Инсталирајте и конфигурирајте го Debian Wheezy

Денес ќе ви покажам како да го инсталирате вашиот Дебијан Визи со KDE бидејќи тоа е околината што ја претпочитам и како да ја конфигурирам по инсталацијата.

Прво ви оставам неколку слики:

debian_Weezy1 Debian_Weezy1 Debian_Weezy2 Debian_Weezy3 Debian_Weezy5

Преземете ја ДВД-верзијата на Debian Wheezy:

Повеќе сакам да ја преземам ДВД-верзијата, бидејќи ги има сите графички опкружувања и не мора да преземате толку многу пакети или мутации од Интернет. Исто така, носи добар избор на пакети :).

ДВД со 32 бита
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0/i386/iso-dvd/debian-7.0.0-i386-DVD-1.iso

ДВД со 64 бита
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0/amd64/iso-dvd/debian-7.0.0-amd64-DVD-1.iso

И покрај тоа, јас исто така ви ги оставам ЦД-верзиите со различни средини:

32-битни слики

Gnome
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0/i386/iso-cd/debian-7.0.0-i386-CD-1.iso

KDE
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0/i386/iso-cd/debian-7.0.0-i386-kde-CD-1.iso

Xfce
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0/i386/iso-cd/debian-7.0.0-i386-xfce-CD-1.iso

LXDE
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0/i386/iso-cd/debian-7.0.0-i386-lxde-CD-1.iso

ЦД со неинсталирање
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0/i386/iso-cd/debian-7.0.0-i386-netinst.iso

64-битни слики

Gnome
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0/amd64/iso-cd/debian-7.0.0-amd64-CD-1.iso

KDE
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0/amd64/iso-cd/debian-7.0.0-amd64-kde-CD-1.iso

Xfce
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0/amd64/iso-cd/debian-7.0.0-amd64-xfce-CD-1.iso

LXDE
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0/amd64/iso-cd/debian-7.0.0-amd64-lxde-CD-1.iso

Цд Нетинстал
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0/amd64/iso-cd/debian-7.0.0-amd64-netinst.iso

Тие го запалуваат на ЦД или ДВД во зависност од тоа што избрале и се рестартираат. Веднаш штом ќе се рестартираат, менито за инсталација на Debian како ова:

Debian_Инсталирај

За оние што ме сакаат ја преземале ДВД-верзијата, се поставуваме на опцијата за инсталирање и го притискаме копчето за да се појават опциите што ќе се вчитаат и ние треба само да го додадеме на крајот од линијата што се појавува .: работна површина = kde и притиснете Enter.

На овој начин ја конфигурираме околината да се инсталира на директен начин. Така, можеме директно да инсталираме какво било опкружување во вашиот Debian. Тие само би се промениле kde од xfce, lxde е на пример: работна површина = xfce...

Очигледно, ако сакате да го користите Gnome, не мора да го правите овој чекор бидејќи тој е инсталиран стандардно и оние што преземале варијанта на верзијата на ЦД не мора да прават ништо и да продолжат со инсталацијата. Сега, ако преземавте варијанта на ЦД-то, имајте во предвид дека треба да бидете поврзани на Интернет за време на инсталацијата, така што избраната графичка околина и неговите апликации ќе бидат преземени за вас.

Инсталацијата ќе продолжи и KDE автоматски ќе се инсталира на нашиот Debian Wheezy.

Откако ќе се инсталира системот и ќе започне сесијата, продолжуваме со модификација на складиштата како што следува: Го отвораме терминалот и запишуваме:

внесуваме root nano лозинка /etc/apt/sources.list

Во терминалот ќе ни биде прикажана содржината на датотеката извори.листа и ја менуваме оставајќи ја
како што следи:

deb http://ftp.debian.org/debian wheezy главен придонес не-бесплатен deb-src http://ftp.debian.org/debian wheezy главен придонес не-бесплатен деб http://ftp.debian.org/debian гласен придонес без-бесплатен deb-src за главни придонеси со брза ажурирања http://ftp.debian.org/ главно без-бесплатно дебирање со главни придонеси за wheezy-ажурирања -src http://security.debian.org/ wheezy / ажурирања главен придонес не-бесплатен # Дебиан мултимедијален деб http://www.deb-multimedia.org брз главен не-бесплатен deb-src http: //www.deb -multimedia.org отежнато главно не-бесплатно

Заштедуваме со комбинацијата на копчиња CTRL + O и се затвораме со CTRL + X.

Продолжуваме со ажурирање на дистрибуцијата:

apt-get update apt-get install deb-multimedia-keyring apt-get update apt-get -y dist-upgrade

Сега инсталираме неколку основни апликации со управувачот на програмата APPER на кој
се најде во менито KDE.

способност инсталирај icedtea-plugin flashplayer-mozilla kde-config-flash-player icedove icedove-l10n-en-es transmageddon kdenlive gufw kde-config-gtk-стил gtk2-мотори-кислород gtk3-мотори-кислород gdebi-kde kde-config- touchpad rar unrar

Готово .. Со ова го имаме нашиот Debian Wheezy KDE целосно подготвен и функционален.
честитки
????


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

141 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Руфус- dijo

  Toе подготвев објава за инсталирање и конфигурирање на Wheezy и KDE (со малку повеќе содржина). Сега го гледам ова и мило ми е што не стигнав на работа.

  Исто така препорачувам да инсталирате qtcurve за да ги прилагодите прозорците и да постигнете совршена интеграција на qt и gtk апликациите. Во прилог на build-basic, cmake, kde-workspace-dev, libxrender-de и libxext-dev пакети за составување и инсталирање на bespin и xbar. Другите најважни работи што тие никогаш не ги земаат предвид се однапред вметнување и пред-врска. DKMS не може да биде отсутен за оние кои користат сопственички модули.

  1.    насилник dijo

   Preload Јас го користам, но prelink секогаш ми даваше грешка кога го извршував.

  2.    Петерчеко dijo

   Здраво и благодарам за коментарот .. 🙂

   Интеграцијата на gtk апликациите во KDE се постигнува со пакетите kde-config-gtk-стил gtk2-мотори-кислород gtk3-мотори-кислород 😀

   Алатките за развој веќе се предмет на напредни корисници на Linux, кои повеќе не треба да кажуваат како се инсталирани: Д.

