Инсталирајте го KahelOS од USB

Во моментов KahelOS LiveCD е во графички режим што ја прави инсталацијата поинтуитивна за почетниците.

Бади Фреди во форумот го напиша ова упатство за неговата инсталација

Упатството е да инсталирате од флеш меморија или USB-клуч.

 1. Користете Unetbootin да се создаде бутабилен USB.
 2. Подигнете го компјутерот или лаптопот од USB.
  Во овој случај на подигнување на системот од usb, ја избираме првата опција и чекаме да влезе во работната површина на KahelOS.

 3. Откако ќе влезете во работната површина, на првиот екран кликнете на „Инсталирај KahelOS сега“.
  1khaelos.png

 4. На следниот екран, внесете ги сите наши податоци.
  2khaelos.png
  Кога ќе завршиме со внесување на нашите податоци, ја внесуваме лозинката ROOT.

 5. На овој екран едноставно кликнете СЛЕДНО. (овој чекор е да ги копирате постојните податоци на хард дискот на надворешен)
  3khaelos.png

 

 1. Во овој чекор го избираме хард дискот за употреба. (Забележете. Запомнете дека KahelOs е инсталиран на целиот хард диск.) Потоа кликнете на следното.
  4khaelos.png
 • Кликнете на копчето ИНСТАЛИРАЈ и потоа потврдете со кликнување на ДА

 • Потоа чекаме да заврши инсталацијата.

 • по краткото чекање, кликнете РЕСТАРТ.

 • Кога повторно ќе го започнеме, нашиот KahelOS е подготвен да започне со работа.
  8khaelos.png
  На претходниот екран можеме да го видиме ОС со панел од десна страна што ни обезбедува кратенки.

  Мал список на апликации:
  Флеш плеер, Сирење, Хром, Дропбокс, Богојавление, Filezilla, Хотот, LibreCad, Scribus, Vlc медиа плеер и многу други програми.
  10khaelos.png

  1. Софтверската апликација Додади и отстрани ни олеснува да инсталираме апликации.
   9khaelos.png

  Белешки и предлози.

  1. Главната работа што треба да се забележи е дека KahelOS не може да се инсталира на партиции, па затоа бидете многу внимателни ако има други системи на тврдиот диск.

  2. Со вклучен систем, направив мали тестови и компресирани датотеки, на пример, RAR не го отвора, па затоа одиме во Додај / отстрани програми, бараме 7zip, го избираме и го инсталираме, решен проблем.

  3. Во левиот панел на долниот дел се појавува «Напредни поставки» за да ги измените поставките на додатоците на Gnome Shell, темите и други.

  4. Датотеките како mp3, wma, flv, avi или webm со vlc нема проблем за репродукција.

  5. За да го смените јазикот, одете во Апликации и во Јазикот промена на шпански.


  Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

  16 коментари, оставете ги вашите

  Оставете го вашиот коментар

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

  *

  *

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   пандев92 dijo

   Некогаш ќе работам графички инсталерот за арх XD

   1.    Храброст dijo

    Да се ​​вчитаат КАISИ, нели? смеење на глас

    1.    пандев92 dijo

     Можеби да и можеби не 😛

   2.    леворачни dijo

    Зар не се чакра и арханганг за тоа меѓу другите опции?

    1.    Храброст dijo

     ефективно

  2.   Оскар dijo

   Го пропуштивте чекор 6 или направивте грешка при нумерирање. Многу едноставно да се инсталира +1.

   1.    фреди dijo

    Фиксно нумерирање во форумот.

    1.    Храброст dijo

     Сега го поминав

  3.   Себас_вв9127 dijo

   Елегантна Ka Инсталирање на KahelOS.

  4.   mauricio dijo

   Дистрибуцијата е интересна, го отстранува најтешкиот дел од Arch, инсталацијата, при мозочен удар, но чувствувам дека ја губи својата благодат на овој начин, но како и да е, како еквивалент на Gnome на Chakra или Archbang, изгледа многу добро.

  5.   маршмирали dijo

   Па, она што ми се случува со kahelos е дека кога ќе заврши инсталацијата и кога ќе започне компјутерот, тој ми кажува дека не може да најде диск со бутабилен систем. Некоја идеја зошто?

   1.    Храброст dijo

    Проверете го редоследот за подигање во BIOS-от

  6.   маршмирали dijo

   има само хард диск на лаптопот и добро е во Биос. па нема идеја што може да биде.

  7.   Diablo dijo

   Многу полесно да се инсталира, каде ќе престане, јас сум нов корисник и нормалната инсталација за мене изгледа како одисеја, повеќе од што било, бидејќи врската што ја имам на Интернет е wifi.

   Гледам само 2 точки против, имајќи предвид дека не сум го инсталирал.

   Не почитува партиции, инсталиран е на целиот хард диск и второто е што не ме детектира ниту wifi.

   Исто така, стандардно доаѓа со Гном 3, (лично повеќе сакам gnome2), претпоставувам дека тоа би било лесно да се поправи.

   Она што најмногу ме запре е партициите.

   Имам 500 GB HD, 4 партиции, 3 за оперативен систем и една за 300 GB податоци, затоа партициите.

   Претпоставувам дека ќе мора да почекам за подоцнежна верзија.

   Како и да е многу добра работа.

   Поздрав до сите.

   1.    Рајонант dijo

    Во новиот ISO на Кахел ОС, инсталерот веќе ви овозможува да изберете и уредувате партиции, не знам дали врската е веќе ажурирана во областа за преземање, но на неговиот блог тие се објавени:

    [url] http://sourceforge.net/projects/kahelos/files/KahelOS-LiveDVDdesktop-020212-i686.iso/download [/ url]
    [url] http://labs.cre8tivetech.com/2012/02/kahelos-020212-desktop-edition-released/ [/ url]