1.    Храброст dijo

    Па, кога да го инсталирате Tint2 на Debian Testing

    Дали требаше да зборувате како Индијанците?

    1.    елав <° Linux dijo

     Хахаха заминав, вие сте непристојни ... хахаха

     Работата би била:

     Па, кога ќе инсталирате ...

 4.   Гискард dijo

  Со почит Јас го инсталирав тоа одамна само за да видам како да фатам повеќе овен, но не можев. На крајот користев Openbox без панели. Сега користам XFCE кој во верзијата 4.8 изгледа одлично; но можеби го испробав Tint2 да видам како одат работите.

  Ви благодариме за советот

  1.    елав <° Linux dijo

   Добредојдовте на нашата страница Giskard, ви благодариме што ни раскажавте за вашето искуство. 😀

 5.   Оскар dijo

  Не проба ли со LXDE? тој е полесен од XFCE и уште подобар изглед, се разбира за мојот вкус.

 6.   Карлос-Хфце dijo

  Интересно. Друга опција за Adeskbar што ја користам во моментов. Благодарам, Елав.

  1.    Едуардо dijo

   Се чини интересно Адескабар.
   Можете ли да ни кажете за потрошувачката на ресурси и вашето искуство со нивната употреба?

  2.    елав <° Linux dijo

   Вистина е, Адескабар е многу добар, иако не знам дали е сè уште во развој.

 7.   Хорхе dijo

  Благодарам, ми делуваше многу добро, но само едно прашање дали знаете како да го поставите форматот на часовникот од 24 до 12 часа, Ви благодарам ...

  1.    елав <° Linux dijo

   Би требало да го прочитам човекот „датум“, но мислам дека она што треба да направите е да го уредите вашиот .tintrc и каде го пишува ова:

   time1_format = %H:%M

   заменете го со ова:

   time1_format = %I:%M

 8.   Sergio dijo

  одлични информации, многу корисни.
  Со почит

  и вашиот блог оди во омилени ...

  1.    елав <° Linux dijo

   Ви благодарам многу Серхио и добредојде 😀

 9.   denis dijo

  како да ја сменам нејзината боја од tint2 xfa

 10.   Маладикум dijo

  Ми дадовте идеја наместо tint2 да го замените со mate-panel и да додадете мени во него, бидејќи xfce не работи на ubuntu 12.04. Со почит 😀