Зошто го користам Debian на работната површина?

Тргнуваме од критериумот дека најдобриот оперативен систем и најдобрата околина за работната површина се токму оние што ги претпочитате и инсталиравте; со оние кои се чувствуваат најпријатно; и оние што ги знаете најдобро. Било да е тоа верзија на Mac, Linux, Windows или друга. Добро?

Причините можат да се користат за и против Debian. Сепак, оние за кои се залагаат се толку тешки што ги засенуваат противниците.

- Дебијан е Универзален затоа што може да се инсталира на мобилен уред; Лаптоп; десктоп машина; во сервер со средни придобивки; во професионални сервери; Групи на сервери; Суперкомпјутери; Роботи и сл.

- Јас секогаш ќе „облекувам“ јасно дефиниран оперативен систем како моќен сервер, чија основа не прави разлика помеѓу оперативен систем за работната површина и друг за серверите.

- Ние градиме А. Прилагодена работна површина на една од верзиите на Linux која најмногу ја почитува духот на софтверот
Libre; Стабилно; на Помала потрошувачка на ресурси; и популарни.

- Со едно инсталирачко ЦД или ДВД + вистинското складиште, можам да ја направам саканата работна површина за мојата работна станица. Без разлика дали се добро познати околини за работна површина GNOME / (Environmentивотна средина на моделот на објектот на мрежата GNU) /, KDE, Xfce и Lxde или менаџерите на прозорци WindowMaker, BlackBox, Flwm и многу други што ќе го направат списокот многу долг.

- Можам да имам i386 32-битен базен систем и инсталирајте го 64-битниот кернел amd64, без воопшто да ја изгубите поддршката за 32-битни апликации. Willе остане 32-битен систем.

- Можам да го користам Мојот биро за забава; како поддршка за автоматизација на канцеларијата; имплементација на услуги; да виртуелизира сервери или работни станици; или како дизајнерска станица. На кратко, практично за она што ви треба.

- Забавно е да научите како да конфигурирате работна површина на Debian и во процесот што го учиш.

… И зошто го користите Debian за вас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

56 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јован dijo

  Бидејќи кога сакав да влезам во Linux, решив дека е подобро да започнам со тоа дистрибуција, бидејќи ќе научам многу и сè уште учам.
  Сега имам наклонетост кон него и се сомневам дека ќе се смени во друг.
  Моментално се разочарав од gnome за неколку грешки што ми ги даваше и сега пробувам KDE.

 2.   коментатор dijo

  Бидејќи го користам веќе неколку години и се чувствувам пријатно со тоа.

 3.   oai027 dijo

  Ме интересира, но немам многу информации за Дебијан. Каде да започнам?

  1.    коделаб dijo

   Официјалните WiKi за секоја дистрибуција обично се најдоброто место да се започне истражување на која било тема поврзана со нив.

   Дебиан WiKi: http://wiki.debian.org/es/FrontPage

   Честитка.

 4.   Jamesејмс_ Че dijo

  Пријател, ова го привлече вниманието, како можам да го направам тоа?
  „Може да има инсталирано 386-битен базен систем i32 и да го инсталирам 64-битниот кернел amd64, без да изгубам поддршка за 32-битни апликации. Willе остане 32-битен систем “. и се прашувам дали на овој начин би препознал 4 GB RAM меморија бидејќи кога ќе инсталирам 32bit дистрибуции не ги препознава.

  1.    Федерико А. Валдес Тујаг dijo

   Да Обидете се и видете. Мислам дека на овој аспект му треба малку напис, иако ако го инсталирате кернелот linux-image-2.6.32-5-amd64 кој работи за AMD и Intel, во 32-битна архитектура, тој препознава 4 или повеќе Gigs RAM меморија и чува поддршка за 32-битни апликации. Ако имате инсталирано Виртуелна кутија или VMWare, ќе треба да ги инсталирате заглавјата за тој кернел и повторно да ги соберете тие апликации, како што тоа го сторија на почетокот. Толку е едноставно и без мистерии.