   Поздрав

   1.    Руфус- dijo

    Според мене, интеграцијата постигната со qtcurve е подобра отколку со кислород (што воопшто не е лошо). Можете да преземете стотици теми од kde-look, deviantart и слични страници или можете да создадете свои доколку имате знаење. Иако не е потребно да се прилагоди KDE, јас не ја сфаќам идејата да работам на него без модификација за да ја прилагодувам на моите вкусови или потреби. За среќа, имаме слобода на избор.

    Што се однесува до алатките за развој, тие се неопходни за да може да се состави и инсталира беспин, кој неодамна стана повторно модерен со појавата на Be :: Shell, постигнувајќи искрено непремостлива комбинација во однос на спектакуларноста.

    1.    Петерчеко dijo

     ????

  3.    Лав dijo

   Бидејќи тие ја покренаа темата, имам барање: Сега користам e4rat за да го забрзам стартувањето, но тоа не се подобрува многу. Со претходно вчитување и пред-врска, забележувате подобрување во стартувањето? Ви благодарам.

   1.    Петерчеко dijo

    Па, во Debian Wheezy немам проблеми со времето на вчитување. При стартување на системот и апликации, се забележува општо зголемување на брзината на вчитување. Сега, ако сакате да користите Preload, може да добиете 50% зголемување на времето на вчитување .. Логично, ова зависи од вашиот систем. Ако имате брза конфигурација на вашиот хардвер, мислам дека нема да забележите повеќе разлика.

    1.    Лав dijo

     Добро, ќе пробам. Јас всушност користам Кубунту, но се идентификувам со Debian за да го земам логото Razor-qt (бидејќи во основа е Debian).
     Ви благодариме за совет и добра објава.

 2.   Марко dijo

  Па, сега го инсталирам Debian на мојот лаптоп, но сега кога го прочитав овој напис, сфатив дека направив грешка: го преземав ISO ДВД со gnome. па ќе биде време да го избришеме подоцна и да инсталираме друг.

  1.    Нестор dijo

   Во првото ДВД доаѓаат најкористените пакети вклучувајќи ги околините KDE, GNOME, XFCE, LXDE итн.

   За да инсталирате други средини, изберете „алтернативна работна површина“ на екранот за подигање.

   1.    Петерчеко dijo

    Навистина .. На екранот за подигање треба да го направите чекор опишан во објавата или она што го вели Нестор погоре .. ..

 3.   Фернандо dijo

  Благодарам пријателе за туто, го видов на таринга и ти оставив неколку поени за дебијан отежнато стабилно репо. Во моментов ќе го конфигурирам. Хехехе вчера го преземав и инсталирав, но имав универзитетски работни места, не оставив време да уживам во мојот дебијан.

  1.    Петерчеко dijo

   Ви благодарам многу за коментарот и за советите

 4.   роло dijo

  Всушност, би било подобро да ги насочите линковите до складиштата
  http://cdimage.debian.org/debian-cd/curren
  наместо да се користи
  http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0

  бидејќи за некое време debian ќе ја објави верзијата 7.0.1 и сите врски ќе бидат неупотребливи

  1.    Петерчеко dijo

   Па Роло, сега станува збор 🙂

   1.    роло dijo

    Ми се чини дека не се разбирав добро, мислам на врските до складиштата на изо сликите што ги ставаш x пр.

    http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.0.0/i386/iso-dvd/debian-7.0.0-i386-DVD-1.iso

    за кратко време тие ќе бидат неупотребливи кога ќе се ажурираат отежнато дишење во на пример верзија 7.0.1

    и идните читатели на овој пост ќе бидат разочарани што не можат да пристапат до изо сликите

    Затоа коментирав дека е подобро да се посочат на тековните складишта кои секогаш укажуваат на најактуелната стабилна верзија

    http://cdimage.debian.org/debian-cd/current/i386/iso-dvd/

    1.    alejrof3f1p dijo

     Симнав ISO 3, но сакам да инсталирам од usb на мојот компјутер, користам ubuntu и се обидувам да го монтирам на мојот kingston DTSE9 usb со креатор на диск за подигање, не ми дава резултат, дури не се појавува ниту во багажникот на мојот биос, тоа ќе биде ISO, USB, PC ??

     1.    Петерчеко dijo

      Користете unetbootin

 5.   ајосињо dijo

  Инсталирав Debian 7, но го деинсталирав скоро веднаш, и никогаш не сум можел да поврзам Wi-Fi и лаптоп без Wi-Fi ... секако не xD

  1.    Петерчеко dijo

   Дали знаете дека истиот пакет што го користите за контрола на вашиот wifi во Ubuntu е во складиштата на Debian Wheezy?

   Треба само да знаете која картичка ви е

   1.    ајосињо dijo

    И, како да знам која картичка ја имам?

    1.    дијазепан dijo

     команда lspci. ви ги покажува информациите за вашата машина.

     1.    ајосињо dijo

      00: 00.0 Мост на домаќинот: Intel Corporation Core Processor DRAM контролер (rev 02)
      00: 02.0 Компатибилен контролер со VGA: Интегриран контролер за графика на Intel Corporation Core Processor (rev 02)
      00: 16.0 Комуникациски контролер: Intel Corporation 5 Series / 3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
      00: 1a.0 УСБ-контролер: Intel Corporation 5 Series / 3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
      00: 1b.0 Аудио уред: Intel Corporation 5 Series / 3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
      00: 1в.0 PCI мост: Intel Corporation 5 Series / 3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
      00: 1в.1 PCI мост: Intel Corporation 5 Series / 3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
      00: 1d.0 USB контролер: Intel Corporation 5 Series / 3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
      00: 1e.0 PCI мост: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
      00: 1f.0 ISA мост: Контролер за интерфејс за чипсет LPC на Intel Corporation Mobile 5 Series (rev 05)
      00: 1f.2 SATA контролер: Intel Corporation 5 Series / 3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
      00: 1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series / 3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
      00: 1f.6 Контролер за обработка на сигналот: Intel Corporation 5 Series / 3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)
      01: 00.0 Етернет контролер: Broadcom Corporation NetLink BCM57780 Gigabit Ethernet PCIe (rev 01)
      02: 00.0 Мрежен контролер: Broadcom Corporation BCM43225 802.11b / g / n (rev 01)
      ff: 00.0 Мост на домаќинот: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Генерички не-основни регистри (rev 02)
      ff: 00.1 Мост на домаќинот: Декодер на адреса на системот за архитектура на архитектурата на Quick Corporate Intel Corporation Core Processor (rev 02)
      ff: 02.0 Мост на домаќинот: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
      ff: 02.1 Мост на домаќинот: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
      ff: 02.2 Мост на домаќинот: Резервиран основен процесор на Intel Corporation (rev 02)
      ff: 02.3 Мост на домаќинот: Резервиран основен процесор на Intel Corporation (rev 02)

      Погледнете, тоа беше она што го добив, сега што треба да инсталирам или да направам за да имам Wi-Fi во Debian ????

