Играјте магија: Собирот на вашиот компјутер, бесплатно и исто така со бесплатна програма.

За никого не е тајна дека сум гик, и еден со целиот закон (програмер, слаб, минијатурен, со наклонетост кон игри со улоги) и една од моите пороци е Магија: собирот.

Ова е игра со карти (не стил Ју-Ги-О, бидејќи е постара и би било обратно) создадена од Визардс оф Коуст, креаторите на славната Зандани и џинови. Тоа е сложена игра, со многу карти (повеќе од 13000 до денес) и со спектакуларна организација (блокови на карти, турнири, рангирања) и само за да се додаде навреда на повредите: тоа е зависност.

Сега, сè има своја лоша страна и тоа е скап порок, многу многу скап; Дојдов да потрошам на едно седење, заштедите од 6 месеци да оставам палуба да работи и сè, а потоа да го пробам и да сфатам дека механиката на играта е одвратна и морам да вложам како 60 УСД повеќе за да го оставам како што сакаше Бог . Да бидам искрен, тоа не е добро ниту здраво, но ... Како по ѓаволите, можам да го играм ова без да платам толку многу? Или, ако сте како мене и сè уште сакате да играте со карти, како по ѓаволите, да направам за целосно тестирање на палуба без да потрошам ниту денар и да бидете сигурни? Едноставно! Решението доаѓа од Германија (земјата на ВПС на Од Линукс) и се вика Кокатрис.

Кокатрис е десктоп клиент напишан во C и C ++ што ви овозможува преземање СИТЕ буквите што постојат до денес на Магијата и изградете колку палуби сакате, во форматот што го сакате и потполно бесплатно (и легално, се разбира, бидејќи не прави пиратска содржина или не профитира од тоа).

Покрај тоа што можете да преземете цела база на податоци со повеќе од 13000 картички, тоа ви овозможува да креирате сметка (бесплатно) и да играте на нејзиниот јавен сервер и / или да креирате ваш сопствен сервер (локален или далечински) за да си играте со кого сакате, кога сакате и , Се враќам и повторувам, потполно бесплатно и секако, само за да се доближам до совршенството: тоа е Отворен извор.

Инсталација:

Па, за да го инсталирате, прво мора да го изберете оперативниот систем; како и обично, постои компајлиран пакет за Windows и исто така MAC пакети. Но, за Линукс работата е малку посложена бидејќи нема мета-пакети за инсталирање и ние мора да го сториме тоа со составување на кодот.

За да ги инсталирате, ги имате овие опции:

Ако сте внатре Лак:

yaourt -S cockatrice-git

En Ubuntu малку е покомплициранои иронично):

Првото нешто што треба да направите е да инсталирате git:
sudo apt-get install git-core
Потоа (и во папката што сакате да го преземете директориумот):
git clone git://github.com/mbruker/Cockatrice.git
Тогаш зависностите (овој чекор може да се направи заедно со git инсталацијата):

sudo apt-get install install-basic git libqt4-dev qtmobility-dev libprotobuf-dev protobuf-compiler cmake

Сега треба да составиш:
cd Cockatrice
mkdir build
cd build cmake ..
# Si lo que quieres es crear un servidor, usa cmake -DWITH_SERVER=1 ..
# Si lo que quieres es crear el servidor, pero no el cliente: cmake DWITH_SERVER=1 -DWITHOUT_CLIENT=1 ..
make sudo make install

Чекорите во Fedora се скоро исти, но со неколку промени во пакетите, корисник и член на Од Линукс (што има исто толку недостатоци како мене со ова) направи туторијал за да го инсталирам овде и јас го препорачувам.

Откако ова е направено, ако сè оди добро (што треба) веќе да го има инсталирано клиентот, време е да ја преземете базата на податоци:

Во терминалот:
oracle
Getе добиете ваква слика:

Тогаш тие само треба да погледнат во Датотека> Преземи поставува информации и да ги обележи сите проширувања и блокови што сакаат да ги преземат од базата на податоци. Ги преземав сите обележувајќи ги (обележете ги сите) затоа што правам секакви палуби, но тоа зависи од секоја личност.

