„Зошто се префрлив на KDE?“ ... „Зошто користам KDE?“

Linuxtechie споделете го вашето мислење зошто тој користи KDE. Овде ќе го видиме вашето мислење, како и мислењето на другите корисници на нашата заедница

Ви го оставам преводот на што напиша на неговиот блог, бидејќи сметам дека твоето гледиште е многу слично на моето:

Отсекогаш сум била личност Gnome, Имам пробано KDE секој толку често, но никогаш не ми се допаѓаше навистина. Ми се чинеше дека недостасуваат некои функции што ги имаше Гном, или некои други кои не работеа правилно, додека во Гном тоа се случи .. Никогаш не се навикнав на KDE, па секогаш се враќав во Гном.

Иако неодамна, имаше некои промени. Завршив да станам огромен обожавател на Единство, но најновата верзија што е во Ubuntu 11.10 ме натера да создадам малку одбивање, многу повеќе ми се допадна верзијата во 11.04. Да не спомнувам дека беше многу постабилно. Оваа верзија во 11.10 беше многу нестабилна за мене, како и не ми се допаѓаа новите функции. Брзо престанав да бидам среќен со Unity, сфатив дека не сум толку голем обожавател на тоа. Едноставно, не сакав повеќе да го користам Единство бидејќи бев фрустриран од тоа, па почнав да ги разгледувам моите опции.

Одлучив дека ќе се обидам повторно KDE уште еднаш, не само затоа што е секако убава, туку и затоа што сите опции што претходно ги немаше (а јас сакав) беа веќе достапни, а исто така и сите оние грешки што ги нервираа беа исправени со текот на годините. Затоа, решив да му дадам уште еден удар на KDE. На почетокот беше малку непријатно, бидејќи не бев навикнат на тоа како треба да се прават работите во KDE, но се за withубив во него по само неколку дена… не погледнав ни назад. Сметам дека KDE е навистина освежувачки во споредба со Gnome, можам да ги прилагодувам сите ситни детали во околината, сега кога ќе помислам на Gnome, сфаќам колку беше тоа рестриктивно.

Ова е неговата причина да се смени во KDE... да го користам во моментов, сепак во тема од нашиот форум Неколку корисници го споделија своето гледиште, еве неколку од тие коментари:

муадиб dijo:

Здраво!
Јас го користам KDE не само за неговата околина, практична и многу прилагодлива, туку и за апликациите што работат природно или се дел од групата KDE SC. Апликации како gwenview, okular, choqok се некои од апликациите што ми недостигаат кога не користам KDE. Покрај тоа, малку по малку се прилагодувам на употребата на активности, ги одржувам моите отворени апликации поорганизирани.
Со почит

Храброст dijo:

Го користев затоа што не бев во можност да го инсталирам Gnome (што веќе знам како да го направам) и тогаш ми се допадна повеќе, штета што компјутерот што го имам не го зема. И мене повеќе ми се допаѓаат Qt апликациите, ми се чинат поквалитетни.

ппсалама dijo:

Мислев дека KDE ќе се однесува потешко ... но се однесува поагилно отколку кога имав ubuntu 11 со сите ефекти. Супер-конфигурира, има многу што да се испита во него, носи подобри комунални услуги за работа веднаш, не морав да управувам со ништо во однос на мрежата со други компјутери во мојата куќа за сè да работи. Сакам да можам да ги менувам kdm, прскањето, темите, иконите, ... толку лесно. И што е ***, во принцип е поубаво.

нано dijo:

Јас лично користам KDE од повеќе причини… Првата е затоа што сакам да го искористам својот хардвер и најсложената околина е KDE.

Друго е за заедницата и за проектите кои имаат активна плазма како плазма, од која имам намера да бидам дел. QT е неверојатно интересен, го сакам толку многу што се впуштам во PyQT кога и да можам.

Течноста на системот, алатките, добро чуваниот интерфејс, интуитивноста на системот и колку е добро интегрирано скоро сè во KDE.

Јас? … Па, моите причини за користење на KDE се доста обемни, ветувам дека ќе објавам за ова конкретно

Со почит ^ - ^


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

55 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  Тоа е судбина на елав, сакал или не

  1.    Хозе Мигуел dijo

   @ Храброст. Кога тоа ќе се случи, тоа ќе биде вест на векот. СМЕЕЊЕ НА ГЛАС.

  2.    елав <° Linux dijo

   KDE е најнапредната и најмоќната работна околина на GNU / Linux. Јас го користев, темелно го тестирав и да, ми се допадна. Вистина е дека има одлични апликации. Вистина е дека е убава и многу може да се конфигурира. Вистина е дека го троши своето.