     2.    Петерчеко dijo

      Па, во она што го ставате, вашиот систем има Broadcom BCM43225 802.11b / g / n wifi (rev 01). Возачот што треба да го инсталира на Debian е: broadcom-sta-dkms

      Проблемот е решен

     3.    роло dijo

      возачот што треба да го инсталирате е фирмвер-brcm80211 http://wiki.debian.org/brcm80211 ако сакате инталдор што носи бесплатен фим-софтвер

      http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/current/multi-arch/iso-cd/

      Ова е мрежна инсталација со повеќе архитектури, така што работи за 32-битна и 64-битна инсталација и носи драјвер за фирмверот-brcm80211

      повеќе информации http://www.esdebian.org/wiki/enlaces-directos-descargar-imagenes-iso-debian

  2.    vma1994 година dijo

   Јас сум на дебиан и сум нов човек и кога во процесот на инсталирање на дебијан не користев каков било вид мрежа (жична или wifi) не можев да се поврзам подоцна за да го решим овој проблем во процесот на инсталација го направив тоа со мрежна врска преку кабел за препознавање на мрежната картичка и подоцна ако можам да користам wifi

   1.    Петерчеко dijo

    И затоа препорачувам преземање на ISO DVD-то на Debian: Д .. ДВД-то има драјвери, работни површини и јазици, како и добар избор на програми

  3.    коментатор dijo

   Обидете се со еден од тие изоси ...

   http://live.debian.net/cdimage/release/stable+nonfree/amd64/iso-hybrid/

 6.   Г-дин Линукс. dijo

  Благодарам Питерчеко, како и секогаш, вашите придонеси се многу добри, јас сум фан на Slackware, но секој линуксеро кој се почитува мора да има Debian DVD / CD.

  1.    Петерчеко dijo

   Ви благодарам многу господине Линукс.,
   Aboutе го испробам Slackware: D.

  2.    Yo dijo

   firefox 7? Мајко Божја!

   1.    Г-дин Линукс. dijo

    Кога го ставам покажувачот над симболот Firefox, секогаш покажува дека користам Firefox 7 не знам зошто, но всушност го користам Firefox 17. Slackware има конзервативен критериум за инсталирање на своите програми, но не толку многу, од друга страна не сакав да го ажурирам.

  3.    елиотим3000 dijo

   И Slackware и Debian се сериозни погодени меѓу најстарите дистрибуции на Linux во овој свет. Покрај тоа, обајцата се најпосакувани од оние кои сакаат добра дистрибуција која воопшто не им успева (иако на почетокот, може да биде нешто тешко, но малку по малку се откриваат карактеристиките што ги прават уникатни).

 7.   Евклид dijo

  Мислам дека ќе пробам, ова треба да биде 7, Ubuntu ми ја замрзнува работната површина, инсталирав kubuntu, многу убаво ми се допаѓа, но исто така замрзнува, се за inубив во openuse, но ја преземам датотеката и, кога горам ДВД-то ми дава грешка, па инсталирав, центос, штом завршив веќе го активирав wifi-от, без да барам решенија, во мрежата, проблемот е што не можам, инсталирањето на другите складишта ми дава грешки, но мојот лактоп никогаш не работел, исто така барам туторијал за инсталирање на складишта во centos 6.4. остави преземање отвора за инсталирање од мрежата таму, ако овој пат имам среќа, добар туторијал, поздрав од Колумбија

  1.    Петерчеко dijo

   Погледнете го мојот пост за тоа како да го конфигурирате CentOS:
   https://blog.desdelinux.net/centos-6-4-disponible-como-configurarlo/

   1.    Евклид dijo

    Фала Питер, кога ќе се вратиш дома детално ќе го прочитам. затоа што сум задоволен од центос

    1.    Петерчеко dijo

     Вие сте добредојдени

 8.   елендилнарсил dijo

  За жал, не можев да го подигнам системот. Кога се рестартирав, добив груб грешка и немав начин да ја поправам, освен со повторно инсталирање на друго дистрибуција. Засега, јас сум на Xubuntu.

  1.    Петерчеко dijo

   Изо-то погрешно ќе се преземеше ..

   1.    елендилнарсил dijo

    Го проверив MD5 и се совпадна. Но, тоа не би ми бил прв пат.

    1.    Оскар dijo

     Нема да имате УЕФИ ???
     Истото ми се случува и мене! Можам да направам да работи само со Kubuntu или Xubuntu

     1.    елендилнарсил dijo

      Не, јас немам.

    2.    Петерчеко dijo

     Користете ДВД затоа што ако сте користеле ЦД, сите пакети со работната површина се преземаат од Интернет и може да има грешка при пренесувањето :).

  2.    Марио dijo

   Истото ми се случува, и двајцата дебијан 7 или 6 на стар пентиум со идеен диск. Започнете груб, но не можете да го најдете дискот. Јас го решив со инсталирање на lilo (патем побрзо е да се подигне). Може да се избере на крајот од стручната инсталација. Наследството на Grub исто така работи, но прво ќе мора да го подигнете компјутерот со помош на savacatux или SuperGrubDisk и потоа да го инсталирате

   1.    елиотим3000 dijo

    Имам Main Generator PC чипови од прва генерација со чипсет VIA, 4 Ghz Pentium 1.8 со 1 GB RAM меморија, 32 MB видео и два 40 GB тврди дискови, и IDE и имам инсталирано Debian Squeeze нормално.

    Го симнувам Debian Wheezy DVD1 ISO за да можам да го инсталирам на мојот Лентиум 4 за да се обидам да се вратам на GNOME 3.4.

