Импресивна листа на апликации и алатки за Ubuntu / Linux

Импресивна листа на апликации и алатки за Ubuntu / Linux е огромна листа на апликации, софтвер, алатки и други материјали за Linux кои сите се тестирани во Ubuntu, веројатно многу од нив можат да работат во вашата омилена дистрибуција.

Многу од овие апликации се дискутирани овде во Од Linux, Другите само што ги запознаа, а други едноставно не беа во можност да напишат детални написи за овие апликации, но од денес се обврзуваме да пишуваме за нив. Оваа листа постојано ќе се ажурира, додавајќи ги апликациите што ни ги препорачувате и некои други што можеме да ги тестираме и препорачаме.

Индекс

Апликации за Ubuntu / Linux

Аудио апликации за Ubuntu / Linux

 • Време на емитување: Тој е софтвер за отворено емитување за програмирање и управување со далечински станици. Софтвер со отворен извор
 • Ардор: Овозможува снимање, уредување и мешање на Linux. Можете да прочитате повеќе за Ардор во:

Топ 5 бесплатни апликации за музичка продукција
Ардор 3, најдобрата бесплатна DAW до денес, достапен за преземање
Ардор 3: Вовед
Ардор 3 - шаблон за тапан со 16 патеки

 • Смешно: Тоа е аудио плеер со отворен извор, ви овозможува да ја репродуцирате вашата музика без да трошите многу ресурси на вашиот компјутер. Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Смешно во:

Дрско: Музика со стил
Храбар 2.3 е надвор

 • Смелост: Тоа е бесплатен, мултиплатформен и софтвер со отворен извор што ви овозможува да снимате и уредувате аудио-аудио формати. Софтвер со отворен изворМожете да прочитате повеќе за Смелост во:

Топ 5 бесплатни апликации за музичка продукција
Смелост и ТБРГ
Подобрување (малку) на изгледот на смелоста

 • Аудио рекордер: Тоа е едноставен аудио-рекордер што е достапен во Ubuntu PPA.Софтвер со отворен извор
 • Клементина: Репродуцирајте разни аудио формати без губење на квалитетот. Можете да прочитате повеќе за Клементина во:

Клементина 1.0 пристигнува!
Климентин 1.0 и неговото глобално пребарување
Клементина: Цврста алтернатива на Амарок
Како да го поставите Клементин за ваш омилен музички плеер во Убунту
Инсталирајте Clementine 1.2, со нови подобрувања и промени!
Кантата против Амарок против Клементин, битка во тешка категорија
Поправете го изгледот на Клементин на Ubuntu 14.04

 • Плеер за преземање музика на Google Play: Неформален клиент за работна површина од платформа за репродукција на музика од Музика на Google Play.Софтвер со отворен извор
 • Водород: Тоа е напредна тапан машина за GNU / Linux.
 • KXStudio: Тоа е колекција на апликации и приклучоци за професионално производство на аудио.
 • К3б: Тоа е целосна графичка алатка за согорување CD / DVD и е оптимизирана за KDE.Софтвер со отворен извор
 • Kid3Qt: Овозможува управување и означување на вашата музика, на пример, изведувачот, албумот, годината и жанрот на сите MP3-датотеки во албумот.
 • Ајде да правиме музика: Ви овозможува да создавате музика на вашиот компјутер со создавање мелодии и ритми, можете да синтетизирате и мешате звуци, како и да организирате примероци и многу други одлики.
 • Mixxx: Алатка за диџеј со отворен извор, обезбедува се што ви треба за да извршите мешање во живо, одлична алтернатива на Traktor.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Mixxx во:

Mixxx 2.0: Измешајте песни во најдобар DJ стил

 • Sound Juicer: Тоа е алатка што ви овозможува да извлечете аудио траки, на ист начин, има клонер и ЦД плеер.
 • Томахавка: Одличен плеер што ви овозможува да пуштате стриминг, преземена музика, музика во облак ( SoundCloud, Spotify, Beats, YouTube меѓу другите), плејлисти, радио станици и многу повеќе. Исто така, има интеграција со социјалните мрежи, покрај тоа што ни овозможува да се поврземе со други луѓе преку Gtalk и Jabber.Софтвер со отворен извор

Клиенти за разговор за Ubuntu / Linux

 • ГетоСкајп: Клиент за разговор со отворен извор за Skype.Софтвер со отворен извор
 • HexChat: Тоа е клиент за IRC базиран на X-Chat, но за разлика од X-Chat тој е целосно бесплатен за системите слични на Windows и Unix.Софтвер со отворен извор
 • Месинџер за работна површина: Тоа е апликација за Фејсбук месенџер.Софтвер со отворен извор
 • Pidgin: Клиент за универзален разговор. Можете да прочитате повеќе за Pidgin во:

Пиџин + КВалет
Разговор на Фејсбук на Pidgin & Empathy без посебни додатоци
Одлични икони за фиоката Пиџин
Екстензија за интегрирање на Pidgin во Gnome-Shell
Убава тема за икони за Пиџин инспирирана од Адиум
Моето искуство со Просодија и Пиџин
Како да ги интегрирате известувањата на Pidgin со известувањата на KDE
Како да го користите Bonjour на Pidgin со Arch Linux?
Како да се поврзете на Фејсбук со Пиџин
Како да користите WhatsApp на Linux со Pidgin
Како да ги поврзете Hangouts со Pidgin кога вашата компанија нема да ви дозволи?
Инсталирајте HipChat или користете HipChat разговор од Pidgin
Користете го протоколот „Line“ за разговор во Pidgin за Linux Mint 17 Qiana
Како до: Поврзете се на Фејсбук разговор со Пиџин (повторно)

 • scudcloud: Slack клиент за Linux.Софтвер со отворен извор
 • Слак-Гицин: Клиент да користи Slack од конзолата. Можете да прочитате повеќе за Слак-Гицин во:

Како да се користи Slack од конзолата со Slack-Gitsin

 • Skype: Официјален Skype клиент за Linux, алатката што ви овозможува да комуницирате бесплатно.
 • Телеграма: Апликација за пораки фокусирана на брзина и безбедност, таа е супер брза, едноставна и бесплатна.Софтвер со отворен изворМожете да прочитате повеќе за Телеграма во:

