FlatPress: Најбрзиот, најлесниот и наједноставниот CMS што некогаш сте го пронашле

Друпал, omомла!, WordPress, без сомнение се 3-те најпопуларни CMS овие денови, и секој од нив има своја цел или област на специјалност, на пример ... WordPress е неоспорен лидер за информативни страници, блогови, додека за нешто посложено како на пр. онлајн продавница, јас повеќе би сакал Друпал или omумла!.

Но, не завршува сè тука ... има многу други CMS со свои карактеристики што не ги знаеме, и тука ќе зборувам FlatPress 🙂

FlatPress тоа е без сомнение најбрзиот CMS Никогаш не сум открил, под ова мислам на отворање страници, статии, административниот панел или какво било дело крајно Брзо. За што станува збор?

Едноставно, CMS станува тежок за две работи:

 1. Целата PHP обработка (што е најчеста) што би ја генерирал на серверот.
 2. Потребата за база на податоци MySQL (што е најчеста), нејзината врска со неа за внесување или пребарување податоци, итн.

Што ако ви кажам дека FlatPress е скоро имун на ова? 😀

Да започнеме со тоа, тоа е нешто толку едноставно и едноставно, што го прави одличен, бидејќи PHP-обработката што ја генерира е минимална, мала ... ако на тоа додадеме дека НЕ ​​користи никаква база на податоци (ниту MySQL, ниту Postgre , итн) ... добро сериозно, тоа е МНОГУ, но многу брзо O_O

Но, не само што е брз, туку е лесен и за употреба, како и сите CMS во денешно време, можете да ставите теми за да ја направите страницата или блогот попријатен за гледање, дури и некои од овие теми го модифицираат изгледот на административниот панел

FlatPress со тема

FlatPress со тема и AdminArea

FlatPress со друга тема

FlatPress со друга тема и AdminArea

И очигледно ... тие исто така можат да ставаат додатоци на неа

Можете да видите демо демонстрација на ФлатПрес тука:

FlatPress демо

Ако сакате да го инсталирате FlatPress, тоа е многу едноставно, на пример ... ако сакате да го сторите тоа на свој компјутер, прво мора да ги инсталирате пакетите:

apache2 libapache2-mod-php5 php5

Откако ќе се инсталираат овие пакети, нашиот сервер Apache веќе треба да се стартува.

Сега да ја ставиме следнава команда во терминал:

sudo mv /var/www/ /var/www-default && mkdir ~/www/ && sudo ln -s ~/www/ /var/www/

Ова ќе создаде папка во нашиот дом наречена „www“, а она што ќе го поставиме за таа папка ќе биде она што ќе ни се покаже кога ќе отвориме http://localhost/

Ако не работи за вас, рестартирајте ја услугата Apache, на дистрибуции како Debian или деривати е (Мислам дека во Центос y Fedora работи исто):

sudo service apache2 restart

En ArchLinux е:

sudo /etc/rc.d/apache2 restart

Ако сакате да го инсталирате во хостинг што сте го купиле, не треба да правите ништо од горенаведените

Па, сега треба да го преземеме FlatPress:

Преземи FlatPress (v1.0, ака Солен)

Откако ќе ја преземеме, ја отпакуваме таа датотека во папката www што е во нашиот дом и пристапуваме до неа http://localhost/flatpress/ да започне со инсталирање

… И тоа е тоа !!!

Што, зачудено? … Дали очекувавте нешто посложено? 😀

Откако ќе се заврши ова, тие можат да пристапат до страницата (иста URL како и порано) и таа ќе се прикаже како што доаѓа по дифолт:

Користење на копчето најави се на десната лента може да пристапи до Административен панел (AdminArea):

Преку опциите за ова можете да модифицирате многу работи ... на пример, како што видовме погоре, да ставите друга попријатна тема 😉 ...