Сега останува само да се регистрирате, што се прави од страницата со пополнување глупава форма за четири полиња и започнување со креирање палуби и играње.

Нема да чекам долго со упатствата за тоа како да креирате палуби или како да се поврзете, бидејќи е долга работа за друг напис, иако е едноставен и безбеден, вие сами го откривате xD.

Конечни впечатоци

Морам да признаам дека сум импресиониран, сериозно, играта и клиентот се спектакуларно добро направени, тие ги имаат сите опции што би можеле да ги посакате и не е автоматизирана, така што ви овозможува вистинско искуство со игри, вие сте тој што поставува или отстранува шалтери , живот или обележете ги фазите на секој свиок, само по себе тоа е интерфејс на игра повеќе од игра сама по себе, и навистина е одлично, вреди и да научите да играте и да бидете во можност да тестирате палуби и да се забавувате од време на време.

Единствената констатација што ја најдов е дека пребарувачот не е она што јас би сакал и станува мачно да ги бараш буквите кога не ги знаеш по име и презиме, но тоа е нешто што не го прави твојот живот невозможен.

За сега тоа е тоа, веројатно ќе продолжам со ова во нова статија и сигурен сум дека сакам да поставам сервер за FromLinux, се додека е светло xD

Ви оставам неколку слики за тоа како изгледа, можете многу да го прилагодите интерфејсот, но јас сум мрзлива, само сакам да играм xD

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   соодветна dijo

  Организирајте домашни работи што мора. xD

  1.    нано dijo

   Овие типови на игри се нарекуваат „Змејови“ и секој играч е глава на змејот ... Можете да играте змејови со до 5 глави по тим, но игрите се титански долги, тоа е повеќе тест на отпор отколку на интелект ... Јас нема да лага, во петок навечер полудевме, игравме змеј со 5 глави и излеговме во 3 часот наутро… и ја започнавме играта во 7 часот xD

  2.    соодветна dijo

   Јас мислев на домашни трчања како што се фудбал, 4 играчи и лига или загради, за она што го велиш ќе речев „Организирај 2vs2 мора да“ xDDD

   1.    соодветна dijo

    или „бесплатно за сите“

 2.   Макубекс Учиха dijo

  одлична игра xD сега ја инсталирам на мојот манџаро: 3 помина долго време откако играм игра од ваков стил xD

 3.   Макубекс Учиха dijo

  ах за лак и деривати yaourt -S cockatrice-git се користи затоа што се наоѓа само во git ._. и ако го стават како што спомна ти ќе ти каже дека не е пронајден затоа треба само да додадат -git за да го преземат и инсталираат без проблеми xD

  1.    нано dijo

   Подготвени, поправени

 4.   нано dijo

  За сите заинтересирани, направив тема на форум за разни работи поврзани со темата, како што се споделување палуби и учење за користење на интерфејсот.

  http://foro.desdelinux.net/viewtopic.php?pid=8403#p8403

 5.   Патофет dijo

  Исто така, постои уште еден кој е многу добар наречен Магичен асистент, единственото нешто што му треба е да може да го тестира палубата во игра, но сè друго го има.
  Проект за линк: http://sourceforge.net/projects/mtgbrowser/

 6.   Неомито dijo

  Одлично ќе докажам дека е на компјутер, бидејќи порано го играв со вистински карти: Д.

  И, патем, со доаѓањето на пареата, замислете да ја играте оваа игра или нејзиното име е Деветти континент http://www.youtube.com/watch?v=gqUB_j5J1uI и овој лик е вештерка. Играта е бесплатна ако сакате да платите, направете го тоа за да имате повеќе оклопи подобри предмети бла бла бла. патем, тоа е онлајн мултиплеер.

  Еве ја многу популарната игра дота 2 и секако вентилот ја има http://www.youtube.com/watch?v=kmd0LmhJw2E.

  Па јас се збогувам со играта што ме држи низ прозорците е дека сум гејмер и ми се допаѓаат вакви игри http://www.youtube.com/watch?v=K99Adh4DVZg Се надевам дека ќе го пренесат за Linux: Д.

