Заменете ги стандардните апликации за Android и инсталирајте ги нивните бесплатни алтернативи

Иако може да се каже дека Андроид е послободен од iOS, вистината е дека не е 100% бесплатен бидејќи е составен од комерцијални компоненти. Исто така, многу од апликациите што работат на Андроид не се бесплатни, дури и оние што се вклучени стандардно, како што се нејзините Пазарот Во оваа статија, накратко дискутираме за некои од опциите што им се достапни на корисниците кои сакаат да користат само бесплатни апликации en Андроид.


За да ги замените апликациите што доаѓаат стандардно на Андроид (познати и како „апликации за акции“), потребно е прво да ги деинсталирате. Ова не е тешка задача, но не е на дофат на сите и бара администраторски привилегии. Постојат неколку начини да ги избришете апликациите за акции што нема да ги покриеме во оваа статија, но кои можете да ги најдете на претходната врска.

Откако ќе се деинсталира, можеме да ги инсталираме нивните бесплатни алтернативи. За почеток, препорачувам да ја посетите листата на апликации обезбедени од Проектот Гардијан, особено насочена кон „конспираноиди“ опседнати со приватност (како мене):

Особено DroidWall е многу интересен бидејќи ви овозможува да блокирате Интернет врски. На тој начин, можете да ставите на списокот на белите списи само „доверливи“ апликации и да ги блокирате останатите. Лесно и безгрижно.

Во прилог на Проектот Гардијан има и други страници што можат да бидат од интерес за оние кои се загрижени за нивната приватност и сакаат да користат само бесплатни апликации. Така, на пример, во а претходниот напис коментиравме F-Droid (Складиште за Android FOSS). Тоа е многу комплетно складиште на бесплатни апликации. Исто така, не престанувајте да читате Андроид со отворен извор y Википедија да се најдат други интересни алтернативи.

Список на апликации за приватност во Проектот Гардијан, и списоци на апликации со отворен извор на Андроид на Википедија, F-Droid (Складиште за Android FOSS) и Андроид со отворен извор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марија Грација dijo

  Можеме ли да зборуваме за вашата страница http://usemoslinux.blogspot.com?

  Здраво, јас се викам Марија Грација
  администратор на блогот descargarconvertidor.blogspot.com (блог
  официјално преземање бесплатно.com).

  Само што ја посетив вашата страница „http://usemoslinux.blogspot.com/“ и вистината би сакала да разменам врски со вас; и ако сакате
  Можам да ја додадам вашата веб-страница во следниве директориуми:

  Directoryplus.com (ПР 5)

  директориус.com (PR 4)

  директориумпрес.com (ПР 3)

  Directoryenlace.com (ПР 3)

  googledirectory.com (ПР 3)

  Се надевам дека ќе ја финализирам размената
  со вас, чекајќи го вашиот одговор.

  Со почит
  Марија Грација
  iglesias.mariag на gmail.com

 2.   Диего Силберберг dijo

  Кои страници обезбедуваат бесплатни апликации и кои отворени апликации?

 3.   геованија dijo

  андроидот е 100% бесплатен. тоа што нивните возачи не се е друга работа, бидејќи е истото што се случува со nvidia или ati картичките во дистрибуција на Linux. google play, gmail, мапите не мора да бидат бесплатни, бидејќи тие не се андроид. за што сте во сериозна грешка. треба да го поправите написот.

 4.   Иктинеу dijo

  Го следев советот и инсталирав F-Droid, уште пред да инсталирам услуги на Google, што повеќе нема да ги правам. За што сакам повеќе? во спротивно го завршувам. За мене има сè и повеќе и продолжува да расте. И давање контрола на корисникот. Сега, кога се навикнав да бидам шеф на уредот, мислам дека не можев повторно да ја поднесам шефоста на телеоператорите и да морам да ја анализирам секоја „бесплатна“ апликација, за да видам каде ќе се обиде да ја прикраде на мене
  Проектот за чувар, не знаев, ќе истражувам. Ви благодарам.

 5.   Хозе Ибрахим Фалкони Мансур dijo

  Здраво добра ноќ.

  Гледајќи го гореспоменатиот напис, ми паѓа на памет да прашам дали постои начин да го сторам истото со други апликации, како што се галеријата и камерата. Имам мобилен телефон напојуван од чип Mediatek и работи на квази чиста берзанска верзија на шекерче. Галеријата и камерата се малку тешки за ракување и би сакал трајно да ги заменам. Дали има начин? Благодарам однапред.