Зошто да пробате Линукс?

Ако сте нови во „светот на Линукс“, овој напис ќе ви даде неколку основни идеи зошто треба да пробате.

Побезбедно е

Ова е - и се надевам дека секогаш е - една од главните причини да се користи Linux. Откако ќе „скокнете“, вашите стравови за шпионски софтвер, рекламен софтвер, тројанци, црви и вируси ќе ги снема. Не само што практично нема достапен малициозен софтвер за Linux, но оперативниот систем е многу побезбеден од Виндоус. Linux, се разбира, има свои карактеристики што го прават системот побезбеден, но исто така ги наметнува, и корисниците и програмите, однесувања и услови на употреба поздрава, што дополнително придонесува за безбедноста.

Побрзо е

Linux може да биде бавен или побрз колку што сакате, во зависност од дистрибуцијата што ја користите, одбраната околина за работна површина, итн. Сепак, има и такви структурни фактори што го прават Линукс многу полесен систем од Виндоус. На пример, недостаток на потреба за користење на резидентен антивирус или антиспајвер, централизиран систем за ажурирање што спречува секоја апликација (читање, Flash, Adobe Reader, Java и други) да работи сопствени алатки за ажурирање одделно - со последователно губење ресурси, практично нула ниво на фрагментација на дисковите кои користат систем за датотеки ext4 (стандардно се користи во скоро сите дистрибуции на Linux), складирање на конфигурацијата на програмите во датотеки, а не во регистар уникатен, итн.

Е постабилен

Стабилноста на Linux варира од дистрибуција до дистрибуција. Така, на пример, Debian е многу постабилен од Arch Linux (што го нагласува трајното ажурирање и употребата на најновите достапни програми). Сепак, општо земено, можно е да се потврди без страв дека ќе биде погрешен дека Linux е многу постабилен од Windows. Едноставно, не виси колку што работи Виндоус, особено кога се соочувате со голем обем на работа. Ова не значи дека индивидуалните програми не паѓаат, но многу ретко се случува да нема алтернатива за удирање на копчето за ресетирање, благодарение на неверојатното ракување со процесите на Linux. Секогаш можете да ја рестартирате работната околина (Ctrl + Alt + Backspace) или да се одморите во некоја од овие (Ctrl + Alt + F1 до F7) за да го решите предметниот проблем без да ја рестартирате машината. Во најлош случај, тоа е можно рестартирајте го системот безбедно.

Пренослив е

Линукс може да се извршува од хард диск, УСБ-уред или ЦД / ДВД. Ова значи дека дури и ако инсталираниот оперативен систем престане да работи, можно е да се користи Linux до закрепне вашите скапоцени досиеја („мои скапоцени“). Покрај тоа, можно е да имате безбеден оперативен систем на дланка, што ви овозможува да користите компјутер без да оставите трага. Eелни сте да го пробате во сајбер-кафе или хотелска машина?

Тој е машински реаниматор

Ако вашиот компјутер веќе има сива коса и брчки, или ако сте сопственик на тетратка или netbook што не поминува низ својот најдобар момент, Линукс ќе ви овозможи да го исчистите од прашина ставајќи ги на дофат на раката модерен, ултра-брз оперативен систем прилагоден на вашите потреби. Не придонесувајте за генерирање на компјутерско ѓубре. Стариот компјутер што толку многу го сакавте може да се „воскресне“. Има дури и мини-дистрибуции за компјутери со помалку од 50 MB RAM меморија!

Тоа е бесплатно

Иако не се сите дистрибуции на Linux, огромното мнозинство е бесплатно. Дали сè уште плаќате цело богатство за да добиете Windows неисправен и неподдржан софтвер? Во Linux, не само системот е бесплатен, туку и повеќето од достапните програми. Нема потреба да продолжувате да преземате софтвер нелегално од опасни веб-страници кога можете да добиете совршено функционална бесплатна алтернатива: Linux.

