Инсталирајте го Openbox на Arch Linux

ааас

Внимание!: Пред да инсталирате Openbox, мора да ја инсталирате Основната графичка околина (Xorg) и видео двигателот, ако го немате инсталирано, одете на следниот водич:

Инсталација на основно графичко опкружување и видео двигател.

Openbox е лесен, високо конфигуриран управувач на прозорци со широка компатибилност со стандардите.

-11с Инсталација на Openbox

Openbox е достапен од официјалните складишта.

$ sudo pacman -С openbox

Откако ќе се инсталира, ние мора да ги копираме датотеките rc.xml, мени.xml, автоматско стартување y животната средина од стандардната конфигурација до ~ / .config / openbox /.

Да ги копирате датотеките:

$ mkdir -p ~ / .config / openbox
$ cp / etc / xdg / openbox / {rc.xml,мени.xml,автоматско стартување,животната средина} ~ / .config / openbox

Овие датотеки се основата на вашата конфигурација во отворено сандаче. Секоја датотека е насочена кон еден аспект на конфигурацијата и ги опслужува следниве улоги:

-ан rc.xml: Тоа е главната датотека за конфигурација на Openbox. Се користи за конфигурирање на кратенки на тастатурата, теми, виртуелни работни површини, други својства.
-ан мени.xml: Контролирајте го менито со апликации Openbox што се појавува кога ќе кликнете со десното копче на глувчето врз работната површина.
-ан автоматско стартување: Ова е датотеката што се чита кога ја започнувате сесијата на openbox. Ги содржи програмите што ќе започнат со сесијата. Типично се користи за лансирање панели / докови, поставување на позадинската слика или извршување скрипти при стартување.
-ан околина: Оваа датотека ги поставува променливите за опкружувањето на Openbox. Сите поставени променливи ќе бидат извршени при секое најавување. Се користи за стартување на IME, извозни јазични модули, означување на стандардниот директориум и така натаму.

-12г Инсталација на приклучок

-a ObConf: е графичка алатка за интерфејс за конфигурација на Openbox, која може да ги постави повеќето преференции, вклучувајќи теми, виртуелни работни површини, својства на прозорци и маргини на работната површина.

$ sudo pacman -С obconf

-a  Производител на мени: е моќна алатка што создава менија засновани на XML за голем број менаџери на прозорци, вклучувајќи го и Openbox. MenuMaker ќе бара извршни програми што се инсталирани на вашиот компјутер и ќе создаде XML мени врз основа на резултатите.

$ судо pacman -С менувач

-a Нијанса 2: Основен и прилагодлив панел за употреба.

$ судо pacman -С нијанса2

За да го започнете Tin2 на почетокот на животната средина:

Ја отвораме нашата датотека ~ / .config / openbox /автоматско започнување.sh o .xinitrc (само изберете еден), на пример .xinitrc:

$ нано .xinitrc

Ја ставаме следнава линија внатре:

нијанса2 и

-a Аплет за Networkmanager.

$ sudo pacman -С-мрежен менаџер-аплет

-a Азот: е брз и лесен прелистувач / поставувач на тапети за X.

$ судо pacman -С азот

За да ја вратиме нашата позадина на почетокот на Openbox, додаваме Азот во нашата датотека .xinitrc или во нашата датотека ~ / .config / openbox /автоматско започнување.sh, ние отвораме било кое од двете, на пример .xinitrc:

$ нано .xinitrc

Откако ќе влезете, ја ставаме следнава линија на крајот:

азот - обновување и

-a Изглед алатка за избор на теми, икони, курсори, фонтови. На кратко, тоа е високо препорачана алатка за прилагодување на околината.

$ судо pacman -Се појавување

-a Тенок менаџер за стартување:

$ судо pacman -С тенок

-13г Поставки за животната средина

Ова е дел од водичот, да речеме повеќе „забавен“, бидејќи како што претходно имав кажано, Openbox Тоа е една од најконфигурирачките средини, во овој чекор ги користиме претходно инсталираните алатки.

-ан Обконф:

Ја отвораме алатката за да ги видиме и / или активираме веќе споменатите функции:

$ обконф

-ан Производител на мени:

Откако ќе се инсталира, можете да генерирате целосно мени со извршување:

$ ммпроизведувач -v OpenBox3

Стандардно, MenuMaker нема да замени претходна датотека menu.xml. За да го направите тоа, извршете го со аргументот -f (сила):

$ ммпроизведувач -вф OpenBox3

За целосен список на опции, извршете

$ ммпроизведувач - помош

Ова ќе ви овозможи прилично сеопфатно мени. Сега можете да ја измените датотеката мени.xml рачно, или само регенерирајте ја листата кога инсталирате нов софтвер.

Друга алтернатива, особено ако не сакате да уредувате XML-датотеки:

Обмену е графички уредник за менито Openbox. За оние од вас кои навистина не сакаат да си играте со XML, ова е веројатно најдобрата опција за вас.

-14г Теми и изглед

Ова е последниот чекор за да ја завршиме нашата околина.

Темите на Openbox контролирајте го изгледот на границите на прозорецот, вклучително и насловната лента и нејзините копчиња, покрај известувањата (OSD). Голем број теми се достапни со инсталирање на пакетот со теми со отворено сандаче.

