MellowPlayer: стриминг музички плеер

музика-клауд

Денес стриминг услугите станаа доста популарни, или поради неговите ниски трошоци, поддршка за различни платформи, бесплатна верзија, итн. Денешен ден Takeе ја искористам можноста да разговарам за музички плеер со поддршка за услуги за стриминг.

MellowPlayer Тоа е апликацијата за која ќе зборуваме денес. MellowPlayer е плеер со повеќе платформи со отворен извор со поддршка за повеќе од 10 музички услуги преку стриминг.

За MellowPlayer

MellowPlayer има поддршка за следниве услуги: Spotify, Deezer, Google Play Music, Soundcloud, Mixcloud, 8tracks, TuneIn, Tidal, YouTube, Anghami и многу повеќе.

Оваа апликација е родена од потребата за креирање алтернатива на NuvolaPlayer за дистрибуција на Linux KaOS, играчот Напишано е во програмските јазици C ++ и QML, се дистрибуира според јавната лиценца GPL GNU 2.

MellowPlayer извршете услуги за стриминг на музика во нивниот прозорец и обезбедува интеграција со некои од работните околини на Linux, меѓу опциите за интеграција можеме да ги потенцираме копчињата за пристап, мултимедијални клучеви, системска лента, известувања и многу повеќе.

Апликацијата има некои ограничувања:

Од причини за лиценцирање и филозофија на повеќето дистрибуции на Linux, тој нема приклучок Flash Player и приклучоци DRM Widevine.

Некои услуги, на пр. Spotify, Soundcloud и Mixcloud, исто така, бараат QtWebEngine да се состави со сопственички кодеци, што не е случај во нашите официјални верзии.

Tidal HiFi не работи затоа што нема достапен додаток MQA за достапните прелистувачи.

Како да го инсталирате плеерот MellowPlayer на Linux?

Поради големата популарност што ја стекна овој играч, ова може да се најде во складиштата на повеќето дистрибуции на Linux.

Ако сакате да го инсталирате овој одличен музички плеер на вашиот систем, само треба да ги извршите следниве команди според вашата дистрибуција на Linux.

мелоплеер-каос-лите

до инсталирајте MellowPlayer на Ubuntu и деривати, ние мора да отвориме терминал и да ги извршиме следниве команди.

Пред да го инсталираме MellowPlayer, мора да провериме дали е овозможено складиштето на универзумот, за ова ние извршуваме само:

sudo add-apt-repository universe

Веќе е овозможено на терминалот, го пишуваме следново:

sudo sh -c "echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/ColinDuquesnoy/xUbuntu_17.10/ /'> /etc/apt/sources.list.d/mellowplayer.list"

wget -nv https://download.opensuse.org/repositories/home:ColinDuquesnoy/xUbuntu_17.10/Release.key -O Release.key

sudo apt-key add - <Release.key

sudo apt-get update

sudo apt install mellowplayer

Забелешка: оваа постапка се однесува на Ubuntu 17.10, иако тие не треба да се косат со Ubuntu 18.04.

Да го инсталирате плеерот во Федора и деривати, на терминал што го извршуваме следниве команди:

sudo dnf install mellowplayer

Како што споменавме погоре од причини за политика, некои комерцијални приклучоци не се вклучени, затоа за да ги овозможиме во Fedora, ние дополнително мора да го извршиме следново:

sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release- $ ( rpm -E% fedora ) .noarch.rpm https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion -nonfree-release- $ ( rpm -E% fedora ) .noarch.rpm

sudo dnf install qt5-qtwebengine-freeworld

Она што го правиме е да им овозможиме на складиштата на RPMFusion да ги добијат комерцијалните приклучоци.

Сега, исто така, го извршуваме следново:

sudo rpm -ivh http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm

sudo rpm - importación / etc / pki / rpm-gpg / RPM-GPG-KEY-adobe-linux

sudo dnf instalar flash-player-ppapi

Во случајот на Арх Линукс и деривати, плеерот е во складиштата AUR, за неговата инсталација мора да ги имаме овозможено и да ја извршиме следнава команда:

yaourt -S mellowplayer

Додека за илипенкалоSuse Tumbleweed инсталирајте го плеерот со следниве команди:

zypper addrepo http://download.opensuse.org/repositories/home:ColinDuquesnoy/openSUSE_Tumbleweed/home:ColinDuquesnoy.repo

zypper refresh

zypper install MellowPlayer

Конечно, како што коментираше, играчот е создаден за дистрибуција на KaOS, затоа за нејзината инсталација во ова, ние едноставно мора да извршиме:

sudo pacman -S mellowplayer

За остатокот од дистрибуциите на Linux, авторот на плеерот, Колин Дукесној, обезбедува AppImage на апликацијата, која не вклучува комерцијален кодек или DRM, од причини за лиценцирање; ограничувањата се детални во проектот README.

Оваа апликација можеме да ја преземеме во AppImage На следниот линк. Преземете го едноставно од терминал, можеме да ја извршиме следнава команда:

chmod + x * MellowPlayer.AppImage

И можеме да го извршиме со следнава команда:

./MellowPlayer*

И подготвени со него, можеме да започнеме да го користиме плеерот во нашиот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хозе Ретамозо Шакон dijo

    Willе мора да го докажеме тоа. Добар напис