Вовед во мрежа со слободен софтвер (I): Презентација на ClearOS

Здраво пријатели!. Започнавме серија написи кои ќе ни помогнат Да се ​​претставиме во Како да се спроведе деловна мрежа целосно заснована на слободен софтвер. Оние кои ги следеле претходните написи на Самба, тие потврдија дека застанавме на Врзување на Debian со контролер на домен во стилот на Microsoft Windows NT.

Зошто?

Бидејќи веруваме дека ако продолжиме со Унијата на домени на Мајкрософт, неспорно расфрлани во повеќето мрежи на МСП (мали и средни претпријатија) барем во мојата земја, Куба, НЕ би помогнале во користењето и развојот на еквивалентни бесплатни системи и докажани ефективност.во пракса како што се ClearOS, Zentyal и други.

Вежбањето е најдобриот критериум за вистината.

Соработував во инсталацијата во 4 компании на ClearOS 5.2sp1, една од нив со повеќе од една година работа. Најголемиот број на корисници и тимови во еден од нив е малку повеќе од 50. Во сите случаи, ClearOS работи во виртуелни машини, а клиентите се движат од XP, Седум, сервер Виндоус 2003 и некои други станици со Debian или Ubuntu.

Во сите случаи, администраторите го претпочитаат од активниот директориум на Мајкрософт заради:

 • Едноставна администрација преку веб-интерфејс
 • Стабилност
 • Можност за имплементација на неколку услуги на крајно едноставен начин на еден компјутер, како што се: Заштитен ,ид, Прокси-сервер, Сервер за пошта итн.
 • Леснотија на враќање на целиот систем во случај на тотално откажување на серверот.
Ги замолуваме сите читатели, ве молиме, прво да ги разгледаат сите придобивки што ги нудат овие оперативни системи, за подоцна да го пропуштат она што не можат да го сторат во споредба со другите.

Го избравме ClearOS наместо Zentyal поради лични преференции. Нема мистерии. 🙂

Презентација на ClearOS

Според официјалната веб-страница на ClearOS, ова не е ништо повеќе од Оперативен систем за компјутери, кој обезбедува апликативни услуги и мрежна безбедност на ниво на претпријатие, на пазарот на мали или средни деловни компании.

Овозможува организацијата да заштитува од надворешни закани; наметнува политики за излез и дава поголема продуктивност преку употреба на интегрирани услуги.

Од ослободувањето Исчистете го ОС 6.1, дистрибуцијата е таа на оперативниот систем за сервери и работни станици, изграден од изворите на Red Hat Enterprise Linux, според Википедија.

Најновата стабилна дистрибуција на ClearOS е 6.4sp1, а нејзината верзија за 32 бита може да се преземе овде.

Нејзини главни карактеристики, според англиската Википедија, се:

 • Заштитен allид (iptables).
 • Систем за спречување и притворање на натрапници. (Снорт).
 • Виртуелни приватни мрежи (PPTP, OpenVPN).
 • Веб прокси со филтер за содржина и антивирус (Squid и DansGuardian).
 • Сервер за пошта (веб-пошта, Postfix, SMTP, POP3 / S, IMAP / S).
 • Групен софтвер (Колаб).
 • База на податоци и веб-сервер (лесен за имплементација на LAMP-сервер).
 • Споделување датотеки и печатач. Контролер на домен. (Самба и CUPS).
 • «flexshares»О складирање на повеќе протоколи што поддржува CIFS, HTTP / S, FTP / S и SMTP.
 • MultiWAN (толерантен дизајн на Интернет во дефекти).
 • Извештаи за системската статистика и услуги (MRTG и други).
 • Тотална администрација преку веб-интерфејс.

¿Како да инсталирате ClearOS? Има многу документација, за жал на англиски јазик, на нејзината официјална веб-страница.

Неговата инсталација е лесна како онаа на Zentyal и е многу полесна отколку на добро инсталираниот и конфигуриран Active Directory на Microsoft.

Откако ќе пристигнете на контролната табла, можете да управувате со вашиот ClearOS преку прелистувач, покажувајќи на адресата https://centos.amigos.cu:81.

Може да направам и чекор-по-чекор од 6.4, ако Елав ја преземе таа верзија за мене. 🙂

Верзијата што се користи за изработка на статиите е ClearOS Enterprise 5.2sp1. И немој да ми кажеш дека е старо, тоа е од 2010 година, и барем во Куба Windows 2000, 2003, па дури и 2008 сеуште се користат многу! 🙂

Да пријатели, затоа што сфатив дека Верзионитис Тоа е болест на мнозинството корисници на Слободен софтвер.

