Како да инсталирате Office Online на Ubuntu 16.04

Многу корисници кои мигрираат од Windows на Linux Тие не се навикнати да ги користат бесплатните канцелариски пакети што постојат денес, иако постојат одлични алтернативи за тоа канцеларија Ова сè уште го користат милиони корисници. Пред неколку дена тие ни пишаа прашувајќи како можат инсталирајте Office Online на Ubuntu 16.04 затоа, тргнавме да го најдеме најлесниот и најбрзиот начин да го сториме тоа.

Следното упатство ќе ни овозможи да го инсталираме Office Online во Ubuntu 16.04 и во изведените дистрибуции, автоматски и со сите потребни зависности, благодарение на одличната скрипта што ја содржи потребната рутина за Office Online да работи совршено.

Како да инсталирате Office Online на ubuntu

Канцеларија преку Интернет - слика: Омикроно

Чекори за инсталирање на Office Online на Ubuntu 16.04

Процесот може да трае неколку часа, па затоа се препорачува да користите некоја друга алтернатива во случај вашата обработка да не е моќна

Процесот на инсталација на Office Online со користење на оваа скрипта може да биде малку бавен, затоа немојте да бидете вознемирени ако инсталацијата трае подолго време.

Првото нешто што треба да направиме е клонирање на складиштето службеник за сценарија

git clone https://github.com/husisusi/officeonlin-install.sh.git

Потоа одиме во ново клонираниот директориум и го извршуваме .sh како судо

cd cd officeonlin-install.sh/ sudo sh officeonline-install.sh

Откако скриптата ќе заврши со извршувањето, ќе можеме да уживаме во сите апликации на пакетот Office Online, процесот е едноставен и во случај да се појават некои предупредувања, можеме да ги игнорираме бидејќи тие се некои пакети што може да се изостават.

Во случај да сакаме да ја администрираме услугата, авторот на оваа скрипта ни кажува дека можеме да го сториме тоа со користење на systemd:

systemctl start|stop|restart|status loolwsd.service

Значи, со ова едноставно решение можеме да го користиме онлајн пакетот Office.


20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сантијаго dijo

  Одличен придонес

 2.   Кристијанхд dijo

  не само да го отворите office.com од прелистувачот и да завршите?

  1.    jolt2bolt dijo

   Па, има луѓе кои сакаат да имаат автоматизација на канцеларијата интегрирана во оперативниот систем и за нив се чувствува пореално отколку да ја отвораат со прелистувач

 3.   Анонимен dijo

  Ова е да инсталирате libreoffice преку Интернет; С.

 4.   Троизи dijo

  Не е канцеларија на Мајкрософт преку Интернет, туку слободна канцеларија преку Интернет. Како да деинсталирате?

 5.   Алваро Родригез dijo

  Имам xubuntu 16.04 и не ми одговара.

 6.   Господине Пакито dijo

  Willе ти кажам дека се обидов да го инсталирам во виртуелна машина со Ubuntu 16.04. Не знам колку време може да направи инсталацијата, но може да трае повеќе од половина час ... и продолжува ...

  Не знам каков ќе биде конечниот резултат, но јас би му препорачал на Лагарто да ги советува овие мали детали во написи како овој ... некој е навикнат во Linux на разумни времиња на инсталација и, се разбира, многу пократок од овој, и, ако тој знаеше , Ќе го оставев за време кога ќе имав повеќе време ... затоа што инсталацијата носи вистински бес!

  Ве известуваме!

  1.    гуштер dijo

   Буквално го цитирам она што го напишав во написот од тоа време

   "Процесот на инсталација на Office Online со користење на оваа скрипта може да биде малку бавен, затоа немојте да бидете вознемирени ако инсталацијата трае долго."

  2.    Фелфа dijo

   Мислам дека не сте го забележале одрекувањето што е прикажано како текстуална порака во изворниот код на самата скрипта, што може да го видите преку складиштето што тие го објавија во оваа статија:
   „ИНСТАЛАЦИЈАТА AKEЕ ТРЕБА НАВИСТИНА ДОЛГО ВРЕМЕ, 2-8 ЧАСА (зависи од брзината на вашиот сервер), ТАКА БИДЕТЕ ТРПЕН ПОВЕЕ !!!

