Изберете, копирајте и залепете текст во нано, уредник на текст во терминал

Оние кои користат Vi (или Вим) секогаш се фалат дека ако видам е многу помоќен отколку нано, точно но!, до одредена мера. Иако нано не е целосен или моќен како ви / вим, не е дека сиромашниот човек е осакатен.

Нешто што може да се направи во нано, но не знаат многумина, е да изберете текст, да го копирате тој текст и да го залепите во друг дел од датотеката, тука ќе ви покажам како да го направите ова.

Терминална-икона

Како да изберете текст во Нано

За да избереме со Нано, мора да притиснеме Alt + A , тогаш ќе забележиме како со стрелките за насока (лево, десно, горе и долу) можеме да посочиме што сакаме да избереме.

Alt што го посочувам е Лево надморска височина, оној од десната страна може да не работи во зависност од комбинацијата на тастатурата што ја дефинирале.

За да го откажете изборот, притиснете повторно Alt + A . Ви прикажувам слика од екранот:

нален избор

Како да копирате со Нано:

За копирање ја користиме комбинацијата Alt + 6 преку кој, ако НЕ сме одбрале нешто, ќе ја копираме линијата каде што се наоѓаме.

Како да залепите нешто копирано во Нано:

За да залепиме, ќе користиме Ctrl + U и каде е курсорот, ќе се залепи нешто што претходно го копиравме.

Изберете + Копирај + Залепи во Нано?

Да претпоставиме дека сакаме да избереме текст, да го копираме и потоа да го залепиме, би било вака:

 1. Ние туркаме Alt + A и со помош на копчињата со стрелки, го означуваме посакуваниот текст.
 2. Не притискаме повторно Alt + A , но токму таму со избраното, притискаме Alt + 6 да го копира тоа обележано.
 3. Како што можете да видите, со притискање на копчињата за копирање се изгуби изборот.
 4. Ние веќе го копираме, сега одиме во делот од датотеката каде што сакаме да ја залепиме претходно копираната работа, и со курсорот таму: Ctrl + U
 5. Подготвени!

Крај!

Па појасно не е ни водата, се надевам дека ќе ми биде корисна as


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

30 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Следната задача .. избор во колони со Нано ..

  1.    Гискард dijo

   Па, ако го користите глувчето и притиснете КОНТРОЛА додека го правите изборот, можете да изберете во режим на колона. Се сомневам дека мора да постои начин да се направи тоа само со тастатура.
   Така да, можеш.

   1.    елав dijo

    Идејата е да се користат само копчињата.

   2.    анонимни dijo

    Хуу толку добро !! со притискање на левата контрола + левиот alt и изборот со глувчето, изборот се прави во режим на колона .... ова е фантастично, ви благодарам многу за информацијата.

 2.   мајкел dijo

  Дали е исто и за вим?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Не, со vim да копираш стави:
   број-редови-за-копирање

   На пример, претпоставувајќи дека сакате да копирате 4 реда:
   4 год

   Потоа, за да залепите, ставете p (мала буква) ако сакате да ја залепите под тековната линија, додека ако е над сегашната, P (голема)

 3.   Габриел Андраде dijo

  Можете исто така да копирате (или поточно исечете) комплетна линија со Ctrl + K, а потоа да ја залепите и со Ctrl + U исто така.

 4.   Луис Грацијано dijo

  Благодарам многу…! Од огромна помош како и секогаш ..!

 5.   неименуван dijo

  нано r00lz

  ????

 6.   грешник dijo

  постар брат?
  што е тоа?
  Од семоќната и никогаш погрешна (?) Википедија:
  Нано (симбол n) е префикс на Меѓународен систем што укажува на фактор 10 ^ -9 (нано = девет).

  Потврдено во 1960 година, доаѓа од грчки νάνος, што значи „џуџе“.

  1.    Марио dijo

   google ве однесе на друг начин, Нано го должи своето име да биде слободен брат на Пико, обајцата имаат свој напис.

  2.    Матијас Оливера dijo

   Нано е уредник на текст за системи засновани на Уникс, како ГНУ / Линукс.

