Од каде знаете дека сте подготвени да придонесете?

Здраво на сите 🙂 овие денови исполнив неколку лични достигнувања и сигурно ме оставија малку да размислувам, затоа сакам да ги споделам со вас резултатите од моето мешање, покрај тоа што ќе одговорам индиректно на некои е-пошта што доаѓаат од моето поштенско сандаче од време на време

Сите имаме почеток

Ова е анегдота што веќе ја кажав во мојата Прва статија, но до денес тоа продолжува да влијае врз мене во оние моменти што ги земам за да размислувам за мојот пат во развојот на софтвер. Кога за прв пат имав Убунту на мојот лаптоп, се сеќавам дека еден ден бев во библиотеката и сакав да го ажурирам компјутерот, никогаш не сум го сторил тоа, но не знам зошто во тоа време ми требаше ... мислам дека таму беше нешто што сакав да го инсталирам за курс и не се појави во складиштата кога требаше да биде ... Сеуште се сеќавам на фрустрацијата што ја чувствував и обесхрабрувањето со кое се движев низ списоците со резултати на Google сè додека не го пронајдов решение ... сепак морав да ја извршувам мрачната и мистериозна наредба:

sudo apt-get update

Очигледно во тоа упатство ја следев линијата:

sudo apt-get upgrade

наскоро и читајќи на други места, тој дури и видел:

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

но се сеќавам дека curубопитно имав напишано:

sudo apt-get update && upgrade

мислејќи дека на тој начин ќе се изврши истата работа ... во кои времиња беа тие ...

Сите имаме повеќе од еден почеток

Сега е неизбежно првиот момент кога слушнав за Кали Линукс да ми падне на ум, сигурно бев зачуден од оваа безбедност, прочитав пост што се однесуваше на дешифрирање на клучеви за безжични мрежи, се чувствував како хакер при извршување john.

Поминаа часови во првиот обид да се открие клучот на WEP мрежата што беше во близина на мојата wifi картичка ... ми требаше долго време да откријам дека стандардните списоци со клучеви од john Тие имаа само зборови на англиски јазик, нешто што сигурно не е многу корисно во мојот град, а уште помалку во околината на местото каде што живеам ...

Мојата прва книга „хакер“

Со задоволство се сеќавам на мојата прва хакерска книга, тоа секако беше предизвик ... прво затоа што во тоа време сè уште не бев навикнат да читам на англиски јазик, второ ... и уште поважно, бидејќи секоја линија на текст ми се чинеше кинески измешана со некаков странски јазик. За сите оние кои се прашуваат која е таа книга ... одговорот е овде 🙂

И тоа беше интересна точка во мојот пат за учење, бидејќи тоа беше моментот кога открив дека не сакам да користам Кали Линукс без да знам што се случува на секој чекор, секако е интересно да се извршуваат работи како nmap или burp или илјада и уште една алатка што доаѓа по дифолт. Открив дека сакам да знам зошто тие работеа, и како тие направија. Од тој момент престанав да вежбам со алатките на Кали и започнав да читам за тоа програмски јазици.

И се вративме во првиот момент кога сè изгледаше туѓо кинески ... Јас сигурно разбирав малку или ништо од тоа што го читав, а во исто време тоа траеше и траеше, проголтајќи информации во секој агол на Интернет колку што можев ... очигледно бев загрижен за тоа што ќе го добијам најдобриот можен извор за да ме наполнам со информации.

Влезете во длабочината

Помина малку време и веќе бев на Генту, и бев многу curубопитен за многу работи, и како одминуваа деновите, научив многу за компилацијата и за градежништвото и за безбедноста и за многу работи. Но, очигледно на почетокот, како и во сите претходни искуства, почувствував дека читам туѓ кинески јазик.

Зошто го бројам ова?

Па затоа што деновиве започнав да ги испраќам моите први закрпи (прилично ситни работи) до јадрото заедница, одамна имав слушнато дека тоа е заедница на немилосрдни коментари, дека не е место за нов во светот на ФОСС, дека беше многу селективен со применетото и дали знаете што открив? што не е ништо такво, ако ги знаете правилата

Во друг момент разговаравме за влегување во туѓа куќа, и непочитување на домашните правила ... очигледно ми требаше време да ги научам овие правила, да научам да го користам git доволно добро за да испратам лепенка правилно, да научам да користам софтвер статички код анализа, учење внимателно да ја прегледувам мојата работа, учење да комуницирам со заедницата, да научам да користам vim, да научам Ц ... и да, во почетокот сè може да изгледа како туѓ кинески, но како што минуваат деновите, сето ова има смисла и сфаќате колку напредувавте и колку научивте.

Денес

Денес знам повеќе команди и начини за ажурирање на систем отколку што можев да замислам, истото што денес го знам и го совладав колаборативниот работен тек во заедницата до одреден степен ... денес ги прочитав тие страници (или дури и некои покомплицирани оние) и јас не губам на патот ...