На деловно ниво, многу пати не можеме да си дозволиме да страдаме Верзионитис. И приказната за Гватемала Августо Монтеросо е целосно исполнета, што многу малку ќе го модифицирам со дозвола на неговиот автор: «Кога се разбуди, диносаурусот XP сè уште беше таму« :-)

Милиони Кинези наскоро ќе го заменуваат XP за Убунту според коментарите за селото WWW.

Да ја овозможиме можноста за доделување на школка / корпа за отпадоци / баш на кој било корисник во нашиот ClearOS ПРЕД создавање на првиот.

За да се заштити серверот од можноста некој од неговите корисници да може да започне сесија преку конзолата или преку SSH, по дифолт го доделува школка / sbin / nologin на кој било корисник што е создаден.

За да ја смениме таа карактеристика, мора да го направиме следново:

 • По инсталирањето и конфигурирањето на услугите што ги избираме и ПРЕД создавање на првиот корисник во директориумот, на самиот сервер притискаме Ctrl+Alt+F2 да започне сесија на конзола како root корисник.
 • Ние ја уредуваме датотеката / etc / system / webconfig преку уредник нано, и додадете ја следнава линија на крајот:
дозволи_кора = 1
 • Ние ги зачувуваме промените со Ctrl + или и го оставивме уредникот со ctrl + x
 • Ние ја рестартираме услугата веб-конфигурација
/etc/init.d/webconfig рестартирај
 • За да се заштити пристапот до серверот од ssh, ја уредуваме датотеката / etc / ssh / sshd_config, и додадете ја следнава линија на крајот:
Корен на AllowUsers
 • Откако ги зачувавме промените, ја рестартираме услугата ssh
/etc/init.d/sshd рестартирајте
 • Ја затвораме сесијата и се враќаме на веб-конзолата користејќи Ctrl + Alt + F7.
 • Одиме во «Директориум» Сметки »Корисници», и кога ќе создадеме нов корисник, ќе видиме дека на крајот од страницата со својства ќе ни биде прикажана паѓачка листа со помош на која можеме да избереме кој ќе биде школка на предметниот корисник.

48

На следните рати ќе видиме:

 • SWL мрежа (II): Ubuntu 12.04 и ClearOS. Автентикација на LDAP.
 • Црвен SWL (III): Отежнато дишење и ClearOS. Автентикација на LDAP.
 • Црвен SWL (IV): Визи и ClearOS. Работете офлајн на лаптопи и мобилна опрема.
 • Црвен SWL (V): Сервер за датотеки преку Самба.
 • Придружете се на Windows XP и Windows Seven на контролорот за домени ClearOS.
 • И други …

чистачи-корисници

А, активноста е завршена за денес, Пријатели !!!.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

26 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елиотим3000 dijo

  Интересно ... Вистината е дека RHEL / CentOS е доста контроверзен во однос на дистрибуцијата во забранети земји, но нема сомнение дека е многу на исто ниво со Debian и Slackware, така што овие деривати можат да ја спасат нашата кожа во многу прилики.

 2.   Ернесто Инфанте Лицеа dijo

  Одлична статија .. Ја чекам следната рата .. но имам прашања во врска со тоа ..
  Како да се спроведе обемната серија на забрани од 127 година??., Бидејќи со АД на МС е многу лесно да се стават корисници под обрач.

 3.   Хуањо dijo

  Информациите што ги давате се многу интересни, ќе ги чекам вашите следни испораки.

 4.   Среќа dijo

  Многу добра статија

 5.   данте_19 dijo

  Драги пријатели, секогаш барам нови решенија на ниво на микро-претпријатие и вистинско задоволство е да ги читам секој ден.

  Pd: поправете ја врската од упатството за инсталација.

 6.   Лав dijo

  Да господине, чист оперативен систем, имам 5.4 работи 2 години во мрежа од околу 40 компјутери без никаков проблем.

  Имам инсталирано и 6.3 (мислам) неколку месеци и совршено

 7.   КЗКГ ^ Гаара dijo

  Фицо, ти кој сигурно си го пробал Зентитал и сега ClearOS, какво е твоето мислење со споредувањето на овие двајца?

