Зачувајте веб-страници (слики од екранот на мрежите) во PDF со една команда

Понекогаш сакаме да зачуваме нешто од веб-страница во PDF на нашиот компјутер, за ова постои алатката: wkhtmltopdf

Тоа е, преку команда можеме да зачуваме X страница во .pdf, но прво да ја инсталираме апликацијата:

Во Debian, Ubuntu или деривати, само инсталирајте wkhtmltopdf:

sudo apt-get install wkhtmltopdf

Willе ги инсталира своите зависности, како што се веб-комплет и некои qt библиотеки, но тие се библиотеки и ништо чудно

Во други дистрибуции замислувам дека пакетот мора да биде именуван како истото.

Откако ќе го инсталираме, користењето е навистина едноставно, на пример, ќе зачуваме www.google.com:

wkhtmltopdf www.google.com google.pdf

Тоа е, ние ја предаваме URL-то на она што сакаме да го зачуваме како прв параметар, и името и .pdf на последната датотека што ги сакаме како втор параметар.

Оставам слика од екранот за тоа како ми е прикажано .pdf:

 

И еве го .pdf:

Преземете ја датотеката Google.pdf

Ако сакате да дознаете повеќе опции на оваа апликација, без сомнение треба да ја прочитате помошта (човек wkhtmltopdf) бидејќи списокот е донекаде обемен, тој вклучува опции за користење прокси, употреба колачиња, прилагодено заглавие, кодирање на страница, итн.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Игнасио dijo

  Многу добра алатка! Ви благодариме за информацијата!
  Го боли тешкото име да се запамети че ...

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот
   За името ... добро, секогаш можеме да направиме алијас 😉 - » https://blog.desdelinux.net/tag/alias/

 2.   ФернандоРЈ dijo

  Лесен начин да добиете офлајн веб-страница преку printfriendly.com

 3.   dmacias dijo

  Јас го користев pdfmyurl многу одамна, но го пробав овој и на arch не ми одговара, се прави дека го презема и тогаш го нема. Кога имам повеќе време, гледам дека сигурно ми треба било која библиотека или нешто друго, бидејќи ја имам само инсталирано.
  Поздрав и добра работа што правите

 4.   крел dijo

  Домаќин, ми се допаѓа твојата објава KG ****, но ова е одличен начин да се троши време комплицирајќи го животот и остатокот што некој друг го кажува.
  Од една страна, постојат опции како Фернандо и јас предлагам подобар CleanSave во Хром.
  Тогаш, подобро од сето тоа: Никснот со приклучокот за прелистувач Јасно на Еверноте.
  Единствениот начин на кој гледам помалку ова е валиден кога работиме без интерфејс, инаку. … .Kk

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Во случај да не сакате да инсталирате додаток во прелистувачот или едноставно не сакате да го отворите прелистувачот, оваа алтернатива е најдобрата што ја најдов.

   Разновидноста во Linux е несомнено предност, има и такви кои сакаат да користат додатоци за апликации и други едноставно сакаат независни апликации за различни задачи.

   Јас се ограничувам на споделување на целото мое знаење, вие (корисниците) изберете метод што најмногу ви се допаѓа

   Ви благодариме за вашиот коментар

   1.    крел dijo

    Туторијалот ми се чини точен, но не знам, во последно време ми стана пријатно и го допирам само терминалот за најважните. Исто така, ќе го ставам овој пост во мојот Nixnote, XD
    Поздрав

    1.    m dijo

     Ако треба да ја користите оваа алатка во скрипта или да ги автоматизирате конверзиите на веб-страниците во PDF, набавете ги Evernote, Chromium и сите ваши реквизити каде што Сонцето никогаш не грее.

     Освен тоа, што е комплицирано во врска со ова? Проклето, но лесно е како копирање на URI, залепете го на командната линија (премногу корисно за оние кои користиме Јакуаке) и додавање на името на датотеката.

     1.    крел dijo

      Извини !!!!!!!!!!! Секој го бара наједноставниот, но јас веќе ти кажувам, дури ни ова што го сметаш не е ефикасно во времето или ресурсите. Со тоа ви кажувам сè, да направите нешто што е направено со клик, потребни ви се најмалку две операции.
      1 Повик баш
      Командата дека како што беше?
      Ако се сеќавате, одете на чекор 3, но чекор 2.
      2 Побарајте ја командата во белешките (повеќе време изгубенооооооооо)
      3 Стартувајте ја програмата. (Ахххх, пишувањето е побавно од кликнување)

      Во мојот случај, само со еден клик, и јас имам подобра организација, и кога сакам да видам нешто, го синхронизирам Nixnote. Но, ако не сакам Nixnote, CleanSave сам по себе е подобар, всушност веќе можам да го испратам директно во Dropbox и така натаму.Дополнително, во сите случаи можам да ги имам синхронизирани на неколку компјутери. итн итн итн

      Потоа, таа скрипта прави реплика на страницата, додека со она што го коментирам вие копирате само она што ве интересира.
      Затоа, не гризете ја опашката. Продолжувам понатаму затоа што на крајот ќе се исмеев.
      Со почит

     2.    m dijo

      „Дури и она што го сметате е ефикасно во времето и ресурсите. Со тоа ви кажувам сè, да направите нешто што е направено со клик, потребни ви се најмалку две операции.
      1 Повик баш
      Командата дека како што беше?
      Ако се сеќавате, одете на чекор 3, но чекор 2.
      2 Побарајте ја командата во белешките (повеќе време изгубенооооооооо)
      3 Стартувајте ја програмата. (Ахххх, пишувањето е побавно отколку да кликнеш »

      Аххх погледнете што открив, ви благодарам!
      :p
      Значи, пишувањето е побавно од користењето на глувчето!? Треба да ги советувате инженерите на NVidia бидејќи тие користат Emacs и Vim:
      http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=nvidia_qa_linux&num=1
      (Но, колку се глупави овие момци, кои користат Емакс или Вим за илјадниците редови кодови што ги пишуваат, прегледуваат и тестираат дневно, дали ќе бидат бескорисни ... ах, не, застани ... тие се инженери со д-р Д.! Ммм ... ФАК !)