$ sudo pacman -Теми со отворено сандаче

Поглед-кутија е одличен ресурс за добивање теми од Openbox.

Преземените теми треба да се стават во hem / .теми и може да се инсталира или избира со алатката ОбКонф (претходно инсталиран).

-15г Активирајте го менаџерот за најавување

Слим ги чита локалните поставки од ~ / .xinitrc и потоа стартувајте ја работната површина според тоа што е во оваа датотека, во упатството: Основна конфигурација на Linux Постои основна датотека за .xinitrc, во случај да ја немате, извршете ја следнава команда:

$ cp /etc/skel/.xinitrc

Ја отвораме нашата датотека ~ / .xinitrc:

$ нано .xinitrc

Ние ја додаваме нашата околина на крајот:

извршна сесија на отворено сандаче

Активираме Слим:

$ sudo systemctl овозможете тенок.услуга

• Рестартираме:

$ sudo се рестартира

Откако нашиот систем е рестартиран, можеме да уживаме Отворено сандаче.

Те молам! испрати го твојот проблеми / сомнежи во мојата е-пошта: arch-blog@riseup.net

ff Помогнете ни со еден клик!, споделете го упатството со вашите пријатели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   панчомора dijo

  Многу добар водич, но продолжете да инсистирате на тенок, тој дава проблеми со systemd и би било подобро да инсталирате lightdm и друг менаџер за стартување.

  https://wiki.archlinux.org/index.php/Display_manager#Incompatibility_with_systemd

  1.    радикси dijo

   Многу причина во она што го зборувате, тоа е повеќе на крајот на Вики го покажува следново:

   Некомпатибилност со systemd
   Погодени ДМ: Влез, МДМ, СДДМ, Слим

   Некои менаџери на дисплеи не се целосно компатибилни со systemd, бидејќи тие повторно го користат процесот на сесија PAM. Тоа предизвикува разни проблеми при второ најавување, на пр.
   - Аплетот NetworkManager не работи,
   - Јачината на звукот на PulseAudio не може да се прилагоди,
   - најавувањето не успеа во GNOME со друг корисник.

   1.    суровОсновни dijo

    Токму затоа ја стави врската панчомора ..

    Сега, како тенок корисник и Openbox корисник..немам проблем .. .. дури и попишувањето на nm-аплетот, што го користам .. но ако се вратиме на извештајот за бубачки .. напишано е пред неколку години ..

    Јас исто така го користам PulseAudio .. и барем користејќи pavucontrol како менаџер .. Немам проблеми со јачината на звукот .. па дури и кога ќе се рестартирам, јачината на звукот останува во истата вредност како што беше оставена ..

    И последната грешка, име со употреба на Gnome .. и во овој случај го користиме Openbox како самостоен WM ..

 2.   кик1н dijo

  Јас го инсталирав openbox одамна, но не ми се допаѓаше бидејќи морав да уредувам сè рачно, знам дека можете подетално да го прилагодите, но кои доблести ги има во споредба со другите средини и работната површина?

  1.    Хесус Балестерос dijo

   Вистина е тоа што го кажувате, мора да уредувате многу работи, но според мое мислење, доаѓа време кога веќе не мора да работите толку многу и имате предности на менаџерот на прозорец во однос на перформансите. Општо, менаџерите на прозорци се обично како Openbox каде што треба да уредувате многу датотеки, од друга страна, графичките средини се обично поцелосни и носат многу работи по дифолт.

 3.   Ричи Гарсија dijo

  Одличен придонес. вистината, честитки што ви дадовте овој пат да го споделите вашето знаење. Чекајќи ја околината во пантеон!

  Со почит

 4.   Julулио Гарсија dijo

  Кога заврши со инсталирање на сè, не покажа грешки, но при рестартирање по чардак покажува сè црно, ништо не се појавува
  Има нешто лошо?

 5.   Старец М. Фуро dijo

  Многу добро направено и објаснето. Честитки за споделувањето на вашето знаење. Ви благодарам.

 6.   leo dijo

  кога го ставам овој cp /etc/skel/.xinitrc ~ ми кажува дека датотеката не постои

  1.    луд_г dijo

   Вие само треба да ја креирате датотеката, бидејќи таа не постои, и voila, ја додавате содржината и тоа е тоа. Но, сигурно, прескокнавте некој претходен чекор од основната конфигурација https://blog.desdelinux.net/configuracion-basica-de-arch-linux/

 7.   Андрес-Г.Х. dijo

  Како за мојот пријател, добро упатство, ги следев сите чекори и ми го покажува најавувањето за да ја започнам сесијата, потоа влегувам и ми покажува само три xterm терминали, не многу убав часовник и слика во позадина, но проблемот е што не ми го покажува панелот tint2, и ако го додадам во датотеката .xinitrc и не знам што е проблемот. Јас навистина би ја ценел вашата помош.

 8.   Здраво dijo

  Одлично! Благодарам многу!

 9.   Дејвид dijo

  Здраво, имам прашање: Јас го инсталирав Archbang, како можам да го направам менито Openbox на шпански? (Знам дека можете затоа што пред повторно да ја инсталирате, сакајќи да ја ставам тастатурата на шпански јазик, изменив нешто во терминалот и јазикот на менито беше изменет, но не се сеќавам што направив).