  2.    Давид ариза dijo

   Или инсталирајте го големото мемориско јадро наречено POE нешто како Linux generic 3. 02 .16 i 686 POE, што е системот што му кажува да препознае повеќе од 2 GB меморија, јас ја имам и работи многу добро со 6 GB

 5.   Блер Паскал dijo

  Ретко сум бил во можност со Debian, можеби не сум го пробал најдобро и долгорочно. Јас секогаш завршувам во Арх или „Црвени капи“.

 6.   Gibran dijo

  Ми се допаѓа Ubuntu во неговата верзија TLS, вистината е дека е многу стабилен, Debian е многу добар, но јас го користам само како сервер, изненаден сум колку е разноврсен, за 12 минути можеш да работиш сервер и подготвен да ги мигрира сите информации , со apt-get избегнувате составување код. Само што ја испробав Manjaro верзијата 8.4, со работната површина Xfce и ме изненади, GNU / Linux има многу предности, срамота е што толку многу проекти немаат потребна инфраструктура или персонал.

 7.   Курефокс dijo

  Дебијан е добра дистрибуција во тоа, несомнено е, но во мојот случај повеќе сакам Редхат и компанија.
  Во моментов го користам Сервос клон на Редхат со модификации и вистината е многу добра.

  1.    Петерчеко dijo

   Мигрирав и на CentOS на сервери и на Fedora на Desktop и лаптоп: Д.

 8.   Франциско_18 dijo

  Да, Debian е одлична дистрибуција, за мене, најдоброто во рамките на GNU / linux, тој е стабилен, едноставен, брз, така прилагодлив и исто така учиш многу, сакаш или не.

  Да не постоеше Дебијан. искрено би останал со федора, за мене најдобро после Дебијан, многу стабилно, крајно ажурирано, сè работи прв пат ... што ако ми даде проблеми е јум во однос на зависностите, но отстранување на тоа, тоа е одлично дистрибуирање , одлична алтернатива на Убунту.

  Важно е да не се користи X дистро, ако не и да пробам дистри, морам да учам од секој, сите тие ни даваат нешто, гледна точка или нешто со кое многу учиме технички, залудно е да се заглавуваме во дистрибуција за многу добро што е ова, што е повеќе, во моментов, јас само го сменив мојот Debian за GhostBSD, бев curубопитен и сега се симнувам со BSD.

  Поздрав до сите.

 9.   Елена dijo

  debian беше една од првите дистрибуции што ги тестирав, тоа е многу работи, но пред се стабилни. Можеби толку стабилна што повеќе се потпира на сервер отколку на работна површина (тоа е мое мислење), сестра ми која исто така го сака дизајнот, но е очајна бидејќи сè уште користи gimp 2.6 и јас gimp 2.8 muuahahaha (користи crunchbang, заснована на дебијан) и вистината е да инсталирате crunchbang за да не мора да го одржувате вашиот компјутер xD.
  Не го сакам системот за пакети многу. Можеби имам пакманитис или нешто слично, хаха, но се чини дека е малку грубо.
  Сепак, јас многу го почитувам дебијан, неговото патување како проект и вредноста на придонесите кон екосистемот ГНУ / Линукс се од непроценлива вредност за крајните корисници.

  1.    Ксикиз dijo

   Мислам дека е исто така пакманитис, ми се случува и мене.

   За дебијан сервер мислам дека е одличен бидејќи има сигурен, стабилен и безбеден софтвер, но за секојдневна употреба сакам да имам модерни програми и тоа е одлична слаба точка на дебијан на работната површина.

   1.    миниминио dijo

    Тоа е решено со користење на складиштата при „тестирање“ и веќе имате многу ажуриран софтвер и од стабилноста на дебијан, ми се случи исто така да ми се чинеше супер застарен, но кога ги ставив соодветните складишта ми беше многу пријатно, иако секогаш завршував навивајќи го нагоре и враќајќи се на моето драго xubuntu

 10.   алпј dijo

  стабилност + приказна за играчки, што повеќе можете да побарате во овој живот, хахахахахахахахаха, не сум пробал многу дистрибуции и поминав многу време за конфигурирање на дебијан да одговара на моите вкусови (што направи повеќе од добро).