Телеграма и Ело како безбедни алтернативи во социјалните мрежи
Мега Чет и Телеграм, зошто ни требаат Hangouts или WhatsApp?
Користење на Телеграм од терминалот
[Пајтон] Објави на социјалните мрежи од Телеграм.
Совети за инсталирање на Popcorn Time, Spotify и Telegram на DEBIAN

 • Viber: Viber за Linux ви овозможува да испраќате бесплатни пораки и да остварувате бесплатни повици до други корисници на Viber од која било земја.
 • Штоси: Неофицијален клиент за разговор за WhatsApp Софтвер со отворен извор
 • Франц: Клиент за разговор што во моментов ни овозможува да ги интегрираме WhatsApp, Slack, WeChat, HipChat, Facebook Messenger, Telegram, Google Hangouts, GroupMe, Skype, на пр. Меѓу другите. Софтвер со отворен извор

Апликации за бекап и обновување на податоци за Ubuntu / Linux

 • Резервна копија на Борг: Добра алатка за резервна копија.Софтвер со отворен извор
 • Фоторец: Тоа е софтвер за враќање на податоци дизајниран за враќање на изгубени датотеки, вклучувајќи видео, слики, документи и датотеки од тврди дискови, ЦД-РОМ и дигитални фотоапарати. Можете да прочитате повеќе за Фоторец во:

Вратете ги избришаните датотеки лесно со Photorec од конзолата

 • qt4-fsarchiver: Тоа е графички интерфејс за програмата fsarchiver Овозможува зачувување / враќање на партиции, папки и MBR / GPT. Програмата е наменета за системите базирани на Дебијан, Сусе и Федора.Софтвер со отворен извор
 • ЦД за спасување на системот: Тоа е спасувачки диск GNU / Linux, достапен за да се користи како бутабилен CD-ROM или USB, со цел да се администрира или поправи систем, тој исто така овозможува враќање на податоците. Можете да прочитате повеќе за ЦД за спасување на системот во:

Излезе SystemRescueCd 1.5.2, дистрибуција за поправка на вашиот систем
Објавено CDR на SystemRescue v2.4.0

 • Тест диск: Тоа е моќен бесплатен софтвер за обновување на податоци. Тој беше дизајниран првенствено да помогне во враќањето на изгубените партиции и / или конвертирање на не-бутабилни дискови во бутабилни дискови кога овие симптоми се предизвикани од неправилен софтвер.

Апликации и алатки за прилагодување на работната површина на Ubuntu / Linux

Десктоп околини за Ubuntu / Linux

 • Кинамон: Десктоп околина Кинамон.Софтвер со отворен изворМожете да прочитате повеќе за Кинамон во:

На располагање е Cinammon 1.2, со канцелариски материјал и многу повеќе

 • Gnome: Десктоп околина Gnome. Можете да прочитате повеќе за Gnome во:

Што има ново во Гном 3.20
Како да напишете апликација KDE и апликација GNOME
Кодови за кодови. Како да вметнете карактери во Gnomes
Овозможете функција со кликнување со еден допир на тастатурата за Gnome
Како да: Инсталирајте Arc, прекрасна тема GTK во ГНОМ
Краток преглед на Гном 3.16
Заглавие: тема за интегрирање на Firefox во Гном
Инсталирајте го Gnome Classic (Flashback) на Ubuntu 14.10 / Linux Mint 17
Пакет со елементарни икони во Гном
Nitrux OS: Прекрасен сет за икони за KDE и GNOME

 • KDE: Десктоп околина KDE. Можете да прочитате повеќе за KDE во:

KDE Neon, Плазма 5.7 со стабилна основа
Дајте му на KDE униформа во вашите апликации QT и GTK
Поставете неколку ефекти во KDE за да се покажете пред вашите пријатели
Разликувајте ги папките во KDE давајќи им различна боја
Минимизирајте ја која било апликација KDE во системската лента
Смарагдни икони: Најдоброто од Флатр и бриз за KDE
Пред-врска (или како да направите подигнување на KDE за 3 секунди)

 • Мате: Десктоп околина MATE тоа е продолжение на Гном 2. Овозможува интуитивно и привлечно работно место. Можете да прочитате повеќе за MATE во:

Ubuntu MATE е веќе официјален „вкус“ на Ubuntu
Преглед: Ubuntu Mate Beta 2, работна површина за носталгични луѓе
[HowTo] Debian Testing + Mate + програми
Достапен MATE 1.6 со многу подобрувања
Моето искуство со Мате во тестирање на Дебијан

 • Единство: Десктоп околина Единство. Можете да прочитате повеќе за Единство во:

Мир и единството 8 ќе бидат присутни во Убунту 14.10
Како да го рестартирате единството во итен случај
Единството 6.8 вклучува подобрувања во перформансите
Единство, најбавно на час

 • xfc: Десктоп околина Xfce. Можете да прочитате повеќе за Xfce во:

Вести од XFCE !! Што има ново во Xfce 4.12?
Мени со виски: прилагодете го својот изглед на нашата тема GTK во Xfce
XFCE Special: Најинтересните написи

Апликации и алатки за развој за Ubuntu / Linux

 • Андроид Студио: Тоа е официјален IDE за Андроид, обезбедува најбрзи алатки за креирање апликации за разни уреди со Android. Можете да прочитате повеќе за Андроид Студио во:

Карактеристики и квалитети на Android Studio
Android Studio (или ADT) во KDE без да умрете во обидот

 • Аптана: Aptana Studio ја искористи флексибилноста на Eclipse и се фокусира на моќен мотор за развој на веб.
 • Атом: Одличен уредник на текст.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Атом во:

Atom 1.0 достапен за преземање

 • Ардуино ИДЕ: Тоа е IDE со отворен извор што помага да се напише код за Arduino.
 • BlueJ: Тоа е бесплатна развојна околина за Java дизајнирана за почетници, користена од милиони луѓе ширум светот.
 • Код :: Блокови: Тоа е бесплатна развојна околина за C, C ++ и Fortran, изградена за да ги задоволи најсложените потреби на своите корисници. Тој е дизајниран да биде многу растеглив и целосно да се конфигурира.
 • коделит: Тоа е IDE со отворен извор и крос-платформа за C, C ++, PHP и Node.js.
 • Затемнувањето: Тоа е познат IDE за Java, C / C ++ и PHP со многу функционалности
 • Фризирање: Тоа е алатка за бесплатен електронски дизајн, оваа иницијатива ја прави електрониката достапна за секого.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Фризирање во:

Fritzing: бесплатна алатка за електронски дизајн

 • Anyани: Тоа е уредувач на текст развиен во GTK, со основните карактеристики на интегрираното опкружување за развој. Таа беше развиена за да обезбеди мал и брз IDE, кој имаше само неколку зависности од другите пакети.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Anyани во:

Брзо отворање, уште еден приклучок за Geany
Напојување на Пајтон во anyани
Fritzing: бесплатна алатка за електронски дизајн

 • Генимоција: Тоа е прилично комплетен емулатор на Android. Можете да прочитате повеќе за Генимоција во:

Genymotion: Андроид емулатор за GNU / Linux

 • оди: Тоа е бесплатен и систем со отворен извор, дизајниран да управува брзо и ефикасно, со целата контрола на верзиите на мали и големи проекти. Можете да прочитате повеќе за оди во:

Контролирајте ги вашите верзии и програма во група со Git и Gitorious
Започнување проект со Git и Google Code
Брз водич за употреба на Git
Совети: Повеќе од 100 команди за Git што треба да ги знаете

 • IntelliJ ИДЕА: Моќен IDE за JAVA
 • KDevelop: Тоа е бесплатен и отворен извор IDE, со многу функционалности и проширен со приклучок за C / C ++ и други програмски јазици.
 • Komodo Edit: Тоа е бесплатен и отворен извор IDE што поддржува повеќе јазици. Можете да прочитате повеќе за Komodo Edit во:

Да се ​​програмира со Комодо-Едит

 • Светлосна маса: Тоа е уредник на кодови од последната генерација, кој овозможува кодирање во живо.
 • MariaDB: Еден од најпопуларните сервери за бази на податоци. Направено од оригиналните развивачи на MySQL. Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за MariaDB во:

MySQL до Марија ДБ: Водич за брза миграција за Debian
Archlinux и Slackware: Збогум MySQL, здраво MariaDB
Percona TokuDB: Високи перформанси и големи количини во MySQL / MariaDB за Linux

 • Моно развој: ID-крос-платформа за C #, C # и повеќе -. Софтвер со отворен извор
 • Немивер: Тоа е C / C ++ дебагер кој се интегрира во работната околина на GNOME.Софтвер со отворен извор
 • Netbeans: Тоа е IDE што ви овозможува да развивате апликации во Java, HTML5, JavaScript и Css брзо и лесно.
 • NodeJS: Тоа е програмско опкружување, засновано врз јазикот Го вклучите Javascript- со архитектура насочена кон настани, идеална за асинхроно програмирање. Јазол, се базира на моторот V8 на Google.
 • О-ми-зш: Рамка за управување со конфигурацијата на zsh. Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за О-ми-зш во:

Инсталирајте zsh и прилагодете го со Oh My Zsh

 • PyCharm: Моќен IDE за Python
 • PostgreSQL: Тоа е моќен и отворен извор на бази на податоци систем.
 • Поштарот: Брзо креирајте помош за API
 • Qt Создател: Интер-интегрирана развојна околина (IDE), дизајнирана да олесни создавање на поврзани уреди, кориснички интерфејси и апликации.
 • Зајакот VCS: Тоа е збир на графички алатки дизајнирани да обезбедат едноставен и директен пристап до системите за контрола на верзијата.
 • Високата Текст: Еден од најдобрите уредници на текст што го пробав и моментално го користам. Можете да прочитате повеќе за Високата Текст во:

Возвишен текст 2, вистински уредник на возвишени кодови
Возвишен текст 2: најдобриот достапен уредник на кодови?
Загради наспроти SublimeText3: Кој да избере?
Како да инсталирате возвишен текст 3 во openSUSE

 • Свифт: Тоа е програмски јазик за општа намена изграден со користење на современ пристап кон безбедносните обрасци, перформансите и дизајнот на софтвер.
 • Ubuntu SDK: Официјалната SDK на Ubuntu. Можете да прочитате повеќе за Ubuntu SDK во:

Развивање апликации за Ubuntu [QML]

 • VSC код: Тоа е лесен, но моќен уредник на изворен код што работи на работната површина и е достапен за Windows, OS X и Linux. Доаѓа со вградена поддршка за JavaScript, машина за пишување и Node.js, плус има богат екосистем на екстензии за други јазици (C ++, C #, Python, PHP). Можете да прочитате повеќе за VSC код во:

Тестирање на кодот на Visual Studio

 • Зш: Моќна обвивка за командна линија.Софтвер со отворен извор

Алатки за е-книги за Ubuntu / Linux

 • калибар: Софтвер со нешто грд интерфејс, но моќен за управување и конверзија на е-книги.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за калибар во:

Калибар: најдобра програма со отворен код за администрација на е-книги
Како да конвертирате е-книги со калибар

 • Evince: Тоа е прегледувач на документи за повеќе формати на документи. Целта на Evince е да ги замените повеќе прегледувачи на документи што постојат на работната површина на GNOME со единствена едноставна апликација.Софтвер со отворен извор
 • Foxit: Foxit Reader 8.0, добитник на награда Читач на PDF.
 • FBReader: Една од најпопуларните апликации за eReader. Можете да прочитате повеќе за FBReader во:

FBReader: Лесен читач за е-книжни датотеки на Linux

 • Луцидор: Тоа е програма за читање и управување со електронски книги. Луцидор поддржува е-книги во формат на датотека EPUB и каталози во формат OPDS. Можете да прочитате повеќе за Луцидор во:

Луцидор, програма за читање е-книги

 • Уредник на MasterPDF: Тоа е пригоден и елегантен PDF уредник за Linux.
 • muPDF: Лесен читач на PDF со прегледувач XPS.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за muPDF во:

MuPDF: ултра-брз и лесен прегледувач на PDF
Читач на PDF што троши само 3 MB

 • Окуларен: Тоа е универзален прегледувач на документи развиен од KDE. Окуларен тоа е мултиплатформа.
 • Сигил: Тоа е уредник на е-книги со повеќе платформи EPUB.Софтвер со отворен извор

Уредници за Ubuntu / Linux

 • Атом: Одличен уредник на текст.Софтвер со отворен извор
 • Bluefish: Тоа е моќен уредник насочен кон програмери и веб развивачи, со многу опции за пишување веб-страници, скрипти и програмски кодови. Можете да прочитате повеќе за Bluefish во:

Објавен е стабилен Bluefish 2.2.7
Достапно за преземање Bluefish 2.2.2
Преземете и инсталирајте Bluefish 2.2.0 на Debian и Ubuntu
Bluefish 2.2.0-2 доаѓа на Debian Testing
Достапна Bluefish 2.2.0

 • Загради: Современ уредувач на текст за веб дизајн.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Загради во:

Загради 1.1 што е ново откако ќе поминете време?
Загради наспроти SublimeText3: Кој да избере?
Загради, IDE за развој на веб што ветува
Инсталирајте загради во ArchLinux рачно

 • Emacs: Уредувач на текст, слободен и со отворен извор, проширен, прилагодлив и со многу други одлики.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Emacs во:

Емакс # 1
Вим и Емакс: Сите тивки напред

 • Anyани: Тоа е уредувач на текст развиен во GTK, со основните карактеристики на интегрираното опкружување за развој. Таа беше развиена за да обезбеди мал и брз IDE, кој имаше само неколку зависности од другите пакети.Софтвер со отворен извор
 • Gedit: Тоа е уредник на текст на GNOME. Иако неговата цел е едноставност и лесна употреба, Gedit е моќен уредувач на текст за општа намена. Можете да прочитате повеќе за Gedit во:

Гедит еволуира во IDE
Gedit… за програмери

 • Кејт: Тоа е напредниот уредник на текст на проектот KDE SC, и во споредба со некои од сличните апликации во другите работни околини, тоа е скоро како IDE, полн со опции и функционалности. Но, пазете се, тоа е само уредник на текст.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Кејт во:

Шеми на Кејт: Промена на боите на КЕТЕ

 • Светлосна маса: Тоа е уредник на кодови од последната генерација, кој овозможува кодирање во живо.
 • Високата Текст: Еден од најдобрите уредници на текст што го пробав и моментално го користам.
 • VSC код: Тоа е лесен, но моќен уредник на изворен код што работи на работната површина и е достапен за Windows, OS X и Linux. Доаѓа со вградена поддршка за JavaScript, машина за пишување и Node.js, плус има богат екосистем на екстензии за други јазици (C ++, C #, Python, PHP).
 • vim: Тоа е напреден уредувач на текст, кој се обидува да ја обезбеди моќта на уредникот „Vi“, со покомплетен сет на одлики. Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за vim во:

Користење на VIM: Основно упатство.
Како да ја обоите синтаксата во VIM
Крајно поставување на Вим
Терминален петок: Размислување Вим [Некои совети]

Апликации и алатки за образование за Ubuntu / Linux

 • Библиски време: Тоа е апликација за проучување на Библијата направена во книжарницата Меч y Qt.Софтвер со отворен извор
 • Селестија: Тоа е вселенски симулатор кој ви овозможува да го истражувате нашиот универзум во три димензии.Софтвер со отворен извор
 • Кемтол: Тоа е мала програма за цртање хемиски структури во Linux.Софтвер со отворен извор
 • Епопети: Тоа е бесплатна алатка со отворен извор за управување со компјутерска лабораторија и има функционалности за следење.Софтвер со отворен извор
 • gcompris: Тоа е висококвалитетен образовен софтверски пакет кој се состои од бројни активности за деца од 2 до 10 години.Софтвер со отворен извор
 • ГНУхата: Софтвер за сметководство со отворен извор.Софтвер со отворен извор
 • Идемпире: ERP со отворен извор, развиен во Java и технологија ОСГИ. Идемпире има голем број модули.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Идемпире во:

Idempiere, Erp со отворен извор со технологија OSGI

 • Google Earth: Тоа е програма за виртуелен свет, мапа и географски информации.
 • Периодични: Тоа е апликација на периодичната табела за Linux.
 • ИТАЛК: Тоа е моќна и дидактичка алатка за наставниците. Тоа ви овозможува да прегледувате и контролирате други компјутери на мрежата на различни начини.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за ИТАЛК во:

iTALC: како да користите слободен софтвер во училницата

 • Пакет KDE Edu: Бесплатен образовен софтвер заснован на технологии на KDE.
 • MAPLE: Тоа е математички софтвер кој го комбинира најмоќниот мотор за математика во светот, со интерфејс што го прави многу лесно анализирање, истражување, визуелизација и решавање математички проблеми.
 • MATLAB: Платформата MATLAB тој е оптимизиран за решавање на инженерски и научни проблеми. MATLAB може да изврши анализа на големи групи на податоци.
 • Maxima: Тоа е систем за манипулација со симболични и нумерички изрази, вклучувајќи диференцијација, интеграција, Тејлорова серија, Лапласовите трансформации, обични диференцијални равенки, системи на линеарни равенки итн. Софтвер со отворен извор
 • Moodle: Тоа е систем за управување со курсеви за учење преку Интернет.Софтвер со отворен извор
 • ОпенЕуклид: Тоа е софтвер за 2Д геометрија.
 • ОпенСИС: Тоа е софтвер за управување со училиштата.
 • Изгребете: Тоа е софтвер кој ви овозможува да програмирате свои интерактивни приказни, игри и анимации, исто така можете да ги споделувате своите креации со другите во мрежната заедница. Изгребете е одлична алатка за учење на децата за кодирање.
 • Stellarium: Тоа е бесплатен софтвер кој им овозможува на луѓето да симулираат планетариум на свој компјутер.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Stellarium во:

Стелариум: гледање во небото
Стелариум 0.14.2 за loversубителите на астрономијата

 • Tux4Kids: Tux4Kids развива висококвалитетен софтвер за деца, со цел комбинирање на забава и учење во еден неодолив пакет.Софтвер со отворен извор