Тоа е слободен софтвер

Linux не само што е бесплатно, но, исто така слободен софтвер. Ова значи дека откако ќе се добие може слободно да се користи, копира, проучува, модифицира и прераспределува. Од таа причина има толку многу дистрибуции на Linux! Ова важи и за огромното мнозинство на програми достапни за Linux, па дури и за формати на датотеки поддржан. Разликата може да изгледа минимална, па дури и здодевна, но таа е фундаментална: ве прави да разберете дека бизнисот со софтвер е свртен „наопаку“. Кога купувате комерцијален софтвер, вие всушност потпишувате празна проверка (бидејќи ниту вие, ниту некој друг немате пристап до изворниот код на таа програма, и затоа никој навистина не знае што прави таа програма). Покрај тоа, не можете да направите ништо со тоа, освен да го користите (и тоа, под одредени услови), за разлика од она што се случува со автомобил што кога ќе го купите можете да го „наместите“ како што сакате или да платите некому да го направи тоа, да го препродадете, итн.

Тоа е најдобриот начин да научите компјутер

Навистина да научите како работи компјутер и не само да ги меморирате чекорите за да го постигнете она што го сакате не е лесна задача, туку може да биде и многу забавно. Така, постигнувањето на одредено ниво на владеење при користење на командната линија ќе ви помогне да ги научите основите на кој било модерен оперативен систем. Од друга страна, огромната библиотека на слободен софтвер што е достапна во Linux - чиј изворен код може да се преземе, истражува и модифицира - може да послужи како основа за експериментирање и учење како да пишувате свои програми.

Може да се прилагоди додека не испуштите

Linux е за избори. Не само што е можно да инсталирате нови програми или прилагодете работна површина Дури е можно целосно да се замени работната околина или дури и самиот јадро, во случај да ви треба оптимизиран за уредување на аудио / видео, на пример.

Ова ви овозможува да постигнете работна површина со убавина и едноставност што е невозможно да се постигне на Windows, па дури и на Mac.

Основен оперативен систем


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

67 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Герман dijo

  Написот е толку дидактичен што го споделувам на мојата страница со соодветните врски.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Тудо бем! На здравје! Павле.

 2.   Шупакабра dijo

  Одлична статија, тогаш ќе ја споделам на социјалните мрежи, барам дозвола, со почит

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ви благодарам! Тоа е првиот дел од супер упатството за започнување за почетници на Линукс, достапно на главната лента за блогови (видете погоре):

   https://blog.desdelinux.net/guia-para-principiantes-en-linux/

   Прегратка! Павле.

 3.   елав dijo

  Напис од 100 поени.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   БЛАГОДАРАМ, ШАМПИОН!
   Задоволство е да работам со вас.
   Прегратка! Павле.

 4.   RAW-Основни dijo

  Одлично! .. ..објавата што секој почетник или аспирант корисник на Линукс треба да ја прочита .. споделување ..

  П.С: Ви благодариме што го именувавте објавувањето за безбедно рестартирање, не го имав видено ..

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Нема на што! За тоа сме!
   Прегратка! Павле.

 5.   yoyo dijo

  Многу добри причини да се „испроба“ Линукс

  Сега ќе чекаме друг пост за причините зошто "останете" во Linux еднаш тестиран.

  Иако може да изгледаат исти, тие може да се променат малку.

  Честитки!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Интересно ... може ли да ми дадете текстови? 🙂
   Кои би биле причините да „останете“?
   Прегратка! Павле.

 6.   Канали dijo

  Добра статија.
  ПС: Пробав со Ctrl + Alt + Backspace нешто за да ја рестартирам работната околина и не работи на Debian Wheezy + KDE

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Да, тоа беше старата кратенка за тастатура (која се заглави во нашата меморија). Сега GNOME користи многу покомплицирана. Како и да е, можно е да се активираат Ctrl + Alt + Backspace на овој начин:

   «За да ја активирате комбинацијата Ctrl + Alt + Backspace за да го прекинете Xorg, користете го пакетот алатки gnome-tweak, достапен во официјалните складишта. Откако ќе влезете во алатката за измени на Gnome, одете до Пишување> Прекини и од паѓачкото мени изберете ја опцијата Ctrl + Alt + Backspace. »

   Прегратка! Павле.