  1.    Федерико Антонио Валдес Тујаг dijo

   Тешко прашање, но претпочитам ClearOS затоа што ако ги изменам поставките на ниво на конзола, веб-мрежата ги почитува. Барем, до Zentyal 3.0, кој беше последниот што го пробав, ако сменам каква било конфигурација на ниво на конзола, Zentyal ја пребришува кога ги зачувува промените во конзолата за веб-администрација.

   ClearOS 5.2 освои награди две последователни години. Проверете ја на Википедија на англиски јазик.

   KZKG ^ Гаара, претпочитам ClearOS и го инсталирав во 4 производни компании. Се надевам дека ќе можам да се врзувам со 6.4

   1.    Озкар dijo

    И двете се дизајнирани така што не мора да го допирате терминалот во кое било време. Со Зентитал не беше лошо за мене, не е помалку точно дека „шаблоните“ се нешто сложени за конфигурирање, но генерално само за лигњите (дефинирај го прокси-родител).
    И да, сакам да го користам ClearOS, бидејќи не играв .deb неколку месеци

 8.   РабБа dijo

  ke good ја наслика оваа серија написи и се надевам дека следните испораки!

 9.   Федерико Антонио Валдес Тујаг dijo

  Ви благодариме на сите за вашите коментари !!!

  1.    onyони127 dijo

   Врската за чекор по чекор инсталација е погрешна.

   Поздрав.

 10.   панчомора dijo

  Леле, таа добра информација, единственото нешто што го знаев беше Зентил и имав пријатен впечаток со ClearOs ..

 11.   Франк Гамара Де Соуза dijo

  Премногу интересно, се радувам на вториот дел. Поздрав од Перу !!

  1.    Федерико Антонио Валдес Тујаг dijo

   Па, излезе вториот https://blog.desdelinux.net/red-swl-ii-ubuntu-12-04-y-clearos-autenticacion-ldap. Дали преземавте чекор по чекор на слики? Набиениот е лесен и помага да се разберат името на доменот, корисничките имиња, IP, итн. Што ги користам во статиите.

   1.    Еуфорија dijo

    Врската за преземање на сликите од инсталацијата е погрешна, има само: "http: //instalacion.tar.gz/"

    Да имаат ако можат да го поправат.

    Ви благодарам многу.

 12.   Емануел Акуња dijo

  Добра ноќ на сите =).

  Се прашував дали има некој линк каде има туторијал сличен на овој, но го користи Zentyal.

  Ви благодарам многу.

  1.    Федерико Антонио Валдес Тујаг dijo

   @ KZKG ^ Гаара: Мојот првичен одговор беше малку дипломатски, но јас лично го сметам ClearOS за попрофесионален производ од Зентил. Всушност, повторувам дека го имам инсталирано во 4 компании во производство. Јас немам инсталирано ниту еден Zentyal. Ако сум го пробал, од верзија 2 до 3.0.1 amd-64bits и воопшто не ме убедува. Најмалку што сакам е фламвеар на оваа тема. Секој да го користи оној кој најмногу им одговара.

   @Emanuel Acuña: На официјалната веб-страница на Zentyal има изобилство документација и на шпански јазик - Zentyal е развиен од претежно Шпанци - што можете да го консултирате или преземете. Јас си преземав многу добра документација од таму.

   Сепак, на ClearOS, најдобрата документација е на англиски јазик.

 13.   камило dijo

  Ноќевања на Буена

  Написот е многу интересен, но упатството чекор по чекор не се појавува, дали можете повторно да го поставите, ве молам или да го испратите на мојата е-пошта andresperafan@hotmail.com

  благодарение

  1.    Федерико А. Валдес Тујаг dijo

   Добро утро Камило !!!. Ако не ја поправат врската, ќе ти ја пренесам вечерва. Тоа е дека сега ги немам сликите. И благодарам за вашиот коментар.

   1.    Исус dijo

    дали можете да испратите како да креирате приклучоци или пакети за чисти? те молам многу ми треба.

   2.    Ноќен волк dijo

    Како да го поставам изоото на ClearOs 6.4 SP1

 14.   alberto dijo

  многу добри коментари и clearOS е најдобриот барем ми се допаѓа и е оној што го користам

 15.   Ноќен волк dijo

  Како да го поставам ClearOS 6.4 SP1
  Јас го имам изоото

 16.   Ноќен волк dijo

  каде што е полесно и побрзо да се постави изо-то на clearos 6.4 sp1 го имам

 17.   Ноќен волк dijo

  каде што е полесно и побрзо да се постават изо-то на clearos 6.4 sp1 Јас го имам ISO-то