Инсталација на Гном на Arch Linux

ааас

Внимание!: Пред да го инсталирате GNOME, мора да ги инсталирате Основната графичка околина (Xorg) и Видео драјверот, ако ги немате инсталирани, одете на следниот водич:

Инсталација на основно графичко опкружување и видео двигател.

-11с Инсталација на Гном

Инсталирајте го GNOME со неговите соодветни приклучоци:

$ sudo pacman -С гном гном-екстра

-12г Инсталација на приклучок

-a    Аплет за батерии (за лаптопи):

$ sudo pacman -S gnome-power-менаџер

-a    Алатка за поставување изглед:

$ sudo pacman -Слатка-алатка за gnome

-a    Управувач со графички пакети:

$ sudo pacman -S пакет-пакет гном

-a    За да може GNOME автоматски да проверува дали има ажурирања, ги инсталиравме следниве алатки:

$ sudo pacman -Поставки за gnome-ажурирања на демони, polkit-gnome

-13г Активирајте го менаџерот за најавување

За подобра интеграција со работната површина препорачливо е да користите менаџер за стартување ГДМ.

тајм аут

Активираме GDM:

$ sudo systemctl овозможи gdm.услуга

Конечно ја рестартираме опремата.

$ sudo се рестартира

Откако нашиот систем е рестартиран, можеме да уживаме ГНОМ.

Те молам! испрати го твојот проблеми / сомнежи во мојата е-пошта: arch-blog@riseup.net

ff Помогнете ни со еден клик!, споделете го упатството со вашите пријатели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

24 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   едгар.кчаз dijo

  Кога имаме водич за Пантеон? 😀, умирам да знам ... Патем, дали некој знае Ево / Лукција? е „LiveCD Install“ на Arch Linux, одличната Сенка веќе зборуваше за тоа на својот блог.

  Патем, одличен мал водич.

  Поздрав од Хондурас.

   1.    едгар.кчаз dijo

    Јас веќе го погледнав, добро, изгледа интересно, јас не го гледам ова како Арх за амилии или мрзливи луѓе, туку за луѓе кои сакаат своето биро сега да не поминат низ таа монотона инсталација, освен долго, одново и одново. секој момент според потребата.

  1.    Ander dijo

   Да молам. Водич за инсталирање на Пантеон би бил одличен.

   1.    едгар.кчаз dijo

    Како што коментира Алехандро подолу, можеби не е објавено, премногу лошо ... Но, за тоа е eOS директно, дури и Убунту. Иако е доволно да се имитира Пантеон од XFCE, барем да се преправаме.

  2.    Алехандро Понче dijo

   Здраво!
   Водичот за инсталација за „Пантеон“ можеби не е објавен, тоа е затоа што е премногу некомплетен, основните зависности од околината се многу малку, толку многу што при стартување не се прикажува ниту позадината (уште помалку панелот и пристаништето), иако инсталирање друга околина како Гном, преземањето на зависностите престанува да работи (не е комплетно).

   Во случај да го објавам, ќе биде за експериментална употреба, иако можам да им помогнам на заинтересираните надвор од блогот (е-пошта).

   Пантеон на Арх Линукс:
   https://blog.desdelinux.net/wp-content/uploads/2014/03/Captura-de-pantalla-de-2014-03-29-083345.png
   https://blog.desdelinux.net/wp-content/uploads/2014/03/Captura-de-pantalla-de-2014-03-29-083414.png

   1.    едгар.кчаз dijo

    Колку штета, иако беше само од curубопитност да се обиде Пантеон во Арх, како Archkenstain направен од неколку делови xD, добро, дали навистина би помогнале преку пошта? Јас охрабрувам да го инсталирам Arch на мојот компјутер, но тој претставува премногу проблеми.

    1.    Алехандро Понче dijo

     Archkenstain хахаха звучи добро што имам.
     Секако, испратете ги вашите прашања на мојата е-пошта (тоа е на крајот од објавата), поздрав.

   2.    Ander dijo

    Дали сте го пробале користејќи ги пакетите гитуб на Алукрид? https://wiki.archlinux.org/index.php/Pantheon#Installation

    [пантеон]
    SigLevel = Факултативно
    Сервер = http://pkgbuild.com/~alucryd/$repo/$arch

 2.   Изабела dijo

  Објавувањето е добро, но ќе мора да се ослободите од навиката да користите sudo (од очигледни причини) надвор од тоа дали го користите или не како псевдоним, треба да се инсталира gdm, ќе недостасува -Sy (лакот се ажурира почесто отколку на пример ubuntu) .
  Со почит

  1.    Алехандро Понче dijo

   Здраво!
   Ви благодарам за вашето мислење, во врска со ова морам да кажам дека е неконзистентно.

