Инсталирајте го Gnome Classic (Flashback) на Ubuntu 14.10 / Linux Mint 17

Што е тоа Gnome Flashback?

Флешбек на Гном тоа е одличен и едноставен начин да се вратите во старата класична работна околина ако не ви се допаѓа Unity (како што многумина сакаат), но сакате да продолжите да уживате во Ubuntu.

Флешбек на Гном тоа е засновано на GTK 3 и обезбедува визуелно сличен десктоп интерфејс со стариот интерфејс на GNOME. Други алтернативи на Флешбек на Гном тоа е работната маса MATE de Linux Mint или бирото XFCE, но и двете се засноваат на GTK 2.

Инсталирајте Gnome Flashback

Инсталирајте го следниот пакет на вашиот Ubuntu систем и готово.

$ sudo apt-get install gnome-session-flash-back

Сега ја затвораме сесијата, притиснете го копчето за поставки за најавување во полето што бара лозинка и наоѓаме 2 опции, Gnome Flashback (Metacity) и Gnome Flashback (Compiz). Метацитет е полесен и побрз, додека Компиз постигнува најелегантни канцелариски материјали.

Флешбек на Ubuntu Gnome

Сега, ќе видиме како да го отстраниме долниот панел и да ја инсталираме Планк во најчистиот стил eOS.

1. Инсталирајте ја Gnome Tweak Tool

Gnome Tweak Tool ви овозможува да прилагодувате работи како фонтови, теми, итн., Кои се тешки или невозможни со алатката за единство на „центарот за контрола на единството“.

$ sudo apt-get install gnome-tweak-tool

Можеме да го најдеме во Апликации »Системски алатки» Преференции »Алатка за измени

2. Додадете аплети на панелот

Стандардно, десен клик на панелите нема да има ефект. Притиснете го копчето Alt + Спер на тастатурата додека кликнете со десното копче на глувчето на панелите и ќе ги добиете соодветните опции за прилагодување на панелот.

Можете да го измените панелот, да го отстраните, а исто така да додадете аплети. Во овој пример ќе го отстраниме долниот панел и ќе го замениме со пристаништето Штица. Додаваме аплет за датум и време во горниот панел, точно во центарот и можеме да го конфигурираме да ги покажува времето, датумот и временските услови.

Можеме да додадеме и аплет за промена на работниот простор во горниот панел и да создадеме што повеќе работни простори колку што е потребно.

3. Ставете ги копчињата на прозорецот надесно

Во Убунту, копчињата за минимизирање, максимизирање и затворање во лентата за наслов на прозорецот се стандардно лево. Потребен е мал трик за да се исправат. Ние мора да отвориме терминал и да ја извршиме следнава команда:

$ gsettings set org.gnome.desktop.wm.preferences button-layout 'menu:minimize,maximize,close'

4. Инсталирајте Планк

Како што знаеме Планк е пристаниште кое е поставено на дното и има фрлачи на апликации и фрлачи на прозорци за извршување апликации. Се крие кога не е потребно и се појавува повторно кога е потребно. Тоа е истиот приклучок што го користи eOS.

За да го инсталираме, го отвораме терминалот и ги извршуваме следниве команди:

$ sudo add-apt-repository ppa: ricotz / docky -y $ sudo apt-get update $ sudo apt-get install plank -y

Пребарување во Апликации »Додатоци» Штица. За да го конфигурирате да започнува автоматски со системот, одете во Системски алатки »Преференции» Апликации за стартување и додадете ја командата «штица» на списокот.

5. Инсталирајте го мониторот на системот Conky

Conky е добар начин да ја декорирате вашата работна површина со системска статистика, како што е процесорот и употребата на меморијата. Лесен е и работи поголемиот дел од времето без никакви непријатности.

Извршете ги следниве команди -

$ sudo apt-add-repository -y ppa: teejee2008 / ppa $ sudo apt-get update $ sudo apt-get инсталирај conky-manager

Сега одиме во Апликации »Додатоци» Conky Manager и изберете го графичкиот елемент што сакате да го прикажете на вашата работна површина. Conky Manager исто така ви овозможува да го конфигурирате за да започне при стартување на системот.

