Инсталација и конфигурација на SAMBA на Ubuntu 12.04

Се сеќавам дека претходно инсталирав самба од терминалот и после тоа морав да ја уредувам датотеката smb.conf но во следната инсталација нема да мораме да напишеме една командна линија ... ова ќе биде многу графичка и едноставна инсталација за секој може да го стори тоа без поголеми проблеми Следната инсталација на Samba ќе се изврши на Ubuntu 12.04 LTS и замислувам дека истата ќе работи и за другите системи добиени од Ubuntu.

Ова е придонес од Нестор Портела, со што стана еден од победниците на нашиот неделен натпревар: «Споделете го она што го знаете за Linux« Честитки Нестор!

Што е САМБА

Википедија го дефинира како бесплатна имплементација на протоколот за споделување датотеки на Microsoft Windows (порано наречен SMB, неодамна преименуван во CIFS) за системи слични на UNIX. На овој начин, можно е компјутерите со GNU / Linux, Mac OS X или Unix воопшто да „изгледаат“
како сервери или дејствувајте како клиенти во мрежите на Виндоус. Самба исто така дозволува валидирање на корисниците како примарен контролер на домен (PDC), како член на домен, па дури и како домен на Active Directory за мрежи базирани на Windows; освен што можете да служите редици за печатење, споделени директориуми и автентикација со вашата архива на корисник.

Инсталација

1. - Го отвораме софтверскиот центар Убунту и во полето за пребарување пишуваме „самба“ без наводници.

Сега кликнуваме на опцијата за инсталирање, ја пишуваме нашата корисничка лозинка и чекаме да заврши инсталацијата.

2. - Откако ќе се инсталира SAMBA, ќе го извршиме. За тоа, ние само напишеме „самба“ во нашата лента за пребарување цртички. Askе побара лозинка од вашиот корисник за да може да се отвори.

3. - Штом ја отвориме SAMBA, она што ќе сториме е да започнеме со конфигурирање.

3.1. - Одиме до опцијата за претпочитање и изберете "Конфигурација на сервер".

3.1.1. - Во табулаторот Basic ја имаме опцијата Workgroup. Во него ќе го напишеме името на работната група на Windows компјутерите и во табулаторот за безбедност затоа што во мојот пример ќе го оставам како што е стандардно затоа што сакам лицето кое ќе се поврзе со мојот споделен ресурс (папка, печатач и сл.) сторете го тоа со внесување корисник и
лозинка. Откако ќе завршиме, кликнуваме на ОК.

3.2. - Сега се враќаме на јазичето Преференции и кликнете на опцијата Корисници на Самба.

Seeе видиме нешто како следново.

3.2.1. - Кликнуваме на опцијата Додај корисник и ги конфигурираме следниве вредности:

 • Корисничко име на Unix (ќе добиете список со неколку корисници, во мојот случај го избирам корисникот на мојот Ubuntu што е „nestux“)
 • Корисничко име на Виндоус (ова е корисник што би го користеле компјутерите со Windows што сакаат да ја користат услугата)
 • Лозинка (лозинката ќе се користи за двата типа на корисници: Unix и Windows)

Кликнуваме на OK и повторно OK во прозорецот на корисниците на SAMBA.

3.3. - Последното нешто е да го избереме директориумот што сакаме да го споделиме со нашата мрежа.

3.3.1. - За тоа, кликнуваме на јазичето со датотека, а потоа на опцијата Додади споделен ресурс.

3.3.2. - Сега ги пополнуваме податоците што нè прашуваат во табулаторот Основно
Директориум со патеката на папката што ќе ја споделиме. Ако ја знаеме патеката, можеме да ја напишеме или да го користиме копчето за пребарување за да ја пронајдеме папката.

Име на споделување = името што треба да се користи за споделување.

Напишете дозволи = ако ја провериме опцијата, тоа значи дека тој корисник има дозволи за бришење, уредување или создавање датотеки / папки во рамките на нашите споделени ресурси, во спротивно тие нема да ги имаат тие дозволи.

Видливо = ако нашиот ресурс ќе биде видлив за корисниците на нашата мрежа.