      Или можеби би можеле да им објасните на илјадниците системски администратори кои секој ден се занимаваат со Вим и Емакс од конзолата за придобивките од користењето и злоупотребата на глувчето?

      «1 Повик баш
      Командата дека како што беше?
      Ако се сеќавате, одете на чекор 3, ако не и чекор 2. »
      Ме тролаш, нели? Или, едноставно, никогаш во животот не сте отвориле конзола?

      «2 Побарајте ја командата во белешките (повеќе време изгубенооооооооо)»
      Повеќе тролање?

      «3 Стартувајте ја програмата. (Ахххх, пишувањето е побавно отколку да кликнеш »
      Уште повеќе тролање !!!! ??? Или е тоа што едноставно немате идеја за што зборувате?

      Затоа, не гризете ја опашката. Продолжувам понатаму затоа што на крајот ќе се исмеев “.
      Само што докажавте дека немате толку многу ткаенина, смирете се.

     3.    крел dijo

      Хахаха, дозволете ми да ви кажам, работите треба да се одвиваат достоинствено, јас сум целосно спротивставен на: слушајте музика на терминалот, твитајте на терминалот, торент на терминалот, итн итн. Сето тоа ми се чини дека е работи на деца кои немаат друг покорисен начин да губат време.

      Што се однесува до кликовите на оваа тема, вие објавивте идиотизам во кој не верувате. Времетрајте ја оваа операција и ќе видите дека она што го велите не држи.

      Но, еј, бидејќи немаш идентитет и гледаш дека Нвидија прави една работа, и бидејќи тие се она што сакаш да бидеш кога ќе пораснеш (јас сакав да бидам астронаут), секогаш ќе бидеш имитатор.

      Терминалот е корисен, но не е лек. Всушност, претпочитам дистрибуции како отворена употреба што со YaST тешко дека треба да ги допирам за административни задачи. Beе биде дека веќе ќе стареам.

      Инаку, само јасно ставате до знаење дека сте „следбеник“ кој се обидува да покаже што не сте и дека мислите дека користењето на терминалот за какви било глупости ве прави поразлични. Па, различно ако има, но во негативна смисла. Ах, вие знаете само да кажете трол, таму сè уште сте следбеник од втор ред.

      Ништо дете, тоа беше забавно. Со почит

   2.    Еддуардо dijo

    Ако сте многу мрзливи или едноставно сакате да ги автоматизирате работите максимално, сигурно сте зависник од терминалот, не е дека е повеќе или помалку комплицирано, зависи од тоа што сакате да правите. Ако сакате и имате време, можете да кликнете со десното копче на глувчето, ако не направите скрипта што ги пребарува веб-страниците што ги интересираат претплатниците на вашата страница, ги претвора тие веб-страници во pdf, ги компресира и ги испраќа по пошта или можете да направите што можете само замислете со знаењето и терминалот.

    Поздрав и благодарност за советот.

  2.    Макс челик dijo

   Па, мислам дека сите се комплицираат ... Едноставно како ctrl + p да се печати и избере во PDF, и тоа е тоа ...

   1.    Андрес dijo

    juapushhhh за сите погоре

 5.   Драгнел dijo

  Одлична алатка заедно wget ми помогна да ја доведам документацијата на некои страници на pdf. На здравје

 6.   Аријага dijo

  на archlinux не работи.
  прво ми даде грешка при клучни зборови за gnome, потоа со sudo не ми дава грешка, но не создава pdf.

 7.   Виножито-мува dijo

  Некој да ми помогне? xD не работи добро
  дожд @ Ubuntu-12: ~ / Десктоп $ wkhtmltopdf https://blog.desdelinux.net/guarda-paginas-webs-screenshots-de-webs-en-pdf-con-un-comando/ тест.pdf
  Се вчитува страница (1/2)
  QFont :: setPixelSize: големина на пиксел] 88%
  ПРЕДУПРЕДУВАЕ: gnome-keyring :: не може да се поврзе со: / tmp / keyring-Uz7GwI / pkcs11: Датотеката или директориумот не постојат
  Печатење страници (2/2)
  QFont :: setPixelSize: Големина на пиксел <= 0 (0)
  Признаена

  И има датотека што е невозможно да се отвори

 8.   Даниел Рохас dijo

  Многу добро за кога не сакаме да го отвораме прелистувачот

 9.   рама dijo

  Во дебијан и со ледената облека (firefox) и со хром / хром можете да отпечатите која било веб-страница во pdf. само одете на: печати, потоа изберете ја опцијата „печати во датотека“ формат на излез на pdf. Интересно во врска со оваа опција е што можеме да направиме и одредени конфигурации за тоа како страницата ќе се печати во pdf

  1.    Барон Ашлер dijo

   Вистината е дека си во право, тој е достапен во хром ... дури и затоа ќе го разгледам овој пост. Ви благодарам

 10.   Диего dijo

  Еј.

  CTRL + P не е подобар и ви е дадена можност да печатите во датотека, го именувате саканиот документ и тоа е тоа.

 11.   Џоан dijo

  Треба да објавите каде да го најдете готовиот PDF за да ја заокружите статијата ...