 7.   Лихер dijo

  Амин брат

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Алилуја! Јас велам, Линукс. 🙂

 8.   Suso dijo

  И последната опција; Зошто вреди да се обиде пред да се суди

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Добар коментар… ми се допадна… 🙂

 9.   Diana dijo

  Седум среќни години со Linux, навистина нема проблеми со вирусите, стариот компус има повеќе години на траење, секој ден учам нешто ново и она што најмногу ми се допаѓа е заедницата за Linux, сите споделуваме знаење и го множиме искуството на слободен софтвер.

 10.   вавилон dijo

  Како и вашите други статии: препорачани за читање од сите оние кои се заинтересирани за компјутер. Ви благодарам.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ви благодариме за блескавите зборови.
   Прегратка! Павле.

 11.   Факундо Гомез dijo

  Одлична статија .. Само што пробав Linux и она што најмногу го сакам е неговата стабилност и предност што нема вируси, бидејќи Виндоус секогаш имаше вируси ..

 12.   РафаЛиин dijo

  Многу добар човек !!

 13.   Хозе Joseомек dijo

  Одлична статија! Од најдобрите за оние нови во овој фасцинантен свет! Честитки

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Фала Joseозе! Ако ви се допадна, препорачувам да го прочитате упатството за почетници ...
   https://blog.desdelinux.net/guia-para-principiantes-en-linux/
   На здравје! Павле.

 14.   Хозе dijo

  Кога ќе скокнете од Виндоус на Линукс, вакви работи многу се важни.
  На моите почетоци со Убунту чувствував дека оставив пријатна средина, но за кратко време беше пријатно, и иако сега ја користам Федора до Убунту, имам одредена наклонетост кон тоа.

  Патем, само што започнав проект, се надевам дека ќе можете да дојдете да го разгледате и да ги споделите вашите мислења.
  http://techsopc.wordpress.com

 15.   gonzalezmd # Bik'it Bolom # dijo

  Одлична нота. Ви благодариме што одвоите време да подготвите ваков корисен материјал. со почит

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Нема на што! Прегратка!
   Павле.

   1.    аиорија dijo

    Ви честитам за статијата многу добра содржина ...

 16.   Хуан Перез Перез dijo

  За мене основната работа во врска со слободниот софтвер е неговата филозофија, далеку над техничкото прашање, бидејќи ако многу се фокусирам на техничкиот дел, тогаш ќе завршам „lovingубовен“ Mac / OS ... тој е исто така стабилен, безбеден, бла бла бла ... но она што е навистина интересно е лиценцата и затоа филозофијата на слободен софтвер, слободата е она што го прави GNU / Linux привлечен. Патем, запомнете дека „linux“ е јадро, целиот систем се вика GNU / Linux, исто така запомнете дека Линус Торвалс не е многу заинтересиран за слобода на софтвер, туку за „функции“ ... тој тоа го има кажано многу пати. Затоа, не гледам зошто му давам толку голема чест на Сталман за започнување на ова движење или дури и за споменување.

  Поздрав.

 17.   Коколио dijo

  »Поминаа стравувањата од шпионски софтвер, рекламен софтвер, тројанци, црви и вируси. Не само што практично нема на располагање малициозен софтвер за Linux

  »Дали сè уште плаќате цело богатство за да добиете Windows без поддршка и неисправен софтвер?» Не знам што сакаш да кажеш, но Мајкрософт обезбедува 24/7 поддршка за СИТЕ свои производи, додека во Линукс го имаш само од Ред Хет и СУСЕ, во другите дистрибуции треба да поминуваш часови во различни блогови и / или форуми да се реши проблем.

  Она за што се согласуваме е бројот на варијанти на Linux што ги има, а тоа е на крајот филозофијата наследена од Unix.

  1.    елиотим3000 dijo

   Cannonical исто така ја нуди својата платена услуга со Ubuntu Enterprise (да не беше тој, фондацијата Викимедија немаше да ја напушти Fedora + RHEL).

   Од страната на Виндоус, неговата услуга е доста добра во однос на правните лица, но остава многу да се посака во однос на физичките лица.

   1.    Коколио dijo

    Не знам, како физичко лице немав проблеми.