   2.    коментатор dijo

    Прочитајте ја ерата, таму пишува како можете да решите некои проблеми со инсталацијата.

   3.    елендилнарсил dijo

    За жал, вчера имав само лаптоп, па немав начин да го набавам SuperGrubDisk. Но, лекцијата е да ја имаме секогаш подготвена.

 9.   Исклучи dijo

  Благодарам за овој придонес брат, тоа ме мотивираше да го инсталирам Debian и тоа беше најдобрата одлука што можев да ја донесам, поздрав.

  1.    Петерчеко dijo

   Добредојдовте пријателе, мило ми е што мојот пост ви помогна

 10.   блакс dijo

  Пробав еднаш, еден пријател ми го покажа ова дистрибуција, мислам дека тогаш беше верзија 6, можев да го инсталирам со графички инсталерот и со XFCE, но не можев да ги инсталирам пакетите за да ја добијам плочата Broadcom BCRM43XX работи, и да го надополнам тоа, немам етернет кабел дома за да ги инсталирам пакетите преку Интернет, и не се сеќавам како беше составен, па сега за сега ќе останам со Убунту, иако не толку многу ми се допаѓа.

  1.    Петерчеко dijo

   Погледнете дали преземате Debian DVD # 1 и дали ги преземате пакетите:

   дкмс:
   http://ftp.de.debian.org/debian/pool/main/d/dkms/dkms_2.2.0.3-1.2_all.deb

   широк-ста-дкмс:
   http://ftp.de.debian.org/debian/pool/non-free/b/broadcom-sta/broadcom-sta-dkms_5.100.82.112-8_all.deb

   проблемот е решен бидејќи ДВД-то ги содржи останатите зависности :)

  2.    коментатор dijo

   На следниот линк

   http://live.debian.net/cdimage/release/stable+nonfree/amd64/iso-hybrid/

   Liveе најдете слика на дебијан отежнато дишење во живо, која се испорачува со бесплатни драјвери и фирмвер, што во теорија треба да овозможи WiFi да работи.

   1.    лусади dijo

    Ви благодариме за информацијата

 11.   jxstbn dijo

  Одлично, само што го инсталирав, но со XFCE и работи одлично, многу брзо и стабилно. Сега ќе го прилагодувам

  1.    Петерчеко dijo

   Мило ми е

 12.   Federico dijo

  Само што инсталирав debian kde и е многу, многу добро.

  1.    Петерчеко dijo

   Debian 7 + KDE = најдобриот

   1.    Самир dijo

    Тотално !!!!

   2.    Federico dijo

    Целосно се согласувам!!!

    многу добро твоето атиркуло !! благодарам за советите.

    1.    Петерчеко dijo

     Вие сте добредојдени

 13.   Federico dijo

  Тестирање на употреблив

 14.   рикардолиза dijo

  Во моментов имам Debian Squeeze со сопствен LXDE, но, веќе правам тестови, со отежнато дишење за да ја изградам мојата работна површина.

  Првите проблеми што ги најдов е тоа што апликациите за gnome што ги користам како brazier, gcaltool, во рамките на мојата средина lxde не ја зедоа темата gtk, изненадување што мора да инсталирате теми gtk3 и да ги изберете независно за да не изгледа толку грдо.

  Тоа беше направено. но голем проблем, pcmanfm има грди грешки како што не е ажурирање на содржината на она што е во директориумите на моите пенкало во масен формат, додека thunar работи добро.

  Мислам дека започнавме да работиме за да составиме различна хибридна работна површина со некои xfce, lxde и gnome. Почнувам да чувствувам многу носталгија за gnome 2.3x, во ова можеме да кажеме дека сè во минатото беше подобро.

  Ние продолжуваме со тестирање за да видиме што ќе излезе.

 15.   Хектор Зелаја dijo

  Ја преземам ДВД-верзијата Multiarch, но без разлика каква работна површина бирам, gnome секогаш ме инсталира.

  1.    Петерчеко dijo

   Ако го користите мојот метод: копче за јазиче на подигнувањето на ДВД и додадете на крајот од редот: работна површина = kde или друга работна површина: работна површина = fxce или работна површина = lxde нема да имате проблем

 16.   канабикс dijo

  И да научат, многу препорачана книга:
  http://debian-handbook.info/browse/es-ES/stable/

  Достапно и во други формати:
  http://debian-handbook.info/get/now/

 17.   st0rmt4il dijo

  Ја цениме компаниската водилка! ..

  Сега за сега, ќе ја разгледам новата верзија на Ubuntu, само за возачите и PPA, и добро, ќе видиме како ќе го поправам со Unity!

  Дебијан да видиме колку време одвојувам за да победиш!

  Честитки!

  1.    Петерчеко dijo

   ОК 🙂

   1.    Хуан Карлос dijo

    Здраво „RedHatero“! Како ќе се однесува на мојот лаптоп Леново? Не знаете ли како работи Дебијан со моќ и така натаму?

    1.    Хуан Карлос dijo

     Тоа е тоа, работи 10 ...

     1.    Хуан Карлос dijo

      Готово, веќе го отстранив, премногу мовлив мирис, многу за конфигурирање .... бидејќи го напуштив Федора (барем засега) и започнав да го користам Убунту, станувам малку мрзлив. Исто така, бидејќи SO е жесток, роман како Centos, така да им честитам на корисниците на Debian.

      Со почит

     2.    Петерчеко dijo

      Па, ако мојот водич е краток со конфигурацијата на KDE

     3.    Хуан Карлос dijo

      @petercheco Не станува збор за водичот, туку е повеќе, го инсталирав со Gnome користејќи метод на инсталирање на ДВД 1 од пендрив што не го знаев и тоа е направено од unetbootin, патем многу корисно. Ако сте заинтересирани, тоа се прави вака:

      1) Стартувај unetbootin. Важно: Бидете поврзани на Интернет.

      2) Погоре, тие ја избираат дистрибуцијата, што секако во овој случај би бил Debian.

      3) Во паѓачкото десно изберете Stable_HdMedia (ако е 32) или ако е 64, Stable HdMedia_64.

      4) На дното изберете, во типот, USB-диск и веднаш до уредот. Потоа во ред.

      5) Почекајте неколку минути (кратко), дека unetbootin ќе преземе некои датотеки на pendrive.

