Инсталирајте Марлин на тестирање на Дебијан

Па, сега не користам Debian, но благодарение на Хадрет, сега може да се користи Marlin en Тестирање на Дебијан како и тој има објавено во неговиот личен блог.

За да го инсталирате, следниве редови мора да се додадат на извори.листа:

deb http://hadret.rootnode.net/debian/ experimental main
deb-src http://hadret.rootnode.net/debian/ experimental main

Потоа ставаме конзола:

wget -O - http://hadret.rootnode.net/debian/duckbill.key | apt-key add -

И подоцна, треба да биде доволно со:

$ sudo aptitude update
$ sudo aptitude install marlin

Каков било проблем, ве молам да ме известите во коментарите 😀


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Едуардо dijo

  Марлин според карактеристиките, перформансите, дали е поблиску до Наутилус или Тунар?

  1.    елав <° Linux dijo

   Јас не сум имал задоволство да го испробам, сепак, тие велат дека има јазичиња (и други опции на Наутилус) и леснотија на Тунар .. Но, веќе ви велам, не сум го пробал.

 2.   Оскар dijo

  Од вчера се вратив на мојот драг тест на Debian + XFCE, го пробав Archlinux но ... Навистина не се чувствував пријатно, добро се вратив и ќе го инсталирам Марлин, се надевам дека ќе работи добро и сметам дека е соодветна замена за Тунар.

 3.   Оскар dijo

  Па јас само го инсталирав, на прво место складиштето што работеше е експерименталното, многу едноставно и лесно и ако има јазичиња, ќе го тестирам и како што предлагате во објавата, ако се појават проблеми, ќе ги коментирам.

  1.    елав <° Linux dijo

   Благодарам Оскар, веќе ја ажурирав статијата

   1.    Оскар dijo

    По инсталирањето, морав да го коментирам складиштето бидејќи ажурирањето на Gimp исто така излегуваше преку истото складиште и не ме интересираше.

  2.    Едуардо dijo

   Оскар, а потоа коментирај ги твоите впечатоци.
   Пред сè, би било интересно да се знае дали дозволува споделување папки. Бидејќи Тунар и самба не се сложуваат.

   1.    Оскар dijo

    Кога го инсталирав Марлин, излегоа сите папки и содржини што ги имав во Тунар, во првата отворив папки и истите со нивната содржина беа автоматски земени од Тунар, вклучувајќи ги и сликичките во левата колона. И метињата и новите прозорци може да се отворат од менито, на дното има датум и време на последната модификација, земајќи предвид дека е во Експериментален, се осмелувам да предвидам многу успех.

 4.   Самоиспитување dijo

  Бев подложен на промени во гном 3 затоа што не бев убеден од Тунар, но сега може да започнам да го користам XFCE со марлин и неговата голема сличност со гном 2.

 5.   неименуван dijo

  дали има вграден прелистувач на датотеки?

  1.    Оскар dijo

   Нема интегриран пребарувач.

 6.   Карлос-Хфце dijo

  Јас сум многу среќен со Тунар. Како што реков многу пати, единственото нешто што ми недостасува од Наутилус е функцијата F3 да го подели прозорецот на два панели. Сепак, случајно, утрово открив апликација што навистина ми се допадна за оние случаи кога треба да работам со датотеки во два панели: Tux Commander. Елав, што мислиш за овој управувач со датотеки?

  1.    Оскар dijo

   Едно прашање, дали е голема разликата да се работи со јазичиња или да се прави со панели?

   1.    Карлос-Хфце dijo

    Здраво Оскар. Повеќе сакам да користам панели при организирање датотеки. Општо, она што го правам е да ги преместам од една папка во друга или да барам нешто прецизно. Не користам јазичиња, но само сфатив дека Tux Commander, покрај двојното стакло, дозволува и јазичиња!

 7.   anubis_linux dijo

  @elav тестиравте дали Марлин може да се инсталира во xfce 4.8, во xubuntu 10.10?