  3.    грешник dijo

   Повторно:
   Постар брат?
   што е тоа?
   VI ГОСПОДНИЦИ ИЛИ ЕМАКС .... но нано ???? ssssshhhhhhh

 7.   вера dijo

  Избери не е ctrl + 6 ???
  nano е уредник на терминал, дали ова значи дека сите наредби на НАНО ми служат и во терминалот?
  И, како е да се бара во нано?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Изберете во Нано е Alt + A како што ставив во објавата, во секој случај со Ctrl + G ја добивате помошта

   1.    Франц dijo

    Мислам дека е + практично да се избере со лев клик и да се залепи со клик на средно глувче =)

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Кога е сервер кој нема графички интерфејс, односно нема глушец или нешто слично, ова е единствената опција

  2.    анонимни dijo

   Копирам и ставам со глувчето, полесно е ... Обележувам што сакам да копирам држејќи го левото копче на глувчето и влечејќи, потоа одам таму каде што сакам да залепам и го притискам централното копче на тркалото на глувчето.
   И, ако немате глувче на виртуелните конзоли, само треба да го активирате, тоа е услугата gpm.
   Методот опишан овде не работи за мене, левиот alt + a не работи за мене, ако изберете со лева контрола + 6.
   За да пребарувате нано, тоа е со контрола + w и вие пишувате што сакате да пребарувате, ако сакате да продолжите да пребарувате, продолжувате да притискате контрола + w и да влегувате сукцесивно.

   1.    анонимни dijo

    Да, работи ... Јас бев будала што не ги правеше работите добро.

    1 - лево alt + a и ги испуштам за да ја означам почетната ознака од каде што сакам да започнам со копирање
    2 - Се движам со копчињата со стрелки што го означуваат она што сакам да го копирам
    3 - лево alt + 6 го копирам обележаното на тампонот за таблата со исечоци (ако може така да се нарече)
    4 - Јас се движам со стрелките кон местото каде што сакам да погодам
    5 - лева контрола + ставете го копираниот

 8.   Кристијан dijo

  Години користејќи нано, затоа што го запознав пред да го видам и треба помалку време да се отвори од генија, прашувајќи се како по ѓаволите можете да копирате / залепите во нано. Сега можам да умрам во мир.

 9.   нејсонв dijo

  одлично, немав идеја

 10.   сл dijo

  KZKG ^ Гаара, убав пост. кој уредник е помоќен и неговата разлика е помеѓу: лесен уредник, .. vi уредник,… нано уредник? ,… Би сакал да знам како да прескокнувам редови и да копирам as. Како и да се вратам во секој споменат уредник.

 11.   Fer dijo

  Вреди да се разјасни:
  Јас навистина не знам за која верзија на linux (моја, Ubuntu 13.10) или за која верзија на Nano (моја, 2.2.6), но, во мојот случај, изборот не работеше. Командата што работеше за мене беше:
  Поставете ознака: CTRL + 6 (не ALT + A, како што покажува овој напис)
  Останатите работеа за мене:
  Изберете: Поместете го курсорот според она што сакате да го изберете.
  Копирај: ALT + 6
  Залепете: CTRL + u
  Се надевам дека некој ќе ти служи.

 12.   дивјак dijo

  многу добро
  Никогаш не започнав да барам како да направам копирање и лепење со нано

  сега ќе ми биде полесно да користам нано кога немаш графичко опкружување

 13.   mat1986 dijo

  Нано е loveубов, Нано е живот <3

 14.   HO2Gi dijo

  Јас правам „твит“ со НАНО, сакам да го кажувам тоа знаејќи. Ми заштеди време.

 15.   дечко78 dijo

  Ви благодариме за статијата, не е лошо да започнете и да ги разјасните сомнежите кога имате отворена датотека и ако сте празни.

  1.    дечко78 dijo

   Исто така, корисна информација, ако имате, како мене, Linux серверите поврзани од прозорците со Putty или MultiPutty да имаат неколку врски и сакате да ги залепите од таблата со прозорци:
   1 - Во Windows копирајте го вашиот текст како и обично.
   2 - Во Linux, трчате нано и одите на страницата што сакате да ја залепите и го притискате десното копче на глувчето и ставете сè.
   честитки

 16.   Стерве dijo

  Ви благодарам многу за придонесот брат, поздрав.

 17.   noobsaibot73 dijo

  Тие команди не работат во мојот случај, ако притиснете ALT (Лево) + A го отворите горното мени, за да ја поставите почетната ознака (за да можете да го засенчите текстот што треба да се копира) треба да притиснете Shift + ALT + A и потоа да, ставете почетната ознака и сега можете да засенчите ... Овој систем е бавен и неефикасен, ставете ознака, сенка, крајна ознака и потоа копирајте ... Со колку е лесно е да можете да засенчите со Shift + курсори, а потоа да залепите со CTRL + V ... Додека не поедноставувам, претпочитам да го засенувам, копирам и лепат со глувчето, тоа е побрзо и полесно