Заштедете стотици МБ на вашиот компјутер со локален извор

Сосема случајно наоѓам одредена апликација која го привлекува моето внимание. Се случува да барав графичка апликација што покажува зафатен и слободен простор на партициите, за подоцнежно упатство ... и, ја наоѓам апликацијата: локален хирургија

Објаснувајќи што е тоа и за што служи ...

Кога ја инсталираме нашата дистрибуција, а подоцна и десетиците апликации што ги користиме на дневна основа, инсталираме помош од секоја апликација, нејзиниот прирачник и слично, не? Деталот е дека многу од овие апликации НЕ инсталираат само прирачници и помагаат на шпански и англиски јазик, туку исто така ги инсталираат на други јазици. Ова на долг рок има тенденција да зазема многу простор на нашиот хард диск, и ... ние дури нема да прочитаме прирачник на руски јазик или да помогнеме на арапски јазик 😀

Ова е местото каде што влегува локален хирургија, што ќе ги избрише сите прирачници и ќе помогне на друг јазик, освен нашиот, да го инсталирате е едноставно ... инсталирајте го истиот пакет: локален хирургија

Во процесот на инсталација ќе ви биде прикажан ваков екран: На овој екран, мора да го изберете вашиот јазик, по дифолт, ќе го изберете es y en_ES.UTF8, односно јазиците избрани таму ќе бидат оние што програмата нема да ги избрише.

Покрај тоа, ќе се појави овој друг екран: Ова значи дека ако имате прирачник или помош за програма на шпански јазик, зошто ви е потребно и на англиски јазик? Значи, ако изберете ДА, локален хирургија ќе ги елиминира непотребните.

Останатите екрани не се особено важни, не плашете се од нив

Откако ќе се заврши ова, чистењето треба да се изврши автоматски ... но, ако не, во терминал, напишете го следново и притиснете [Внесете]:

sudo localepurge

Ми заштеди скоро 500 MB ... O_O …: Ако сакате да дознаете повеќе параметри или опции за локален хирургија, можете да го прочитате неговиот прирачник со ставање на терминал:

man localepurge

Сепак, какви и да се промените што сакате да ги направите always секогаш можете да ја измените датотеката за конфигурација: /тнк/локација.непургет

Па, мислам дека нема многу повеќе да се каже.

Ова не е дека ни заштедува неколку GB во нашиот систем, но барем јас (Јас сум пребирлив) сега спијам подобро знаејќи дека го имам мојот систем малку почист

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

30 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   @Jlcmux dijo

  Тоа е доста корисно. Јас секогаш го правам тоа.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за вашиот коментар

 2.   хексборг dijo

  Многу добро. Тоа е една од програмите што секогаш сакам да ги инсталирам на debian, но на arch, гледајќи што вели упатството, ми се чини малку опасно. 🙂

  Дали некој успешно го користел во свод?

  1.    москосов dijo

   Јас само го тестирав на ARCH, само треба да ја уредите /etc/locale.nopurge и да ги одредите локациите што не сакате да ги избришете во мојот случај, es_CL.UTF-8, тогаш ја коментирате NEEDSCONFIGFIRST линијата и стартувајте ја програмата. Тоа е тоа.

   Поздрав.

   1.    хексборг dijo

    Коноџудо. Ќе пробам. Бев загрижен за коментарот на страницата за човек кој вели дека станува збор за хакер кој не е интегриран во системот за пакети и дека постои ризик од кршење на системот, но ако сте го пробале, ќе му верувам. Вистината е дека во дебијан го имам долго време и никогаш не ми создаваше проблеми. 🙂

    Поздрав.

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Па јас го пробав и до сега нема проблем, но јас не сум гуру ХАХАХА.
     И да, Debian има негативни работи како и сите дистрибуции, но јас користам Тестирање и тој е дури и постабилен од Ubuntu HAHAHA.