   Тоа е, инсталацијата може да трае од два до осум часа. Бес, да, но тој што предупредува не е предавник

   1.    Господине Пакито dijo

    Здраво, Фелфа.

    Јас не зборувам англиски и, иако можам да го разберам и преведам текстот на кој се повикувате, јас обично не ги посетувам овие типови страници, бидејќи не читам ниту изворен код; Јас сум едноставен корисник и сметам дека е странски јазик. Тоа е, не можев да го погледнам „одрекувањето од одговорност“ затоа што не дојдов до страницата за складиште, но ја прочитав статијата, од чиј текст беше невозможно да се заклучи дека времетраењето на инсталацијата може да трае неколку часа.

  3.    гуштер dijo

   Ставено е предупредување, така што идните корисници нема да имаат проблем во врска со времето на инсталација

 7.   Господине Пакито dijo

  Навистина, гуштер, тој не се обидуваше да создаде контроверзии. Го прочитав коментарот дека инсталацијата може да биде малку бавна, но помина неколку часа и не заврши ... половина час ми се чинеше многу време за да ја квалификувам инсталацијата како многу бавна, но во ова време јас веќе халуцинирам! Потребни се повеќе од два часа и сè уште не е готово!

  Повторувам, не се обидував да создадам полемики, и секако е ценето што го споделувате вашето знаење незаинтересирано, но едно е инсталација малку бавна, а друга е инсталација која ... надминува два часа !!! Тоа е варварство! И сè уште нема знаци дека ќе заврши!

  1.    Господине Пакито dijo

   Си одговарам за да ти кажам дека, конечно, морав да се откажам од инсталирање на Office Online, бидејќи инсталацијата траеше толку многу што морав да одам да работам оставајќи ја машината вклучена. Кога заминав, веќе беа повеќе од три часа. Кога се вратив, по околу четири часа (и ќе беа седум, барем) најдов дијалог што бараше прифаќање, веќе прифатив, но ми врати грешка за која не се сеќавам и инсталацијата не заврши. Соочено со такво сценарио, никогаш не ми падна на ум да го пробам повторно.

   Мојот прекор, што не е ништо сериозно, ниту имам намера да пречам некому, едноставно е насочен кон прилагодување на индикацијата за времето за инсталација што е наведено во статијата, во која се вели дека процесот на инсталација «може да малку бавно “, и мислам дека би било многу подобро да се наведе дека може да трае неколку часа.

   Од моја страна, ако имав груба претстава за времето на инсталација, немаше ни да го пробам и ќе ми заштедеше време и пари на сметката за електрична енергија. Тоа е, земајќи предвид дека зборуваме за многу часови инсталација, мислам дека е оправдано да се предложи статијата јасно да го предупреди.

   Очигледно, да, авторот е тој што треба да го процени тоа, попрецизно укажување ќе ми заштедеше многу време.

   Поздрав.

 8.   Анонимен dijo

  Дали е Microsoft Office она што го инсталирате? Како работи лиценцата?

 9.   Белукс dijo

  Смешно е да се види дека одат на Линукс затоа што мразат сè што мириса на Мајкрософт, а првото нешто што го бараат внатре во Линукс се овие глупави работи и како да инсталираат Вино, плејонлинукс, виртуелни машини со Виндоус слики, т.е сакаат да им се одвива дистрибуцијата целиот MS.

  1.    Сигмунд dijo

   Не сите што правиме промена сме вакви. Во мојот случај, поради работа, не можам да престанам да ја користам канцеларијата на Microsoft. Исто така, треба да користам други програми што немаат бесплатни алтернативни верзии или, доколку ги имаат, не се толку добри како нивниот комерцијален колега. Покрај тоа, постои проблем и за генерирање компатибилни датотеки, така што тие можат да се уредуваат на неколку различни компјутери. Тоа е мачеништво, но се вложува напор. Наместо да навредувате, научете и разберете.

 10.   Виријатус dijo

  добро, не можев:
  "Officeonline-install.sh: 293: officeonline-install.sh: Грешка во синтаксата: неочекувано пренасочување"

 11.   бум dijo

  би користеле # sudo ./officeonline-instal.sh

 12.   Анонимен dijo

  Поздрав.

  Како се деинсталира оваа работа? и како да го избришам корисникот lool

  1.    Мигел dijo

   Се придружувам на вашето прашање… како се деинсталира?