6. Инсталирајте го Менаџерот за поставки на CompizConfig

Ако сакате да ја користите сесијата GNOME Flashback со Compiz, би било корисно да го користите менаџерот за конфигурација на компај за да ги конфигурирате ефектите на работната површина. Ние го инсталираме со следнава команда:

$ sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

Ние го започнуваме од Системски алатки »Преференции» Менаџер за конфигурација на CompizConfig.

И тоа е сè.

Одземено од Бинарни плими и осеки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Orgоргицио dijo

  И зошто да не го инсталирате MATE и сега? Практично е исто.

  Истото се цени

  1.    Orgоргицио dijo

   Го изоставувам мојот коментар, не фатив дека се базира на GTK3 xD

 2.   елиотим3000 dijo

  Добра идеја во случај да сакате ГНОМ што е идентичен со ГНОМЕ 2 (или МАТЕ). Само одлична идеја.

  Во меѓувреме, само го преземав инсталерот Ubuntu MATE Remix за лаптоп со процесор Intel Celeron што ми беше побарано да го инсталирам во режим Dual-Boot со Windows 7 (се разбира, во случај антивирусот да не успее)

 3.   HO2Gi dijo

  Ова е мојата работна површина на мојата работа, ја инсталирам на сите компјутери на Ubuntu, практична е, само нема добар мотор за пребарување цимет.

 4.   waKeMaTTa dijo

  Еј пријателе,
  Добар пост, само кажете ви дека погрешно ја имате првата команда, наместо:

  $ sudo apt-get install gnome-session-flash-back

  Требаше да ставите:

  $ sudo apt-get install gnome-session-flashback

  Тоа е сè поздрав

  1.    луд_г dijo

   Фала пријателе, ќе го проверам тоа, бидејќи командата ми даде грешка!

 5.   грешник dijo

  Јас ставам поедноставен метод во пракса: инсталирајте класичен индикатор за мени преку ppa (ppa: диск / тестирање) или од репо, а во поставките конфигурирам дека фрлачот автоматски е скриен и чувствителноста да се појави што е можно пониска.
  Така имам нешто многу слично на gnome2, освен долниот панел; во чие отсуство, ако минимизирам прозорец и треба да го донесам да се фокусира повторно, го користам класичниот alt + таб и да менувам работни површини, уште покласично ctl + alt + насочена тастатура.
  Или уште полесно, инсталирајте го семоќниот каиро-пристаниште… што не ми се допаѓа особено, но исто така му дава класичен изглед на gnome2.

  1.    Триликс dijo

   За мене го повредив Убунту Мате, но има многу недостатоци.
   Всушност, графикот што го имам при вчитување на двигателот на nvidia изгледа исклучително голем со правилна резолуција. Со двигателот на јадрото работи совршено во Мате… .. Приватен возач ништо.

   Гледајќи ја панорамата, се вратив во ubuntu и класичната работна површина и тука ако возачот работи добро. Возачите не се добро дизајнирани да работат на работни површини зелени како Mate.

   ВАORTНО: Појаснете дека упатството што го давате за поставување на копчињата десно работи делумно. во ubuntu 15.04 точно е дека се менуваат надесно, но со nautilus не се менуваат! тие остануваат исти како што беа. Некаков начин да го поправам? хех
   Како и да е.
   Поздрав

   1.    Триликс dijo

    Појасни една работа, на крајот командата работеше за мене. Треба да ги отстраните понудите.
    Ова треба да се стави во терминалот / конзолата: поставено поставување мени за распоред на копчиња org.gnome.desktop.wm.preferences: минимизирање, максимизирање, затворање

    Внимавајте! Се применува, но нема да работи во навитикусот сè додека не ја затворите сесијата и повторно не ја отворите или рестартирате (Затвори сесија е побрза). Со ова, случајот се смета за решен. Поздрав

 6.   Алберто dijo

  Flashback на GNOME Тоа е час на единство со темата Gnome, но не е Gnome Classic.

  Како да инсталирате gnome classic на Ubuntu 14.10?