Инсталирајте го Thunar 1.5.1 со јазичиња на Xubuntu 12.10 или 12.04

Пред неколку дена ја имавме пријатната вест дека Тунар би имал поддршка за трепки во својата верзија 1.5 и сега преку webupd8 Откривам дека корисниците на Xubuntu имаат можност да го тестираат и да ги користат и во верзијата 12.04 како 12.10.

андрејскиот Тунар, преземен од Webupd8

Како што појаснуваат во коментарите, ова треба да се направи на ваш сопствен ризик бидејќи ќе бидат инсталирани пакети што одговараат на верзијата на Xfce во тековниот развој

За да го направите ова, отвораме терминал и ставаме:

sudo add-apt-repository ppa:xubuntu-dev/xfce-4.12 sudo apt-get update sudo apt-get upgrade

И последователно:

thunar -q

Оваа верзија на Тунар доби неколку интересни подобрувања, меѓу нив и опцијата за трајно бришење датотека или папка, и секако прилагодувања и корекции.

 

Извор: @webupd8


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

24 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Дали постои опасност од кршење на зависностите помеѓу другите пакети при додавање на овој ЗЈН?
  Ви благодарам.-

  1.    елав dijo

   Мислам дека не постои никаква опасност, но авторот на статијата на англиски јазик ќе го коментираше тоа.

   1.    Гискард dijo

    Авторот НЕ предупредува:

    «Пред да додадете PPA, ве молиме имајте во предвид дека Xfce 4.12 PPA содржи развојни пакети - во моментот кога го пишувам ова: xfce4-поставувања 4.11.0, Thunar 1.5.1 и Exo 0.9.0. »

    елав, мислам дека треба да го ставиш истото предупредување овде.

    1.    елав dijo

     Уфф, вистина е .. не го прочитав како што треба .. Извинете.

 2.   xxmlud dijo

  За кога филтерот !!!? : С.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ниту Гном го има тоа, се сомневам дека ќе размислат да го стават во Тунар

 3.   хексборг dijo

  Каква завист! Со нетрпение очекувам да стигне до Арх !! 🙂

  Но, трајното бришење е веќе во верзијата што ја користам сега (1.4.0). Едноставно треба да го држите копчето Shift додека давате опција за бришење.

  1.    frk7z dijo

   добро, тоа е во лак AUR, ако сакате да го инсталирате, пакетот е: thunar-devel
   Јас веќе го тестирам и ако снима добро ... и мислам дека го користи и @sonlink

   1.    хексборг dijo

    Само што го пробав и ми оди одлично. Ти благодарам многу!! 🙂

 4.   Рајонант dijo

  И веќе гледав упатства за составување на нови зависности, #ubuntu ppa дефинитивно ги има своите предности!

 5.   Рајонант dijo

  Патем, гледам дека покрај новата организација на страничниот панел и јазичињата, сега е исто така можно да се сокријат обележувачи додека не ни требаат или да заштедиме простор и да ги покажеме подоцна.

 6.   Рафаел dijo

  ааа, каква добра вест try tryе ја испробам кога ќе стигнам до мојата куќа, според блогот за промена, тие исто така ја споменуваат грешката што ги поставува партициите двојно, за да пробам беше речено благодарам

 7.   ЈАДЕ СО dijo

  Хаха, колку curубопитен, пред еден момент само што го прочитав во WebUpd8 ... Колку брзо да го преведам!

 8.   Метјуз dijo

  Дали важи за нане?

 9.   Оскар dijo

  Прашање за годината, дали елав ќе може да одолее на искушението да го проба? Јас лично сакам да го инсталирам Xubuntu и да пробам.

  1.    елав dijo

   Па, можам да му одолеам

 10.   Гискард dijo

  Но, како што гледам дека го инсталирате СИТЕ XFCE 4.12, што мора да бидат СЕ STАШ во бета фаза. Верувам дека предупредувањето е соодветно, бидејќи ако е така, вашиот систем може да биде МНОГУ нестабилен. Или не сум во право?

  1.    елав dijo

   Вистина е ... Сега го додавам во статијата.

 11.   арики dijo

  Користејќи тунар 1.5.1, досега нема падови, оставам скриншот:

  http://img805.imageshack.us/img805/7984/thunar151.png

  поздрав Арики

  1.    Крисепита dijo

   Одлично, дали е тоа Xubuntu 12.10?

   1.    Арики dijo

    да xubuntu 12.10 !! Работи добро иако не е многу лесен, јас продолжувам да се држам со дебијан и лак за да работам xfce! со почит

 12.   lguille1991 година dijo

  Уфф, сега се радувате на Манџаро Линукс ... Долго чекав на јазичињата на Тунар

 13.   Искра самрак dijo

  Смешно е како луѓето велат дека нема да направат нешто и на крај да сторат

  Ова е случај, Ник, водачот на xfce, постојано повторуваше дека нема потреба да додаваме јазичиња, и погледни сега, Гном ги вади и ги поставува xfce

  нешто ми мириса дека xfce сака да се позиционира како вистинска замена за gnome како што е денес

  ПС: curубопитно е како лиценцата на блогот на овој блог е BY-NC-SA што ја прави некомпатибилна со која било GPL лиценца

  1.    елав dijo

   Нема ништо iousубопитно што го користиме BY-NC-SA за написи за блогови, особено за едноставниот факт дека не сакаме нашите статии да бидат земени од никого и да се користат за комерцијални цели.