   Но, исто така е вистина дека не ми требаат толку многу функционалности за мојата секојдневна работа. Не ми требаат Аконади + Непомук и Виртуоз за да имаат семантичка работна површина. Не ми треба супер интеграција на KDEWallet (што доста ги допира јајцата). Не ми требаат половина од работите што ги нуди KDE. Јас не го поддржувам менито KDE дури и во неговата едноставна форма. Не ми треба Делфин, кој изгледа повеќе како кит отколку Делфин.

   Што ми треба? Брзината, леснотијата, едноставноста и сè е на два клика од глувчето. Кој ми го нуди тоа? Ниту Гном-Шел, ниту цимет, ниту КДЕ, тоа ми го нуди малото глувче што го имам како работна површина. Но, ништо, бидејќи сме, ќе направам свој напис зошто го преферирам Xfce.

   1.    прегратка0 dijo

    Јас секогаш бев lубител на Гном сè додека не дојде Гном3, Единството дури и не размислуваше за тоа, само гледајќи ми дава фрустрација. KDE е многу убав, многу шарен, никој не го одзема, но многу тежок и случајно менито ме нервира.

    Со Xfce успеав повторно да ја пронајдам потребната функционалност на мојата работна површина, многу лесна и многу брза. Целосно препорачливо за оние кои копнеат по Гном 2.

    1.    Тежок dijo

     Но, менито во KDE исто така може да се смени, има повеќе фрлачи (како Lancelot, или ROSA Launcher ...), не е само класичното мени или Kickoff.

     1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      Многу е лесно да се критикува дури и без да се знаат сите опции / предности што ги имате ... KWallet барем сметам дека е одлично, никогаш (и повторувам ... НИКОГАШ) немав проблеми со тоа, а менито KDE е само апликација на KDE, која може да се замени за друг.

   2.    Серхио Исау Арамбула Дуран dijo

    Се согласувам со елав, но користам цимет ако сакам сè да биде на два клика

   3.    Карлос-Хфце dijo

    Да, ве молам направете го тоа!

   4.    Есаул ld dijo

    правила на xfce!

 2.   Хозе Мигуел dijo

  Гном е многу едноставен, што може да биде предност, но нема никаква врска со KDE.
  Јас бев корисник на Gnome и на крајот ми стана досадно. Толку многу што го напуштив Убунту.
  Сега уживам во мојот Debian со KDE.

 3.   Хернандо Санчез dijo

  Користев неколку дистрибуции на GNU / LINUX: ubuntu, mandriva, opensuse, PCLinux, Linuxmint, со работна површина на GNOME; иако немав проблеми со ова опкружување, гледам kubuntu 11.10 многу добро конфигуриран и поелегантен, без толку многу компликации со новите трендови во однос на јадрото и корисничките интерфејси. Поради оваа причина, го инсталирав на мојата компјутерска опрема и досега немав поголеми проблеми.

 4.   Алф dijo

  Храброст, мислам дека тоа е судбина на многумина, кога единството е опцијата „мора“ во дистрибуциите што ги организираат.

 5.   Анибал dijo

  Добро како сте сите? Користам linux околу 10 години, но секогаш со Gnome2, еднаш пробав kde, но ми се чинеше премногу прозорци и половина грдо ... Не знам како ќе биде сега.

  Сега користам ubuntu 11.10 и сум воодушевен од единството ...

  Оние што користат кде, какво дистрибуција користат? кубунту, дебијан, лак или што?

  причини или подобрувања што ги гледате во споредба со гномот? гледате добри фонтови, икони, поставки?

  работат истите програми? на пример, користам:
  - вино со склиог и нешто друго
  - мрежи, затемнување
  - хром
  - пиџин
  - gedit за едноставно уредување на кодот
  - шут за управување со моите фотографии
  - боја или крита за уредување слики (gimp мрази тоа)

  претежно за развој на веб и одредена домашна релаксација.