   2.    ајде да користиме linux dijo

    Се согласувам, елио ... е она што мислев. Барем во мојата земја (Аргентина) не познавам некој што можел да повика поддршка на „Мајкрософт“ и кој му присуствувал / му помогнал.
    Прегратка! Павле.

 18.   носфератукс dijo

  Можеби грешам, но бидејќи треба да коментирам дека иако е бесплатен, секој економски, уметнички или коден придонес, без оглед колку е мал, е добро прифатен, така што јас продолжувам да бидам слободен.

 19.   Гонзало dijo

  „Лајкувајте и видете дека Linux е добар“
  Мир со вас браќа на месијата «JeTux» xD

 20.   темно dijo

  одличен напис

 21.   елиотим3000 dijo

  Каде ќе ја закачам оваа статија? Тоа е за собирање.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Благодарам елио!
   Како што му кажував на друг читател, ова е првиот дел од Водичот за почетници за од Linux. 🙂
   https://blog.desdelinux.net/guia-para-principiantes-en-linux/
   Прегратка! Павле.

 22.   сенка dijo

  Секоја чест за статијата, навистина е прекрасен преглед на главните причини зошто многумина од нас користат GNU / Linux.

 23.   ac_2092 dijo

  Одлична статија !! Продолжете да создавате ваков материјал!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ви благодарам! Ние ќе го сториме тоа ...

 24.   семферфедилис dijo

  Ви благодариме за врвот Ctrl + Alt + Backspace.

 25.   mj dijo

  Се согласувам, Linux е сè што ќе направите; се што треба да направите е да вложите малку напор за да го добиете она што го сакате.
  Но, нешто што им се случило на некои од моите познаници кои се воодушевени од обидот за дистрибуција на ГНУ / Линукс во живо USB / DVD / CD, е крајно загрижувачко, бидејќи по подигнување и прелистување на Интернет со Linux, тогаш кога ќе започне Виндоус, чудно не можат да се движат низ Интернет со Firefox, Chrome или друго; единствениот прелистувач што може да го стори тоа е Internet Explorer и дури не дозволува употреба на сервери за пребарување како Google, Yahoo, итн. ако не, само Бинг и тој сервер за социјална мрежа наречен FaceBoock.
  Не можам да мислам на ништо друго освен да ја филтрирам нивната врска со Интернет услугата; Сега се поставува прашањето кој го прави тоа и дали има право да го стори тоа? Ми се чини дека сето ова е кривично и неподносливо дело.

 26.   Рамон Луис dijo

  Одличен напис, честитки !!!
  „Мора“, со ваша дозвола го споделувам.

 27.   Мордраг dijo

  Одлична статија, веќе ми недостасувавте, по скоро девет месеци професионални практики без интернет, се враќам и открив дека веќе не беше да користиме linux OO, но пребарувајќи веќе ве најдов тука што ме исполнува со радост

  Гушкање Пабло!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ух! Саито! Толку долго!
   Мило ми е што ти се допадна. Тоа е првиот дел од нашиот водич за почетници:
   https://blog.desdelinux.net/guia-para-principiantes-en-linux/
   Прегратка! Павле.

 28.   Abaddon dijo

  „Тоа е најдобриот начин да научите компјутери.

  Тоа е причината што ме поттикна да користам GNU / Linux, всушност тоа е причината зошто почнувам (од денес XD) да го користам Манџаро, сите зборуваат за тоа, да видиме како, јас сум навикнат на мојот драг Дебијан.

 29.   гавран291286 dijo

  Ви честитам за овој напис, продолжете така.

 30.   Јусеф dijo

  Многу добар постот. Ако ми дозволите, сакам да го споделам на социјалните мрежи.
  Ја чекам дозволата .. !!

 31.   видагну dijo

  Одличен пост! Јас веќе го споделив на Твитер и Google+

  Со почит!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Па добро! Ви благодариме за поддршката!
   Прегратка! Павле.