Прво ја пребаруваме Вики FlatPress за темата што ја сакаме: [Вики] Теми на FlatPress

Откако ќе го преземеме, го копираме на www / www / flatpress / fp-интерфејс / теми / и voila, можеме да го избереме преку копчето Теми на AdminArea, тоа копче што е во црната лента.

И исто така можете да ставите додатоци: [Вики] FlatPress додатоци

Ова, како што можете да видите, е нешто навистина едноставно и едноставно ... но многу пати тоа е токму она што го бараме

Постојат моменти кога не сакаме да направиме блог или веб-страница исто толку голема. Од Linux, има моменти кога сакаме само да направиме лични белешки, или да зачуваме код, или да напишеме училишни задачи или нешто слично .. добро, за случаи како овие (и други) FlatPress е одлична опција

Овој го запознав благодарение на елав, и веќе бев curубопитен да познавам други CMS кои се лесни ... Персеј ми рече за Октопрес, Морам сериозно да видам колку е лесен, и колку е сложена неговата инсталација (и пакети што ми се потребни).

Како и да е, мислам дека нема уште многу што да се додаде. Дозволете ми да знам каков било проблем или сомнеж, ќе се обидам да ви помогнам колку што можам.

Поздрав


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

30 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мануел де ла Фуенте dijo

  Да започнеме со тоа, тоа е нешто толку едноставно и едноставно што го прави одлично, бидејќи PHP обработката што ја генерира е минимална, мала t ... ако на тоа додадеме дека НЕ ​​користи никаква база на податоци (ниту MySQL, ниту Postgre, итн) ... добро, сериозно е МНОГУ, но многу брзо O_O

  Па да, тоа ќе биде многу едноставно и брзо, но запомнете дека колку повеќе едноставно, толку помалку енергија. Ова би го користел само за многу едноставни страници, како на пр., Блог или фото-блог, можеби дури и мој личен блог ако не планирам да направам многу со тоа, со цел да си го спасам одржувањето на помоќен CMS. За сè друго, дефинитивно WordPress. 😉

  Постојат моменти кога не сакаме да направиме блог или страница толку голема колку истиот FromLinux

  Самоуверен 😛

  1.    Оскар dijo

   Да, вообразен

  2.    елав dijo

   Хахаха, сè што ќе кажеш е вистина, дури и вообразената работа хахаха ... Јас лично ја користам за миниблог што служи како нацрт за FromLinux.

  3.    анти dijo

   Постојат генератори на статички страници, како Хакил. Со неколку прилагодувања, станува убав личен блог и како го генерира со означување и други; лесно е да се напише.
   Сепак, не успеав на кој било начин да работи на ArchLinux. Дури и контактирав со главниот автор и сè, се надевам дека таму ќе го имаат решението.

 2.   нано dijo

  Не знам што сакаш да кажеш едноставно, но Окторпрес (изработен во рубин и синатра) е претерано едноставен, само да не се користи ... не за нешто е смс за „хакерите“ xD

 3.   v3 на dijo

  деновиве се обидов GetSimpleCMS и мислам дека му дава 10 удари на FlatPress xD

  1.    елав dijo

   Мајка ми, супер е .. Во моментов го пробувам

 4.   неименуван dijo

  Го користам долго време за мој личен блог, со типични белешки за да не заборавам на овој свет, и без никаков проблем

 5.   Даниел dijo

  Многу е пријатно на прв впечаток, само што го инсталирав на многу стара машина (ја имам за тестирање) и работи многу добро, брзо.

  Грација на приход

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

 6.   соодветна dijo

  KZKG ^ Гаара:
  „WordPress е неоспорен лидер за информативни страници, блогови, додека за нешто посложено како онлајн продавница, повеќе би сакал Друпал или omумла!“.

  WordPress дава многу повеќе, видов виртуелни продавници и Интранет (да, како оние на универзитетите) во WordPress.