  1.    Серхио Исау Арамбула Дуран dijo

   Единството и циметот се најмногу Гном 2 што се Гном 3 моментално на Линукс, ги препорачувам и сакам и двајцата и никогаш не ми пропаднаа и покрај тоа што го користев единството 5 или самиот цимет (бидејќи тоа е нешто како бета), но во исто време конечно избирате што да користите

  2.    Серхио Исау Арамбула Дуран dijo

   Што се однесува до апликациите што ги спомнувате, мислам дека ако сите тие работат во Убунту 11.10 од Гном 3, иако стандардно користи GTK + 3, тие чуваа GTK + 2 за да можат да се следат апликациите во минатите верзии или ако не ги користат и немаат намера да се користи GTK + 3

  3.    Тежок dijo

   Јас користам OpenSUSE со KDE.
   Се разбира, сето тоа работи во KDE, иако некои од нив имаат свој пандан за KDE, на пример:

   Gedit -> Kwrite
   Shotwell -> Digikam
   Пинта -> КолорБаја

  4.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Не знам што би било грдо, затоа што според мене има подобра завршница, подобро е полиран од Gnome2.
   Толку многу што ако сакате да конфигурирате нешто, едноставно ќе ги отворите преференциите на системот и voila, ќе ги има сите опции.

   Од моја страна користам Arch + KDE
   Со почит

 6.   Серхио Исау Арамбула Дуран dijo

  Јас сум корисник на Gnomeero и KDEero (пред само gnomeero) и навистина ми се допаѓаат и едните и другите, но во Gnome постојат две варијанти што ми аплаудираат Unity и Cinnamon, и двете се одлични опции за единство идеално за Netbooks и cinnaon за Десктоп компјутери и лаптопи (школка за gnome би била за таблети) и да бидам искрен, јас сега го користам Unity 🙂 во секој случај, леќите на Unity се оние што сега ми носат закотвени на него иако мојот компјутер е лаптоп, KDE ниту да се каже, има само една верзија која исто така го прифаќа мојот аплауз за леснотијата на прилагодување, неговите апликации и моќност, а неговите нетбук и активни режими се неверојатни, иако е тешко да се навикнат, но на крајот ова е само чисто мислење

 7.   Саито dijo

  Порано бев корисник на Gnome, неговата едноставна и прилагодлива околина ме одржуваше среќна, сè додека не траеше долго. По пристигнувањето на Ubuntu 11.04 со неговата околина Unity, ме натера да се оддалечам од Ubuntu, беше многу бавно, многу мало прилагодување и таа лента од левата страна ме направи непријатно (па можеше да се отстрани = ми пречеше). Многу луѓе ми препорачаа KDE (дури и Гаара го препорача во неговиот стар блог), тој беше супер прилагодлив (што е она што го сакам), неговите апликации се одлични и побрзи од другите средини (јас сум полн). Затоа, го пробав Кубунту 11.04 и веднаш се за inубив во него, можам да направам што сакам и да го прилагодувам како што сакам: Д.

  Честитки!

  1.    Серхио Исау Арамбула Дуран dijo

   Лоша идеја DEB + KDE обидете се со Чакра Линукс, KDE е исто така прилагодлив, оперативниот систем е лесен за инсталирање и употреба и најдоброто од сè е што се ослободува, така што ќе го инсталирате само еднаш и ќе трае за вас сè додека проектот не се напушти , нивното потекло беше многу стрелец, но тие повеќе не се компатибилни откако Чакра стана независна од Арх

   1.    Тежок dijo

    Само едно прашање: зошто DEB + KDE е лоша идеја?

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Според моето лично искуство, Кубунту е едноставно нестабилен, тежок, троши премногу, па затоа станува лош избор.
     Debian е многу подобар да, но сепак барем не ми се допаѓа… Ги гледам принципот KISS и Rolling Release како подобра опција, а Debian не го нуди ова. Се случува KDE да објавува ажурирања почесто од Gnome, затоа имањето RR е корисно за нас.

     1.    елав <° Linux dijo

      Дали некогаш сте пробале Аптосид? Не бе Па, како сте сигурни дека Debian не може да се тркала? Но, исто така, го ажурирам моето тестирање секој ден. Дали не се чувствува тоа како тркалање? Ах, можеби ги немам најновите верзии на пакетите, можеби е, но со преселбата во Сид или Експериментал имам

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Ова веќе ти го спомнав еден ден, ти го повторив друг ... и го правам повторно сега.
       Ајде да го сториме следново ... вие ги користите репродукциите Sid и Experimental Debian, јас сè уште ги користам моите Arch repos, ќе видиме кој прв ќе ги добие новите верзии, и пред сè, ќе видиме кој има поголема нестабилност


      2.    елав <° Linux dijo

       Можеби ги немам најновите пред тебе (иако би било потребно да се докаже)Сепак, сигурен сум дека нема да добијам неочекувани грешки во Баш и слични работи. Како што му велев на нано, само чекам еден ден, добар ден, Арх да го вчита твојот систем или уште полошо, твоите податоци и тогаш ќе видам 2 работи:

       1- Истото како и со Убунту, кое беше идеално дистрибуција (за што уби) сè додека не ви одговараше.
       2- Се гледаме со лице на мочко дете кое го облекувате кога работите ќе тргнат наопаку ...

