Google Analytics: бесплатни замени (Piwik & Open Web Analytics)

Piwik

Piwik е бесплатна апликација за веб-аналитика со отворен извор, напишана од тим на меѓународни развивачи. Работи на веб-сервер со PHP / MySQL. Пивик го користат повеќе од 1.000.000 страници, што е еквивалентно на 1,2% од сите постојни веб-страници, и е преведен на повеќе од 45 јазици. Новите верзии на Пивик редовно се објавуваат на секои неколку недели.

Пивик прикажува извештаи во врска со географската локација на посетите, изворот на посетите (т.е. доколку тие потекнуваат од веб-страница, директно, итн.), Техничките можности на опремата што ја користат посетителите (прелистувач, големината на екран, оперативен систем итн.), што правеле посетителите (страниците што ги прегледувале, дејствијата што ги презеле, како ја напуштиле веб-страницата), времето на посетите и многу повеќе.

Покрај овие извештаи, Пивик обезбедува и некои други карактеристики што можат да им помогнат на корисниците да ги анализираат податоците што се акумулираат во Пивик. Уште повеќе, програмерите ги охрабруваат корисниците да ја прошират платформата користејќи Piwik API, а многумина веќе прават некои креативни работи.

Пивик, бесплатна замена за Google Analytics

Преземете го Пивик Изворен код

Отворете ја веб-аналитика

Отворена веб-аналитика (OWA) е целосно софтвер за веб-аналитика со отворен извор создаден од Питер Адамс. OWA е напишана во PHP и користи MySQL како мотор за база на податоци, што е можно да се изврши под низа решенија за AMP (Apache + MySql + PHP) на различни веб-сервери (Apache, Nginx, итн.). OWA може да се спореди со Google Analytics, иако најголемата разлика е во тоа што секој може да ја инсталира и работи на свој сервер, додека Google Analytics е услуга понудена од монопол (Google) за цели за кои некои веруваат дека може да бидат неспецифицирани. OWA носи поддршка за WordPress и MediaWiki, два многу популарни системи за управување со содржини кои исто така се со отворен код.

Отворете веб-аналитика, бесплатна замена за Google Analytics
Преземете ја отворената веб-анализа Изворен код


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рафаел Мардојаи dijo

  Одлично, уште една услуга од Google што можете да ја отстраните.

 2.   нијанса dijo

  Многу добро! Ви благодариме за податоците! 🙂

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Нема на што! Прегратка! Павле.

 3.   Диего dijo

  Толку добро! Размислував да направам сличен систем и излегува дека тоа е отворен извор! Ова го спроведувам на моите страници да или да. Ви благодариме за информацијата!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   добредојден си, Диего!
   прегратка! Павле

 4.   ? dijo

  Дали некој знае дали сабајон и генто се како што треба. односно корисникот одлучува дали да инсталира само пакет. бесплатно или приватно?
  Дали сабајон и / или генту забранува која било земја да го користи?

 5.   мраз dijo

  малку по малку ја напуштаме гугл

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Така е и

 6.   бапгну dijo

  Одлично !!! Во рамките на додавање карактеристики, може да се додаде активирање на камерата и микрофонот за да се знае што вели посетителот и какво лице прави кога ќе ја види страницата. Ова е страшно мои пријатели. Не можам да верувам дека има луѓе кои сметаат дека ова е добро.
  За оние од вас кои го читаат овој напис и се загрижени како мене за овие работи, некои безбедносни мерки за неутрализирање на овие услуги.
  1) Спречете складирање на колачиња. (колаче чудовиште)
  2) Спречете извршување на скрипти (носкрипт)
  3) Блокирај од каде потекнува следењето (светлосен зрак)
  4) Направете прелистувачот да испраќа погрешни информации до серверот. Во firefox / iceweasel (тие се единствените два прелистувачи кои вредат) има додатоци за тоа.
  Кога на страната на оној што создава страница, постои изразена желба да се знае однесувањето на нивните посетители, тие веројатно сакаат да ви продадат нешто. Инаку, содржините едноставно се нудат без да се очекува ништо за возврат, во најголем престиж за квалитетот на објавеното.
  Со само еден гугл е доволно и повеќе од доволно ... иако би било одлично да не постои, а уште подобро ако престане да постои оваа ебана навика да сакате да знаете што прават другите ...

  1.    ајде да користиме linux dijo

   здраво бапгну!
   Погледнете, има многу луѓе кои не изгледаат лошо во самото следење. Може да биде многу корисно за блогирање администратори, како нас, на пример. Очигледно, со крајна цел да понудиме подобра содржина.
   Големата разлика е во тоа што со Google Analytics, тие информации одат до серверите на Google и ние навистина не знаеме точно за каква цел. На ова мора да се додаде и фактот дека самиот софтвер е затворен, со кој никој не знае кои информации ги чува точно, покрај тоа што ги објавува пред администраторите на страницата каде што се користи.
   Со тоа, оставам некои статии во кои предлагаме алтернативи за оние кои не сакаат да бидат следени под ниту една гледна точка:
   https://blog.desdelinux.net/privacy-complementos-para-proteger-tu-privacidad-con-firefox/
   https://blog.desdelinux.net/como-hacer-para-cuidar-tu-privacidad-en-internet/
   https://blog.desdelinux.net/las-5-mejores-extensiones-de-firefox-para-proteger-tu-privacidad/
   Прегратка! Павле.

 7.   Роберто dijo

  Многу добро, благодарам за сите информации