 11.   blitzkrieg dijo

  Вчера инсталирав дебијан, никогаш не го привлече вниманието, но ќе му дадеме можност бидејќи сите зборуваат чудо ако се повикаме на ова дистрибуција

 12.   артбгз dijo

  Поголемиот дел од времето го поминувам на Debian Testing и го сакам, но тоа е сè додека не замрзне и пакетите не старат, а потоа преминувам во Ubuntu (во неговата варијанта „Gnome Remix“) сè додека не видам како се враќаат за да започнам со ажурирање на пакетите за тестирање на Debian, повторно се враќам на Debian. Тоа е циклусот што го следам веќе неколку години.

  1.    lawliet @ debian dijo

   Прецизното замрзнување е дел од суштината на Debian, забавно е да се потопи во пакетите Сид, да се соберат или дури и да се испробаат оние од Убунту.

   1.    артбгз dijo

    Не се сомневам дека е забавно (всушност е така), но вистината е дека треба да го искористам времето и во други попродуктивни работи, затоа барам да имам функционален и персонализиран систем без да треба премногу да се гушам.

  2.    Давид ариза dijo

   и зошто не го користите Debian со тестирање ??? Го имам и до ден денес ја ажурирам најубавата работа, користам само моцила бекпорт за да го ажурирам ледениот ажуриран а остатокот работи како пердув со openbox ... треба да се обидете да дадете Тестирање некое време

 13.   Пепе dijo

  Зошто го користам Debian?

  Најстабилниот и безбеден систем базиран на Linux што постои, по CentOS на серверите и Ubuntu на работната површина без повеќе.

  Се разбира, гревот е многу традиционален и многу пакети не се во најновата верзија поради прашањето за стабилност и безбедност, затоа е најдобар на серверите. На работната површина морам да користам тестирање за да бидам во тек, но ми се допаѓа.

 14.   Константино dijo

  Требаше да биде дистрибуцијата gnu / linux што се прилагоди на мојот хардвер, што е со ограничени ресурси, каде што постигнав работи што не би ги правел со прозорците

 15.   Руфус- dijo

  Сè што е споменато, може да се направи совршено со други видови дистрибуции, иако Debian секогаш ќе се разликува од огромното мнозинство заради својот фундаментализам, ситуација што ја споделува со некои други дистрибуции што може да оди уште подалеку. Фактот што е универзален за обичниот корисник не се грижи. Никогаш во нашите животи нема да имаме пристап до „сервери со средна изведба, професионални сервери, кластери на сервери, суперкомпјутери, роботи итн.“ Тоа е чисто маркетинг прашање. Минималната потрошувачка на ресурси е исто така мит бидејќи може да се постигне со други дистрибуции. Да не ја спомнувам темата за складишта, јадра, ја користам од навика. Тоа беше оној со кој започнав и научив сè што знам. Она што досега ми пречи е ХОРЕДОНСКО рендерирање на фонт. Не може да биде полошо.

  1.    Марито dijo

   Мислиш на измазнување? тоа е прашање на работната површина што ја користите, што обично не е изменето и е „надвор од полето“. Убанту го постигнува измазнувањето со примена на благ тип, истиот ефект го постигнав во kde со дебијан. http://i.imgur.com/lRdAnwu.png

   1.    Руфус- dijo

    Можеби тоа е затоа што одам слепо отколку што сум веќе, односно прашање на фонтовите што обично ги користам за работната површина како целина и за моите документи, но тоа е дека дури и не се применува „измазнување“ во Gnome, KDE, XFCE и LXDE, Со реконфигурирање на fontconfig-конфигурацијата или примена на закрпи на Infinality, постигнувам анти-алијасирање како Ubuntu (што мислам дека е најдобро). Да не зборуваме за онаа што ја применува Windows 7. Само задебелените букви може да се видат добро: /

    1.    Марито dijo

     Колку е чудно ... користејќи ubuntu-фонт-семејство, ttf-ослободување и ttf-linux-libertine, дебијанските фонтови се подобрени (Во право сте што презентацијата на почетокот изгледа ужасно на ЛЦД, најмногу кога некој влегува во недостасуваат и фонтови на веб-страница). Ubuntu ги зголемува точките на инч на 96, мало LCD измазнување и ги користи овие големини http://i.imgur.com/T8Nv0Z0.png . Повеќе или помалку заедно со темите е идентично со Ubuntu 10.10 http://i.imgur.com/m5VNLkD.png

  2.    алберт јас dijo

   Се сеќавам кога го користев Debian за прв пат, со apt-get, што се случи, доаѓајќи од Gentoo. Но, инсталирајте ја параноидната конфигурација и на крајот убијте сусе, сè до Арх и од Арх до Чакра.

