Јадрен паричник: Инсталирање и користење на Паричникот за цртичка и повеќе!

Јадрен паричник: Инсталирање и користење на Паричникот за цртичка и повеќе!

Јадрен паричник: Инсталирање и користење на Паричникот за цртичка и повеќе!

Во оваа трета, и засега последната публикација, на Паричници со криптовалути Инсталиран на бесплатни и отворени оперативни системи засновани на GNU / Linux, главно ќе зборуваме за „Јадрен паричник“ И тогаш некои други релативно познати и користени од многумина.

За оние кои обично не се многу познавања во светот на криптовалутите, вреди да се напомене дека, „Јадрен паричник“ е Службен паричник на Криптовалута цртичка, и е развиен и снабден директно од Организација на цртичка.

Паричници Dogecoin: Како да ги инсталирате официјалните паричници на GNU / Linux?

Паричници Dogecoin: Како да ги инсталирате официјалните паричници на GNU / Linux?

Денес избравме да се фокусираме на „Јадрен паричник“, бидејќи, неодамна направивме публикација целосно посветена на „Паричници Криптос“ офицери на популарното Криптовалута повик „Догекоин“. Причина зошто, за оние кои се заинтересирани за овие теми, оставаме подолу на врската до претходната објавена и двете претходни на оваа, поврзани со Преземање, инсталација и употреба од разни „Паричници Криптос“.

Поврзана статија:
Паричници Dogecoin: Како да ги инсталирате официјалните паричници на GNU / Linux?

Поврзана статија:
Крипто паричници - паричници за крипто валута: Инсталација и употреба во Linux
Поврзана статија:
Паричници со крипто валута: Инсталација и употреба во Linux - Дел 2

Јадрен паричник: Официјален паричник за цртичка

Основен паричник за цртичка: Официјален крипто паричник на цртичка

Што е цртичка?

На многу сумиран и едноставен начин, според Папел Бланко (Бела книга) на шпански јазик, офицер на Криптовалута цртичка, е:

"Криптовалута заснована на Биткоин, дело на Сатоши Накамото, која се состои од разни подобрувања, како што е двостепената стимулирачка мрежа наречена Мастернодед мрежа. Друг придонес интегриран во него е PrivateSend, обезбедувајќи му зголемена применливост и InstantSend, што ја олеснува моменталната потврда на трансакциите без централизиран орган."

Цртичка: Шифрирана валута заснована на приватност

Друг важен факт за кој треба да се потенцира Цртичка, е тоа, тој е многу популарен (користен) во Латинска Америка и широко познат во светот, како Крипто валута фокусирана на приватност. Сите дополнителни информации во врска со тоа може да се добијат од вашата официјална веб-страница.

Што е Dash Core Wallet?

Како што веќе изразивме претходно, „Јадрен паричник“ е:

"Официјалниот паричник на крипто валутата „Цртичка“. И ги нуди сите функции на Паричникот и P2P клиентот (личност до личност), вклучително и административните функции на нејзината платформа, како што се: InstantSend, PrivateSend, Governance и Masternode."

„Јадрен паричник“ моментално е достапна на вашата стабилна верзија 0.16.1.1, како што е наведено во неговото Официјална веб-страница на GitHub. Сепак, за ова преземање, инсталација и употреба на студија на случај, ќе работиме на експериментална верзија 0.17.0 RC4.

Преземање, инсталација, употреба и слики од екранот

Откако ќе се повика достапната датотека "Dashcore-0.17.0.0-rc3-i686-pc-linux-gnu.tar.gz", ние отвораме терминал (конзола) како корисник со привилегии или root и продолжуваме да ја извршуваме неговата извршна датотека наречена Цртичка-т.т. во трасата "~ / Преземања / dashcore-0.17.0 / корпа", како што следи "./Dash-qt".

Веројатно е дека, во зависност од употребената дистрибуција на GNU / Linux, ќе мора да инсталирате некои претходни пакети за да избегнете грешки. Во нашата студија на случај, ние користиме a Одговори (во живо и инсталирана слика) обичај именуван Чуда ГНУ / Линукс која се заснова на MX Linux.

И таа е изградена следејќи ја нашата «Водич за слика на MX Linux» и оптимизиран за Дигитално рударство на крипто средства, следејќи ги многу препораки, повикани се оние вклучени во нашата публикација «Претворете го вашиот GNU / Linux во оперативен систем погоден за дигитално рударство».

Сепак, требаше да се инсталира следново дополнителни пакувања да исправи одредени грешки при иницијализација, бидејќи е од 64 битови y „Јадрен паричник“ побара инсталирање на 32-битни пакети и библиотеки:

sudo apt install fontconfig libfontconfig1-dev libfontconfig1 libfontconfig1:i386 libx11-xcb1 libx11-xcb-dev libx11-xcb1:i386 libx11-6 libx11-6 libx11-6 libx11-6:i386

По овие чекори, веќе „Јадрен паричник“ започна без проблеми, како што е прикажано подолу:

Јадрен основен паричник: Извршување преку терминал

Во случај да не можете да користите „Јадрен паричник“, обидете се со други паричници препорачани од Организацијата Даш да управуваат рече крипто средства.

Други крипто паричници

Други корисни и добро познати паричници со криптовалути, кои може да се користат на GNU / Linux се:

Coinomi

Кој нуди компресирана датотека, со разни видови извршни.

Паричник Coinomi

Гноза безбеден

Што нуди А. датотека ".AppImage".

Gnosis Safe Multisig

Зачувајте крипто паричник

Што нуди А. датотека ".деб".

Зачувајте крипто паричник

MyCrypto

Што нуди А. датотека ".AppImage".

MyCripto паричник

Додатоци на хардверски паричник

Најкорисен и добро познат, кој може да се користи на GNU / Linux Тие се следниве:

Хардверски паричник Леџер

Што нуди А. датотека ".AppImage".

Хардверски паричник Леџер

Хардверски паричник Трезор

Што нуди А. датотека ".деб".

Хардверски паричник Трезор

Како што беа во можност да ценат, Оперативни системи GNU / Linux, се еднакви или подобри од Windows o Mac OS, за работата на Дигитално рударство или други активности на определен обем,.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за крипто паричникот «Dash Core Wallet», што е официјален Паричник на Криптовалута цртичкаи други паричници, заедно со софтверските додатоци за добро познатите хардверски паричници, на нашите бесплатни и отворени оперативни системи; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како Телеграма, Сигнал, Мастодон или друг од Федерален, по можност.

И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux. Додека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y JedIT, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.