3.3.3. - Потоа, одиме на табулаторот Access и ги конфигурираме следниве опции.

Дозволете пристап само до специфични корисници: тука ги избираме корисниците кои ќе имаат пристап до нашиот споделен ресурс.

Дозволете им на сите: со оваа опција сите корисници ќе имаат дозволи за пристап до нашиот споделен ресурс.

Откако ќе завршат овие чекори, ќе видиме како се додава нашиот споделен ресурс.

3.4. - Како последен чекор, ќе видиме како да пристапите до овој споделен ресурс од компјутер со Ubuntu или од еден со Windows.

3.4.1. - Со ubuntu

Го отвораме нашиот истражувач на датотеки и ја притискаме следната комбинација на копчиња Ctrl + L. willе се отвори поле за пребарување каде што ќе ја напишеме патеката или адресата на нашиот споделен ресурс.

Пример:

smb: // host_ip_dir / names_name smb: //192.168.0.13/share

Запомнете дека името на споделениот ресурс е конфигурирано во чекор 3.3.2.

Ние притискаме enter и тој ќе не побара информации за најава (корисник, работна група / домен, лозинка и некои опции за да знаеме дали треба да ја запомниш лозинката).

Ако податоците се точни, треба да можеме да го внесеме нашиот споделен ресурс.

3.4.2. - Со Виндоус

Го отвораме нашиот истражувач на датотеки и во лентата што ни ја покажува патеката каде што сме, ја пишуваме патеката на нашиот сервер самба + името на споделениот ресурс.

име на споделување на server_ip_dirr_resource_name 192.168.0.67

Откако ќе ја напишеме патеката на нашиот сервер, тој ќе побара од нас корисничко име и лозинка.

Ако деталите за најавување се точни, ќе можеме да пристапиме до папката што ја споделуваме со SAMBA.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Pablo dijo

  работи со ext4, но не работи со ntfs. единствената верзија на ubuntu што беше многу лесна и работена, беше 10.04. Оттогаш па натаму, не можев да споделувам датотеки од ntfs партиции

 2.   Луис Санчез dijo

  Многу добар придонес, но според моето лично искуство, не можев да го конфигурирам Smb со графичките програми што ги инсталирав, пробајте со оваа Samba и со GAdmin-Samba, и двете во Убунту 12.04. Одбрав да го испробам со конзола, како што споменав на почетокот на придонесот; Ми требаше време да разберам како да го направам тоа, но конечно можете да споделувате папки со различни корисници и различни дозволи за секој корисник. Ми се чини дека следниот чекор е да може да има еквивалент на Active Directory.

 3.   Кафре dijo

  Би сакал да знам дали е можно да можете да ги наведете чекорите што треба да се извршат во други дистрибуции, а ако е можно и по терминал, ве молам.
  Ви благодарам многу однапред.

 4.   Густаво Кариoо dijo

  Одлично, ќе започнам со тестовите и подоцна ќе се обидам да ја конфигурирам компатибилноста со Active Directory. Благодарам многу

 5.   Драгонегро dijo

  многу добар придонес и благодарам за информацијата, но тоа означува грешка "gksu" не може да се активира

 6.   Мартин Гонзалес dijo

  Сакав да ја конфигурирам мрежата win7-ubuntu 13.04, но не бев во можност, веќе се обидов од овој и други блогови, ги следев сите упатства и ништо. Пробав од конзолата, графички, додавајќи дозволи за споделување (автоматски), и тоа само означува дека е веќе споделено, но кога сакате да ја видите мрежата, ништо!
  Кога инсталирам од конзолата, сакајќи да ја конфигурирам рачно, се обидувам да ја повикам самба од цртичката и се чини дека не е инсталирана, ми бара лозинка за инсталирање, ја пишувам еееееј, ништо!. Останува само статичко инсталирање, но ништо не се случува.
  Сакам слободен софтвер и иако користев Ubuntu веќе некое време, се чувствувам фрустриран што не можам да го поправам ова, ако можеш да ме насочиш да знам што да правам, бидејќи пред мрежата да работи добро без проблеми, можев да го споделам печатач и иако не ми се појави Како победа, ги носев нивните споделени папки, но околу 2 месеци или повеќе, почнав да го имам овој проблем, да се влошувам околу еден месец, бидејќи мрежата повеќе не постоеше, јас само споделувам Интернет, но ништо друго.
  Со win7 немам проблеми. Ubuntu обидете се да инсталирате од 0, повторно инсталирајте самба, поминете низ сите блогови, прирачници итн. ееееееј ништо! повторно
  Јас навистина не сакам да се ослободам од мојот Ubuntu, затоа што треба многу да печатам, што е она што ми е најважно, да не беше тоа, немаше да се жалам.
  ВИ БЛАГОДАРАМ МНОГУ за вашето трпение и вашата помош.
  P. г.
  Не би ми пречело дали одговорот е по пошта или што и да е. Важно е да можете да решите.
  Уште еднаш Илјада благодарам.