 7.   Iveивеениот примател dijo

  Здраво, ајде да видиме дали некој ми фрли кабел, не можам да го ставам и работи, инсталирај apache и библиотеките, но кога ќе го рестартирам добивам „Рестартирање на веб-сервер: apache2Warning: DocumentRoot [/ var / www] не постојат
  W Предупредување за чекање: DocumentRoot [/ var / www] не постои »

  Во / var ја имам папката www-стандардна, а во неа е папката www, кога ја креирам врската до мојот дом, паѓа "mv: не може да се изврши` stat 'on "/ var / www /": Датотеката не постои или директориумот »

  Затоа, бидејќи го немам започнато Apache, не ми дозволува да ја видам инсталацијата на Flatpress, патем, јас сум на Solusos Eveline, само инсталиран

  1s и се надевам дека ќе можам да го водам како што ми треба.

  1.    елав dijo

   Обидете се да ја ставите конзолата:

   $ sudo mv /var/www-default/www /var/

 8.   Iveивеениот примател dijo

  elav не работи, тој го поместува директориумот (www) во / var, но кога ќе се обидам да ја креирам врската до Home, тој исчезнува и се враќа во рамките на www-default O_O, затоа сè останува исто ...

  sudo mv / var / www / / var / www-default && mkdir ~ / www / && sudo ln -s ~ / www / / var / www / >>>>>> фрли ми го ова

  ln: target «/ var / www /» не е директориум: Датотеката или директориумот не постојат

  Не знам…

  1.    Iveивеениот примател dijo

   прстот ми се исклучи
   кога ќе се обидам да ја креирам врската до Дома, таа се префрлува на www-податоците

   Морам да имам нешто погрешно во реченицата, нели?

   sudo mv / var / www / / var / www-default && mkdir ~ / www / && sudo ln -s ~ / www / / var / www /

   1.    елав dijo

    Па, јас не комплицираш. Ја бришам папката www-default и www од тврдиот диск, а потоа повторно ја креирам под / var / www /. Она што треба да го има оваа папка е root-дозволи: www-податоци ако не се лажам

 9.   Iveивеениот примател dijo

  Јас веќе го направив тоа (/ var / www), но тоа ми одговара само од / var / www, кој би бил тогаш линкот за мојот / домот?

  1.    елав dijo

   За да ја направите врската до вашиот дом, треба да ја избришете папката / var / www / и потоа да ја направите симболичката врска, од папката / home / www до / var /

   1.    Iveивеениот примател dijo

    Јас веќе направив, ти благодарам човеку, не мислев дека толку лесно може да биде болка на х ... xD

    sudo ln -s ~ / www / flatpress / var / www

    1s

 10.   нано dijo

  Па, се обидував да го инсталирам веќе некое време, но тој не сака да го помине првиот чекор, ми кажува дека треба да ја направам папката fp-content за пишување. Работата е дека целата папка со flatpress има дозволи за читање / запишување на / var / www и ми ги крши јајцата, не добивајќи го решението.

  Јас веќе го ресетирав серверот, веќе ги имам инсталирано пакетите, веќе имам сè, но ... постојано ме заеба xD

 11.   волшебник dijo

  ммм имам некои грешки во прозорците

 12.   волшебник dijo

  ммм сега го пробав во постара верзија на xampp и работи совршено

 13.   волшебник dijo

  XAMPP за верзија на Windows 1.6.7!

 14.   m dijo

  Ме изненадува тоа што сум лесен CMS - и затоа економичноста на ресурсите на нашиот сервер - никој не спомна дека користел nginx наместо apache ...

 15.   маргара dijo

  Тој е убав, ќе го испробам, патем која е официјалната страница, онаа на отворените?
  Постои многу активен проект за создавање форуми и блогови од иста природа
  http://www.blitzhive.com/download/

 16.   Јаспис dijo

  Околу тука има еден доста интересен, визуелен и сите http://goo.gl/yC31oi

 17.   КАРЛИТОС dijo

  Јас го инсталирав во договорна виртуелна машина со минимални ресурси, а машината скоро не беше под влијание на серверот Убунту 16, со 20 GB диск и 1 GB RAM и користеше 15% од RAM меморијата