       И тоа е кога ќе умрам од смеа ..


      3.    елав <° Linux dijo

       Ах патем, заборавив да ти коментирам. За колку платформи се спакувани Arch пакетите? Невозможно е во Debian да ги имате сите најдоцна во моментот, кога треба да одржувате толку многу архитектури. Запомнете дека Debian не само што поддржува i686 и amd64 ..


      4.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Колку платформи поддржува? ... афф, како што ти реков претходно, идејата не е да се направи Debian VS Arch далеку од тоа, да не започнуваме со вообичаените споредби ... Се ограничувам на тоа да не одговарам


     2.    Серхио Исау Арамбула Дуран dijo

      Десно @Elav Arch го има најновиот, но најстабилниот, @Salto еве еден напис направен од мене за Чакра: http://linuxblogx6.wordpress.com/2011/11/24/chakra-dulce-y-amado-chakra-kde-a-su-maxio-explendor/

      1.    елав <° Linux dijo

       Серхио Есај Арамбула Дуран:
       Го пробав Арх. Знам како работи, но имам сомнежи. Кога ќе излезе пакет, прогласен од неговиот развивач како Стабилен, тоа не значи дека е целосно стабилен, бидејќи многу се сомневам дека е тестиран на сите видови хардвер. Едноставен пример, кога Xorg 7 излезе како стабилен, многу корисници имаа проблеми.


     3.    Саито dijo

      Дали ја пробавте верзијата 11.04? Од таму многу се подобрија во однос на брзината и потрошувачката
      Archlinux Гледам дека е многу тешко да се инсталира и гледајќи како се инсталирани драјверите во таа дистрибуција, јас исто така го гледам тоа комплицирано Д:… Затоа претпочитам Kubuntu инсталира сè одеднаш и отворено 🙂

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Да, го пробав ... всушност ја тестирав бета-верзијата од 11.10
       Она што најмногу ме погодува е Muon Suite, тој навистина е фундаментален аспект што секогаш му недостасуваше на Кубунту (како и KDE + Debian). Сепак ... го забележав нестабилен (и 11.04 и 11.10 бета, оваа секунда е очигледна), не се чувствуваше толку флуидно како што сум навикнат


     4.    Серхио Исау Арамбула Дуран dijo

      @elav не биди отфрлачки и како што реков Арх е супер стабилен, исто како и Чакра

     5.    Серхио Исау Арамбула Дуран dijo

      @salto затоа велам користете чакра, тоа е стабилно дистрибуција на тркалање како лак, но лесна е за употреба и инсталирање на XD, тоа е најеркано што може да биде почетник од Arch

    2.    елав <° Linux dijo

     Кој рече такво нешто?

  2.    Анибал dijo

   Ги читам коментарите, но не разбирам како тие викаат индивидуализира? Промена на икони, фонтови, бои? Или што?

   Друга работа. Ги видов сликите од екранот на официјалната веб-страница и не ги сакав многу 🙁 дали има убава веб-страница за да видите добри поставки?

 8.   москосов dijo

  Јас се држам со Xfce, Gnome 2.3 и му давам уште една шанса на Gnome-Shell.
  KDE отсекогаш ми се чинеше многу незгоден, со многу холестерол 😉 и не ми се допаѓа визуелно, од друга страна, во разновидноста е вкусот и сметам дека е неефикасно да поминувам време и редови да се спротивставам на едно опкружување со друго, ако на крајот избереме засновано на нашите субјективности и покрај сите технички аргументи што ги даваме.

  Поздрав заедница.

 9.   Карлос-Хфце dijo

  Гаара, благодарам за написот, тоа е збогатување за мене затоа што никогаш не сум користел KDE. Се разбира, не можам да пропуштам непростлива грешка во вториот став од преводот; грешка на која веќе оставив коментари:

  „Иако неодамна, имаше некои промени“.

  Како тие „имаа“? Имаше! „Имаше некои промени. „Постои“ на постоење е безлично, не е потребно да се плурализира: има промени, имаше промени, ќе имаше промени, имаше промени, ќе има промени, ќе има промени, има промени, итн.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   тој е подготвен, коригиран
   Дали е тоа кога се преведува брзо и малку лудо, овие работи се случуваат хехе.

 10.   електрон22 dijo

  Неодамна мигрирав, имам среќа со кубунту што се подобрува и што ми ги олесни работите, заедницата за кубунту е многу пријателска и многу стабилен KDE што ме прави да се чувствувам многу пријатно и учам нови работи секој ден. Што се однесува до другите опции за мене, тие се одлични и супер лесни за употреба, но го нема оној „слатки за очи“ што го има KDE, сите немаат на што да им завидат на комерцијалните алтернативи.

