Имаме кандидат за ослободување (RC) на Роса Линукс маратон 2012 година

Па, овие момци работеа многу и со незапирливо темпо, бидејќи денес, како што најавив на мојот Твитер профил, започна со работа RC на оваа одлична дистрибуција, што, искрено, го чекав со многу желби: П.

Во ова ново издание ќе ги најдеме следниве промени:

 • Kernel 3.0.28 LTS Desktop во различни изданија (вклучително и поддршка за PAE, нетбуки и модерни процесори на Intel).
 • KDE 4.8.2 со подобрувања и закрпи од RosaLabs (SimpleWelcome, RocketBar, Dolphin 2.0).
 • Медиа плеер ROSA.
 • Клок.
 • Ажурирани драјвери од чипсетите Intel, NVIDIA и AMD со поддршка за i3 / i5 / i7, GF6xxx и најновите AMD производи.
 • Табела 7.11.
 • Основна поддршка за технологијата NVIDIA Optimus со Бумбари (не е вклучено на ДВД, но може да се инсталира подоцна од главното складиште).
 • Мрежен менаџер 0.9.2.
 • KnetworkManager 0.9.
 • VPNPPTP 0.3.4.
 • Ажурирање и подобрување на волшебникот за поврзување со домен на Windows.
 • Поддршка на ЛСБ.
 • Ажурирање на Перл / Пајтон.
 • Mozilla Firefox 10.0.2 LTS.
 • Mozilla Thunderbird 10.0.2 LTS.
 • Libre Office 3.4.5.
 • Амарок 2.5.0.

Овој ROSA Marathon 2012 RC е достапен во две изданија: Бесплатно издание (само бесплатен софтвер) и продолжен (со бесплатни апликации и компоненти чија дистрибуција може да биде ограничена во некои земји поради проблеми со патент). Преведено е на следниве јазици: англиски, француски, германски, италијански, португалски, романски, руски, шпански, украински. Како последна забелешка, мораме финалната верзија на ROSA Marathon 2012 ќе биде претставена на 14 година ^. ^.

Како што можете да видите, оваа дистрибуција ветува многу, но сепак мора да почекаме уште малку за да можеме целосно да уживаме во тоа;). Од моја страна, можам само да им честитам на сите членови на ПИНК тим, за вашата завидна посветеност и непобедливата работа, ви посакувам најдобро успех и БЛАГОДАРАМ Вкупно 🙂

Fuente: Официјален блог на RosaLabs

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

25 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  Уф што работи толку многу, мислам дека не е добро.

  Само јас бев во можност да ги извршувам работите добро и брзо додека масата веќе не знае ... хахахахаха XD

 2.   тарегон dijo

  Ајде да видиме, да видиме ... Кернел 3.0.28 LTS? затоа ROSA е „долгогодишна поддршка“ = О и пред сè со она што ме интересира: ATI драјвери за мојот најмил што користи HD6850 серија.

  1.    Персеј dijo

   Така е, тоа е 5-годишен LTS ^. ^

 3.   sieg84 dijo

  Имав прочитано за KLook и изгледа интересно.

 4.   Јојо Фернандез dijo

  Од каде оваа Роса? Дали се базира или е вилушка на Мандрива?

  1.    Храброст dijo

   Мислам дека е вилушка, иако за тебе и понатаму ќе биде најблиску до Виндоус како што рече во другиот блог на каркамалската калволандија хахаха

  2.    Персеј dijo

   Всушност, таа се заснова на мандрива 2011 година, се шпекулира дека ако мандрива биде прогласена за банкрот, момците од РозаЛабс би можеле да го преземат континуитетот на наведената дистрибуција. Веста ќе ја потврдиме или демантираме наскоро

  3.    Анубис dijo

   Тоа е Мандрива 2011, ажурирано заеднички од тимот на Роса и МИБ.

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    MIB O_O… Мажи во црно? WTF !! … СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!

    1.    Мдврро dijo

     МИБ = Мандрива Интернешнл Бекпорт, КЗКГ ^ Гаара го кажуваш тоа во сарказам? или не Па, би го свртела моето внимание ако не го познававте… Па ми се допаѓа како доаѓа темата Роза, но повеќе ми се допаѓаат принципите на Магеја. Само држете се за Мандрива што ме донесе на овој свет и затоа е мојот прекар. Подобро да не зборуваме за фудбал хахаха (повторно хехе)

     1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      Всушност, пријателе, не го познавав, не знам многу за Мандрива, па дури и за други дистрибуции како Генто, затоа што не сум ги користел и затоа не потрошив време да знам многу детали
      Знам да ги кажам основите на Мандрива, ако ги користам мислам дека немам поголеми проблеми, но МИБ само ме победи хаха, не знаев што значат тие акроними ...

      За фудбалот хаха… Не знам за која екипа си фан, но сега за сега ќе го полагам најдоброто натпреварување во Шпанија, лигата, 😀… ЛОЛ !!!

