Снимете ја вашата работна површина во .GIF со Визанц

Визанц е навистина интересен пакет, кој ни овозможува да снимаме што се случува на нашата работна површина и да го зачуваме како .ГИФ само со извршување на линија во конзолата. Ако кликнете на сликата за да ја видите во целосна големина, ќе видите за што зборувам

byzanz-record -d 10 -x 0 -y 0 -w 1024 -h 768 ejemplo.GIF

За да го разбереме ова малку, објаснуваме што значи секој параметар:

-д = Времето (во секунди) да снима. Во примерот тоа е 10 секунди.
-x -y = Координатите за снимање. Ставањето 0 ќе ја снима целата работна површина.
-го -х = Ширина и висина на GIF-от, тој мора да биде според резолуцијата на вашиот екран.

Визанц исто така ви овозможува да го зачувате резултатот од снимањето во .OGG / .OGV вклучително и аудио. Пример за команда за употреба е ова:

byzanz-record -a -w 640 -h 400 -x 320 -y 200 -d 10 ejemplo.ogg

Дел од написот што го зедов од блогот на Луѓе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

  Квалитетот не е ист како што би можел да беше ако беше видео, наскоро ќе ви ја покажам разликата со мини-апликацијата што ја завршувам хехе ...

  1.    елав <° Linux dijo

   Дали оваа мини-апликација ја зачувува датотеката во .GIF? Што се надеваше дека ќе добиеш?

   1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

    Никој не, тој го зачувува во видео датотека. FPS е многу поголем, огромна разлика ... проблемот е во тоа што е видео, не може да се прикачи удобно како .GIF, јас го признавам тоа

 2.   Лукас Матијас dijo

  😀 Колку е кул, не сум го видел, многу интересно

 3.   @nagual_oax dijo

  Сметам дека е многу интересно да можам да снимам екран на GIF, иако квалитетот не е одличен, доволно е за примери или мали упатства ...
  Прашањето што ми остана е дали може да му се пренесе параметар, така што GIF-от не се генерира како јамка, т.е. деактивирај ја работата „автоматско повторување“ и дека кога ќе ја достигне последната рамка, застанува .. .