 32.   Joseозе Мануел Пуиг М. dijo

  Пријатели на Линукс; Овде пишувате од 386 Пентиум 3 компјутери кои сè уште ја користат старата платформа што е веќе декларирана до Смртта на 8 април 2014 година Windows XP.
  Јас веќе проучував нешто за Linux и мислам дека е многу разумно да пробам дистрибуција како Ubuntu, но во полесна верзија за овој тип на компјутер мислам дека е Lubuntu, но кога се обидов да го инсталирам од CD Rom веќе го конфигурираше Биос; Го ставив ЦД-то и потоа го рестартирав компјутерот и мислам дека го изгубив ЦД-плеерот. Па, бидејќи не ја постигнав претходната цел, запалив Пендрив за да го подигнам од една од двете USB порти на опремата, но бидејќи сум компјутер од доцните 90-ти? неговиот Биос е многу стар и нема багажник од Пендрив. Оваа хоризонтална машина Compac сè уште има 3 1/2 диск. Само замисли. Она што ќе направам сега е повторно да запалам ЦД и ќе донесам надворешен читач на ЦД за да го поврзам со портата Усб и од таму ќе го започнам очигледно претходно конфигуриран Биос.
  Јас многу би ги ценел вашите коментари за ова прашање.
  Хосе Мануел Пуиг ви испраќа срдечен поздрав и јас ви честитам за ова прекрасно објаснување за тежината и причините за мигрирање кон висококвалитетен оперативен систем за оние од нас кои доаѓаат од Windows XP и кои можат да ги преживеат оние прекрасни десктоп компјутери на многу вчера .

  1.    Нисл dijo

   Јас исто така сум на Pentium III со 384 MB RAM и 18 GB тврд диск
   Иако ги одржувам Debian и LXDE. Среќно со универзумот за слободен софтвер.

 33.   Елм ​​Аксајакатл dijo

  Одлична статија!

  Отсекогаш имав идеја да пробам Linux, но од една или друга причина не го сторив тоа, па сега кога Windows XP ја изгуби поддршката, се чинеше како вистинското време. Секако, играв со некои дистрибуции на Linux веќе неколку недели и си давав капа со разни детали, поради што почнав да читам малку, за да го разберам Linux побрзо.

 34.   рамиро гомез dijo

  многу добро во врска со Linux

 35.   франциско вега dijo

  вчера пробав linux mint се спушти на cd и бев шокиран од перформансите на системот, дури и трчајќи од cd, успеав да се поврзам на Интернет од картичка со податоци бидејќи се сомневав во тоа да го постигнам бидејќи никогаш не користев Linux. Сега сакам да го инсталирам на тврдиот диск и да го направам Линукс мојот оперативен систем за цел живот, што е повеќе, ќе разговарам за Линукс и сите негови придобивки на сите луѓе што ги познавам и да престанам да бидам роб на вирусите на Виндоус. Поздрав од Костарика.

 36.   Дејвид dijo

  каква дистрибуција да се искористи за да се започне ??? многу работи не работат со Linux бидејќи се дизајнирани за win ,,, што да правам? k distrubucio се користи за сите дистрибуции ???? k да се користат за да избегаат од w.7 ????

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Јас би препорачал Linux Mint!
   Прегратка! Павле.

 37.   Гилберто Лопез П. dijo

  Тој е одлична алтернатива на Виндоус и пред се работи подобро, побрзо и побезбедно.

  1.    ерик Хосуе Роха Перез 5G dijo

   Да, наставник, види кога тој ќе ми помогне да го инсталирам на мојот компјутер a7a

 38.   ерик Хосуе Роха Перез 5G dijo

  супер е, мислам дека ќе се обидам да го инсталирам на мојот компјутер, јас сум технички програмер и се надевам дека ќе имам добар впечаток за Ubuntu

 39.   Лупита Касилјас Мехија dijo

  Многу интересно и многу добро објаснето
  Одличен напис

 40.   Јаир dijo

  Одлична статија, поздрав од Каракас - Венецуела

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ви благодарам! Прегратка! Павле.

 41.   Хорасио Родригез dijo

  Многу добра информација, честитки поздрав!

 42.   Медардо Квишпе dijo

  Јас сум заинтересиран да дознаам повеќе за сè што е Linux, ми се смачи од Windows

 43.   јашинго_х dijo

  Време е да влезете во GNU / Linux, одлична статија и блог воопшто

 44.   hонрико dijo

  Ви благодариме за споделувањето, започнувам со Linux. со почит