      6) Откако ќе заврши, тие го затвораат unetbootin и го копираат .iso од ДВД 1 до pendrive.

      7) Рестартирајте го системот од pendrive и avanti за да го инсталирате. Нема да најдете супер графички инсталатер, но тој е многу лесен и интуитивен.

      Со почит

     4.    Петерчеко dijo

      Еј сега кога се сеќавам .. Зошто ја напуштивте Федора и се префрливте на Кубунту?

      Јас користам Debian Wheezy со KDE и кога ми треба вистинска стабилност, снимам CentOS 6.4 со активирано складиште за јадра на Elrepo и кернел-lt на серверите за да биде компатибилен со новиот гарантиран хардвер (сега кернел 3.0.77) или кернелот-ml е инсталиран за, јадрото секогаш да биде скоро на моите работни површини или лаптопи (сега оди за 3.9.1).

      Ви ја оставам врската во случај да ве интересира да барате: http://elrepo.org/linux/kernel/el6/

      Складиште на елрепо:

      http://elrepo.org/elrepo-release-6-5.el6.elrepo.noarch.rpm

      Со почит

     5.    Хуан Карлос dijo

      @petercheco Не сум со Кубунту, тоа е Убунту 13.04, и го тестирам пред неколку недели како единствен систем. Со Centos имав проблеми со читачот на SD картички, бах, проблеми, тоа дури и не го препознава; Понатаму, јас сум во фаза на компјутерска „мрзеливост“, затоа Ubuntu 13.04, воопшто не морав да допирам ништо и многу добро ми одговара; и, се разбира, чекање за Центос 7. Федора? Таа е како мојата стара жена, јас секогаш ја посетувам и постојано ја потсетувам колку ја сакам ...

     6.    Петерчеко dijo

      Па, јас исто така се радувам на CentOS 7, кој очигледно нема да чека долго бидејќи најголемиот ривал на RHEL веќе работи и работи со својот Визи :). Иако Убунту станува силен и на серверите како што покажува графиконот:

      http://w3techs.com/technologies/details/os-linux/all/all

     7.    елиотим3000 dijo

      @petercheco Кога ќе излезе нова верзија од стабилниот огранок на Debian, РТМ секогаш има грешки во последен момент. Би било подобро да започнете да ги преземате од ажурирање 1 или 2, бидејќи барем тие ги коригираа грешките во последната минута (од ажурирањето 3 наваму, стабилноста е обично иста или подобра од онаа на CentOS).

 18.   Катузај dijo

  Здраво, извинете за прашањето, знам дека не е тоа место, но не најдов одговори на друго место и го повикувам овој начин како последна алтернатива. Имам проблем со стартување на мојот netbook со дебијан 7. Не сакам да одолговлекувам, можете да ме упатите на простор каде што ако ми одговорите, бидејќи irc не е многу комуникативен, ви благодарам.

  1.    Петерчеко dijo

   Па, не зборувате за проблемот особено .. Ако ни кажете нешто друго, можеби ќе ви помогнеме

 19.   Лав dijo

  Не сакам да бидам злобна, но зарем не е претерување да го преземам ДВД-то со сите средини ако само ќе инсталираш? (Обожавател за инсталирање на Нет зборува кој го користи дури и на компјутер без Интернет врска 😀)
  Добри информации, особено темата за складишта што секогаш е малку груба во Debian.

  1.    елиотим3000 dijo

   Не е за симпатичност или за кој било друг хир за кои се преземаат верзиите на Debian DVD1, туку затоа што имаат на располагање програми како што е софтверскиот центар кој е прилично сличен на Ubuntu и опционални апликации како FileZilla и други, се додека имате брзина на Интернет што ви го прави животот мизерен (512 Kbps, на пример) и единствена опција е да ја преземете преку торентот.

   Што се однесува до брзините повисоки од 1 Mbps, би било поизводливо да преземете само CD1 или Netinstall, бидејќи флуидноста на податоците оправдува дека не мора да зависите толку многу од таквите присутни опции.

   1.    Петерчеко dijo

    Навистина

    1.    Лав dijo

     Секако, ако има ДВД-а, тоа е за нешто и не негирам дека се навистина корисни, особено при мала брзина или офлајн. Повеќе од еднаш помислив да ги симнам сите што мислам дека беа 8 (одам од една крајност до друга, ха).

     Но, се сомневам, дури и ако го преземете комплетниот ДВД1, нема ли да има проблеми со зависностите во некоја друга важна програма или само со тоа ДВД е доволно да ги исполните? (Јас зборувам само за програми како прелистувачи, итн. Што ги носи тоа ДВД)

     1.    елиотим3000 dijo

      Нема проблеми со апликациите како што се прелистувачите, бидејќи ДВД1 ги содржи основните програми, како што се некои прелистувачи, како што се Iceweasel 10 ESR, клиенти за пошта, канцелариски пакет LibreOffice 3.5 и ако сте на GNOME, го имате софтверскиот центар на 5-ти . верзија (со соработка на Cannonical и прави чуда на други работни површини како KDE, XFCE и LXDE).

      Исто така, ДВД1 има целосни десктоп интерфејси како Гном 3.4 и не мора да преземате ЦД / ДВД што има ГНОМ, друг што има KDE и така натаму (Дебијан не е Убунту, се разбира), плус еден доаѓа од друг дополнителен алатка како што се VLC, Amarok (за KDE), меѓу другите.

   2.    иззивп dijo

    Всушност, таму каде што живеам имам 512 kbps врска, и ако сакам нешто големо, подобро е да го симнам од уни, кој има 1000 Mbps врска таму

 20.   rafael dijo

  Здраво! прими топол поздрав! Конечно Визи стабилна! какви добри вести! Со Debian сум помалку од 1 година и секој толку често го инсталирам системот од нула, за некое време сигурно ќе го сторам тоа повторно! Јас секогаш ја користев ДВД верзијата, само ДВД1 што ги носи потребните пакети за инсталирање работна површина, сепак секогаш (мислам) дека на екранот со „советувана опција“ е опцијата за инсталирање на алтернативно опкружување на работната површина, во случај да сакате да инсталирате kde, lxde или xfce, оваа опција е достапна и за нетиинсталираното изоо, кое е она што го користев во последно време, само треба да изберете складиште или огледало од каде што можеме да ги набавиме пакетите! Друга опција е да се инсталира само „основниот систем“, а потоа да се рестартира и од конзолата да се инсталираат дебијан „задачи“ како задача kde или задача дебијан, во складиштата што се достапни и конечно да ги инсталираме пакетите xdg-корисник -dirs да креираат папки во директориумот / дома / »корисничко име», ова се преземања, документи, видеа, слики, меѓу другото, покрај отстранувањето на пакетот мени-xdg што доаѓа инсталиран, бидејќи во фрлачот на kde, апликациите се прикажано 2 пати! Ви благодарам многу! На здравје!

