Инсталирајте zsh и прилагодете го со Oh My Zsh

 После „препорака“ од Ендислив, започнав да го користам школка зш на Арх, засега ништо да не се спротивставувам, над тоа сè уште се навикнувам, уште повеќе кога работев само на ТТИ и секако со мојот драг, Бах поранешен драг баш што ми донесе толку многу радости.
Без повеќе да кажувам, таму ви покажувам како го инсталирав и оставив во конфигуриран случајот Ох зш, како да се даде боја и за „мрзливите“ кои не сакаат да одат конфигурирање ...
1 .: Прво, ќе ја инсталираме нашата идна школка zsh вака:

pacman -S zsh

На сликата се прикажува повторно инсталирање, бидејќи веќе го имам, но за да можете да видите барем што инсталира.

2 .: Откако ќе се инсталира, ќе го трансформираме во нашиот стандарден терминал на овој начин:
ice@ice ~$ chsh -s /bin/zsh
3 .: Тогаш тие сигурно ќе имаат конфигурациски „волшебник“, ќе го следат ако сакаат чекор по чекор со избирање на буквите и читање на она што се појавува или во спротивно откажете го и продолжете директно со чекор 4 вака ...

4 .: Ајде сега да инсталираме мој zsh, со тебе:
ice@ice ~$ yaourt oh my zsh

Како што се појавува на сликата, ја избираме опцијата број "3". Ние не уредуваме ништо, а потоа директно комуницираме како што сме навикнати да тебе.

5 .: Откако ќе се инсталира, ќе го конфигурираме со копирање на датотеката zshrc во нашиот дом вака:
ice@ice ~$ cp /usr/share/oh-my-zsh/zshrc /home/ice/.zshrc
6 .: Во .zshrc како во .bashrc, можеме да внесеме, на пример, со nano за да ги уредуваме и модифицираме податоците, да создаваме псевдоними, итн., Сè ќе зависи од вашата имагинација и секако, сакате да прочитате ако не разбирате многу .

7 .: Само во случај да не е избрана, едноставно напишете zsh и оттаму активирајте ги промените со изворот, како што следува:
source .zshrc

8 .: И, конечно, веќе конфигурирано, ако сакате да видите список со темите што ги имате, можете да го направите тоа овдеНа пример, ги имам темите поставени на случаен избор како корисник и темата „bira“ како root.
Се надевам дека ќе ви послужи на сите и добро е да започнете да вежбате со zsh што има многу да научи, нови функции што се навистина многу пријатни ...

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Табрис dijo

  Но, каква предност добивам?

  1.    мраз dijo

   и користете друга школка и исто така мора да ја прилагодите како што сакате, за некои има повеќе функции и можете да направите повеќе работи. Јас го користам за да научам повеќе од сè и да не бидам секогаш со иста работа. 🙂

  2.    фрибсдик dijo

   Во основа, добивате проширување и дополнителни функции, како што се автоматско завршување на наредбите за предвидливо пишување и подобар дизајн за развој на задачи во терминалот. Сметам дека идејата дека мразот се изразува погрешно кога се однесува на „не секогаш истото“. Ако, пак, за она што го правите во терминалот не се потребни овие карактеристики, нема причина да мигрирате од еден во друг терминал. Јас сум zsh корисник со полно работно време!

 2.   Federico dijo

  PD2: Знам дека не е предмет на овој пост, но кои совети може да ми препорачате да ја подобрам автономијата на нетбук, користам хром или firefox и сакам да ја намалам потрошувачката на ресурси од прелистувачите остатокот од тимот, веќе оневозможете го блутоут и лан.

  1.    Родолфо dijo

   Препорачувам да користите Манџаро со Fluxbox ... неверојатно е, и како прелистувач го препорачувам Палемун, кој е вилушка на firefox што троши многу малку ресурси.

 3.   Atонатан dijo

  Пред многу добро, сакав да знам како е направено благодарам!

 4.   Престани dijo

  Она што најмногу ми се допаѓа е да користам Цимет + Јакуаке

 5.   Карлос dijo

  Пребарување и каде од конзолата како се модифицира?

  1.    мраз dijo

   каде како кога?