Geary: Клиент за нова пошта [+ Инсталација на Debian]

Гири е наменет да биде а Клиент за пошта светло за Gnome, и ако не се лажам, тоа е родено од сојузот на Јорба со проектот Основно.

Гири сè уште нема многу функционалности. Засега може да се користи само со сметки на IMAP de Google y Јаху, иако можеме да дефинираме сопствени податоци во опцијата «Други». Сè уште нема поддршка за прилози, може да се конфигурира само една сметка за е-пошта и немаме опција за пребарување пораки, односно сè уште е многу основна апликација. Нешто што ми се допадна е што пораките се прикажуваат во форма на разговор.

Исто така, малку не ограничува, особено кога пишуваме порака.

Засега можеме да сметаме само на следниве поставки:

 • Избор на три типа фонтови.
 • Избор на три големини на фонт.
 • Основен формат на текст (задебелен, подвлечен, пробив, итн.).
 • Поддршка за врски.
 • Копче за бришење на текстот Формат.
 • Крварење.
 • Корекција на правопис.

Инсталација на Debian

Ако дури и со овие ограничувања, сакаме да го тестираме во Debian, мора да го сториме следново:

1.- Отвораме терминал и ставаме:

$ sudo aptitude install libunique-3.0-0
$ wget http://ppa.launchpad.net/yorba/ppa/ubuntu/pool/main/g/geary/geary_0.1.0-1~precise1_i386.deb
$ wget https://launchpad.net/~sgringwe/+archive/beatbox/+files/libsqlheavy0.1-0_0.1.1-2_i386.deb
$ sudo dpkg -i *.deb

Со ова, она што го правиме е да ја преземеме апликацијата и некои библиотеки во складиштата на Debian Тестирање, тие ја немаат верзијата препорачана од Гири а подоцна ги инсталираме.

Инсталација на Ubuntu

En Ubuntu работата е поедноставна. Отвораме терминал и ставаме:

 • sudo apt-додаток складиштето ppa: yorba / ppa
 • ажурирање на sudo apt-get && sudo apt-get опрема за инсталирање

Треба да се напомене дека Geary сè уште нема поддршка за HUD ni Единство воопшто

Ако не бев сам IMAP Јас би го користел без проблеми. Отсекогаш сум сакал Thunderbird имате ваков интерфејс, но еј, нема шанси.

Fuente: OMGUbuntu


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   витолбиријук dijo

  Се сеќавам дека основниот проект работеше на сопствен клиент за пошта, Постер. Јас замислувам дека geary ќе ја следи таа линија. Мило ми е за овој развој, бидејќи ни треба лесна и функционална алтернатива на тешката грмотевица. Во моментов јас користам канџи-пошта, многу лесна и со повеќе екстензии што ја прават многу конфигурирана, сепак, во визуелниот дел остава многу да се посака, многу е „бршлив“ му недостасува опција за прикажување пораки во режим на разговор, основна за мене, а за читање е-пошта во html потребни се екстензии кои не ме убедуваат ниту мене.

  1.    ФерериГвардија dijo

   Не баш така, во проектот „Основно“ тие сакаат да го користат Geary заднината и сопствениот Front-end со Постер. Ако го прочитате неговиот блог, можете да го најдете, двата тима се многу блиски.

 2.   Асуарто dijo

  Јас никогаш не користам клиент за е-пошта

  1.    Гискард dijo

   Исто! Во овој момент не ја гледам поентата. Проверувам сè на Интернет.

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Имајќи ги сите пораки на свој компјутер ... Не знам, но ми е поудобно, дури и побезбедно

    1.    тарегон dijo

     Во рамките на компанија, клиент за пошта е корисен, на пример:

     Доколку во одреден момент не успее интернет-врската, корисникот сака да ја види својата е-пошта, секако дека ќе може да ги види оние што претходно ги преземале од својот претпочитан клиент, додека ако сакале да ги прегледуваат е-поштата по прелистувач, нема да можат да се поврзат.

   2.    sieg84 dijo

    Значењето е во тоа како го користите.

 3.   Рајонант dijo

  Ако Geary е друга од апликациите за проектот „Основно“, Постер ќе остане зад него и ова ќе биде клиентот за е-пошта на Луна, но јас би го сметал за бета кандидат за тестирање во овој момент. Се надевам дека до моментот кога Луна ќе биде ослободена (според гласините дека е подготвена за излегување на Ubuntu 12.10) ќе биде многу позрела и пофункционална, секако, се сомневам дека Thunderbird ќе се промени

 4.   мафуни dijo

  Здраво на сите,

  Не знам дали е надвор од темата Но, ако е, кажи ми, те молам. Пред некое време се прашував дали ќе има услуга за пошта со отворен извор (не клиент како Thunderbird или Geary)? Размислив за тоа кога станав малку пребирлив со гугл. Го сменив стандардниот прелистувач (www.ddg.gg), го сменив прелистувачот во хром (не знам дали е многу, но барем е тотално бесплатен), но кога стигнав до е-поштата не најдов бесплатна алтернатива.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Здраво
   Обидете се со http://www.riseup.net ????

  2.    sieg84 dijo

   ddg.gg FTW!

 5.   кеопетија dijo

  ostia, каква копија имаат погодено по пошта, скоро исто е, многу е добро но штета што нема многу функционалности и што е за гном, двојно жалење

 6.   Мерлин Дебианитот dijo

  Мислам дека е одлично, но не го менувам мразот за ништо, ми помага да работам, тролам, спам, итн.

  XD

 7.   АуросЗх dijo

  Повеќе од апликација за пошта, би сакал една што вклучува календар и која може да се синхронизира со Google Calendar / Google Tasks: SY ако е лесна, подобро ...

 8.   рафуру dijo

  Ви благодариме за упатството, барам клиент за Crunchbang.

  Предлагам, ако треба да преземате датотеки, да креирате директориум за тие датотеки, затоа што замислете како работи
  sudo dpkg -i *.deb

  И корисникот го има не само тој пар на Debs дома

  Честитки!

 9.   Рамиро dijo

  Здраво, ја ажурирам командата за Debian
  $wget http://ppa.launchpad.net/yorba/ppa/ubuntu/pool/main/g/geary/geary-dbg_0.3.1-1~precise1_amd64.deb