 21.   Андрес Даза dijo

  здраво… преземете го ЦД со xfce… овој водич е за kde… дали може да ми дадете што копирам во терминалот, но за мојата околина… благодарам

  1.    Петерчеко dijo

   Во однос на складиштата и ажурирањето на системот е исто.

   Препорачани програми:

   apt-get install iceweasel iceweasel-l10n-en-es icedtea-plugin flashplayer-mozilla vlc icedove icedove-l10n-en-es gufw brazier k3b kde-l10n-es rar zip unzip unrar p7zip devede libreoffice libreoffice-gt10 free-free-gtXNUMX lXNUMXn gimp gdebi gcalctool мрежа-менаџер-gnome

   1.    Андрес Даза dijo

    Со ова, мојот дебијан xfce ќе биде функционален. Не сакам да го полнам со работи што нема да ги користам, бидејќи екипо е дома. благодарам

    1.    Петерчеко dijo

     Тој е неопходен за општа употреба без да се полни со апликации што нема редовно да ги користите

 22.   Марио dijo

  Здраво, инсталирав дебиан 7, но не ја вчитува стандардната работна површина на GNOME, таа останува на тапет и ако изберам класичен гном ако ме вчита, што ќе биде проблемот ???

  1.    Петерчеко dijo

   Па, ми дава дека твојот проблем ќе биде поврзан со твојата графичка картичка .. Овозможува 3д забрзување или не .. Ако не, може да користиш само gnome-classic или може да размислиш за xfce или lxde околина.

 23.   ајосињо dijo

  Направив сè и сè уште не можам да се поврзам на Wi-Fi на Debian! : С.

  1.    Петерчеко dijo

   Јас веќе ти кажав еднаш .. Инсталирајте го пакетот broadcom-sta-dkms и тој треба да работи за вас бидејќи вашата WiFi картичка е компатибилна. Невозможно е да не работи за вас

   1.    ајосињо dijo

    И како да го инсталирам тој пакет? она што го инсталирав беше firmware-brcm80211 но ништо!

    1.    Петерчеко dijo

     Изменете ги складиштата како што е опишано во објавата и потоа продолжете со:

     Отворен терминал и тип:

     su
     внесете ја вашата лозинка за суперкорисник

     софтвер за чистење на apt-get-brcm80211

     apt-get инсталирај широкопојасен-ста-dkms

     Рестартирајте и ќе имате wifi

     1.    ајосињо dijo

      Благодарам, ќе се обидам да видам ..

     2.    ајосињо dijo

      Ја добивам оваа порака:

      Е: Пакетот broadcom-sta-dkms не може да се лоцира

      Мислам дека ќе го оставам Debian на страна, се чини дека не е компатибилен со мене!

    2.    Хуан Карлос dijo

     @ayosinho: Тоа е затоа што немате складишта додадени како што е објаснето од @petercheco во статијата. Додадете ги и ќе го откриете тоа ако е инсталирано.

     Со почит

 24.   w4r3d dijo

  Господа, како одиме? Не знам дали треба да прашате тука, но не знам каде (засега) што се случува е да пробам да инсталирам dns во дебијан „Досега толку добро“, ја отворам конзолата , најавете се како root корисник и дајте apt-get install bind9 или способност install bind9 и ох !!! Изненадување очигледно не е пакетот dns за дебијан и би сакал да знам дали некој веќе започнал да инсталира услуга во ова дистрибутивно чудовиште, се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш и ако сакаш и можеш да испратиш е-пошта до wili920503@gmail.com со помош, благодарам што одвоивте време да го прочитате ова: Д.

  1.    Петерчеко dijo

   Земете убаво туто многу добро објаснето

   http://www.howtoforge.com/perfect-server-debian-wheezy-apache2-bind-dovecot-ispconfig-3

 25.   Ново за Дебијан dijo

  Како можев да го натерам адаптерот за wifi да ме земе, тоа е TL-WN321G USB. Во лак мислам дека беше вчитан модулот rt2500usb или нешто слично.

  1.    Петерчеко dijo

   Отворен терминал и тип:

   su
   (внесете ја вашата лозинка за root)

   apt-get инсталирај firmware-ralink

   Рестартирајте го и проблемот е решен 🙂

   1.    Ново за Дебијан dijo

    извини, но немам интернет. Можев да го симнам само од прозорци.

   2.    Ново за Дебијан dijo

    Извинете, но немам жичен интернет. Смешно е, но на ArchLinux и Gentoo тоа не се случува. Да не зборуваме во Убунту. Треба да го преземам тој пакет плус сите негови зависности, плус зависностите од зависностите. : p голем дебијан.

    1.    Петерчеко dijo

     Здраво пријателе,
     Не избришав никакви коментари за вас. Порталот desdelinux.net во последно време имаше проблеми со коментарите, но ајде да го сториме тоа.

     1 ° Преземете го Debian DVD1 и оставете го складиштето на cd / dvd во вашите активни извори.листа (не се коментира).

     2 ° Преземете го пакетот за вашиот wifi и инсталирајте го .. Зависностите ќе бидат земени од ДВД-то:
     http://ftp.de.debian.org/debian/pool/non-free/f/firmware-nonfree/firmware-ralink_0.36+wheezy.1_all.deb

     Поздрав

 26.   Лукс dijo

  Имав прашано овде проблем што го имав со инсталацијата. Тие го избришаа прашањето, добро е да се знае кој е кој во слободниот софтвер. Со почит

  1.    Петерчеко dijo

   Не избришав никакви коментари за вас. Порталот desdelinux.net во последно време имаше проблеми со коментарите, но ајде да го сториме тоа.