 7.   еснафи dijo

  Постот е многу добар, но. За оние од нас кои веќе треба да ја конфигурираат самба, знаеме дека нешто недостасува за да работи 100%, а тоа не е објаснето во овој пост. За жал, ќе мора да ја уредите датотеката за конфигурација на самба и да конфигурирате неколку работи. Очигледно, се изморив од барањето помош на овој блог и никогаш не добив одговор. Одговорот што го најдов, гуглајќи, извинете се за себичноста. но она што е јасно е дека, НЕМА ГРАФИЧКА АПЛИКАЦИЈА во Linux (барем до денес) што конфигурира 100% самба соодветно.Опротив се случува во прозорците. Покажете против Linux.

 8.   јомизо dijo

  Упатство за да го направите тоа од „сервер“ без работна површина би било одлично, го пробавме одамна за училишна училница, но се чинеше претерано што требаше да се отворат 150 smbpass и го оставивме.

 9.   кралот dijo

  инсталирај ubuntu 13.10 Јас сум нов во овој систем, но ми се допаѓа проблемот е што кога поставувам мрежа помеѓу Windows 8 и ubuntu од прозорецот 8, можам да ги внесувам споделените папки, но кога ќе одам да ја внесам споделената папка на Windows 8, тоа не дозволете ми да ја добијам оваа грешка:
  Не може да се пристапи до местото
  Не може да се поврати списокот со споделени папки од серверот: Врската е одбиена.

  те молам помогни ми
  многу ти благодарам

 10.   Henry dijo

  На здравје! и многу ви благодарам за упатството. Конечно, можам да разменувам датотеки помеѓу моите 2 машини со Ubuntu LTS 12.04, навистина овој начин е многу лесен, иако поминав денови во потрага по добра алтернатива. Малкумина знаат како правилно да ја објаснат оваа тема. Иако споделените папки не се појавуваат на мрежата Windows XNUMX, вистината е дека не ми е гајле, на крајот на денот ми е преку глава од прозорците и се надевам дека наскоро ќе можам трајно да ги отстранам од моите компјутери. Линукс и заедницата за развивачи имаат уште многу да направат, вистина е, но во мојот случај, јас веќе се за inубив во бесплатниот систем и ова е нешто друго, се чувствувам слободен и работам мирно на мојот компјутер. Имам малку време со Linux и навистина ми се допаѓа многу

 11.   Розалио dijo

  каде ја конфигурираме адресата на нашиот директориум за да ја видиме од прозорците извинете?

 12.   Кридпич dijo

  Јас сум нов во ubuntu и мојот проблем е:
  Кога сум во софтверскиот центар ubuntu и сакам да инсталирам пакет, не се појавува опцијата за инсталирање во bes, вели, користете го овој извор! Што можам да направам во овој случај

 13.   Карлос Кастиљо dijo

  Здраво, имам проблем со системот самба, јас сум нов во ова и би сакал да ми помогнете, споделив неколку папки и секој има по еден или двајца корисници со лозинка, но кога ќе создадат нова датотека или папка, и друг корисник сака да ја измени, тој не дозволува да ви каже дека е само за читање, се прашувате дали има начин околу ова.

  однос на

 14.   Карлос 5-ти dijo

  Одлична статија, благодарам за споделувањето!