Апликации и алатки по е-пошта / е-пошта за Ubuntu / Linux

 • Еволуција: Тоа е апликација за управување со лични информации што обезбедува функционалности за е-пошта, календар и адреса.
 • Гири: Тоа е апликација за е-пошта вградена во GNOME 3. Ви овозможува да читате и испраќате е-пошта со едноставен и модерен интерфејс. Можете да прочитате повеќе за Гири во:

Geary: Клиент за нова пошта [+ Инсталација на Debian]

 • Мејнег: Тоа е демон што ги проверува POP3 и IMAP серверите за нови е-пошта.Софтвер со отворен извор
 • Thunderbird: Тоа е бесплатна апликација за е-пошта што е лесна за конфигурирање, прилагодување и има многу карактеристики. Можете да прочитате повеќе за Thunderbird во:

Тандерберд 45 е тука
Резервна копија на Thunderbird и Firefox помеѓу Windows и Linux
Збогум КМаил, се враќам во Тандерберд
Промена на локацијата на профилот и папките на Thunderbird

Менаџери на датотеки за Ubuntu / Linux

 • 7zip: Отпакувајте zip датотеки. Можете да прочитате повеќе за 7zip во:

Компресирајте со 7zip до максимум од Делфин во KDE (Мени за услуги)

 • AngrySearch: Ви овозможува да пребарувате на Linux, покажувајќи непосредни резултати додека пишувате.Софтвер со отворен извор
 • Двоен командант: Тоа е управувач со датотеки, крос-платформа со два панели рамо до рамо. Инспириран е од Вкупно командант и има некои нови идеи.
 • Marlin: Тоа е нова ултра-лесен прелистувач на датотеки. Овој прелистувач е роден заедно со проектот Elementary и е дизајниран да биде едноставен, брз и лесен за употреба. Можете да прочитате повеќе за Marlin во:

Давање шанса на Марлин
Инсталирајте Марлин на тестирање на Дебијан
Марлин: интересна алтернатива на Наутилус

 • Nautilus: Тоа е управувач со датотеки дизајниран да одговара на дизајнот и однесувањето на работната површина Gnome, давајќи му на корисникот лесен начин за навигација и управување со нивните датотеки. Можете да прочитате повеќе за Nautilus во:

Наутилус темелно
Шифрирајте ги информациите од Наутилус со Turbo-Secure
Како да овозможите приказ со 2 панели во Наутилус

 • Nemo: Тоа е управувач со датотеки за работната околина Цимет.Софтвер со отворен извор
 • QDirStat: Тоа е управувач со датотеки со графички интерфејс што ви овозможува да ги прегледувате датотеките што зафаќаат повеќе слободен простор на нашиот диск. Софтвер со отворен извор
 • Ranger: Истражувач на датотеки што добро се интегрира во која било околина во работната површина. Ranger е базиран на текст и развиен во Пајтон .Софтвер со отворен извор
 • Synapse: Најдобар фрлач на апликации на Linux. Можете да прочитате повеќе за Synapse во:

Синапс: фрлач на апликации во стилот на Гном, но многу побрз

 • Тунар: Ова е стандардниот управувач со датотеки за Xfce 4.6. Дизајниран е да биде брз и лесен за употреба.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Тунар во:

Инсталирајте го Thunar 1.5.1 со јазичиња на Xubuntu 12.10 или 12.04
Тунар ќе има трепки!
Она што Тунар го немал никогаш
Инсталирајте го Thunar 1.5.1 со јазичиња на Xubuntu 12.10 или 12.04

Игри за Ubuntu / Linux

 • 0 н.е.: Тоа е бесплатна и стратешка игра со отворен извор во стратешко време за GNU / Linux поставени во антички војни и слични на други игри како Age of Empires, Империја Земја o Возраст на митологијата. Можете да прочитате повеќе за 0 н.е. во:

0 АД (стратешка игра на Linux)
0 АД Алфа 2, работите се подобруваат
0 н.е .: бесплатен клон на ерата на империите
0 АД бара помош

 • Цивилизација5: Цивилизацијата на Сид Мејер е препознаена како една од најдобрите стратешки франшизи на сите времиња.
 • Кокатрис: Тоа е игра со отворен извор и мултиплатформа која ви овозможува да играте карти преку мрежата.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Кокатрис во:

Играјте Magic: собирот на вашиот компјутер, бесплатно со Cockatrice

 • Десура: Тоа е услуга дигитална дистрибуција водена од заедницата за гејмери, ставајќи ги на дофат на раката најдобрите игри, модови и содржина за преземање од програмери, подготвени за купување и играње. Можете да прочитате повеќе за Десура во:

Десура сега е OpenSource
Како да инсталирате Desura (пареа за Linux)

 • Житарки: Тоа е игра за поттикнување на мозокот, што им овозможува на играчите да се забавуваат и да го одржуваат мозокот обучен.Софтвер со отворен извор
 • Minecraft: Тоа е игра за поставување блокови и разни авантури. Истражете случајно генерирани светови и изградете неверојатни работи од наједноставните домови до најголемите замоци. Можете да прочитате повеќе за Minecraft во:

[Игри со Linux: 3] Minecraft
Инсталирајте Minecraft од PPA

 • PlayOnLinux: Играјте игри со Виндоус на Linux.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за PlayOnLinux во:

PlayOnLinux или како да ги играте омилените игри со Виндоус на Linux

 • Симутранс: Тоа е бесплатен и симулатор за транспорт со отворен извор.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Симутранс во:

Симутранс: игра во стилот на транспортен магнат

 • Пареа: Тоа е импресивна гејмерска платформа, која овозможува извршување на бројни игри.
 • Вино (Акроним за „Виното не е емулатор“) е слој за компатибилност, способен да работи апликации на Виндоус на различни оперативни системи. Софтвер со отворен извор
 • Ксонотични: Тоа е стрелец во прво лице, ултра-брз, што не носи во времињата на арената fps. Има режим на игра со еден играч, но неговата сила е режимот за повеќе играчи е инспириран од Unreal Tournament и Quake.Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Ксонотични во:

