Зголемете ја продуктивноста на Linux со Brain

Ние поминуваме часови и часови пред нашите Линукс компјутер, правејќи n количини работи и би сакале да направиме уште многу, времето истекува (недостасува илјадници активности што треба да се направат), Ако вашиот случај е како мојот, веројатно малите детали се тие што на крајот ни помагаат зголемување на дневната продуктивност.

Тоа е проблем на многумина и затоа секој ден многу програмери се одговорни за креирање апликации кои ни овозможуваат да бидеме попродуктивни, тоа е случај на Мозок, мала апликација, но со огромен обем, што ќе ни помогне да бидеме попродуктивни и да заштедиме многу време во разни активности.

Што е апликација Церебро?

Тоа е алатка крст платформа, на софтвер со отворен код, развиен со електронска рамка од Александар Субботин, што ни овозможува да ја зголемиме нашата продуктивност, пристап до пребарувања, информации, калкулатор, апликации, процеси на затворање, меѓу другите, од една апликација и преку кратенка на тастатурата.

Оваа моќна, но едноставна апликација ни овозможува да пребаруваме од каде било, покрај преводот на фразите или зборовите што ги сакаме. На ист начин, можете да управувате со вашите мапи, преводи, калкулатор, датотеки од апликацијата.

Најважната работа во врска со апликацијата Cerebro е нејзината способност да расте, бидејќи има plug-in систем што постепено ќе додава нови функции.

Како апликацијата Cerebro помага да се зголеми продуктивноста на Linux?

Cerebro ни дава можност да спроведеме многу процеси од една апликација, од кој било прозорец на нашиот компјутер можеме да го извршиме пребарувањето или преводот што го сакаме со едноставна кратенка за тастатура.

На пример, ако добиеме филм на Нетфликс што го привлекува нашето внимание, но ние би сакале повеќе информации за тоа, само пристапете до Церебро со кратенка на тастатурата и напишете го филмот што треба да се пребарува на IMDB, од истото место ќе ги прикаже сите информациите што ви требаат.

Веќе не е потребно да се отвораат прелистувачот, калкулаторот, терминалот, пребарувачот, преведувачот и оној долг список на апликации или веб што мора да ги трошиме честопати и да трошиме ресурси, Церебро се грижи да ни овозможи пристап до овие функционалности брзо и ефикасно . Зголемете ја продуктивноста

Карактеристики на апликацијата за мозок

Меѓу многуте карактеристики за зголемување на продуктивноста што ги има Церебро, можеме да нагласиме:

 • Повеќе стандардни карактеристики
 • Ви овозможува да пребарувате со многу малку кликови.
 • Можност за пристап до повеќе апликации од едно место.
 • Конвертор на валути.
 • Прелистајте го датотечниот систем со прегледи на датотеки (на пример) ~/Dropbox/passport.pdf);
 • Може да се прошири благодарение на одличното управување со приклучоците.
 • Има моќен API да градите свои приклучоци и да ги споделувате со заедницата.
 • До Церебро може да се пристапи во секое време и од каде било благодарение на одличното користење на Кратенка.
 • Мулти платформа.
 • Тотално бесплатно.

Приклучоци достапни во апликацијата Церебро

 • gif - Ви овозможува да пребарувате релевантни гифови, т.е. gif linux;
 • Емој - пребарување релевантни емотикони, како emoj this is awesome;
 • IMDB - пронајдете филмови на оценети од imdb.com и детали како што се imdb Mr. Robot;
 • IP - покажете ја вашата локална и надворешна IP адреса;
 • Убие - убие процес што го означува името, т.е. kill cerebro;
 • Школка - Извршете команди за школки без пристап до терминалот;

Како да ја инсталирате апликацијата Cerebro

Корисниците на Дебиан и деривати можете да инсталирате Мозок преземање мозок_0.2.3_amd64.деб и потоа инсталирајте го со омилениот менаџер на пакети.

Сите други корисници на Linux можат Преземете ја верзијата Linux, тогаш мора да ги следите следниве чекори:

 • Направете го AppImage извршен: Треба да отворите терминал, одете во директориумот каде што сте ја преземале датотеката и извршете ја следнава команда: chmod a+x cerebro-0.2.3-x86_64.AppImage
 • Извршете ја AppImage: Само извршете ја следнава команда: ./cerebro-0.2.3-x86_64.AppImage
 • Уживање

Да се ​​надеваме дека ќе почнете да уживате во оваа одлична апликација што никој не треба да ја пропушта, на ист начин, ги замолуваме програмерите да не изненадат со нови приклучоци за да ја направат оваа алатка визионерска алатка што помага да се зголеми продуктивноста на нејзините корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Noel dijo

  Одличен придонес за инсталирање за да бидете попродуктивни.

 2.   Лукас Матијас Гомез dijo

  Тоа е многу слично на тркачот на KDE

 3.   Дејвид dijo

  Не се инсталира на Ubuntu 16.04.1. Го отворам со GDebi, правилно го чита, се појавува копчето за инсталирање, се појавува прозорецот што ме прашува за лозинката и кога ќе и ја дадам повеќе не се враќа на GDebi.Имате идеја како да ја решите? Ви благодарам многу однапред.

 4.   Дејвид dijo

  Исто така, не работи на Debian. GDebi делува исто како што коментирав во другиот коментар.

 5.   pablo dijo

  Имам федора и не можам да ја инсталирам или нема да започне