Измерете ја брзината на HDD со dd

Пред неколку месеци ви оставив статија за тоа како да ја измерите брзината на HDD hdparmПа, овој пат ќе ви покажам како да го сторите истото со: dd

wd-скорпија-црна

Измерете ја брзината на читање и пишување на HDD со dd

Потребна ни е само една команда за да го знаеме ова, командата е следна:

dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync

Во основа, тоа што ќе стори е да креира и запишува рандомски податоци во датотека (наречено тест), конечната тежина ќе биде 1024 MB, односно 1 GB и што ќе ни каже (и она што навистина ни е важно) ќе биде брзината со која ги исполнува тие 1024MB и времето потребно.

Еве слика од екранот на терминал по извршување на командата:

dd-hdd-брзина

Како што можете да видите, беа потребни 9 секунди да се наполни таа GB, што значи дека брзината беше 119 MB / s ... не е лошо

Како да знам дали мојот HDD е бавен?

За да знаете дали вашиот хард диск е бавен, само треба да знаете дека во основа секоја брзина поголема од 50 MB / s е прифатлива (повторувам, прифатлива, не е супер брза). Во случај вашиот хард диск да не се измери или сакате побрз или SSD, препорачувам да побарате во специјализирани продавници каде што ќе ве советуваат кога станува збор за купи хард дискови и прашувајќи, тие ќе ви препорачаат хард диск што навистина ви треба врз основа на вашиот буџет или потреби. Во мојот случај, мојот десктоп компјутер со нормален HDD ми даде 70 MB / s. Секако, ако станува збор за SSD или RAID и „прифатливата“ брзина не е иста ????
Ако ви треба хард диск за сервер, секогаш ќе биде подобро да користите SSD, освен ако не е јасно дека на серверот му треба многу капацитет за складирање, така што или имате побавен HDD со голем капацитет или правите инвестиции купување на SSD хард дискови и создавање рација.

Крај!

Во суштина ова е тоа, се надевам дека ви беше корисно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

32 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Многу интересно!
  Ви благодарам!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме што не прочитавте

 2.   Сли dijo

  16384 + прочитани 0 записи
  16384 + напишани 0 записи
  Копирани 1073741824 бајти (1,1 GB), 30,227 s, 35,5 MB / s

  Имам проблем, ова ми се случува за користење лаптоп од пред години со диск на 5200 вртежи и сата 2

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Пријателе, се чини дека тој HDD е во последните денови ... старец, старец

   1.    Paco dijo

    Па, мојот лаптоп е стар една година, излезе многу ефтин за сите карактеристики, но ме чита со 51 MB / s.

    Дали тоа значи дека ме искинале?

 3.   slo dijo

  Добра статија KZKG ^ Gaara, што се случува кога HDD има повеќе од 80% грешки?, Што не може да се поправи со кој било метод, дали е крај на HDD ?, Со модерна технологија, ќе биде можно да се добие HDD во IDE од 250 GB или најмалку 100 GB и колку повеќе или помалку би била цената?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам ^ _ ^

   250 GB IDE HDD дискови постојат и се продаваат, проверете тука: http://www.ebay.com/bhp/250gb-ide-hard-drive

   Друга многу поинаква работа би била да можете да купувате на eBay, да имате испорака во вашата земја, итн.

   За другото што ме прашувате ... Сакам да кажам дека во компјутерите нема ништо невозможно, има само работи што сè уште не знаеме како да ги направиме. Ако HDD има 80% грешки, дури и кога ги поправате користејќи нешто како HirensBootCD или слично, на крајот тој HDD ќе ви донесе повеќе главоболки отколку решени проблеми ... можете дури и да користите специјална опрема за обновување на податоци или секторска поправка (или нешто слично) и дека HDD е подобар ... но пријателе, дури и да го сторам тоа, барем јас не би ги ставил на ризик моите информации на HDD кој имаше толку многу проблеми

   1.    slo dijo

    Ви благодариме за одговорот KZKG ^ Gaara, Можете ли да му верувате на eBay?, „Измислена“ страница што не е нагласена според законите на секоја земја и нејзината матична компанија е во Луксембург, каде што некои корисници се жалат дека биле измамени од измамници.

   2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Ем, зависи 😀

    eBay е голем меѓународен пазар, трикот за да се избегне лошо искуство е да се купат предмети од продавачи кои имаат навистина високо% задоволство (повеќе од 95%) и ГОЛЕМ број на продажби. Значи, ако купувате од момче кое, на пример, има 98% задоволство од 50.000 зделки, човеку, многу е малку веројатно дека ќе имате лошо искуство со него.