Xonotic, одлична мултиплеер игра за GNU / Linux

Графички апликации и алатки за Ubuntu / Linux

 • по истрелот: Моќна алтернатива на Adobe Photoshop!
 • агава: Тоа е многу едноставна апликација за работната површина на GNOME што ви овозможува да генерирате широк спектар на шеми на бои почнувајќи од една боја.
 • Блендер: Тоа е бесплатна алатка со отворен извор за создавање 3Д-простори, анимации и илустрации. Можете да прочитате повеќе за Блендер во:

Блендер 2.76б: Кога станува збор за 3Д
Комбинации на тастатура во мешалка (том I)
Дакни јакни: аргентински анимиран филм направен со мешалка
Како да креирате 3D вселенски бродови со Blender и SpaceshipGenerator

 • cinemapaint: Тоа е софтвер со отворен извор за длабоко сликање
 • Позадинава: Тоа е апликација со отворен извор, со фотографски работен тек и RAW развивач
 • Дигикам: Тоа е напредна апликација за управување со дигитални фотографии за Linux. Можете да прочитате повеќе за Дигикам во:

DigiKam: Класифицирајте ги и организирајте ги вашите слики во KDE

 • Фотокс: Тоа е бесплатна програма за уредување на слики со отворен извор и управување со наплата.
 • GIMP: Тоа е бесплатна програма за дистрибуција за задачи како што се ретуширање фотографии, состав на слика и креирање на сликиСофтвер со отворен извор
 • Хугин: Тоа е бесплатна повеќенаменска алтернатива за креирање панорамски слики и висока резолуција, покрај тоа што има бесконечни алатки за уредување на слики. Можете да прочитате повеќе за Хугин во:

Хугин: креирајте ја вашата најдобра панорамска фотографија.

 • Inkscape: Тоа е повеќеплатформен уредник на векторски графики, со широк спектар на функции што го прават Inkscape моќна алатка и сето тоа под GPL лиценца. Можете да прочитате повеќе за Inkscape во:

[Inkscape] Вовед во Inkscape
Inkscape 0.91 пристигнува натоварен со новости и поправки
Inkscape + KDE: изменете ги сопствените икони за системска лента
Извори за учење како да работите со Inkscape

 • Krita: Софтвер со отворен извор за дигитални уметници, сликари и илустратори. Можете да прочитате повеќе за Krita во:

Крита 2.8 со подобра поддршка за таблети
Создадете нов Конќи со Крита
Крита е финалист на наградите со отворен код 2011
Помага во забрзување на развојот на Крита

 • HDR осветлување: Тоа е апликација со отворен извор со графички кориснички интерфејс што има за цел да обезбеди работен тек за HDR слики. Софтвер со отворен извор
 • Ojo: Брз и убав прегледувач на слики. Софтвер со отворен извор
 • OpenShot: Тоа е бесплатен, лесен за употреба, видео-уредник богат со функции за Linux. Можете да прочитате повеќе за OpenShot во:

Објавено е новото ажурирање на OpenShot 2.0
Отворено слика: Создадете слајдшоу на нашите фотографии
Openshot веќе е вклучен во складиштата на Убунту

 • Пинта: Pinta е бесплатен софтвер со отворен извор за цртање и уредување на слики. Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Пинта во:

Достапно пивце 1.2

 • Питиви: Тоа е бесплатен видео едитор со прекрасен и интуитивен кориснички интерфејс, чиста база на кодови и одлична заедница.
 • Блесок: Тоа е збир на програми за анализа и визуелизација на осветлувањето на дизајнот.
 • RawTherapee: Убава, но малку позната апликација за уредување фотографии. Софтвер со отворен извор
 • Шотвел: Тоа е управувач со фотографии за GNOME 3.
 • Стоп движење: Тоа е бесплатна софтверска апликација за создавање на стоп-движење анимации. Тоа ви помага да ги фатите и уредувате рамките на анимацијата и да ги извезувате како единствена датотека.
 • Ксара Екстремни: Тоа е моќна графичка програма за општа намена.

Интернет апликации и алатки за Ubuntu / Linux

 • Анатин: Клиент за работна површина за Твитер со многу прилагодувања. Софтвер со отворен извор
 • Храбар: Тоа е убав и брз десктоп прелистувач за MacOS, Windows и Linux. Софтвер со отворен извор Можете да прочитате повеќе за Храбар во:

Како да се движите слободно и безбедно користејќи Храбар

 • Chrome: Еден од најпопуларните веб-прелистувачи со голем број додатоци / апликации.
 • Хром: Тоа е проект со отворен извор кој има за цел да изгради најстабилен, безбеден и најбрз веб прелистувач за сите корисници. Софтвер со отворен извор
 • Firefox: Еден од најпопуларните веб-прелистувачи со голем број додатоци / апликации. Софтвер со отворен извор
 • Tor: Тоа е бесплатен веб-прелистувач со отворен извор што ви помага да се одбраните од анализа на веб сообраќај, форма на надзор што ја загрозува личната слобода и приватноста.
 • Вивалди: Нов и напреден прелистувач со многу прилагодувања.
 • Yandex: Брз и ефикасен прелистувач.