 11.   ппсалама dijo

  Флипувам со мојот kde + лак ... со тоа го кажувам сето тоа ...
  Патем ... благодарам што го додадовте мојот коментар во форумот на овој пост ... (и ако во објавата ви го одземете р-то од ппсаларма за да го оставите во ппсалама, би можел да се збунам покажувајќи им ја објавата на моите сиромашни пријатели hasefrocheros
  Салу2 и честитки за блогот и форумот (тоа е моето секојдневно задолжително читање)
  Ви благодариме.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Истото ми се случува ... Arch + KDE едноставно супер
   хехе веќе ти го средив никот, извини

   Ништо, задоволство навистина да те читам ...

   1.    Серхио Исау Арамбула Дуран dijo

    Чакра + KDE максимум

   2.    ппсалама dijo

    еееејјји… фаламссссссссссс.

 12.   Јован dijo

  Ви благодариме за написот; Јас секогаш користам Gnome, затоа ќе бидам охрабрен да пробам KDE

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Во принцип, не ми е намерата да евангелирам далеку од тоа (како што елав само ми кажа овде лично хахахаха), јас само сакав да го споделам мислењето / критериумите на некои корисници на нашата заедница

 13.   Gabriel dijo

  KDE е она што го бара корисникот на linux, средина со многу добри природни апликации и конфигурирана според вкусот на корисникот.

 14.   Секира dijo

  Го сакам KDE, но не го користам затоа што мојот Acer Aspire One оди со обожаватели кои изгледаат како Боинг 747 xD
  Сепак, фрлам што повеќе Qt во Openbox! 😉

 15.   Лувидс dijo

  Па, јас сум чудна, секогаш користам Lxde и без сомнение е моја (не ми е гајле да бидам во пентиум IV или во посовремен), да, не боли да ги испробам сите и секако да прочитам толку многу впечатоци / искуства на линукс . Поздрав и благодарам за споделувањето

 16.   кик1н dijo

  Kde троши многу.
  Но, тоа е многу убаво, не се препорачува за машини со ниски перформанси.

  Гном 3
  Тие останаа со идејата и не можат да ја подобрат.

  Единство
  Многу добро, само нема стабилност

  Цимет
  Најдоброто денес на работната површина што сè уште е во бета фаза.

  Xfce
  Според мене, недостасува. Не можам да најдам завршено.

 17.   Озчар dijo

  Моја омилена работна површина: за нејзините можности за прилагодување, леснотијата на користење и интеграцијата со нејзините природни апликации. Јас само би обвинил дека не е малку полесен, но сепак го сакам ...

  Држете се за KDE и чакра!

  1.    Серхио Есај Арамбула Дуран dijo

   да чакра + карпи KDE

   Само што се вратив во Чакра откако бев во Убунту заради погодност, она што ме натера да се вратам беше како ќе биде домот на Unity, но ако го сакам Unity, ако не го менував, можев повторно да го инсталирам, но до 13.10

 18.   цесвлц dijo

  Бев убеден Гномер, сè додека не се појави единството. Отидов во LMDE и пристигна Gnome 3. Се сменив во неговата верзија со KDE и тука останувам

 19.   кондур05 dijo

  Здраво, знаете, јас сум убопитен какви програми се користат во gnome и во kde, би било добро да ја допрам оваа тема, јас во моментов користам gnome 2, и имам користено kde во печено, но не беше секогаш стабилно, можеби од незнаење го оставив, xfce не сум го пробал така што не мислам.

  Поентата на која сакам да добијам е дека наместо да споредувам или да сведочам на кој било од нив, би било добро да се направи тема каде некој како мене или полош од мене може да ги види доброто и лошото од нив и да знае на кој му одговара повеќе, На пример, сакам да пишувам, да гледам филмови, интернет и да слушам музика и бидејќи споделувам датотеки со победата, ги користам двете партиции, се надевам дека ќе ме разберам. благодарам

  1.    Храброст dijo

   Секоја програма KDE може да се инсталира на Gnome и обратно.

   KDE е најдобар, Qt програмите се многу подобри, освен што се полесни за прилагодување

 20.   Вилијам dijo

  Мислам дека е најдобра бесплатна алатка за ubuntu, Linux, Windows и Mac OX S - Valentina Studio http://www.valentina-db.com/en/valentina-studio-overview
  Препорачајте да барате !!!