   3.    slo dijo

    Здраво КЗКГ ^ Гаара,

    Ме оставивте збунет со ова !, .... прво велите дека е да купувам од оние кои имаат навистина голем степен на задоволство од повеќе од 95% и голем број на продажби, тогаш ќе ми кажете дека ако купам од оној што има 98% задоволство од склучените 50.000 зделки, многу е малку веројатно, што мислите со ова?

    Што му е видено на истиот продавач со различни видови starsвезди,… што се случува ако резултатот е фиксиран во starsвездите? На пример: 5 зелени 99везди (3%) позитивни, 10 жолти 5везди (5%) неутрални, XNUMX starsвезди црвено (XNUMX%) негативно.

    Дали 3 или 5 негативни значат многу малку веројатно?

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Да, ако купите ставка од некој што од 50.000 продажби има 98% стапка на задоволство, многу е малку веројатно дека ќе имате лошо искуство, односно е навистина тешко да се одземе 🙂

     На пример погледнете оваа ставкаАко погледнете десно, се чини дека продавачот има% прифаќање од 99,4% од вкупно 9362 продажби, всушност ... ако кликнете на неговото име / прекар, подетално ќе ги видите неговите позитивни и негативни гласови , неутрални, итн.

   4.    slo dijo

    Многу добра информација KZKG ^ Gaara, во тој линк што сте го ставиле на артиклите, иако тој продавач има Предмети од 32 негативни и 32 неутрални, се гледа дека има 99.4% од (9375) позитивна продажба, што значи… Дека ова продавачот не е 100% доверлив?

    На друго прашање, за да можете да купувате на eBay, дали мора да се регистрирате на таа страница?, И на тој начин да можете да нарачате или директно од (eBay) или директно со продавачот?, Замислувам дека мора да има данок за употребата на eBay?, Колку време е потребно за да се добие нарачката?. На пример: Ми треба HDD во IDE, по можност 250 GB или барем (120 или 100 GB). Исто така, сакав процесор во Intel (R) Pentium (R) M 780.

    Карактеристики на претходниот HDD во IDE:

    Модел: ATA SAMSUNG HM100JC
    Верзија на фирмверот: YN100-80
    Капацитет: 100 GB

    Карактеристики на процесорот:

    Модел: Intel® Pentium® M процесор 780
    Број на процесор: 780
    Брзина: 533 MHz
    Основна фреквенција на процесорот: 2.26 GHz
    Поддржани сокети: H-PBGA479, PPGA478
    пинови на процесорот: PGA- 478

 4.   Сли dijo

  Јас го тестирав портвејот дека не вчитувајќи го дискот само во USB и со 40MB / s, тоа е она што треба да биде сата 1, за на крај да направам будаласт, јас го вчитав портеусот 100% во овен и наместо тоа од тестирање на партиција што ја тестирав на личната папка, резултатот е моќен:

  Копирани 1073741824 бајти (1.1 GB), 1.33319 с, 805 МБ / сек

 5.   jecale47 dijo

  Прифатливо.

  16384 + прочитани 0 записи
  16384 + напишани 0 записи
  Копирани 1073741824 бајти (1,1 GB), 10,3208 s, 104 MB / s

 6.   Крлос кмарило dijo

  16384 + прочитани 0 записи
  16384 + напишани 0 записи
  Копирани 1073741824 бајти (1.1 GB), 28.9431 s, 37.1 MB / s

  Мислам дека е време да се купи уште еден хард диск.

 7.   Винсент dijo

  Здраво, претпоставувам дека ова може да се направи за да се измери брзината на јуни до SD или microSD картичка или не? Треба ли да ја сменам адресата што ја придружува ако на онаа на картичката или не?
  Благодарам

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ем, јас не мислам така, ако го смените ако на пример, / dev / mmc2… тогаш што би направиле е да копирате 1 GB од картичката во датотека, и тоа ќе ви даде брзина.

