Како да инсталирате некоја од верзиите на Python 3?

Како да инсталирате некоја од верзиите на Python 3?

Како да инсталирате некоја од верзиите на Python 3?

Минатиот месец, како и обично тестирав одредени апликации и една од нив беше FreeGaming. Оваа апликација во основа е а python програма дека преземете пакети со игри неопходно според Дистрибуција на GNU / Linux што го имаме. И истото, ги има и двете а терминален интерфејс (CLI) Комо де Десктоп (GUI).

За случајот CLI, ми работеше нормално со пакети со питон (Верзија на 3.9) на мојата струја Одговори МилагроС врз основа на MX Linux Distro. Сепак, неговиот GUI интерфејс, и компајлиран и во формат  ".AppСлика" користат или бараат Пакети базирани на Python 3.10 или повисоко. Затоа, морам да користам многу корисен и практичен трик, да "инсталирај повисоки верзии на Python" што ќе го споделам со вас денес.

Пајтон

Python е програмски јазик со толкување на високо ниво, чија филозофија ја нагласува читливоста на неговиот код.

И, пред да започнете да го читате овој пост за можноста да можете "инсталирај повисоки верзии на Python", ќе оставиме неколку врски до претходни поврзани објави за подоцнежно читање:

Пајтон
Поврзана статија:
Python 3.11 пристигнува со подобрувања на перформансите, редизајн на кеширање и многу повеќе

Оптимизирајте ги вашите GNU/Linux: Debian пакети за развивање апликации
Поврзана статија:
Оптимизирајте ги вашите GNU/Linux: Debian пакети за развивање апликации
Инсталирајте која било верзија на Python 3: Користење на складиште за PPA

Инсталирајте која било верзија на Python 3: Користење на складиште за PPA

Инсталирајте која било верзија на Python 3: Користење на складиште за PPA

Дали е добро да се користат складишта на PPA?

Бидејќи, а PPA складиште (Архива на личен пакет) е складиште (магацин) на софтвер персонал сместен во Launchpad, секогаш мора да внимавате да не е од некој тотално непознат, или од непроверена или недоверлива трета страна. Затоа, освен ако одредено складиште на PPA не е од позната организација или развивач(и), подобро е да се воздржите од ракување со нив за да избегнете да завршите со небезбеден софтвер, колку и да е слободен и отворен.

Во случај на Repository на Team Deadsnakes PPA, со текот на времето се покажа дека е а сигурен снабдувач на пакувања од различни верзии на питон став Ubuntu, и Distros изведен од него, и компатибилен со Debian GNU / Linux.

Сепак, и како што пишува, при неговото користење секогаш треба да се има предвид следново предупредување:

"Одрекување: Не постои гаранција за навремени ажурирања во случај на безбедносни или други проблеми. Ако сакате да ги користите во безбедна или друга средина (на пример, на производствен сервер), тоа го правите на ваш сопствен ризик.". Тим Deadsnakes

Конечно, моментално и официјално, ја нуди достапноста на следните верзии:

 • Ubuntu 18.04 (bionic): Python 2.3 и 2.6; а исто така и Python 3.1, 3.5, 3.7 и 3.11.
 • Ubuntu 20.04 (фокална): Python 3.5, 3.7, 3.9 и 3.11.
 • Ubuntu 22.04 (џеми): Python 3.7, 3.9 и 3.11.

Сепак, денес веќе можете да ја најдете достапноста на Пајтон 3.12.

Чекори за инсталирање на која било верзија на Python 3

Чекори за инсталирање на која било верзија на Python 3

Земајќи го предвид сето горенаведено, без разлика дали се работи за Ubuntu, Debian или било кој Distro/Respin изведен од нив, постапката за инсталирање и користење на Repository на Team Deadsnakes PPA е следново:

 • Отворете терминален емулатор
 • Извршете ги следните команди:
sudo add-apt-repository ppa:deadsnakes/ppa sudo apt-get update
 • Откако листата на пакети е успешно ажурирана, сега можете да ја извршите инсталацијата на достапните верзии на Python. На пример, за да се инсталира Python 3.12, може да се изврши на кој било од следните 2 начини, за минимална или целосна инсталација:
sudo apt-get инсталирај python3.12 sudo apt-get инсталирај python3.12-full

Во мојот конкретен случај, кога го користев Respin споменатиот погоре на почетокот, имав уредете ја датотеката sources.list потребно со следнава команда:

судо нано /etc/apt/sources.list.d/deadsnakes-ubuntu-ppa-kinetic.list

Потоа сменете го зборот "кинетички" што одговара на Ubuntu од "Bullseye" што одговара на Debian.

И продолжете повторно да ја ажурирате листата на пакети, за да завршите со инсталирај ја верзијата 3 на python, што ми требаше.

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, се надеваме дека ова малку трик или лекување, биде многу корисно, и двете да корисници на развивачи на софтвер, како Корисници на апликации базирани на Python, кои бараат "инсталирај повисоки верзии на Python" на оние кои вообичаено се достапни во нивните соодветни Дистрибуции на GNU/Linux базирани на Ubuntu/Debian. И ако некој знае или има друга корисна алтернатива или сакате да придонесете предлог, препорака или исправка на она што е дадено овде, добредојдени сте да го сторите тоа преку коментарите.

И да, едноставно ви се допадна оваа публикација, не престанувајте да ја коментирате и да ја споделувате со другите. Исто така, не заборавајте да ја посетите нашата «почетната страница» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux, Запад група за повеќе информации за денешната тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.