     1.    хексборг dijo

      Верувам. Во моментов користам тестирање на дебијан и арх. Иако сè повеќе ми се допаѓа лакот и го оставам дебианот настрана 🙂 Но, јас или двајцата сметам дека се постабилни од Убунту. 🙂

    2.    москосов dijo

     Проверете и што проверив за да не избрише е недопрено и јас само се рестартирав и немам проблем досега.

 3.   неименуван dijo

  Ако во програмата наведам шпански, и излезе дека некоја програма има само англиски, дали и англискиот ќе го избрише? или да го задржи?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   ммм добро прашање, би го полагал тестот затоа што не сум сигурен.

   1.    неименуван dijo

    затоа се плашам да го пробам

 4.   helena_ryuu dijo

  прашање…. bleachbit има врска со оваа програма?

  1.    хексборг dijo

   Тоа треба да се стори во смисла дека обете служат за чистење на системот малку. Bleachbit брише датотеки од сметката на корисникот што не се користат или не се многу потребни, како што се кеши, резервни копии, истории итн., Додека localepurge ги брише преводите на програмите на јазици што не ве интересираат.

   1.    хексборг dijo

    … Иако сега кога само што погледнав, гледам дека белилото може да ги избрише и преводите. Не знаев, не знаев. 🙂

    1.    helena_ryuu dijo

     добро, се прашував дали белилото е локален предворје Оо

     1.    хексборг dijo

      Не. Тие се независни.

     2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      Всушност, не, BleachBit го прави (мислам) истото како localepurge и исто така прави повеќе 😀

 5.   Оскар dijo

  Многу добро ми заштеди скоро 400 MB, благодарам за советот.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Задоволство

 6.   Тежок dijo

  Патем, KZKG ^ Gaara, во врска со малата програма што ја баравте на почетокот, што ќе ви го покаже слободниот и окупиран простор во вашите партиции, јас користам Filelight. Чудо кое детално покажува како го трошиме просторот на дискот.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   хаха да, тогаш на крајот го најдов но ... не, не ми привлече внимание, барем недоволно за да направам објава

  2.    Вики dijo

   Јас го користам нсду. Тоа е конзола.

 7.   Лионел dijo

  Многу добро!, Многу корисно ...

 8.   onyони127 dijo

  Да, и јас ги имам инсталирано, предноста со bleachbit е тоа што localepurge работи секогаш кога ќе инсталирате нешто за да ги избрише јазичните пакети кои не ви се потребни во лет.

  Пред некое време прочитав дека освен шпански, препорачливо е да го напуштите англискиот јазик, бидејќи има помагала што доаѓаат само на тој јазик и затоа избегнувате проблеми, но јас имам само шпански јазик, но го велам како препорака.

  Поздрав.

 9.   b1tblu3 dijo

  Многу корисно, многу благодарам во моментов, иако мислам како препорачувате таму, ќе го оставам и англискиот јазик исто.
  Секој пат, се заубувам во linux со своето Arch лице, од тоа што слушам музика на MPD и им пишувам од елинките.
  Поздрав до сите.

 10.   вокер dijo

  одличен пост! Сакам што во заглавието на блогот повторно лебдиш стари објави ... localepurge штотуку објави повеќе од 300 MB диск! Едвај чекам да го тестирам на сервери, кои најмногу ги монтирам со 4GB диск

 11.   Алберто dijo

  Треба да стават како е избрано, мислев дека е избрано со enter и јас имам избришано сè.

 12.   куктос dijo

  Многу корисно Ви благодариме!

 13.   Герман dijo

  Или оваа команда е смешна или има нешто што не го разбирам. Ако ги избришам сите локации што не ги користам, ги кршам системските пакети, бидејќи локациите се дел од секој пакет што има преводи. Или како е

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Не, не ги кинете пакувањата. Да претпоставиме дека ги чистите просториите што не ги користите, тогаш кога ќе ажурирате пакет што веќе сте го инсталирале, нема да има проблеми, тој ќе се ажурира правилно и, во случај јазиците што не ги користите повторно да бидат инсталирани (кога ажурирање), тие ќе бидат отстранети од localepurge по завршувањето на ажурирањето.