Започнување проект со Git и Google Code (Дел I)

Веќе некое време го следам блогот и сакав да споделам нешто со вас. За среќа, сега имам малку време и решив да составам мини-туторијал за тоа како да изградам проект оди и испратете го на Google код.

Многу упатства започнуваат со клонирање на складиште (преземање од далечен сервер, како што е Google код, GitHub, Bitbucket , итн ...), но има многу малку кои ги земаат предвид програмерите кои започнуваат нешто и сакаат да го направат тој проект користејќи систем за контрола на верзијата (CVS, Систем за истовремена верзија) допаѓа оди.

За да дознаете повеќе за контролата на верзијата, можете да ги видите овие статии на Википедија: Контрола на верзијата y CVS.

Имплементацијата на системот за контрола на верзијата за развој на софтвер ви овозможува да избегнете ситуации како оваа што ја гледаме во 1 слика (Не се сомневам дека тоа се случи на повеќе од еден од нас).

разни верзии-проекти

1 слика

Од друга страна, штом го совладаме овој систем, можеме да го прошириме за да го користиме во други апликации. На пример, може да се користи за да има контрола на верзијата на документите што обично ги уредуваме. Ова ни овозможува да водиме историска евиденција за извршената работа, како и реализацијата на различни гранки што можат да бидат придонеси од разни соработници.

Зошто Git?

git-лого

Па, главно затоа што е едно од најдобрите таму. Таа е создадена од нашиот драг пријател Линус Торвалдс во C во 2005 година и дали е оној што се користи за следење на верзиите на јадрото на Linux (не е лошо, нели?).

Релативно е лесен за употреба и според истражувањето спроведено во оваа 2013 година, кое се збогува, корисниците на Eclipse IDE имаат усвојување од 30%.

За повеќе информации, можете да се консултирате со статијата на Википедија (на англиски) за оди, или директно преку вашиот официјална веб страна

На официјалната страница можеме да ја најдеме целата релевантна документација, книга што ги опфаќа најважните аспекти на оди да одиме малку подлабоко во она што ќе го видиме во оваа статија.

За среќа, имаме еден Шпанска верзија што е доста добро преведено и исто така доста комплетно. Преводот е во GitHub и може да придонесете за негово подобрување.

Зошто во Google Code?

google-код-проект-лого

Па, нема многу што да се каже за интернет гигантот ... Иако постојат повеќе опции за хостирање на проекти, многумина од нас веќе имаат сметка за Google и затоа веќе го имате вашето корисничко име Google код, правејќи ги работите малку полесни.

Исто така, Google код Домаќини е на стотици проекти на различни јазици, тој е бесплатен, тој е исклучиво за употреба на проекти со отворен код и е многу лесен за употреба.

Од друга страна, мораше да се определиш за една од многуте опции и јас само помислив да пробам што ни нуди веб-гигантот. На идните рати ќе разгледувам други понуди што постојат.

Наскоро

Досега краток вовед и во следната рата ќе прегледаме како да го креираме нашиот проект во Google код.

Честитки!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   насилник dijo

  Па, Google Code ме убива (и пристапувам до проектите што ги организира) затоа што е блокиран за мојата земја (Куба), јас го користам Github во целост, и иако можев да пристапам до Google Code, не гледам смисла да користам нешто друго освен Гитуб, едноставно тие се најдобри.

  1.    елав dijo

   Да, тие зборуваат многу за Слободата на Интернет и нè блокираат.

   1.    ИванЛинукс dijo

    НСА го користи ICANN за да му се закани на Google, САД можат да ја затворат страницата што ја сакаат. Доколку Google ги отвори своите услуги кон Куба, ICANN ќе го затвори доменот (што Google не би го сакал). Дали некој рече VPN? ^ _ ^

    1.    елиотим3000 dijo

     Па, тоа е тоа на Куба. дистрибуцијата на пропусниот опсег е нерамна, па VPN е луксуз таму.

     1.    ИванЛинукс dijo

      Тука тие се ефтини: http://www.vpnbook.com/freevpn (0 долари поточно)

  2.    Тахури dijo

   Друга разлика е што на github некои компании го користат за да ги бараат своите нови таленти, што не е случај со кодот на google. Од друга страна, ако самиот Гугл пренесува некои од своите проекти на Опенсорс на GitHub, зарем не мислите дека е за нешто?… Поздрав до сите.

 2.   Ирвандовал dijo

  Google кодот е многу корисен, го користам за универзитетски задачи, но не користејќи Git, туку Субверзија, користам svn затоа што сум тој што во основа го совладувам

 3.   скорпонокс dijo

  Во своето време ми беше препорачано ова упатство за гит.

  http://gitimmersion.com/index.html

  Го најдов тоа одлично.

 4.   Блекгем dijo

  Ако не се сеќавам лошо, Google Code веќе покриваше содржина што може да се уредува, преземања и слично со месеци. Јас не го користам така што не сум во тек со тоа, но претпоставувам дека тоа ќе биде нешто за што ќе разговарате во длабочина, бидејќи токму за јануари 2014 година тие имаа некои ограничувачки нагли промени. И дека сум про Гугл XD

 5.   лекови dijo

  Вистината е дека не бев запознаен со ограничувањата на Google Code, едноставно ми се чинеше лесно да започнам без да морам да добијам нова сметка (бидејќи многумина мора да имаат сметка на Google).
  Тоа беше опција што ја испробав, ми беше корисна и ја споделив. Сигурно има многу други подобри опции, но сето тоа зависи од тоа како е работното опкружување на секоја од нив.
  Haveе мора да видиме што ни подготви Google во 2014 година, знам дека подготвуваат нова страница за централизирање на активностите на развивачите.

  За среќа, тие се алатки 2.0, кога тие преземаат политика за која корисникот не е убеден, едноставно престанува да ја користи и воила! Се разбира, мора секогаш да го земате предвид тоа, бидејќи може да се случи да престане да постои без некој да го посака тоа ...