   Ако можете повторно да го објавите прашањето или да ми го испратите по е-пошта: petercheco@hotmail.es

   Поздрав

 27.   ферхметал dijo

  Ви благодарам многу за објавата!

  1.    Петерчеко dijo

   Вие сте добредојдени

 28.   Алберто dijo

  За време на стартувањето, каква е употребата на „Чекајќи / dev да биде целосно населена“?

 29.   Пепе dijo

  Здраво, која е amd64 dvd-сликата што има графички интерфејс за инсталација?

  1.    Петерчеко dijo

   Сите ДВД-а имаат графички интерфејс за инсталација и сите околини за работната површина, вклучувајќи јазици

 30.   тежи12 dijo

  Здраво .. поминете ми ја врската на сликата или торентот за да ја преземам онаа со графички интерфејс во инсталацијата? благодарам !!

   1.    тежи12 dijo

    Благодарам, бев збунет со сликите во живо, затоа не се појави графичкиот инсталатер, но на крајот е исто ..

  1.    Анонимен dijo

   Овие слики веќе имаат графички инсталатор, само изберете „Графичка инсталација“

   1.    тежи12 dijo

    Благодарам, бев збунет со сликите во живо, затоа не се појави графичкиот инсталатер, но на крајот е исто ..

 31.   Џонатан dijo

  Ви благодарам !

 32.   Крактох dijo

  здраво петерчеко еве ме пак отидов од центос во дебиан 7 отежнато дишење ми се допаѓа дебијан и неговите складишта подобро, само ми треба помош со wifi мојата картичка е ова, root @ debian: / home / euclides # lspci
  00: 00.0 Мост на домаќинот: Intel Corporation Mobile 945GM / PM / GMS, 943 / 940GML и 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)
  00: 02.0 Компатибилен контролер со VGA: Intel Corporation Mobile 945GM / GMS, 943 / 940GML Express интегриран графички контролер (rev 03)
  00: 02.1 Контролер на екранот: Intel Corporation Mobile 945GM / GMS / GME, 943 / 940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
  00: 1b.0 Аудио уред: Intel Corporation NM10 / ICH7 Family Audio Definition Audio Audio Controller (rev 01)
  00: 1в.0 PCI мост: Intel Corporation NM10 / ICH7 Family PCI Express Port 1 (rev 01)
  00: 1в.1 PCI мост: Intel Corporation NM10 / ICH7 Family PCI Express Port 2 (rev 01)
  00: 1в.2 PCI мост: Intel Corporation NM10 / ICH7 Family PCI Express Port 3 (rev 01)
  00: 1d.0 USB контролер: Intel Corporation NM10 / ICH7 Family USB UHCI контролер # 1 (rev 01)
  00: 1d.1 USB контролер: Intel Corporation NM10 / ICH7 Family USB UHCI контролер # 2 (rev 01)
  00: 1d.2 USB контролер: Intel Corporation NM10 / ICH7 Family USB UHCI контролер # 3 (rev 01)
  00: 1d.3 USB контролер: Intel Corporation NM10 / ICH7 Family USB UHCI контролер # 4 (rev 01)
  00: 1d.7 USB контролер: Intel Corporation NM10 / ICH7 Family USB2 EHCI контролер (rev 01)
  00: 1e.0 PCI мост: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e1)
  00: 1f.0 ISA мост: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC интерфејс мост (rev 01)
  00: 1f.1 IDE интерфејс: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE контролер (rev 01)
  00: 1f.2 SATA контролер: Intel Corporation 82801GBM / GHM (ICH7-M Family) SATA контролер [режим AHCI] (rev 01)
  00: 1f.3 SMBus: Intel Corporation NM10 / ICH7 Family SMBus контролер (rev 01)
  06: 00.0 Мрежен контролер: Broadcom Corporation BCM4311 802.11b / g WLAN (rev 01)
  08: 08.0 Етернет контролер: Intel Corporation PRO / 100 VE мрежна конекција (rev 01)
  root @ debian: / home / euclides # преземете некои пакети што ги препорачавте во горенаведените коментари, но не знам како да ги инсталирам. ако ми работи wifi, овој дебиан е многу добар. Ми се допаѓа, само го условува WiFi, поздрав и благодарност за придонесот и оваа одлична услуга што ја давате на заедницата

  1.    Петерчеко dijo

   Здраво крактох :),
   ако ги преземавте пакетите:

   дкмс:
   http://ftp.de.debian.org/debian/pool/main/d/dkms/dkms_2.2.0.3-1.2_all.deb

   широк-ста-дкмс:
   http://ftp.de.debian.org/debian/pool/non-free/b/broadcom-sta/broadcom-sta-dkms_5.100.82.112-8_all.deb

   се што треба да направите е да го отворите терминалот и да напишете:

   su
   (внесете ја вашата лозинка за root)

   cd / home / your_user_name / Преземања

   dpkg -i dkms_2.2.0.3-1.2_се.деб

   dpkg -i broadcom-sta-dkms_5.100.82.112-8_all.deb

   Логично, ако имате кабелски интернет, не треба да ги преземате овие пакети и можете да ги инсталирате на Интернет поврзан на:

   su
   (внесете ја вашата лозинка за root)

   ажурирање apt-get && apt-get -инсталирајте го широкопојасен-ста-dkms

   Потоа рестартирајте го компјутерот.

   Поздрав

 33.   Крактох dijo

  Благодарам Питер, кога ќе дојдам дома, ќе направам процес, поздрав,

 34.   Крактох dijo

  здраво петерчеко, ги имам сите чекори од горе, ажурирај ги сите репоа, но ништо не правам чекор поврзан на мрежата, но не ја наоѓа датотеката, утре е веќе многу доцна, не знам што правам погрешно cd / home / euclides / преземања dpkg- idkms_2.2.3-1.2_all.deb dpkg-ibroadcom-sta-dkms_5.100.82.112-8_all.deb

  1.    Петерчеко dijo

   Ајде да видиме, она што треба да направите е да го отворите терминалот и да напишете:

   su
   (внесете ја вашата лозинка за root)

   cd / home / еуклиди / преземања

   dpkg -i dkms_2.2.3-1.2_се.деб

   dpkg -i broadcom-sta-dkms_5.100.82.112-8_all.deb

   Како што кажав, работи.