Апликации и алатки за продуктивност за Ubuntu / Linux

 • Амбиентална бучава: Апликација што ви овозможува да се фокусирате на вашата продуктивност, благодарение на амбиенталната музика.
 • Авто-клуч: Тоа е апликација за автоматизација на работната површина за Linux, ви овозможува да управувате со скрипти и фрази и да доделувате кратенки и клучни копчиња на секоја од нив
 • Влошки за корпи: Оваа повеќенаменска апликација помага лесно да се прават сите видови белешки.Софтвер со отворен извор
 • ОсветленостИндикатор за осветленост за ubuntu.
 • Брзина - Калкулатор за висока прецизност.Софтвер со отворен извор
 • Калифорнија: Многу комплетна апликација за Календар што користи природен јазик за создавање настани.
 • CopyQ: Тоа е напреден менаџер на клипборд со функции за уредување и скриптирање.
 • F.lux: Автоматски го прилагодува екранот на компјутерот за да одговара на осветлувањето.
 • Речник-гном: Моќен речник за Gnome.
 • Одете за тоа: Тоа е едноставна и елегантна апликација за продуктивност, која нуди список со обврски, споени со тајмер што го задржува вашиот фокус на тековната задача.
 • Мое се: Едноставен менаџер на списоци што треба да се направат.Софтвер со отворен извор
 • Индикатор за моето време: Индикатор за временска прогноза за Убунту.
 • забелешки: Едноставна апликација за земање белешки на Linux.Софтвер со отворен извор
 • Notepadqq: Тоа е алтернатива на уредникот за белешки Бележник ++.Софтвер со отворен извор
 • Штица: Планк е предодреден да биде наједноставниот приклучок за апликација на планетата.
 • PomoDone App: Тоа е најлесниот начин да го следите вашиот работен тек користејќи ја техниката Помодоро, на врвот на вашата тековна услуга за управување со задачи.
 • Папирус: Тоа е различен управувач со белешки што се фокусира на безбедност, подобар кориснички интерфејс. Папирусите се обидуваат да обезбедат лесен за употреба и паметен кориснички интерфејс за корисниците.Софтвер со отворен извор
 • Неодамнешен Ноти: Индикатор за неодамнешно известување.
 • Redshift: Алатка што ви овозможува да го прилагодите осветлувањето на вашиот екран според температурата, времето и климата на вашата околина. Ова може да помогне вашите очи помалку да болат ако работите пред екранот ноќе.Софтвер со отворен извор
 • бленда: Тоа е програма за снимање екран со многу дополнителни одлики.
 • Simplenote: Тоа е апликација за водење белешки од различни платформи. Тој е конкурент на Еверноте.
 • Семе од пролет: Едноставна и убава апликација за дневно земање белешки.Софтвер со отворен извор
 • Самолепливо ливче: Лепливо за вашата омилена работна површина.
 • All.txt: Одличен уредник за управување и запишување на дневни задачи.
 • Todoist: Неофицијален клиент на Тодоист, платформа за управување со задачи, одличен кориснички интерфејс и има неколку изборни премиум одлики.Софтвер со отворен извор
 • Одврати ме: Известува кога се завршени командите со долго траење.Софтвер со отворен извор
 • Xmind: Алатка за мапирање на умот.
 • Канцеларија на ВЕЦ: Еден од најдобрите пакети со канцелариски апликации за Linux.Софтвер со отворен извор
 • Зим: Графички уредник на текст што се користи за одржување на збирка вики страници, идеален за документи. Зачувани во обични текстуални датотеки за едноставна контрола на верзијата.Софтвер со отворен извор

Апликации и безбедносни алатки за Ubuntu / Linux

 • ClamAV: Тоа е антивирусен мотор со отворен извор за откривање на тројанци, вируси, малициозен софтвер и други малициозни закани.
 • GnuPG: Ви овозможува да ги криптирате и потпишувате вашите податоци и пораки, има разноврсен систем за управување со клучеви, како и пристапни модули за сите видови директориуми со јавни клучеви.
 • Гуфв: Еден од најлесните заштитени идови во светот на Linux.Софтвер со отворен извор
 • OpenSSH: Сервер и клиент OpenSSH Secure Shell
 • Seahorse: Интерфејс на GNOME за GnuPG
 • tcpdump: Алатка за снимање и отстранување грешки од TCP

Апликации и алатки за споделување датотеки во Ubuntu / Linux

 • CrossFTP: Тоа е алатка што го прави многу лесно ракувањето со задачите поврзани со FTP.
 • Д-лан: LAN за споделување датотеки.
 • Потоп: Тоа е бесплатен софтвер, меѓу-платформски лесен клиент BitTorrent.Софтвер со отворен извор
 • Dropbox: Тоа е бесплатна услуга што ви овозможува да ги сликате своите фотографии, документи и видеа насекаде и да ги споделувате лесно.
 • Меига: Тоа е алатка што овозможува споделување на избрани локални директориуми преку мрежата.Софтвер со отворен извор
 • ownCloud: Целта на ownCloud е да ви овозможи пристап до вашите датотеки каде и да сте
 • Кваза: Мулти-мрежа peer-to-peer (P2P) платформа за споделување датотеки помеѓу клиенти.
 • PushBullet: Поврзете ги вашите уреди, правејќи ги да се чувствуваат како едно.
 • qБиторентен: Проектот qBittorrent има за цел да обезбеди бесплатна софтверска алтернатива на uTorrent.Софтвер со отворен извор
 • SpiderOak- Соработка во реално време за компании и тимови кои водат сметка за приватност
 • Синхронизација: Заменува патент облак и услуги за синхронизација над нешто отворено, доверливо и децентрализирано.Софтвер со отворен извор
 • TeamViewer: Компјутерски далечински управувач / софтвер за далечински пристап, бесплатен за лична употреба.
 • Пренос: Едноставен, лесен, мулти-платформски клиент за порој.Софтвер со отворен извор
 • uGet: Најдобар менаџер за преземања за Linux.Софтвер со отворен извор

Терминал за Ubuntu / Linux

 • Гном Терминал: Широко инсталиран терминален емулатор во светот на Linux
 • Гуак:  Тоа е терминал од горе надолу за Гном
 • Конзола:  Најдобар терминал за работната површина на KDE.
 • Rxvt: Терминален емулатор за X11, популарна замена за стандардот „xterm“.Софтвер со отворен извор
 • Rxvt Уникод:   Тоа е вилушка на најпопуларниот терминален емулатор.Софтвер со отворен извор
 • Терминатор: Тој е најмоќниот терминален емулатор на Linux, преполн е со одлики.
 • Термит: Едноставен терминален емулатор заснован на библиотеката VTE, продолжен преку Lua.Софтвер со отворен извор