Утре

Ако зборуваме за утре ... затоа што има уште многу што сакам да научам, сакам да знам нови технологии, сакам да совладувам нови јазици, да градам нови заедници, да учам повеќе луѓе и што се случи во секој прв чекор од моето технолошко откритие веројатно ќе се случи ... Јас нема да разберам ништо на почетокот 🙂 Сакав да стигнам до ова со толку многу зборови, многу се зборува за удобна зона, Верувам дека ова е местото каде што пристигнуваат сите оние кои веруваат дека совладале нешто ... затоа што само да веруваш дека си совладал тоа е секако доволно причина и причина да откриеш дека не си во право, и дека имаш уште многу начин да се оди. Отпрвин, можеби не сте разбрале, можеби грешите, можеби дури сакате да фрлите крпа, но се што е потребно за никогаш да не стигнете до зоната на удобност, бидејќи ако го правите само она што го знаете, што е поудобно од тоа ?

Го оставам ова до овде затоа што тоа е само мало мислење ... Не сакам да мислите дека знам повеќе отколку што всушност знам, она малку што научив е затоа што си дадов работа никогаш да не бидам во комфор зона доволно долго за да верувам дека „совладувам“ тема 🙂 и за оние кои ме прашуваат кога ќе бидат подготвени за соработка во проект или заедница, бидејќи одговорот е едноставен ...

Ако се чувствувате подготвени, веќе сте доцна.

Голем дел од авантурата е во откривањето на нештата 🙂 ако веќе знаете и совладувате сè, сè губи смисла 🙂 затоа уживам толку многу да учам за GNU / Linux, затоа што тоа е свет кој не чини да заврши. Вистина е дека можете да се посветите на извршување на истата задача многу денови или години без да пораснете, но исто така е точно дека можете да направите задача без да ја совладате, но да научите многу секој ден 🙂 Благодарение на оние што стигнуваат тука, и поздрав и грижа за твоето удобна зона


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Диего dijo

  Одлично, благодарам за споделувањето. Учите многу со вашите придонеси
  Би било добро ако кажете малку за испратените лепенки и како можеме да ги почитуваме тие правила на игра.

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Диего, благодарам за споделувањето и благодарам за убавите зборови ... tryе се обидам да напишам малку од процесот со кој научив да ги испраќам лепенките, но морам да исполнам неколку барања пред тоа was ова беше необично што ми падна на ум откако прочитав неколку пораки во мојот послужавник et Поздрав

 2.   Лукас Матијас Гомез dijo

  Фала човек, навистина ми се допадна објавата, ме потсети на моите принципи во Линукс ...: * (

  1.    Крис АДР dijo

   Хахаха му благодариме на Лукас, тоа покажува дека старееме во овој ГНУ / Линукс, но јас сум многу iousубопитен за какви работи ќе знам тука за околу 2 или 3 години и ќе гледам назад со носталгија et Поздрав и благодарам за споделувањето

 3.   арлинг dijo

  Здраво, јас сум нов во linux и исто како и во твоите почетоци, гледам сè чудно со тоа што може да започне sistribucionbde linux и има некој кали прирачник за негова употреба и инсталација

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво арлинг, добредојдовте на ГНУ / Линукс ... секако на почетокот сè ќе изгледа чудно, но она што можам да ви го препорачам е да бидете 2 работи: iousубопитни и трпеливи, curубопитноста ќе ви помогне да научите нови работи секој ден, трпеливост до издржете ја понекогаш стрмната крива на учење на многу предмети.

   Што се однесува до Кали ... Искрено не би ви препорачала да започнете да го користите сега, особено во зависност од земјата каде што сте, многу од алатките на Кали можат да бидат опасни, а некои дури и да ве испратат во затвор, па затоа не е нешто што треба да се земе лесно, најпрво подгответе ги основите и со време секогаш можете да започнете да експериментирате во контролирани средини 🙂 Со почит

 4.   Светот на Текпрог dijo

  Благодарам компајдер, навистина ми се допаѓаат записите што ги споделуваш, а повеќе знаеш дека би сакал да зборуваш малку за Github или Gitlab за мене ако имам проверено малку на Интернет, но не ми беше многу добро да го разберам, не знам it, тоа Сакам да можам да соработувам со моите пријатели на проекти таму, исто така, да создавам страници со страниците на Гитхуб, меѓу другите; Па има толку многу, се надевам дека можете да продолжите да додавате информации, поздрави пријател од Лима - Перу, многу сила, ви оди многу добро и како што обично велам # визија и # стимул

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво, многу ви благодарам, ќе го имам предвид за идна статија, се надевам дека ќе можам да зборувам за Git во следните, и иако на почетокот изгледа малку комплицирано, навистина не е
   Со почит