 16.   труко22 dijo

  Научив преку курсеви и тие го користеа Debian, ја сакам неговата лесна конфигурација, има многу информации и секако нејзината стабилност. Го имам инсталирано во две стари ѓубре NSLU2 и стар HP и NAS се NAS. На работната површина навистина ми се допаѓа Проектот Чакра.

 17.   Марито dijo

  Се запознав со Дебијан благодарение на еден познаник кој ми го препорача. Немав интернет и живеев во борба во ubuntu со кодеци, зависности и секој .deb што го преземав рачно. Само што го поминав ДВД-то и најдов сериозен и стабилен систем, никогаш нешто чудно. Подоцна со стискањето кога излезе, го инсталирав на компјутер што го користам како домашен сервер, и до денес продолжува како пред 2 години. Убунту ЛТС го користам и на неколку машини, на што да му завидувам на дебијан. 12.10 никогаш не работеше за мене, секој толку често се расипуваше кога ќе започнам со vmware

  1.    lawliet @ debian dijo

   Но, Ubuntu LTS е 12.04, не сте погрешиле?

   1.    Марито dijo

    да, 12.04 е LTS. Се обидов да ажурирам (всушност направете чиста инсталација) на 12.10 затоа што ми се допаѓаше напредокот на единството, но на крајот ми се врати како порано. Кога стартувате vmware 9 со машина, тој дава "грешка при lsb-порака" xorg се урива и машината се отчукува, слично на паниката на јадрото (букви и броеви на екранот), но не. Како и да е, ќе почекам до 13.04 да биде многу блиску

 18.   lawliet @ debian dijo

  Првиот пат кога користев Linux беше затоа што го зезнав Виндоус, не знаев ништо, го симнав ЦД-то (Убунту), го бутирав и му реков да избрише сè затоа што повеќе не сакам Виндоус.
  Поминав многу лошо, но порано бев таков, многу екстремен. Тогаш извршив најголема ерес, се вратив на Виндоус и сакав да заборавам на Линукс. 🙁 (Денес се сеќавам на тоа и велам: Неверојатно е, не ми се верува)
  Имав друг компјутер ...
  И на ден како денес, но Велигденска недела пробав Linux Mint. Лесно го инсталирав двигателот за безжичната картичка. И тој ден се вратив на Linux засекогаш.
  На крајот излезе Gnome 3, кога излезе ми се допадна многу, тогаш го мразев. Потоа повторно го пробав и ми се допадна, па се откажав ...
  Јас ја искористив Федора ... И на ден како денес, но минатата година (И велигденска недела) го инсталирав Дебијан.
  Отпрвин, меѓу многу причини, ми се допаѓаше Debian затоа што имаше Gnome 2 (Debian Stable), и веројатно од истата причина го отстранив.
  И, постојано тестирав повеќе опкружувања и околини.
  На крајот се разочарав од Fedora и ризикував сè, ќе го избришев целиот хард диск и ќе инсталирав Debian Testing ако ги исполнува моите очекувања.
  И од овој 14 февруари кога ја најдов мојата идеална дистрибуција, да не ја пронајдов, ќе си го одземев животот или нешто слично.

  Ако имам нешто да кажам за Debian, тоа е дека работи беспрекорно и припаѓа на заедницата, а не на Ret Hat, SUSE или Canonical.