Алатки за Ubuntu / Linux

 • Акцијаз: Алатка за задачи за автоматизација за Ubuntu / Linux
 • Кајгана за белење: Брзо ослободете простор на дискот и заштитете ја вашата приватност. Бесплатна меморија, чистење колачиња, чистење историја, бришење привремени датотеки, бришење записи и повеќе ...
 • Мангал: ЦД / ДВД режач.
 • Кофеин: Спречете автоматско исклучување на ubuntu.
 • Клонезила: е програма за партиции и слики на дискови / клонирање слична на True Image® или Norton Ghost®.Софтвер со отворен извор
 • Лесен удар:  е апликација за препознавање гестови за X11.Софтвер со отворен извор
 • Заобиколи: ви го олеснува животот со безбедно управување со вашите лозинки и други важни информации.
 • Конвертирај: Претворете ги сите единици.
 • Мапа на ГД:  Алатка за визуелизирање на употребата на дискот.
 • Нормализира: Аудио конвертор.
 • GParted: Алатка за партиции на дискови за Ubuntu / Linux.
 • GRADIO: Радио софтвер за linux ubuntu -.Софтвер со отворен извор
 • Рачна сопирачка: Видео конвертор.
 • KeepPass: Менаџер за лозинки на Виндоус, со малку поддршка за вкрстена платформа преку Моно.
 • KeePassX: Управувач со лозинки со повеќе платформи.Софтвер со отворен извор
 • ImageMagik: Тоа е збир на алатки за командна линија за изменување и работа со слики.
 • LastPass: Платформа за управување со лозинка.
 • Машина за напојување: Дијагностицирајте проблем со потрошувачката на енергија.
 • Притиснете аудио: Подобрете го аудио-Linux со сопствени профили.
 • Peacep: Алатка за декомпресија на компресирани датотеки
 • Псензор: Графички монитор за температура на хардвер за Linux.Софтвер со отворен извор
 • Извонредно:  Најдобар уредник за обележување на Ubuntu / Linux.
 • Ремина: Алатка за далечинско управување за Linux и друга Unix.Софтвер со отворен извор
 • Оптоварување на системот: Покажете оптоварување на системот во лентата за статус.
 • Синаптички: Тоа е графичка програма за управување со соодветни пакети.
 • BPD: Оптимизирајте ја батеријата Линукс.
 • Сорта: Тој е менувач на тапети со отворен извор за Linux, преполн со одлични карактеристики, но сепак лесен и лесен за употреба.Софтвер со отворен извор
 • Виртуелна кутија: Тоа е сеопфатен виртуелизатор за општа намена за хардвер x86, таргетирање на сервер, работна површина и вградена употреба.Софтвер со отворен извор
 • Менаџер за преземање на Xtreme: Добар менаџер за преземања со кул кориснички интерфејс за Linux.Софтвер со отворен извор
 • Позадина Промена: Автоматско менување на позадината.

Видео алатки и апликации за Ubuntu / Linux

 • Bomi плеер: Моќен и лесен за употреба медиа плеер.Софтвер со отворен извор
 • Коди:  Бесплатен и софтвер со отворен извор (GPL) медиумски центар за репродукција на видеа, музика, слики, игри и повеќе.Софтвер со отворен извор
 • MPplayer: Тоа е филмски плеер што работи на многу системи, ги репродуцира сите аудио и видео формати.
 • MPV: Мултимедијален плеер со повеќе платформи.Софтвер со отворен извор
 • СМ плеер: Медиа плеер со вградени кодеци. Ги репродуцира сите видео и аудио формати.Софтвер со отворен извор
 • СВП: Тоа ви овозможува да прегледувате какво било видео на вашиот десктоп компјутер користејќи интерполација на рамки, бидејќи е достапно на врвни телевизии и проектори.
 • vlc: Тоа е бесплатен и отворен извор медиа плеер и рамка што репродуцира мултимедијални датотеки, како и ДВД, Аудио ЦД, ВЦД и разни протоколи за стриминг.

Менаџери на прозорци за Ubuntu / Linux

 • 2 мбм: Менаџер за брзо лебдење на прозорци.Софтвер со отворен извор
 • страшни: Менаџер на прозорци со голема конфигурација.Софтвер со отворен извор
 • bspwm: Менаџер на прозорци заснован на простор на бинарна партиција.Софтвер со отворен извор
 • DWM: Динамичен менаџер на прозорци за X.Софтвер со отворен извор
 • Флуксбокс: Лесен и високо конфигуриран менаџер на прозорци.Софтвер со отворен извор
 • Хербстлуфтвм: Упатство за управување со прозорецот за мозаик за X.Софтвер со отворен извор
 • i3: Подобрен менаџер на прозорец за динамички плочки.Софтвер со отворен извор
 • Отворено сандаче:  Високо конфигуриран и лесен менаџер на прозорци X11.Софтвер со отворен извор
 • xmonad: Плочки за менаџерот на прозорци X11 напишани во Хаскел.Софтвер со отворен извор

Други апликации и алатки за Ubuntu / Linux

 • Fail2ban: Овозможува скенирање на датотеки (на пр. / Var / log / apache / error_log) и забрана на IP адреси кои покажуваат малициозни знаци на најавување - премногу дефекти на лозинката, барање ранливости итн.
 • GrubCustomizer: Тоа е графички интерфејс за конфигурирање на поставките за grub2 / Burg и менито.Софтвер со отворен извор
 • Мајкрофт: АИ за секогоСофтвер со отворен извор

Оваа импресивна листа се заснова Прекрасен-Ubuntu-Linux de Луонг Во Тран Тан, кој заврши одлична работа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Жозе dijo

  Колку одлична статија, добар придонес !!, јас веќе ја зачував во џеб за кога ќе се вратам дома да пробам неколку алатки за моето ubuntu

 2.   Рикардо Рафаел Родригез Реали dijo

  За аудио, препорачувам и Nuvola Player.

 3.   Ренсо dijo

  Списокот е одличен и ќе го прочитам во целост.
  Нешто во мене ми кажува дека недостасуваат фотографиите, но тоа не треба да ми пречи, но сепак го прави тоа.
  Одличен напис.
  Благодарам

 4.   гергер dijo

  одличен пристанишен пријател благодарам

 5.   Ангел dijo

  и jdownloader?

 6.   Хелена Ланос Паломо dijo

  Не можам да најдам начин да инсталирам gz тарбол

 7.   Дак Домингез dijo

  Многу добра статија

 8.   Хугодипу dijo

  Одлични и многу алатки за кои е потребно време да се користат, благодарам и честитки до вашите менаџери. убава работа !!