     2.    Мдврро dijo

      Па извини, добро јас секогаш сум бил нешто против againstубителите на неименуваното дистро хаха (но сепак со почит кон нив) и се однесував како такво и треба време да се користи, конфигурира и да се знае дистрибуција темелно.

      Исто така, кажете дека сум чилеански корисник од градот Валпараисо и дека сум фан на мојот локален тим Сантијаго Вондерерс. Во шпанската лига во мое време бев навивач на Виlarареал cf ... но веќе не толку многу и ги следам најважните натпревари во шпанската лига денес.

      Јас секогаш ставам малку фудбал на крајот од пораката, добро затоа што се занимавам со голем спорт, се сметам за про-аматерски атлетичар, трчам повеќе од 6 пати неделно и за фудбал сум лош хаха, но јас сакам да го гледам и јас исто така го сакам компјутерот и сè што е поврзано со него. Добро, поздрав.

     3.    Тежок dijo

      Ако не грешам, мислам дека кратенката значи „Мандрива италијански бекпорт“ (не Интернационал, барем колку што знаев)

     4.    Мдврро dijo

      Јас разбирам дека од почетокот страницата се викаше Mandriva Italian Backports и подоцна беше променета во сегашното име.

 5.   Исус dijo

  Не се оние во розова боја истите оние што ги направија уметничките дела за последната мандрива?

  1.    Храброст dijo

   Да, тие се исти

 6.   Jaime dijo

  Ви благодариме за објавата, одлично.
  Уште кога Мандрива заглави, чекав да излезе ова руско дистрибуција. Јас веќе го имав пробано ALT, но имав проблеми со складиштата и сега, со воодушевена РОСА, го инсталирав без да размислувам двапати, иако морав да соберам некои датотеки и лични работи. Вистината е, ова дистрибуција е многу добра, графичкото опкружување е добро постигнато, доволно складишта и компатибилност со Mandriva и Mageia, без проблеми поради хардверски драјвери.
  Сè работи во едно движење на Sony Vaio VGN-NR310FH. Јас го препорачувам.
  Поздрав од Колумбија

  1.    Персеј dijo

   Ви благодарам многу што го споделивте вашето искуство, сигурно повеќе од еден ќе ви биде корисно :). Со почит

 7.   Тежок dijo

  Бев корисник на Мандрива веќе подолго време и токму со неа бев запознат и научив практично сè што денес знам за Linux. Иако понекогаш имав некои проблеми (во верзијата 2009 година, звучниот систем не работеше добро на мојот лаптоп, во 2008.1 беше забоболка да ја конфигурирам мрежата дури и преку Етернет, иако е поверојатно дека ова се должи на мојата несмасност, и од 2010 година не видов начин да се поврзам на мојата WiFi мрежа од менаџерот на мрежата Мандрива, сè додека со 2011 година повторно не ја видов светлината), вистината е дека генерално искуството беше многу пријатно и никогаш не пропуштив никаков пакет или програма.

  Го користам до минатиот декември, во кое време поради стагнацијата и постојаната неизвесност за континуитетот на дистрибуцијата, решив да инсталирам OpenSUSE (што веќе го имав пробано пред една година и ми остави многу добар вкус во устата ), и во моментов сум среќен во OpenSUSE

 8.   Jaime dijo

  Јас ти кажувам дека ова дистрибуција ме за afterуби, откако поминав низ Убунту од 8.04 кога започнав, linux mint, debia, mandriva, mageia, fedora, opensuse 12.1 тоа беше последното, не најдов дистрибуција толку комплетна и компатибилна сè, она што го направив денес беше инсталирање на virtualbox 4.1 и сè направи чуда, го инсталирав пакетот за mandriva 2011.1 86 × 64 од официјалната страница и сè што е во тек, USB порти, споделени папки итн.
  Па, како што блогот вели „имаме ослободување“ некое време.
  однос на
  Хаиме од Колумбија

 9.   тулзад dijo

  Е го тестирам, барам linux за трајно да го отстранам win од лаптопот ...

 10.   Џонатан dijo

  Здраво, на што се базира ова? Јас сум многу заинтересиран за тоа!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Тоа е семејството на Мандрива.

 11.   платонов dijo

  Ја инсталирав верзијата LXDE инсталирана на P 4 и вистината е дека многу добро работам и препозна сè што беше прв пат, инсталирано заедно со дебијан и деривати и ги препозна, многу добра дистрибуција.
  Малку бавно да се започне, но потоа оди многу брзо, немав никакви проблеми.
  Немам претстава за Мандрива и деривати, дали знаете дали можете да користите складишта за Мандрива и Магеја?
  Поминувајќи се обидувам да видам дали страницата го препознава Роса Линукс.

 12.   платонов dijo

  Роза Линукс не ме препозна, ќе го допрам корисничкиот агент.