   Прескокнете судо? Ве молам, коментирајте само една „причина“, (земајќи ја предвид основната употреба на корисникот, а не коренот).
   Gdm е вклучен во пакетот Gnome, затоа не е потребно повторно да се инсталира (ова би било правилно во случај на употреба на друга околина, земајќи го пакетот Gdm како странски, многу очигледен). Во врска со «-Sy», со ова споменато морам да кажам дека сте точни / неточни, исто како што спомнавте: «(од очигледни причини)», командата што ја спомнувате е корисна само во случај корисникот да има време без ажурирање складиштата или додајте / отстранете складиште, сепак не е потребно (повторувам, во зависност од корисникот кој е толку свесен за општите ажурирања) за неговата инсталација на пакети, во овој случај Гном.

   Поздрав.

 3.   Фернандо dijo

  Одлично упатство. Ви благодарам.

 4.   Франциско dijo

  Здраво, одлично упатство, иако добивам неуспех при инсталирање на gnome, инсталирам gdm и кога ќе се обидам да го внесам ми дава грешка и ме враќа на почетниот екран, на што може да се случи? БЛАГОДАРАМ

  Ми се има случено трипати, ќе пробам со KDE

  БЛАГОДАРНОСТ

 5.   Сархис dijo

  Здраво, неодамна инсталирав Arch на мојот компјутер со Gnome, и при инсталирање на gnome-packagekit не е инсталиран со pacman како што вели упатството, туку со Yaourt. Поздрав, одличен водич, ви благодарам многу

 6.   Нестор Перез dijo

  Имам проблем со терминалот не ме зема јас сум со gnome

 7.   Андрес dijo

  Не ми дозволува да започнувам со кој било корисник само од конзола со root

 8.   жуан карлос dijo

  Само во последните команди имав проблеми, при инсталирање на KDE, а потоа и на GNOME, добив грешка, три дена се обидувам да следам сè до буквата и ништо.

 9.   ЈоселуКрос dijo

  Здраво, имав проблем со инсталирање на gnome, откако ги рестартирав мониторите не можеа да ја поддржат резолуцијата што беше стандардно, како да ја поправам

 10.   Магдеоз dijo

  Инсталирав gnome, но кога се обидувам да се најавам, ме враќа на почетниот екран, можам да го користам gnome само во земја, но не ми се појавуваат личните папки (видео, музика, слики ... Итн.). Има некое решение за ова?

  1.    Џејсон dijo

   Создадете ги со командата
   музика мкдир
   слики од мкдир

   и оние што ви требаат и тоа е тоа, обидете се да инсталирате X-org

 11.   Жозе dijo

  Благодарам многу !!!!

 12.   абадон с dijo

  ОВОЈ Е НАЈДОБРИОТ ВОДИЧ ЗА ИНСТАЛИРА ARЕ НА АРХ ЛИНУКС, КОИ ПОСТОИ НА ЦЕЛИОТ ИНТЕРНЕТ !!!!!!!!!!

 13.   Omar dijo

  Јас сум нов во Archlinux и секогаш бев kde корисник, би сакал да пробам gnome бидејќи имам проблем во плазма 5 за кој не можам да најдам решение. Кога ќе го вклучам компјутерот и ќе вчитам sddm, ја ставам мојата корисничка лозинка и екранот станува црн и го вчитува sddm екранот ... и морам да ја внесам корисничката лозинка до 7 или 8 пати за да започне плазма 5 ... Тоа е нешто многу досадно и не можам да најдам решение, би сакал да пробам gnome. Кои чекори треба да ги следам за да инсталирам gnome и да ја деинсталирам плазмата 5? Ги следев сите чекори во овој прирачник, освен каде што морав да инсталирам плазма 5… Дали имате предлози?

 14.   Мигел dijo

  Благодарам за придонесот иако имам проблем
  Инсталирајте го двигателот за графика и видео, но кога ќе стартувам

  sudo pacman -S gnome gnome -extra
  -bash: sudo: командата не е пронајдена

  што препорачаш