  Со почит

  1.    нано dijo

   Тие изгледаат добро, но мислам дека нема да ги носат, се знае дека само Dota2 е пренесен затоа што му припаѓа на Valve и Valve увери дека ќе ги носи нивните игри.

   Другите го сакаат Ајон, се сомневам.

 7.   елефек dijo

  Многу добар пост и програмата навистина изгледа интересно ... Само ќе очанам и ќе кажам дека Dungeons & Dragons е измислен од TSR во 1974 година, па дури и по 1997 година ја купи Wizards of the Coast

  1.    нано dijo

   О, срања, добро и јас не сум толку стар и бидејќи играв Д & Д се сеќавам дека беше во сопственост на Визардс.

 8.   Бетанија dijo

  здраво, сакам да ја користам оваа програма, но таа не работи за мене: ((((,, кога ќе го напишам ова: cmake -DWITH_SERVER = 1 .. тоа вели дека има грешка = (. Помогнете

  1.    нано dijo

   Ако она што го сакате е да играте коктрис на вашиот компјутер, не треба да ја користите таа линија, што е онаа што се користи за инсталации на серверот.

 9.   Секира dijo

  Во Сабајон е во складишта:
  sudo equo инсталирајте cockatrice

 10.   Луис dijo

  Добро утро, претходно ја преземав оваа програма, но имам проблем. после 1000 круга да можам да го инсталирам на Ubuntu 12.04, кога ќе го пуштам не можам да направам повеќе од 3 смени. Во одреден момент во тие 3 свиоци тој заглавува во фаза (обично крај на свиокот) од компјутерот или рудникот. Дали некому му се случило или знаете како да го поправите? играта изгледа многу добро

 11.   ќе dijo

  Не траеше долго ... проектот веќе доби закана од тужба Д =

 12.   шини-кире dijo

  проектот почина: (((

 13.   Нахуел dijo

  Здраво, можете ли да ми дадете линкови за да преземам сè што е потребно за да го инсталирам на мојот компјутер .. мојата е-пошта е nacx2_1986@hotmail.com

 14.   гостин dijo

  Се обидувам да го инсталирам во Манџаро, но нешто не работи, откако кажав во терминалот
  јаурт -С кокатрис-гит
  се појавува следната порака:

  http://pastebin.com/vjZTcRsp#

  Кога ќе одговорам на „Не“, по инсталирањето на многу други работи, инсталацијата сепак не успее, затоа што не успеа затоа што ... Ако одговорам на тоа Y, чека инструкција од мене дека не знам што ќе биде. Како и да е, дали некој знае? Благодарам однапред

 15.   гостин dijo

  Разни белешки.
  Читање други коментари: Исто како што е вистина дека оригиналниот творец на Кокатрице доби тужба (за што очекува некои донации од волонтери за правни трошоци на страницата http://cockatrice.de/ ), исто така е точно дека проектот не умре, се смени рацете. Одговорен е за други луѓе во http://www.woogerworks.com/ За да се регистрирате таму, ставете го вашиот аватар и играјте. BTW: Волшебникот (Хасбро) има јајце ако има намера да се бори против овие напори од слободен софтвер за да може да игра магија, тоа е прилично скапа игра затоа што тие сакаат да ја стават низ покривот, а она што го прават овие алтернативи е голем публицитет бесплатно, тие ги скратуваат растојанијата, промовираат развој на игри, на многу начини, исто така, го поттикнуваат вистинското купување картички.

  Сега за сега успеав да го стартувам Cockatrice на непобедливиот CrunchBang - #! - со упатство за кое можеби ќе треба да се ажурира (не сум сигурен) од новиот клиент на Cockactrice, кодното име Summer Magic, но ова упатство што го следев бидејќи работи совршено, http://jeffhoogland.blogspot.com/2011/11/playing-magic-gathering-on-linux-with.html

  Имаше дури и уште еден многу ветувачки софтвер наречен XMage, http://xmage.info