Зголемување на капацитетот на корисникот во Zentyal (стар Ebox)

Зентитал е одлична опција за имплементација на сервер лесно и брзо во Мали и средни претпријатија. Со секое ослободување Зентитал додава подобрувања, корекции и станува идеално решение за корпоративни мрежи со мал формат.

Честа грешка излегува на виделина кога 500 корисници, бидејќи по дифолт LDAP поставете ја таа сума по дифолт. Решението за тоа лежи во додавањето на редот:

olcSizeLimit: 50000

на крајот од датотеката /etc/ldap/slapd.d/cn=config/olcDatabase=New1-lex.europa.euhdb.ldif

Ние се рестартираме ldap и подготвени ..


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.