   Проблемот со ова е што ако не грешам, на крајот би ме прочитале картичката (затоа што би пишувале со вклучена на HDD), а податоците и онака би минувале преку HDD ... тоа не би било тест (мислам) 100% валиден

 8.   Teck dijo

  Резултат со Manjaro Kernel 4.1 и SSD

  16384 + прочитани 0 записи
  16384 + напишани 0 записи
  Копирани 1073741824 бајти (1,1 GB), 6,33915 s, 169 MB / s

 9.   HO2Gi dijo

  Одличен напис KZKG ^ Гаара, дали знаете дали постои начин да се знае дали „gnu / linux“ или „linux“ (така што нема раздор XD) подобро се справува со употребата на овен и дали има некои подобри трикови.
  Поздрав.

  16384 + прочитани 0 записи
  16384 + напишани 0 записи
  Копирани 1073741824 бајти (1,1 GB), 6,89022 s, 156 MB / s

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Само барам добри опции за да направам тестови за RAM меморија од Линукс (мрзливо пишувам хаха), кога ќе го најдам тоа што го барав, не грижи се, ќе го споделам тука here

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Нормална работа ... во Таринга копираат се што ставаме тука, мислам дека нема ниту еден корисник со оригиналност таму ... ¬_¬

 10.   aminамин-Самуил dijo

  16384 + прочитани 0 записи
  16384 + напишани 0 записи
  Копирани 1073741824 бајти (1,1 GB), 16,9916 s, 63,2 MB / s

  Користете XFS систем на датотеки
  ????

 11.   Пајута dijo

  [payuta @ Manjaro-HP ~] $ dd ако = / dev / нула од = тест bs = 64k броење = 16k конвер = fdatasync
  16384 + прочитани 0 записи
  16384 + напишани 0 записи
  Копирани 1073741824 бајти (1,1 GB), 3,57703 s, 300 MB / s
  [payuta @ Manjaro-HP ~] $
  Ова се моите податоци за SSD !!!!
  Thx за врвот

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Задоволство

 12.   sandro dijo

  Јас би додал или истакнав дека во случај на (механички) хард дискови, не е исто да се генерира оваа „тест“ датотека на партиција која има свои цилиндри на „надворешната“ страна (повеќе патување со иста аголна брзина [вртежи во минута] -> поголема линеарна брзина ~ повеќе MB / s) на дискот отколку во друг што ги има во внатрешниот дел од него. На пример, на лаптоп со диск од 5400 вртежи во минута:
  Прва партиција NTFS за Windoze:
  Копирани 1073741824 бајти (1,1 GB), 22,8917 s, 46,9 MB / s
  2-та партиција NTFS за Windoze-GNU / Linux:
  Копирани 1073741824 бајти (1,1 GB), 28,6148 s, 37,5 MB / s
  4-та партиција EXT4 за GNU / Linux Главно:
  Копирани 1073741824 бајти (1,1 GB), 42,1906 s, 25,4 MB / s
  Дискот е поврзан во режим sata1 (1.5 Gb / s):
  / dev / sda:
  Времето во кеширање гласи: 3080 MB за 2.00 секунди = 1541.28 MB / сек
  Тајмингот на тампон диск гласи: 170 MB за 3.03 секунди = 56.04 MB / сек
  И од друга страна надворешен usb3 диск поврзан преку usb2 (480Mb / s -> 60MB / s ~ 30MB / s fd):
  Копирани 1073741824 бајти (1,1 GB), 37,2769 s, 28,8 MB / s cqd.
  Салу2.

 13.   тест? dijo

  Што би бил = тест? Дали има остатоци од овој тест на дискот? Мислам ... некоја датотека што зафаќа 1 GB што може да се избрише

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   За да се измери брзината на пишување, беше потребно да се создаде датотека наречена тест на HDD, по завршувањето на тестот можете да ја избришете

 14.   Дејвид Л. dijo

  Убав трик, благодарам!

  16384 + прочитани 0 записи
  16384 + напишани 0 записи
  Копирани 1073741824 бајти (1,1 GB), 2,37306 s, 452 MB / s

 15.   Римски dijo

  [root @ fedora file] # dd if = / dev / zero of = test bs = 64k count = 256k conv = fdatasync
  262144 + прочитани 0 записи
  262144 + напишани 0 записи
  Копирани 17179869184 бајти (17 GB), 8,61083 секунди, 2,0 GB / сек

 16.   Сајбер amesејмс dijo

  Нииицееее !!

  16384 + прочитани 0 записи
  16384 + напишани 0 записи
  Копирани 1073741824 бајти (1.1 GB, 1.0 GiB), 2.4175 s, 445 MB / s

 17.   87 претстои dijo

  Многу интересно, но таму исто така го мерите времето на читање или само пишува ???