   Ако ја немате папката за преземања во вашиот дом, можете да го отворите управувачот со датотеки, одете до местото каде што се преземени пакетите и притиснете го десното копче на глувчето и изберете „отвори терминал тука“.

   Потоа продолжете со:

   su
   (внесете ја вашата лозинка за root)

   dpkg -i dkms_2.2.3-1.2_се.деб

   dpkg -i broadcom-sta-dkms_5.100.82.112-8_all.deb

   И воила

 35.   Крактох dijo

  Здраво Петар, поздрав, сега ми кажува дека ја имам скршената датотека, се обидувам да ја избришам и ми се враќа и ми се појавува
  (gksudo: 3692): GConf-ПРЕДУПРЕДУВАЕ **: Клиентот не успеа да се поврзе со демонот D-BUS:
  Не добив одговор. Можните причини вклучуваат: оддалечената апликација не испрати одговор, безбедносната политика на автобусот за пораки го блокираше одговорот, истече истекот на времето на одговорот или мрежната врска е расипана.
  GConf не успеа: Демонот D-Bus не работи

  1.    Петерчеко dijo

   Погледнете, бидејќи користите Gnome install gdebi .. тоа е во ДБД-то на Debian или го преземате од:

   http://ftp.de.debian.org/debian/pool/main/g/gdebi/gdebi-core_0.8.7_all.deb

   y

   http://ftp.de.debian.org/debian/pool/main/g/gdebi/gdebi_0.8.7_all.deb

   Инсталирајте gdebi со:

   su
   (внесете ја вашата лозинка за root)

   cd / home / еуклиди / преземања

   dpkg -i gdebi -core_0.8.7_all.deb

   gdebi_0.8.7_all.deb

   Откако ќе се инсталираат овие пакети, можете да ги извршите инсталациите на пакетот .deb со двоен клик или со кликнување на десното копче на глувчето и избирање отворено со gdebi.

 36.   Крактох dijo

  dpkg -i dkms_2.2.3-1.2_се.деб

  dpkg -i broadcom-sta-dkms_5.100.82.112-8_all.deb

 37.   Хајлендер dijo

  Здраво PeterCheco, како сте, пред сè благодарам за статијата и честитки за целиот придонес што ни го давате на нови лица, имав проблеми кога сакав да го инсталирам Debian KDE од ЦД-то на сервер, никогаш не ме препозна мрежата , видео и аудио и кога го инсталирав со ДВД ако ги препознав, но јас сум overубител на KDE (на мојот компјутер го користам Кубунту) и добро ако не ја прочитам твојата статија не знам што ќе се случеше за мене, го инсталирам во моментов, се надевам дека на крајот од инсталацијата сè заврши добро ...

  Би сакал да ве прашам нешто што не знам дали ќе има, го најдов само во CentOS, сакам да инсталирам, конфигурирам и да користам Bacula на овој сервер со Debian за да направам закажани резервни копии на компјутерите во LINUX и Windows кои се на мојата мрежа, од сите програми за резервна копија што можат да се користат и во LINUX и во Windows прочитав дека е едно од најдобрите, најдов видеа за инсталација, но за серверот CentOS како што велев, еден пријател остана да најде дали постоеле за Debian, но барајќи ја оваа страница, прочитав како да инсталирам околина на Debian KDE и со theубопитност да знам дали знаете за тоа, бидејќи гледам дека сте доста познавања за Debian, не знам дали би било можно да ми помогнете во овој поглед, би бил многу благодарен.

  Однапред благодарам, грижете се за себе и успех во вашите секојдневни задачи ...

  1.    Петерчеко dijo

   Здраво Хајлендер,
   Ви благодарам многу за вашиот коментар и прашањето: Д.

   Пакетот Бакула е достапен во Debian совршено и добар водич за инсталација е достапен тука:

   http://www.debianhelp.co.uk/bacula2.htm

   o

   http://www.buenastareas.com/ensayos/Bacula-Instalacion-y-Configuracion/5806042.html

   Логично, не заборавајте да инсталирате mysql: D.

   По конфигурацијата е иста како и во CentOS: Д.

   честитки

   1.    Хајлендер dijo

    Добро, благодарам многу, за какви било други прашања или коментари, нема да се двоумам да ве прашам за совет, секогаш очекувајќи да ја добиете вашата помош ...

  2.    Петерчеко dijo
   1.    Хајлендер dijo

    Еј ти благодарам многу, ќе започнам да читам, инсталирам и тестирам за да видам како оди ... се грижи

 38.   Стридери dijo

  Ви благодарам. Добро ми служеше.

 39.   суперлатив dijo

  Ви благодарам многу за упатството. Гледам која слика да ја преземем, споредувам Xfce или LXDE светлосни работни површини, може некој да ми каже што ми препорачувате? Во врска со Debian 7, гледам дека Gimp доаѓа со последниот, но зошто тоа не доаѓа со LibreOffice 4 кога тие веќе најавија претстојно издание на 4.1?
  Ви благодарам многу

  1.    Петерчеко dijo

   Здраво и добредојдени сте: Д.

   Во однос на животната средина, претпочитам да користам XFCE отколку LXDE. Libreoffice може да се преземе од официјалната страница во формат .deb и да се инсталира со едноставен dpkg -i libreoffice * сместен во терминалот во папката за преземања .. тоа е: cd / home / your_user_name / Преземања

   Со почит

   1.    суперлатив dijo

    Ви благодарам многу petercheco, гледам дека LXDE е заборавен и Xfce продолжува да се ажурира и од ова што го прочитав тука носи добри подобрувања. Во врска со инсталацијата, ќе се обидам како што велите бидејќи секогаш користев apt-get, но разбирам дека бидејќи последниот LibreOffice не е во складиштата, решението е да ја преземете .deb. Ви благодарам многу колега!

 40.   Крлос dijo

  Многу би сакал да ги сакам, но за жал не успеав да направам правилен нацрт што е неопходен за мене.

 41.   камило dijo

  Ти благодарам многу

  1.    Петерчеко dijo

   Вие сте добредојдени

 42.   куруксиера dijo

  Барам и не можам да ја најдам: Зошто 64-битната работна површина Gnome доаѓа само за AMD? Исто е за сите дистрибуции.

  1.    Петерчеко dijo

   Исто е: Д. Преземете ја верзијата amd64 ...