  1.    Ксикиз dijo

   не се навредувајте, но изгледате биполарно со инсталирање и деинсталирање од истите причини xD

   1.    lawliet @ debian dijo

    Понекогаш ви е преку глава од работи и испробувате други, или барем нови верзии, и бидејќи она што го спомнав не се случи толку брзо како што изгледа, конечно човек учи и наоѓа најсоодветно.

 19.   чечу995 dijo

  Почнав да користам дебијан, за да продолжам да ги проширувам моите хоризонти со Linux
  Како поранешен корисник на Ubuntu, следниот чекор беше Debian.

  -Исто така, кажете дека бев изненаден од нејзината многу мала потрошувачка, тоа е неверојатно во споредба со Win $.

 20.   3 dijo

  Јас го користам затоа што сум зависник од знаење, бидејќи Дебијан ми дозволува да учам нешто секој ден. Дека не е сè лесно, ме тера да истражувам, да откривам, па дури и ми дозволува да запознавам луѓе и да воспоставам пријателства.

  Debian / KDE - Debian / OpenBox - Debian / XFCE беа моите последни три експерименти. Со првиот научив да користам ОС без графичко опкружување и потоа да го инсталирам од нула (позната и како конзола), тогаш решив да го користам минималистичкиот менаџер на прозорци OpenBox и знаев што е да се има работна површина што служи само за да не губи време на украси . Сега го користам XFCE каде најдов рамнотежа помеѓу двата света. Само да ти дадам пример. Користењето на конзолата стана забавна игра, па дури и повеќе, вежба за мојата страшна меморија, учење команда и нејзино користење неделно (темелно учење, мислам), е нешто што му го должам на Linux и сега на Debian.

  Патем, користев и Ubuntu, а потоа Mint. Еден од овие денови сигурен сум дека ќе инсталирам Slackware, Fedora, OpenSUSE и кој било друг Linux што ми ја предизвикува curубопитноста (всушност сите).

  Затоа го користам Дебиан и зошто секогаш ќе користам Линукс.

  Поздрав до сите од Венецуела! 🙂

 21.   Елери dijo

  Наскоро ќе си дадам можност, сè уште учам од лак и многу ми се допаѓа, но за ова станува збор… ..Продолжете со учење!

 22.   санти dijo

  Јас го користам за неговата стабилност, за бројот на пакети, затоа што 99% од пакетите работат во едно ... затоа што можам да имам 100% бесплатен софтверски систем, за време на поддршка на стабилните верзии од скоро три години (иако CentOS има 5)… и затоа што не страдам од верзијатис, сè уште го користам Дебијан Лени во моментот.

 23.   федерико dijo

  Ви благодарам на сите за вашите коментари. Дали сакате да го разубавите Debian со пакети од складиштето?
  Шики-бои; Лак-бои; Убунту-фонтови-семејство; Компиз; Каиро-пристаниште. Се разбира, со второто, потрошувачката се зголемува. Постигнат е многу добар изглед.

  1.    Давид ариза dijo

   Ако не сакате претерано зголемување на потрошувачката, користете xcomprg или compton, тие се многу добри, конфигурацијата е лесна и зголемувањето е смешно и како приклучок за adeskbar, со отворено сандаче за работа со мидори и SRware железо со отворени 8 јазичиња, потрошувачката беше 315 mb. мерено со htop ... и изгледа добро, сенки, проarenирности, да не кажеме дека е компиз, туку е само за да се подобри видливоста

 24.   Виножито-мува dijo

  Зошто користејќи ubuntu се чувствував како да користам остатоци од Debian (искрено)

  И зошто Арх го направи мојот живот комплициран со одредени поставки

 25.   Lobo84 dijo

  Извинете ја мојата незнаење, но некој што знае верзија на јадрото ќе дојде на следното Тестирање, откако Визи е стабилна. И ако Grub или Grub2 дојде стандардно.

 26.   Мигел dijo

  Јас исто така бев корисник на ubuntu, вие бевте воодушевени од 9,04, но новите верзии почнаа да ги зголемуваат ресурсите и мојот компјутер веќе не оди толку добро, па се обидов со debian и бев изненаден од тоа колку е чист,

 27.   пандев92 dijo

  Пробав многу пати, но не можам, ако направеа ppa's возачи за debian, секогаш да ги имам најновите возачи на Intel, или множества икони лесно итн, би му дала уште една шанса.

