Напојување на Пајтон во anyани

Овој пост е поделен на два дела, прво основите: проверка на статички код, а потоа и главниот курс: автоматско комплетирање за Python.

Проверка на статички код

Синоќа, откако програмирав малку во Сонце, започнав да играм со додатокот за продолжување Anyани со Луа, тогаш за 5 минути веќе имав напишан приклучок што ме натера да проверам статичен код во Python и CoffeeScript, посочувајќи на неискористените грешки и увозот, што е многу корисно кога работите во брзање да пронајдете глупави грешки што се кријат пред очи.

За да се постигне ова, тој е инсталиран пифлејкови, статичкиот проверувач за Пајтон, кафе-скрипт, компајлерот на тој јазик и додатокот за проширување Anyани en Луа.

$ sudo aptitude install pyflakes coffeescript geany-plugin-lua

Досие на Пајтон и ние ќе се обидеме да "Изгради" »" Постави команди за градење "; е ставен во првата опција, каде што пишува „Состави“ е напишано:

pyflakes "%f"

и во редовното изразување за да откриете грешки што ги ставате:

(.+):([0-9]+):(.+)

Останувајќи на овој начин:

Значи, кога имате отворена датотека Пајтон и е притиснат F8 статичката проверка е извршена, означувајќи ги грешките во неа.

Да се ​​постигне истото со Кафе скрипт, статичка проверка и компилација, се отвора датотека .кафе и се става во командите за градење:

coffee -c "%f"

Со regex за грешки:

Error: In (.+), .* ([0-9]+): (.+)

За автоматско извршување на овие команди за компилација секој пат кога датотеката е зачувана и заборавете на притискање на F8, копирајте ја датотеката што ја содржи овде во вашата лична папка "~ / .config / geany / plugins / geanylua / events", ако таа структура на директориумот не постои: креирајте ја.

Па секој пат кога ќе зачувам датотека во Пајтон o Кафе скрипт ова се проверува статички.

Автоматско комплетирање за Пајтон

Другата играчка што ја направив беше оваа приклучок што овозможува да има автоматско комплетирање споредливо со додатокот Eclipse PyDev, но со брзината и леснотијата на Geany.

Инсталирај јаже, библиотека за рефакторирање и анализа на кодови:

$ sudo aptitude install python-rope

Отпакувајте ги содржаните датотеки овде во папката „~ / .config / geany / plugins /“ и отворете ги преференциите за кратенка на тастатурата "Измени" »" Преференции "» "Комбинации" и побарај го записот "Пајтон завршување “и дајте ја комбинацијата на копчиња за автоматско комплетирање " простор “, не плашете се ако се судри со стандардното автоматско комплетирање, пребришете ја комбинацијата без страв, ако датотеката во која се извршува автоматското комплетирање не е од Пајтон ќе се изврши стандардното дејство за завршување на уредникот.

На овој начин веќе треба да имате пристојно автоматско комплетирање во anyани.

Заклучок

Искрено мислам дека овој приклучок е одличен за светлосни средини и збогум на Eclipse, NetBeans, KomodoEdit и убавиот SublimeText. Со овој приклучок можете да ја имате моќта на одличните уредници во малата и едноставна Geany.

Во случај „конфигурадерата“ да е многу комплицирана или тешка, едноставно користете ја моето поставување на Geany. Зачувајте ја папката „~ .config / geany“, за секој случај и отпакувајте ја новата конфигурација таму; инсталирај:

$ sudo aptitude install pyflakes coffeescript python-rope geany-plugin-lua

и ќе го имате вашиот уредник подготвен за работа.

Се надевам дека уживате многу и кажете ми ги вашите впечатоци за пронајдокот ова… хехехе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гискард dijo

  Многу добро! Одам на „обележувач“ за да го тестирам подоцна

 2.   тарегон dijo

  Ви благодариме за придонесот и со кубански квалитет

 3.   Еди Ернесто дел Вале Пино (xigurat) dijo

  @Титотатин

  Јас сум автор на оригиналната објава и оној што го направи приклучокот.
  Таа тема е заборав за гејата.
  Во моментов, community.uci.cu е долу, но таму во git складиштата е домаќин на репо што има моја гејфија конфигурација додека ја користам.

  Поздрав, Ед.

  1.    Титотатин dijo

   Ви благодарам многу, вистината е дека ми се допаѓа повеќе од темата што доаѓа стандардно.

   Поздрав.

 4.   Титотатин dijo

  Многу добар придонес. Патем, која тема е таа што се гледа на геанските слики?

 5.   Даниел Г. dijo

  Не го гледам внесувањето на завршувањето на питонот во Комбинации, ја копирав целата папка за конфигурација и ги инсталирав пакетите како што е заклучокот во делот за објавата says

  1.    Даниел Г. dijo

   Јас веќе го најдов она што ми недостасуваше да го направам, во „Поставки за приклучок“, мора да го овозможите додатокот „Луа“ и тоа е тоа

   1.    Даниел Г. dijo

    Заборавив да напоменам дека Луа треба да биде овозможена во Алатки, Управувач со додатоци и ако има не работи, проверете ги Уреди, поставки за додатоци 🙂

 6.   сабина dijo

  Треба да научам и наставник како тебе ми треба кубанец

 7.   СкГабриел dijo

  Скоро 10 години по објавувањето и упатството и помошта сепак има вредност
  Благодарам многу! Многу ми помогна