Инсталирајте Minecraft од PPA

Minecraft е мултиплатформска игра во која создаваме секакви 3Д конструкции од коцки. Заедно со зградите, оваа игра вклучува елементи на истражување, собирање, изработка и борба.


За да го инсталираме во Ubuntu и неговите деривати, имаме неофицијална скрипта достапна во PPA. Ги презема и инсталира Minecraft и OpenJDK7. Исто така, се одликува со икона создадена од Касиди Jamesејмс, која совршено се вклопува во основната тема, а за Unity вклучува „брзи листи“ за слики од екранот и папки за пакет со текстури, како и врска до вики на играта.

Инсталирајте Minecraft од неофицијалниот инсталатер

Скриптата достапна во PPA се поврзува со серверите на Mojang и ги презема датотеките од таму, така што во оваа PPA нема моментални датотеки на Minecraft. Пред да продолжите, препорачливо е да го прочитате описот на ЗЈН што го цитираме подолу:

Ако вашиот компјутер има проблеми со водење на Minecraft под OpenJDK7, тој ќе има проблем со извршување на оваа верзија. Го пробав на повеќе машини и добро функционираше, но можеби не беше ваш случај. Како што се рече, еден од проблемите со „црниот екран“ што го видов е во случаи кога OpenJDK7 не беше користен.

За да додадеме PPA и да го инсталираме Minecraft, ќе ги користиме следниве команди:

sudo add-apt-repository ppa: minecraft-installer-peeps / minecraft-installer
sudo apt-get update
sudo apt-get инсталирај го minecraft-инсталерот

Откако ќе се инсталира, ќе го стартуваме Minecraft од менито или Dash на нашето дистрибуција. Алтернативно, инсталерот може да се преземе од DeviantArt.

Ако најдете грешки, не двоумете се да ги пријавите Launchpad.

Fuente: webupd8. Оригинален совет и инсталер од Касиди Jamesејмс.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Innини Даниел салцедо dijo

  последната линија што ја ставивте е посериозна:

  sudo apt-get инсталирај го minecraft-инсталерот

 2.   Alалфредо dijo

  Minecraft? навистина?

 3.   Гаиус балтар dijo

  \\
  ┓┓┓┓┓┃
  ヽ ○ ノ
  ┓┓┓┓┓┃ /
  ノ)
  ┓┓┓┓┓┃
  ┓┓┓┓┓┃
  ┓┓┓┓┓┃
  ┓┓┓┓┓┃
  ┓┓┓┓┓┃
  ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒

 4.   Диего Силберберг dijo

  Во арх
  јаурт - С Minecraft
  😛 Едноставно

 5.   Рен dijo

  Интересно, не знаев на овој начин да го инсталирам. Мислам дека ќе станам малку повеќе зависен од ова.

  Поздрав.

 6.   Ianанфранко.УЦ dijo

  Фала што Сподели. Кодот во третата линија треба да биде, за да го инсталирате,
  sudo apt-get install minecraft-installer »; Друга работа во врска со играта, овој фрлач е официјален, што значи дека можете да играте Minecraft само ако сте ја купиле играта.

 7.   Гаиус балтар dijo

  Благодарност и на двајцата за исправката! На кој начин пинцета ... 😀

 8.   Гаиус балтар dijo

  Работи од „копирај и залепи“, сега одиме!

 9.   oniони dijo

  здраво ми се допаѓа maicaft

 10.   агазио dijo

  Слатко! Само што добив бесплатен код на картичката на Minecraft на http://minecraftcode.me/

 11.   МИКЕЛ dijo

  Купив minecrafty бидејќи не се инсталираше, гледам дека компјутерот ми работи windows xp. Може ли да го поправам некако?