 28.   Тежок dijo

  Јас го користев Дебијан асивно последната година и пол, особено за вежбање на моите студии, во основа затоа што основниот систем што наставниците го совладуваат во мојот циклус на стручно оспособување е Дебијан, но за моето домашно опкружување на почетокот тоа беше Мандрива, тогаш јас бев време со Ubuntu и Linux Mint, но мојот избор денес и повеќе од една година е неспорно OpenSUSE.

 29.   дапиг dijo

  Точно е дека дебијан не е најсовремен во светот на Гну / Линукс, но затоа постои гранка за тестирање, која има повеќе тековни пакети, односно испробајте ги на ваш сопствен ризик. Имам Визи и пакетите за тестирање и системот не дава проблеми.

 30.   анксиоза dijo

  Јас го користам Дебијан од релативно неодамна. Иако морам да признаам дека не во неговата оригинална верзија. Почнав со Linux Mint базиран на Ubuntu, а потоа се преселив во LMDE и во моментов ги имам SolydX и SolydK на домашните компјутери.
  Причината беше пред се помалата потрошувачка на ресурси, бидејќи моите компјутери не се баш нови. Отпрвин се плашев дека Дебијан е премногу „архаичен“, бидејќи пробав дистрибуција на LMDE од 2011 година и ми се чинеше дека сè се вратило наназад неколку години од вообичаеното нане. Но, кога пробав LMDE во нејзината верзија од 2012 година и видов дека веќе успеаја едвај да ја забележат разликата, инсталирав LMDE. Јас неодамна го заменив LMDE за SolydX и Ubuntu-based Mint 13 KDE за SolydK, и транзицијата беше ништо друго освен драматична. Сега мислам дека подобро ги користам машините.

 31.   елиотим3000 dijo

  Добра статија. Исто така, неговата разноврсност е она што најмногу ми се допаѓа во врска со тоа дистрибуција.

 32.   Владимир dijo

  Зошто го користам Дебијан? .. од сите причини што ги спомна и уште една поважна ... ЗОШТО САКАМ !!

  1.    федерико dijo

   Точно !!! 🙂

 33.   Пако dijo

  Практично ги имам пробано сите од лабава, арх, ... да сузјам и секако деривати како ubuntu, bodhi, knoppix, ... со секаков вид на работна површина и без нив хахаха
  Порано или подоцна, тоа покажува дека повеќето од нив се базираат на дебијан (вклучително и ios), дека можете да го конвертирате debian во ubuntu (на пример) без канонско ѓубре, дека сите средини работат совршено, дека нема деловни интереси позади (канонски, rhat, suse ...) и тоа не става затворен код во јадрото, како што повеќето прават ... бесплатно? https://www.gnu.org/distros/common-distros.html
  Ако не постоеше, тие требаше ... Uff lignux немаше да биде исто

 34.   федерико dijo

  Ви благодарам многу на Пако што коментиравте за написот напишан со години наназад, но кој сè уште важи. Горе Дебијан !!!

  1.    Луиги торо dijo

   Ви благодариме што придонесовте за толку добра содржина на овој блог, надевајќи се дека еден ден повторно ќе придонесете за вашето обемно знаење.

   1.    федерико dijo

    Здраво Луиџис !!!
    Немам недостаток на желби повторно да напишам за имплементација на услуги за мали и средни бизниси. Престанав да објавувам пред повеќе од две години и се посветив на проучување на контролори на домени, OpenLAP, Самба 3 и 4 итн. Оние студија - работни места ги исплатија своите дивиденди. Знам дека сте господар на страницата и ве поканувам да ми пишете на мојата адреса: federicotoujague@gmail.com. Можеме да зборуваме повеќе за оваа тема.

    1.    Луиги торо dijo

     Ви благодарам многу на Федерико, огромно задоволство што разменував е-пошта со вас.

     На ист начин, ја користам можноста да и дадам до знаење на заедницата дека може да комуницира со мене преку admin@fromlinux.net, скајп: tgtmundo и твитер: @lagharto